Kolorado Vabalų Naikinimas

Vos pradėjus dygti bulvėms, į žemės paviršių išlenda ir didžiausia jų kenkėjų armija – dryžuotieji lapgraužiai kolorado vabalai {Leptinotarsa decemlineata).

Iš kur jie atsirado?

Colorado potato beetle larvae dining on nightshade leavesJeigu pasigilintume į Lietuvoje auginamų bulvių istoriją, įsitikintume, jog minėti dryžuotieji kenkėjai nėra mūsų krašto gyventojai, nors dabar čia jie puikiai jaučiasi. Iki 1956 m. niekas čia kolorado vabalų neregėjo ir vargu ar apie juos daug buvo girdėjęs. Kaip jie atsirado mūsų krašte, galima tik spėlioti, tačiau kasmet šių vabalų armija didėjo ir kova su jais darėsi nuožmesnė.

Daugelis galvoja, kad kolorado vabalai yra kilę iš Jungtinių Amerikos Valstijų Kolorado valstijos. Tačiau tai nėra visiškai taip. Šių bulvių kenkėjų tėvynė yra Centrinė Meksika, o iš ten jie emigravo po platųjį pasaulį. Netgi kalbama, kad Meksikos valstietės kolorado vabalus bei jų lervas traiško, sutrina ir gautą košelę tepa ant odos kaip gydomąją kosmetinę kaukę.

Pirmą kartą kolorado vabalą 1824 m. aprašė amerikietis gamtininkas Tomas Sėjus, suradęs šiuos lapgraužius Misūrio upės slėnyje ant laukinių žolių – kiauliauogių – lapų. Kai valgomąsias bulves pradėta auginti visoje Amerikoje, šie vabalai „persiorientavo” į jas.

XIX a. šis bulvių kenkėjas buvo vadinamas kitaip – „dešimtdryžis ietininkas”, „dešimtjuostis bulvių vabalas”, „bulvių vabalas”, „naujasis bulvių vabalas”. Žodis „koloradas” prie šio vabalo pavadinimo „prilipo” 1865 m., kai pasklido gandai apie prisiveisusią neregėtą jų gausybę Kolorado valstijoje. Žmonės buvo įsitikinę, kad ten yra tikroji šių vabalų gimtinė.

Kolorado vabalai šalčių nebijo

Leptinotarsa decemlineataKartais daržininkai viliasi, kad užėjus žiemos šalčiams sušals ir kolorado vabalai, todėl bus galima sulaukti geresnio bulvių derliaus. Iš tikrųjų šie vabalai yra gerai prisitaikę prie Lietuvos gamtinių sąlygų ir šalčiai jiems nėra tokie baisūs, kaip kartais žmonės linkę manyti.

Kolorado vabalai žiemoja dirvožemyje, o į paviršių išlenda ir ima skraidyti gegužės-birželio mėnesiais. Priliestas kolorado vabalas sulenkia kojas, nukrenta ant dirvos ir apsimeta negyvas, o paimtas išskiria dvokiantį geltoną skystį, kuris, kaip manoma, kenksmingas paukščiams ir kitiems vabzdžiais mintantiems gyvūnams. Kolorado vabalus ėda tik rupūžės ir fazanai.

Kolorado vabalai -6-16 mm ilgio, ovalaus geltonai rusvo kūno. Ant antsparnių yra dešimt išilginių juodų juostelių, o    galva ir kūno apačia papuošta juodomis dėmėmis. Ovalius, šviesiai oranžinius kiaušinėlius kolorado vabalai deda kitoje lapų pusėje.

colorado potato beetleKolorado vabalų lervos išauga iki 15 mm ilgio, kūno šonuose turi po 2 eiles juodų dėmių. Lervos iš pradžių būna rusvos, o vėliau pasidaro ryškiai rausvos ar ryškiai geltonos. Lervos nusidažo karotinoidais, kuriuos kaupia iš ėdamų bulvių lapų.

Kolorado vabalai yra šilumamėgiai kenkėjai, jie vystosi esant ne žemesnei kaip 11,5    °C temperatūrai. Šiems kenkėjams plisti labai palankūs sausi, karšti orai, kai oro temperatūra pakyla iki 25-27 °C. Tad termometro stulpeliui kopiant vis aukštyn labai tikėtina, kad netrukus kolorado vabalai ims sparčiai daugintis. Pirmiausia apatinėje bulvių (o kartais ir kitų augalų) lapų dalyje suaugėliai pridės krūvas šviesiai oranžinių kiaušinėlių, o netrukus iš jų ims ristis lervos.

Nors bulvių lapais maitinasi ir suaugę koloradai, tačiau didžiausią žalą bulvėms daro jų lervos. Bulvės ypač nukenčia, jei koloradų lervos apgraužia jas intensyvaus augimo ir žydėjimo metu.

Negailestinga kova

Leptinotarsa decemlineata  110615 103.jpgAgronomijos specialistai tvirtina, jog su šiais bulvių kenkėjais reikėtų negailestingai kovoti. Kaip tai geriausiai daryti: rinkti suaugėlius ar insekticidais purkšti jau išsiritusias lervas?
Vos pasirodžius ant bulvių daigų suaugėliams vabalams, galima juos rinkti į vandeniu pripildytus kibirus. Tačiau tai nebus labai veiksminga. Kadangi šie kenkėjai skraido, jie be vargo galės atskristi iš kitų plotų. Todėl geriausia apsaugos priemonė – insekticidai. Jautriausios šiems preparatams yra jaunos, maždaug 3-8 mm lervos. Todėl, joms atsiradus, bulves iškart reikėtų nupurkšti insekticidais.Lietuvoje vienintelis mėgėjiškai daržininkystei registruotas cheminis preparatas kovai su koloradais yra „Decis mega“. 4 ml šio preparato reikia skirti 10 litrų vandens. Tokiu skiediniu bus galima nupurkšti vieno aro bulvių plotą.

Kadangi koloradai kiaušinėlius deda apatinėje bulvių lapų pusėje, purkšti reikėtų iš apačios į viršų. Purškiant svarbu tolygiai padengti tirpalu visą augalo paviršių. Taip pat reikėtų stengtis nepurkšti šlapių augalų.

Koloradonkuoriainen, Leptinotarsa decemlineataInsekticidas geriausiai veikia, kai oro temperatūra yra žemesnė nei 20 °C. Tad karštomis vasaros dienomis geriausia purkšti anksti ryte arba vakare. Lietus, praėjus dviem valandoms po purškimo, neturi neigiamos įtakos produkto poveikiui.

Panaudojus priemonę „Decis mega“, rezultatas matomas labai greitai. Paveikti insekticido, kenkėjai praranda maitinimosi instinktą, pasišalina arba žūsta nuo bado. Didžiausio preparato efektyvumo sulaukiama penktą dieną – tada ant augalo kenkėjų beveik nelieka.

Dr. A. Valiuškaitė atkreipia dėmesį, jog per sezoną vieno purškimo veikiausiai nepakaks. Po kurio laiko suaugėliai vėl ims dėti kiaušinius. Tad purškimo procedūrą gali tekti atlikti dar kartą. Tik svarbu, kad tas antras kartas būtų ne vėliau kaip 20 dienų iki daržovių vartojimo pradžios.

Colorado Potato Beetle eggs on Nightshade leafPurškiant bulves, svarbu, kad preparato nepatektų ant kitų šalia augančių ir maistui vartojamų daržovių, pavyzdžiui, salotų ar prieskoninių žolelių. Šiuo preparatu taip pat naikinami žirnių, pupų, kopūstų, morkų amarai, spragės, morkinės musės.

Atminkite

Vienas iš kovos su koloradais būdų -nurinkti vabalus ir lervas, tačiau tai nėra labai veiksminga, nes šie kenkėjai gali atskristi iš kitų plotų.

Koloradai kiaušinėlius deda apatinėje lapo pusėje, todėl purkšti reikia iš apačios į viršų

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy