Skalbimas. Patarimai, Kaip Skalbti Drabužius

Atsiminkite: skalbimo technologija susideda iš šešių etapų: skalbinių rūšiavimo, mirkymo, virinimo, tarpinio skalavimo, skalbimo, skalavimo. Daugelį šių etapų įvykdo namuose stovinčios automatinės skalbimo mašinos.

Patalynę keiskite kas dvi savaitės, o baltinius — kas savaitė. Tai priklauso tik nuo namų šeimininkių.

Ypač švariai išplaukite skalbinius, kuriais naudojosi ligonis, t. y. rankšluosčius, patalynę, naktinius marškinius. Juos išvirinkite. Jeigu liga buvo užkrečiama, tai išskalbkite su dezinfekuojančiais preparatais. Prieš skalbimą papildomai dezinfekuokite sirgu-siųjų dezinterija, skarlatina, gripu, difterija skalbinius. Paprasčiausia dezinfekcija— skalbinių virinimas. Ligonių patalynė laikoma ir skalbiama atskirai.

skalbiniaiJeigu sirgusių užkrečiamąja liga ligonių kai kurių skalbinių negalima virinti, tai pamerkite juos į 0,2% chloramino tirpalą.

skalbimo masinosPrieš skalbdami patikrinkite, ar drabužis neblunka. Išverskite jį i išvirkščiąją pusę ir nedidelį pažasties plotelį įmerkite į karštą muiluotą vandenį. Po to suvyniokite į baltą šluostę ir išlyginkite karšta laidyne. Jeigu ant šluostės neliko dažų pėdsakų, tai skalbkite drąsiai. Jeigu šluostė truputį nusidažė, tai, vadinasi, drabužis šiek tiek blunka. Kad skalbiant jis nebluktų, į vandenį įberkite žiupsnelį druskos, įpilkite acto (šaukštą litrui vandens) ir skalbkite drungname vandenyje.

Kad audinyje neatsirastų rusvų dėmių, prieš skalbdamos nepamirškite išpjauti metalinių sagų, sagčių ir kitokios metalines furnitūros. Nuo baltų daiktų nuardykite spalvotas aplikacijas, nes jos gali nudažyti.

Su skalbiamaisiais milteliais elkitės atsargiai: patekę į akis ar burną, jie gali sukelti alerginius negalavimus. Skalbiamuosius miltelius laikykite vonios arba tualelo kambarėliuose, bet jokiu būdu ne virtuvėje.

Berdami skalbiamuosius miltelius, dėžutę laikykite kuo arčiau vandens. Berkite iš lėto, kad milteliai nekiltų į viršų ir mažiau jų patektų j kvėpavimo takus.

Skalbdami sintetinius skalbinius nustatytu skalbiamuoju režimu, neužmirškite, kad negalima skalbti medvilninių ir lininių audinių skalbikliais, skirtais vilnai ir šilkui: nešvarumai neišsiskalbs.

skalbiniaiSkalbinių rūšiavimas. Prieš skalbimą surūšiuokite skalbinius į baltus ir margus, virinamus ir nevirinamus, didelius ir mažus, labai suterštus ir ne itin, Išverskite ir išpurtykite patalynės užvalkalus, ypač atidžiai išvalykite jų kampus. Jeigu skalbiniai dėmėti, tai, prieš skalbimą išvalykite dėmes.
Jeigu skalbsite mašina, tai reikia žinoti sausų skalbinių masę. Apskaičiuota: paklodė sveria 400—500 g, pagalvės užvalkalas — 200 g, antklodės užvalkalas — 650 g paprastas rankšluostis — 150–200 g, frotinis rankšluostis — 350, g, staltiesė — 600 g, vyriški marškiniai — 300 g, apatinukas — 150 g, nosinė — 25 g.

Mirkymas. Kad balti vilnoniai skalbiniai gerai išbaltų, prieš skalbimą dvi valandas pamirkykite tirpale (du šaukštai skalbiamųjų miltelių, ištirpintų 10 litrų vandens), kurio temperatūra ne aukštesnė kaip 20°C. Kietą vandenį suminkštinkite skalbiamąja arba geriamąja soda, trinatrio fosfatu. Minkštikliai vandenyje pradeda veikti po 5—12 minučių. Tik tuomet dėkite į šį vandenį skirtus skalbinius.

kojinesBaltus, bet labai suteptus vilnonius ir pusvilnonius drabužius prieš skalbimą dvi arba tris valandas pamirkykite amoniaku suminkštintame vandenyje. Nemirkykite natūralaus šilko ir sintetinių skalbinių.

Atsiminkite: mirkant skalbinius karštame vandenyje, sukietėja baltyminės dėmės ir prisitraukia prie audinio. Vandens temperatūrą matuokite ne ranka, o termometru.

Virinimui skirti skalbiniai mirkomi šaltame vandenyje be greitai veikiančių skalbiklių parą arba per naktį (12 valandų). Baltus skalbinius mirkykite ne ilgiau .kaip 12 valandų drungname (iki 35°C) vandenyje. Margus skalbinius pakanka pamirkyti 2—4 valandas.
Kad gerai išsiskalbtų užskalbti medvilniniai baltiniai, juos parai pamerkite į šitokį tirpalą: 2—3 šaukštai skalbiamųjų miltelių ir tiek pat terpentino dešimčiai litrų vandens. Kitas būdas: skalbinius mirkykite šiltame (30—40°C), acto tirpale (1 šaukštelis 9,% acto 1 litrui vandens.).

• Jeigu skalbiamas daiktas susivėlė, deformavosi, tai jį mirkykite šitokiame tirpale: 10 litrų vandens ištirpinama 3 šaukštai amoniako, įpilama šaukštas terpentino ir du šaukštai degtinės.

• Išmirkytus baltinius skalbkite, po to gerai išgręžkite, išpurtykite ir skalaukite drungname suminkštintame vandenyje.

Virinimas. Skalbiniai maloniai kvepės, jei virindamos į vandenį įdėsite tualetinio muilo atliekų.

skalbiniai padziauti Virinant skalbinius garų virtuvėje nebus, jei skalbiniams virinti baką uždengsite ne dangčiu, o.atitinkamo didumo indu su šaltu vandeniu. Garai kondensuosis ant indo dugno ir varvės į baką. Šaltą vandenį kartkartėmis pakeiskite. Baltinius virinkite 10 minučių 95°C temperatūroje. Po to palikite tame pačiame šarme, kol praauš. .
Niekada nevirinkite sintetinių audinių. Pakilus temperatūrai iki 60°C, deformuojasi siūlų struktūra, atsiranda raukšlės, kurių nebegalima išlyginti.

• Skalbimas. Skalbimui naudokite pastas: tai higieniškiau negu skalbiamieji milteliai. Jeigu dažnai skalbiate su milteliais, tai, įkvėpusios jų, ne tik suerzinate kvėpavimo takų gleivinę, bet dėl to padaugėja kraujyje cholesterino, mažėja organizmo atsparumas.

• Vaikų iki vienerių metų vystyklus, drabužėlius, patalynę skalbkite tik ūkiniu muilu, o ne skalbiamaisiais milteliais. Mat pastaruosius sunku galutinai išskalauti, nes reikia keisti vandenį ne mažiau kaip dešimt kartų. Pasilikę audinyje sintetiniai skalbikliai erzina jautrią kūdikio odą.
• Nemanykite, jog įdėjusios dvigubai daugiau skalbiklių, baltinius išskalbsite greičiau ir švariau. Anaiptol! Tiksliai laikykitės instrukcijų, ir rekomendacijų.

• Kad, skalbiant skalbiamąja mašina, neištrūkinėtų sagos, jas užsagstykite ir drabužį išverskite.

• Skalbiant svarbiausia paruošti reikalingą šarmą ir nustatyti tinkamą vandens temperatūrą. Baltus lininius ir medvilninius skalbinius skalbkite 80—90C temperatūros vandenyje tik su jiems,
skalbiniams, skirtais skalbikliais. Spalvotus lininius ir medvilninius skalbinius skalbkite ne karštesniame kaip 60°C vandenyje, į kurį galite įberti truputį valgomosios druskos (vienam litrui vandens 1—2 šaukšteliai). Vilnoniai, natūralaus šilko ir sintetiniai audiniai skalbiami 30—45°C temperatūros vandenyje. Jeigu, skalbdamos medvilninius ir lininius audinius, vartojate skalbik-lius, kuriuose yra cheminių baltiklių, tai tirpalo temperatūra turi būti ne aukštesnė kaip 50°C.

Laundry time

skalbimas

Jeigu skalbiate neautomatine skalbiamąja mašina, tai įpilkite kiek reikia vandens. Jeigu mažai vandens, tai skalbiniai plėšomi; be to, jie įgauna nemalonų pilkšvą atspalvį. Skalbdamos nešvarius drabužius, dėmėtas vietas trinkite ne rankomis, o kempine. Kad skalbiniai butų baltesni, į vandenį įpilkite šaukštą terpentino.

• Trikotažinius drabužius skalbkite greitai. Be reikalo nelaikykite vandenyje nė kelių minučių. Pavyzdžiui, megztuką reikia išskalbti per 5 minutes.

Skalbdamos vilnonius trikotažinius drabužius, be skalbiamojo preparato, į vandenį dar įberkite šaukštą geriamosios sodos. Ji pagyvina spalvą ir pašalina prakaito kvapą. Drabužius rūpestingai išskalaukite.

• Trikotažą, pagamintą iš purios angoros ar moheros vilnos, prieš skalbdamos užgrūdinkite, kad neišsipešiotų plaukeliai. Gaminį įdėkite j polietileninį maišelį ir palaikykite 2—3 dienas šaldymo kameroje. Išėmusios iš šaldytuvo kameros, 2—3 valandas palaukite, po to skalbkite kambario temperatūros vandenyje. Toks trikotažas gražiai išsiskalbia su šampūnu plaukams plauti. [ paskutinį skalavimo vandenį įpilkite glicerino (du šaukštai litrui vandens).

• Moherinius drabužius skalbkite vilnos ir šilko skalbikliais, įpylusios j tirpalą glicerino. Skalbdamos netrinkite, o tik pagniaužy-kite, paskui nuspauskite tarp dviejų rankšluosčių ir dar drėgnus gerai iššukuokite šepečiu.

• Vilnonius megztukus skalbkite tik bešarminiu muilu, o dar geriau —muilo drožlėmis (5 g litrui vandens) arba vilnai skirtais skalbikliais. Jeigu vilnonis megztinis smarkiai blunka arba jis numegztas iš įvairiaspalvių siūlų, tai geriau neplaukite, o neškite į cheminę valyklą.

• Jeigu netinkamai skalbiamas megztinis yra susivėlęs, tai išskalbkite jį šiltame vandenyje, ‘kuriame kelias valandas mirko pupelės. Paskui gerai išskalaukite. Džiovinkite patiestą ant rankšluosčio. Megztinis bus vėl kaip naujas.

• Jeigu skalbiate žieminius vilnonius drabužius, tai, paskutinį kartą skalaudamos, įpilkite arbatinį šaukštelį glicerino. Drabužiai pasidarys minkšti. Kad skalbiami vilnoniai audiniai nebluktų, įpilkite į vandenį 2—3 šaukštus acto. Prieš skalbdamos vilnonius drabužius išverskite. Skalbkite ir skalaukite tik vienodos temperatūros šiltame vandenyje: staigiai keičiantis temperatūrai, vilna praranda elastingumą, veliasi.

• Prieš skalbdamos megztus vilnonius drabužius suadykite, kad neišbėgtų akys. Užsiūkite sagų kilpas, tada jos neiširs.

• Vilnonius ir šilkinius daiktus, suteptus riebalų dėmėmis, skalbkite garstyčių antpile. (Audinys mažiau traukiasi ir mažiau blunka negu skalbiant cheminiais skalbikliais.) Stiklinę sausų garstyčių užpilkite trupučiu vandens ir maišykite, kol pasidarys skysta tyrė. Šią tyrę ištrinkite pro marlę į 40—45°C vandenį (10 litrų) ir tegul 2—3 valandas pastovi. Nevartokite skalbimui muilo ir kitų skalbiklių. Garstyčių antpilą pakeiskite du arba tris kartus. Skalaukite vandenyje su amoniaku (šaukštelis 10 litrų vandens). Šilkinius daiktus paskutinį kartą skalaukite šaltame vandenyje įpylusios j jį 9% acto (5 šaukštai 10 litrų vandens).

• Flanelinių drabužių neskalbkite muilu. Geriau paruoškite muilo tirpalą ir į 10 litrų tirpalo įpilkite šaukštą glicerino.

• Neskalbkite velvetinių suknelių, sijonėlių, ilgų kelnių. Verčiau atiduokite į valyklą. Jeigu velvetinį drabužį būtinai reikia skalbti, tai pirmiausia jį išdulkinkite, paskui 15 minučių pamirkykite šaltame vandenyje, į kurį įlašinta keletas lašų amoniako. Skalbkite dideliame inde, o dar geriau tiesiog vonioje. Skalbinį panardinkite į muiluotą vandenį, bet netrinkite, negniaužykite, tik labiau suteptas, vietas (apykakles, rankogalius) pabraukykite keletą kartų delnu. Vis keisdama vandenį, rūpestingai išskalaukite. Negręž-kite! Išplovusios lengvai tarp delnų nuspauskite, papurtykite, suvyniokite į paklodę, kad sugertų drėgmės perteklių, ir padžiaukite.

• Jeigu šilkinės, vilnonės suknelės ir palaidinukės skalbiant blunka, tai, skalbkite bulvių sunkoje. Tuomet jos atsinaujins ir pasidarys minkštos. Bulvių sunką praskieskite šiltu vandeniu ir joje skalbkite. Muilo nereikia. Skalaukite per kelis vandenis, paskutinysis turi būti pasūdytas.

• Kad skalbiniai, kurie labai tamposi, neišsitampytų, pridygsniuokite prie baltos nesitraukiančios medžiagos ir kartu su ja skalbkite bei džiovinkite.

• Kaip ir vilnones, pūkines skareles skalbkite muiluotame vandenyje, nuspauskite, bet negręžkite. Skalaukite šiltame, po to šaltame vandenyje. Nuspaustą skarelę ar šaliką suvyniokite į švarią paklodę, kad ji sugertų drėgmę.

ranksluosciai• Virtuvės rankšluosčius skalbkite pasūdytame ir parūgštintame vandenyje (litrui vandens — 6 šaukštai 6% acto ir 4 šaukštai druskos).

• Jeigu frotiniai rankšluosčiai ilgainiui pasidaro šiurkštus, tai skalbkite ir virinkite juos pasūdytame vandenyje, o kad nesu-kietėtų, išskalaukite lietaus arba virintame vandenyje.

• Skalbiamas nosines pusvalandžiui pamerkite į pasūdytą vandenį (šaukštas druskos litrui vandens), tuomet lengviau išsiskalbs.

• Kartais tenka skalbti siūlus. Išskalbti siūlai yra puresni, minkštesnį Tačiau siūlai dažnai susipainioja, todėl juos sunku išvynioti. Kad būtų, lengviau rasti siūlo galą, prieš plaudamos pririškite prie jo ryškų kitos spalvos siūlgalį. Skalbdama vilnonius siūlus, išvyniokite juos į sruogas maždaug po 100 g ir 3—4 vietose nesuver’ždama perriškite tvirtu siūlu.

vaikai, ranksluosciai

• Jeigu norite iš natūralios avies vilnos pašalinti nešvarumus, riebalus, nemalonų kvapą, tai skalbkite šitaip: vienam kilogramui vilnos imkite 250 g tarkuoto sauso muilo. Jį užvirinkite nedideliame kiekyje vandens. Vilną išdėliokite padrikai dubenyje arba vonelėje Ir užpilkite puse paruoštų verdančių pamuilių taip, kad vanduo apsemtų vilnas. Dubenį uždenkite stora sudrėkinta, dvigubai sulenkta paklode ir palikite taip pastovėti 4—5 valandas. Paskui vilną keletą kartų išspauskite, vėl suvilgykite ir vėl iš-spauskite, nešvarų vandenį išpilkite. Vilną vėl sudėkite į dubenį ir antrąkart užpilkite muiluotu vandeniu. Netrukus vilną vėl išspauskite, pora kartų pagniaužykite ir ilgai skalaukite šaltame vandenyje.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 9.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy