Kavos Paruošimas

kavos-malimas Ankstesniame straipsnyje sužinojome apie arbatos paruošimą. Šiandien sužinosime keletą faktų apie kavą.

Ar žinojote, jog didysis kompozitorius J. S. BACHAS sukūrė kantatą apie kavą, o filosofas I.Kantas gailėjosi, kad aname pasaulyje jam niekas nepaduos puodelio aromatingo gėrimo?..

Kavos geriame daug ir dažnai. Siurbčiojame ją svečiuose, kavinėse, su draugėmis aptardamos naujienas ir reikalus, netgi vakare, sumetusios, kiek darbų dar mūsų laukia… Tai kodėl gi šis gėrimas mus taip masina ?

„ Skanu … Taip priimta… Kava –draugijos gėrimas… Tampame žvalesnės, darbingesnės… „ – tokiais žodžiais dažnai pamaloniname kavą.

Kava – tai anglies juodumas, gintaro skaidrumas, mokos kvapas ir midaus tirštumas“, sakė didysis poetas A. Mickevičius.

O kokią mes verdame kavą? Prisipažinkite – rytą, kai kiekviena minutė brangi, dažnai ruošiate kavą „ kaip barbarai „ – užpilate puoduke maltos kavos šaukštelį verdančiu vandeniu ir „maukiate“ paskubomis. Kartais tai gal ir neišvengiama (žinoma, geriau atsikelti ir papusryčiauti laiku), tačiau tikriesiems kavos mėgėjams ji turi būti stipri, aromatinga ir geriama mėgaujantis iš puikaus porcelianinio puodelio. Kaip ruošti kavą, kad gertume ją su malonumu?

Gera kava – tai pirmiausia geros pupelės. Jeigu jos traška ir prakandus jaučiamas malonus stiprokas skonis, – ruoškime kavą, jeigu kaip guminės, o skonis kartokas – negaiškime veltui laiko.

kava

Taip pat reikėtų žinoti pagrindines kavos rūšis. Jų yra apie 60, o savo pavadinimą gauna pagal kavamedžio augimo vietą arba uostą, iš kurio eksportuojama.

Taurioji moka kažkada buvo atvežta iš Jemeno, senojo Mokos uosto. Ji auginama tik keliuose Afrikos rajonuose. Geriausia moka yra Etiopijos kavos (tikrosios mokos) ir Hondūro bei Nikaragvos kavos mišinys.

Kolumbijos kava stipri, tauraus skonio, rūgštoka, Brazilijos – vidutinio stiprumo, o žinovai jos skonį apibūdina kaip „maloniai neįmantrų“. Rinkdamosi parduotuvėje kavos rūšį, dar pasižiūrėkime, kada ir kaip ji buvo skrudinta. Visada pirkime neseniai skrudintą kavą. Trisdešimt dienų – ilgiausias terminas. Kava, įpakuota vakuume, ilgiau išlaiko šviežumą. Gerai skrudintos pupelės būna kartoko aštraus skonio. Lengvai skrudintų pupelių kava šviesesnė, tinka gerti su pienu. Labiau skrudinta kava turi mažiau kofeino negu šviesios Kolumbijos pupelės.

Kad kava būtų gardi:

– Laikykite ją atskirai nuo kitų stiprių aromatą turinčių produktų :

– Prieš maldamos kavos pupeles pakaitinkite orkaitėje – bute maloniai kvepės, o išvirta kava bus kvapnesnė :

– Prieš virdamos sumaltą kavą truputį pakaitinkite ant ugnies ir įberkite kelis kristalėlius valgomosios druskos :

– Neleiskite kavai virti, nes ji bus nekvapni, prastesnio skonio:

– Niekada kavos neatšildykite, nes ji netenka aromato.

Atkreipkite dėmesį ir į vandenį. Kuo daugiau jame deguonies, tuo jis tinkamesnis. Ypač tinka šaltinio vanduo.

Taip pat labai svarbu plikymo temperatūra ir trukmė. Tinkamiausia kavos plikymo temperatūra yra 90 C. Aukštesnėje temperatūroje išvirta kava bus karti, o žemesnėje – įgaus žemės skonį. Kavą reikia plikyti ne ilgiau kaip dvi minutes.

Pupeles smulkiai sumalkite. Ir nepalikite „atsargos“ kitam kartui. Mat ji labai greitai išsivadėja ir netenka aromato. Manoma, kad puodukui geros, aromatingos, stiprios kavos reikia nepilno šaukšto maltos kavos ir 150 ml (du trečdaliai stiklinės) vandens.

Gerą kavą galima paruošti ir be aparato. Pakaks molinio kavinuko (idealiai švaraus, įkaitinto), gerų pupelių, šaltinio vandens ir trupučio pastangų. Maltą kavą suberkite į kavinuką, užpilkite karštu vandeniu (90o C ) ir po 2 min. Perkoškite į pašildytą puodelį.

kavos pupelis

O indai nebūtinai porcelianiniai. Kavą gerti skanu ir iš keraminio puodelio. Tik serviruodami stalą atsiminkite , kad geriausiai tinka tokie deriniai:

· fajansas ir stiklas,

· porcelianas ir krištolas,

· keramika ir medis.

Kuo kava stipresnė, tuo į mažesnį puoduką pilama.

Prie kavos patiekiami maži sumuštiniai, saldumynai, ledai, vaisiai, iš gėrimų tinka konjakas, krupnikas ar likeris. Kai kas mėgsta kavą su pienu ar grietinėle. Neužmirškite ir jų pasiūlyti.

Kavos pilama pro dešiniąją svečio pusę. Ant atvėsusios kavos užpilti karštos nedera, reikia šaltą išpilti ir įpilti karštos.

Daug gerti kavos ne visiems leidžia sveikata. Taigi per daug svečių neraginkime.kavos pupeles

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy