Beržų Sula

Beržų sula

Beržų sula

Beržų sula, vadinamasis gyvybės eliksyras, pradeda tekėti ankstų pavasarį, vos nutirpus sniegui, kai naktimis stipriai nebespaudžia šaltukas, o vidutinė paros temperatūra siekia 4-6 laipsnius šilumos. Šis procesas trunka vos dvi-keturias savaites. Sula – medžių šaknyse susikaupusios skystosios maisto medžiagos, kurios kamienu kyla aukštyn, kad jų gautų sprogstantys pumpurai. Joje gausu vitaminų C ir PP, mikroelementų (kalio, kalcio, magnio, fosforo, natrio, geležies, vario, nikelio), kitų biologiškai naudingų medžiagų (saponinų, fitoncidų, eterinių aliejų ir įvairių rūgščių). Sula puikus natūralių mikroelementų Ir mineralų šaltinis.

Sula padeda atgauti jėgas po žiemos, sunkios ligos, nes suteikia energijos ir būtiniausių mikro ir makroelementų. Ji puikiai valo ir detoksikuoja organizmą, gerina medžiagų apykaitą ir virškinimą, šalina skysčių perteklių ir skatina ląstelių atsinaujinimą. Šis gėrimas puikiai tinka norintiems numesti svorio, sergantiems sąnarių, reumatinėmis ar virškinimo trakto ligomis, inkstų ar tulžies pūslės akmenlige. Teigiama, kad sula ne tik šalina toksinus, šlakus, bet ir tirpdo akmenis. Bent mėnesį kasdien prieš kiekvieną valgymą po stiklinę sulos turėtų Išgerti širdies bei kraujagyslių ligomis sergantys asmenys – ji suteikia daug kalio, valo ir stiprina kraujagysles. Kad sulos poveikis būtų stipresnis, patartina ja keisti vandenį (dienos norma – iki dviejų litrų). Jei padidėjęs cukraus kiekis kraujyje,  geriau gerti beržų sulos, nes joje mažiau cukraus – vos 1 -2 proc., klevų suloje – 2-4 proc. Daugiausia cukraus turi kanadietiškųjų cukrinių klevų sula – gamtininkų teigimu, joje būna net iki 20 proc. cukraus.

Pasak specialistų, beržų sula skaistina ir jaunina odą, gydo bėrimus. Tad ja galite prausti veidą, o skiestą vandeniu naudoti kaip veido odos drėkiklį. Sulos kompresai skatina žaizdų bei opų gijimą (prieš gydydamiesi pasitarkite su gydytoju).

Šviežia sula labiau tinka organizmui valyti, o rauginta ir konservuota virškinamojo trakto ligoms gydyti. Rauginta sula gerina žarnyno mikroflorą, skatina virškinimą, truputį didina skrandžio sulčių rūgštingumą. Joje esanti geležis stiprina kraują, o   kalcis – kaulus. Suloje yra cinko, kuris gerina odos būklę, stiprina organizmo atsparumą, o vyrams didina lytinį pajėgumą. Mitybos specialistai sako, kad sula sveika gaivintis per karščius, po sunkaus fizinio darbo ar treniruočių, nes ji organizmą papildo mikro ir makroelementų atsargomis (ypač kalio ir magnio), kurių netenkame gausiau prakaituodami. Be to, puikiai gaivina ir malšina troškulį, slopina apetitą. Sulos galima duoti gerti ir mažiems vaikams, tik ją reikėtų skiesti vandeniu. Žmogaus organizmas labai retai netoleruoja sulos.

Beržų sulos leidimas

Gamtininkai sako, kad sulos leidimas medžiams nekenkia. Nedarant jiems žalos, elgiantis atsakingai (juk naudojame gyvo medžio syvus), iš vieno medžio sulą galima saikingai leisti iki dešimt metų. Klevų sula pradeda tekėti net dviem savaitėmis anksčiau nei beržų. Pavasarį iš vieno beržo prilaša iki šimto litrų sulos (klevai jos duoda mažiau) per parą-3-5 litrai.

Geriausiai rinktis medžius, augančius saulėtoje atviroje vietoje, toliau nuo magistralių ir miestų. Medžio kamieno apačioje, geriausiai šiaurinėje pusėje, pragręžiama ne didesnė kaip 2 cm skersmens skylutė, į ją įkalamas medinis latakėlis arba medžio šakelė (medžio negalima pjauti ar gręžti giliau nei 3 cm). Tarpai tarp skylių turi būti ne mažesni kaip 10 cm. Indą, į kurį leisite sulą, uždenkite. Teigiama, kad intensyviausiai sula bėga nuo pusiaudienio iki 18 valandos. Baigus leisti sulą, angą būtina užkimšti mediniu kaiščiu ir užtepti specialiu tepalu, kad neatsirastų puvimo bakterijų, kitų mikroorganizmų, galinčių pakenkti medžiui.

Sulos rauginimas ir konservavimas

Beržų sulos konservavimas

Beržų sulos konservavimas

Vertingiausia yra šviežia sula, deja, šaldytuve ji gali būti laikoma ne ilgiau kaip tris dienas. Todė daugelis sulą konservuoja arba raugina. Šviežios sulos galite užsišaldyti plastikiniuose buteliuose (tik nepilkite iki pat viršaus). Šaldant išlieka visi mikro ir makroelementai. Kaitinta, termiškai apdorota sula mažiau vertinga, vis dėlto ir tokioje išlieka daug naudingų medžiagų. Sulos galima užsikonservuoti jos termiškai neapdorojus.

Pagal senolių receptą, į šviežią sulą reikia įpilti šlakelį spirito ir jo neišmaišius sandariai užsukti dangteliu. Taip paruoštą gėrimą būtina laikyti vėsioje vietoje. Dar daugiau yra sulos rauginimo būdų (įvairiausių receptų rasite specializuotuose leidiniuose, internete). Į ją dedama cukraus, razinų, ant viršaus pilama grūdų (avižų ir kt.), kiti ruošia su gvazdikėliais, citrinomis ir kt. Laikoma tamsioje vėsioje vietoje. Raugintą sulą arba iš jos pagamintą girą galima išlaikyti 3-5 mėnesius, iki pat šienapjūtės.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 8.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy