Prieskoniai. Prieskoniniai augalai

metos lapelisPrieskoniniai augalai labai naudingi sveikatai. Jie ir pagar­dina maistų, ir praverčia gydant kai kurias ligas. Prieskoninius žalumynus vartokite kasdien ir berkite jų nemažai. Maistas bus skanesnis ir lengviau virškinamas.

• Prisirinkite jeronimų, mirtų, juozažolės ir kt. kvapiųjų žalu­mynų. Sudžiovintas kvapiąsias prieskonines daržoves ir žalumy­nus , sutrinkite maišelyje tarp rankų. Paskui kavamale susmul­kinkite. Miltelius suberkite į nedidelius, sandariai uždengiamus stiklainėlius. Milteliais galėsite pagardinti sumuštinius, mišrai­nes, mėsą, žuvį, sriubas. Verdant sriubai, įdėkite į ją šaukštą ar du šio mišinio. Jis tinka ir troškintai mėsai.

Ilgai laikomi malti pipirai netenka dalies aromato. Todėl mal­kite juos prieš pat vartodamos.

Prieskoniniai žalumynai ilgiau bus tinkami vartoti, jei juos nuplausite, apdžiovinsite ant šluostės, sudėsite į stiklainį su san­dariu dangteliu ir laikysite šaldytuve.

• Česnakai. Česnakuose yra daug geležies, magnio, cinko, fiton­cidų. Jie padeda sergant kokliušu, kolitais. Be to, česnakai žadina apetitą, gerina maisto virškinimą, širdies veiklą, skatina šlapimo skyrimąsi, padeda sergant ateroskleroze, mažina galvos skaus­mus, svaigimą. Jie tinka ir persisaldžius. Krūtinę trinkite košele, padaryta iš, česnako su sviestu.

prieskoniai• Nebijokite česnakų kvapo — išgerkite kavos, suvalgykite pet­ražolių, krapų, gvazdikėlių, salierų ir šio kvapo beveik nesijaus.

• Garstyčios, atskiestos pienu, ilgiau išsilaiko ir nedžiūsta. Kad jos nepasentų ir nebedžiūtų, įpilkite truputį atskiesto acto, įlašin­kite kelis lašus aliejaus ir įberkite šiek tiek druskos.

• Krapų lapeliai ir stiebai varo iš organizmo skystį, todėl pa­deda, kai atsiranda inkstų, ir šlapimo pūslės sutrikimų, kraujuo­jama iš gimdos. Krapų antpilas vartojamas nuo hipertoninės ligos.

Krapų sėklų nuovirais ir antpilu gydomas sutrikęs virškini­mas, slopinami rūgimo procesai bei dujų gaminimasis žarnyne, slopinamas dusulys. Be to, šis nuoviras padeda atsikosėti, gausina krūties pieno kiekį.

• Krapų (petražolių ir mėtų) lapeliai bus kelias dienas švieži, jei juos sausus uždengsite sausame puode.

• Petražolėse yra daug eterinių aliejų, todėl teigiamai veikia virškinimą ir inkstų funkciją. Vartokite ir kaip šlapimą varantį vaistą, kai sergate inkstų ir pūslės ligomis.

• Petražolės ne tik vaistas, bet ir puikus prieskoninis augalas. Jose yra daug vitaminų. Nepamirškite, kad ilgiau pastovėjusiose petražolėse, kaip ir kitose vitaminingose daržovėse, vitamino C gerokai sumažėja. Todėl petražoles laikykite šaltai, suvyniojusios į parūgštintame vandenyje sudrėkintą audinį.

• Kad petražolės ilgiau išsaugotų kvapą, plaukite jas ne šaltu, bet šiltu vandeniu.

• Salierai gerina nervų sistemos veiklą, miegą, skatina virški­nimo sulčių sekreciją, spartina medžiagų apykaitą, todėl tinka nutukusiems žmonėms gydyti. Be to, jie skatina šlapimo skyri­mąsi, gerina dujų skyrimąsi, todėl rekomenduotina ligoniams, sergantiems inkstų, pūslės ligomis bei podagra, malšina mėnesi­nių skausmus. Gydymui vartojami salierų lapai ir šaknys. Jų ant­pilu gydomos odos ligos, reumatas, plaunamos žaizdos.

Salierai ne tik vaistas. Jie vartotini ir kaip prieskonis. Iš jų galima pagaminti skanių salotų ir antrųjų patiekalų.

• Svogūnai. Liaudies medicina rekomenduoja svogūnus vartoti, kad būtų geresnis regėjimas ir klausa. Jais gydomos kai kurios grybelinės ligos. Išvirti piene svogūnai dedami ant veido mėlynių.

Kad veido oda būtų elastinga ir lygi, sistemingai valgykite svogūnų.

Kad, užvalgius svogūnų, nesijaustų jų kvapo, supjaustytus juos įdėkite į kiaurasamtį ir nuplikykite verdančiu vandeniu. Val­gykite svogūnus su grietine arba majonezu. Kad svogūnas nebūtų toks aštrus, kelis kartus jį perpjaukite ir palaikykite ties šalto vandens čiurkšle.

• Nesunaudoto svogūno perpjautą puselę patepkite bet kokiais riebalais. Tuomet svogūnas bus ilgai šviežias ir maistingas.

Kad supjaustytas svogūnas ilgiau butų šviežias ir kvapnus, dėkite jį į lėkštutę, pabarstytą druska.

• Sušalusios galvutės vėl atsigaus ir bus kaip šviežios, jei ne-atšildytus svogūnus trims valandoms pamerksite į šaltą vandenį.

svogunai• Prieš pjaustydamos svogūnus, peilį suvilgykite šaltu vande­niu, tuomet svogūne išliks eteriniai aliejai, ir jų aštrus kvapas nedirgins akių.

• Šiuolaikinė medicina nustatė, kad svogūnų sultys kepenyse tirpdo smėlį ir akmenis, taip pat mažina cukraus kiekį kraujyje.

Jeigu norite išsaugoti žalius svogūnų laiškus 15—20 dienų, tai perrinkite juos. Šaknis suvilgykite vandeniu, o laiškus palikite sausus. Paskui šaknis su galvutėmis apsukite, šlapiu skudurėliu, o iš viršaus popieriumi. Prie laiškų pagrindo perriškite virvute ir, įdėjusios į polietileninį maišelį, laikykite šaldytuve.

• Šiek tiek svogūnų laiškų (salotų bei petražolių) žiemą galite išsiauginti dėžutėse ir vazonėliuose. Į dėžutes pripilkite 12—15 cm sluoksnį lengvos puveningos žemės ir 1—2 cm atstumu priso­dinkite svogūnų. Nupjaukite galvučių viršūnes, susmaigstykite į žemę, bet neužberkite. Gerai palaistykite ir uždenkite stiklu. Pradėjus dygti, stiklą nuimkite ir vėl paliekite.

• Gruodžio mėnesį atsirinkite svogūnų galvučių, kurios iki pu­sės lįstų į majonezo stiklainėlius. Juos pripilkite vandens, sumer­kite svogūnus ir sudėkite virtuvėje ant palangės. Išsiauginsite svogūnų laiškų.

• Ar žinote, kad svogūnai, kurių tamsesnis lukštas, geriau lai­kosi per žiemą?

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy