Virtuvės Puodai. Priežiūra

puodai

Jeigu atsidarę virtuvės spintelę matote bent tris vienodos talpos puodus košei virti, dar kokius penkis – sriubai ir kitiems patiekalams ruošti, keletą puodų cepelinams, pats laikas peržiūrėti virtuvės amuniciją. Daug – ne visada gerai.

Pirmiausia – iš skirtingų medžiagų pagamintiems puodams reikalinga skirtinga priežiūra: vienus galima pašveisti ir metaliniu šveistuku, o su kitais po tokio šveitimo teks atsisveikinti.

Ieškant ilgaamžių puodų, pirmenybė dažniausiai teikiama pagamintiems iš nerūdijančio plieno. Ant jų etikečių galima išvysti užrašą : Plienas 18/10 :. Ką jis reiškia? Tai , kad puodai pagaminti iš labai aukštos kokybės plieno, kuriame yra 18 proc. chromo ir papildomai 10 proc. nikelio. Jis yra atsparus korozijai. Šis plienas dažnai vadinamas medicininiu. Renkantis puodus iš nerūdijančio plieno, nemažai apie jų kokybę gali pasakyti ir svoris: kokybiški puodai yra storasieniai, turi kelių sluoksnių dugną, todėl atitinkamai ir sveria.

Kelių sluoksnių dugnas leidžia tolygiai pasiskirstyti ir išlaikyti šilumą, juose galima ruošti valgį su labai nedideliu aliejaus ar vandens kiekiu.

Moterys neretai nusiperka vieną tokį puodą išbandyti, kad įsitikintų, jog ruošti valgį jame tikrai patogu ir ekonomiška. Vėliau ateina įsigyti likusių rinkinio dalių arba susikomplektuoja pačios. Patariame būtinai į tokį puodų rinkinį įtraukti ir garpuodį – 3,8 litro puode su koštuvu ir dangčiu galima ruošti maistą garuose arba , nuėmus koštuvą, naudoti jį kaip įprastą puodą.

Nors nerūdijančio plieno puodai labai patvarūs, praktiški ir nepavojingi sveikatai, tačiau dėl sudėtyje esančio nikelio kartais jų negali naudoti šiam metalui alergiški žmonės. Tada siūloma puodus pagamintus iš chromo ir titano mišinio. Jie yra visiškai saugūs naudoti alergiškiems žmonėms. Dar yra kitas variantas – ruošti maistą puoduose su „Silargan“ danga. Tai- grūdinto stiklo metalo keramikos dengiamasis sluoksnis. Ši danga yra sveika, nes jos sudėtyje nėra nei nikelio, nei chromo, joje nėra jokių sintetinių medžiagų ar dažų. Ji yra toksiškai neutrali kaip stiklas, nereaguoja su maistu.

Tokie puodai atrodo kaip stikliniai, tačiau nedūžta, yra kieti lyg metalas, higieniški ir pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis – jų paviršius nepaprastai kietas ir lygus, neturintis porų, tad bakterijoms daugintis nėra jokių sąlygų. Šiems puodams suteikiama 10 metų garantija.

Nealergiškiems žmonėms pakaks ir tradicinių puodų iš nerūdijančio plieno: kokybiškas, gerai išvalytas ir tinkamai naudojamas metalas nesuteikia jokių papildomų savybių maistui ir yra ilgaamžis. Tokiems puodams suteikiama iki 25 metų garantija – juos galima perduoti ir kitai kartai.

Jeigu 25 metų garantija puodams atrodo per trumpa, dar ilgesnę – 30 metų garantiją gausite pirkdami „Zepter“ puodus iš nerūdijančio plieno. Jie turi ir specialų termoakumuliacinį dugną, kuris užtikrina tolygų šilumos pasiskirstymą ir leidžia ruošti maistą taupant energiją.

Taupioms šeimininkėms rekomenduojam integruotą maisto ruošimo sistemą, kai ant vienos kaitvietės galima ruošti du, keturis ir daugiau patiekalų vienu metu. Kiekvienas gali pasirinkti, kokios talpos puodų reikia – jų yra nuo 1,4 litro iki 14 litrų talpos.

Taip pat individualiai pasirenkamas ir puodų skaičius – jie aukštais sudedami vienas į kitą. Taip skirtingi patiekalai ruošiami ant vienos kaitvietės, o energijos sunaudojama minimaliai.

Jeigu , gaminate nedaug, siūlau rinktis vieną puodą ir būtinai koštuvą. Puode galėsite ruošti pagrindinį patiekalą, o ant viršaus uždėję koštuvą – ryžius ir daržoves. Viską paruošite ant vienos kaitvietės, o įprastai ruošiant reikėtų trijų .

Ruošiant maistą garuose išlieka didelė dalis vitaminų ir mineralų, tuo tarpu skirtingų patiekalų nei skoniai, nei kvapai nesusimaišo. Išėmus koštuvą tuos pačius indus galima naudoti kaip tradicinius puodus.

Daugelis šeimininkių nepeikia ir emaliuotų puodų. Už maždaug 30 litų galima įsigyti didelį 6 litrų talpos nedekoruotą puodą arba perpus mažesnį dailų puodą su dekoratyviais piešiniais. Tiesa, naudojant emaliuotą puodą nereikėtų pamiršti, kad jis pagamintas iš emaliuoto metalo.

Pavyzdžiui, nerūdijančio plieno puodą šveisdami metaliniu šveistuku tiesiog subraižysite, tačiau jokio kito poveikio nebus, o emaliuotą puodą galite sugadinti. Kai emalis labai subraižytas ar kitaip pažeistas, matyti metalas, su tokiu puodu geriau atsisveikinti. Emaliuotų puodų taip pat nagalima perkaitinti.

Atsargiai reikėtų rinktis ir aliuminius puodus. Jų pamatysi ne visose parduotuvėse, tačiau turgavietėje nesunkiai rasi. Dažniausiai aliuminiai puodai būna atvežti iš Baltarusijos ir kainuoja apie 18 litų. Juos renkantis verta žinoti, kad šis metalas laikomas labai reaktyviu, todėl tokie puodai visiškai netinka maistui, kuriame yra rūgščių, ruošti. Jeigu vis tiek norite aliuminių puodų, verta pasidairyti specializuotose parduotuvėse ir nepagailėti brangiau sumokėti už kokybę.

Geras aliuminis puodas yra storasienis, su rūgštims atsparia plėvele, apsaugančia nuo metalo sąveikos su rūgščiais produktais. Tiesa, už kokybę teks atitinkamai sumokėti – vidutiniškai toks puodas gali atsieiti 229 litus.

Jeigu nusprendėte sutaupyti puodų sąskaita, prekybos centruose ir turgavietėse galite pasidairyti ir pigesnių nerūdijančio plieno puodų. Toks puodas atsieis apie 30 litų. Tiesa, ant jų taip pat galima pamatyti tą patį užrašą, kaip ir ant kokybiškų nerūdijančio plieno puodų – „Plienas 18/10“. Tačiau ar jis tikrai ilgai laikys, galima spėti vos pažvelgus ir paėmus puodą į rankas: dažnai jie būna lengvi, dugnas – vienasluoksnis, o dangtis – stiklinis.

Ar nusipirkote kokybišką daiktą, sužinosite ir ruošdami maistą. Jeigu puodas pagamintas iš švariai išvalyto metalo, jo kraštai niekada nejuoduos. Jeigu atsirado juodų dėmių, vadinasi, yra likę kažkokių priemaišų. Taip pat dažnai atšoka tokių puodų dugnas, nulūžta rankenėlės.

Perkant puodus dar galima sutaupyti kokybės sąskaita, o renkantis greitpuodį to daryti nerekomenduojama. Pirmiausia – dėl saugumo. Turbūt daugelis žino baltarusiškus greitpuodžius, kurių garų vožtuvas neužsifiksuoja. Vadinasi, prasiveržus garams yra didelė tikimybė apsideginti. Saugi rankena, garai visada nukreipti nuo virėjo, du vožtuvai bei apsauginė išpjova dangčio lankelyje – tokios greitpuodžiui būtinos sąvybės. Greitpuodyje ruošiamas maistas negali užimti daugiau kaip du trečdalius jo talpos. Būtina palikti vietos garams, tik tada greitpuodį naudoti bus saugu. Produktai jame išverda tris kartus greičiau, išsaugoma dvigubai daugiau vitaminų, mineralinių medžiagų. Taip pat taupoma energija.

Dažniausiai šeimininkės renkasi nerūdijančio plieno greitpuodžius, kurie tinkamai naudojami laiko dešimt ir daugiau metų. Norėdami įsigyti kokybišką nerūdijančio plieno greitpuodį turėsite nepagailėti 500 litų ar kiek daugiau.

Jeigu šeimoje yra alergiškų žmonių, nerūdijančio plieno greitpuodis netiks. Kaip alternatyvą galima rinktis greitpuodį iš stiklo metalo keramikos. Toks greitpuodis atsieis dvigubai brangiau nei kokybiškas nerūdijančio plieno, tačiau bus spalvotas ir papuoš virtuvės interjerą.

virtuves puodai

Nerūdijančio plieno priežiūra

Nors nerūdijančio plieno indai laikomi ilgaamžiais, ir juos galima sugadinti. Negalima jų perkaitinti – ilgai palikti be priežiūros jie gali sudegti. Taip pat gali pajuoduoti paviršius, pasikeisti spalva – nuo šviesiai auksinės iki šviesiai rusvos ar atsirasti vaivorykštinių dėmių.

Jeigu indas perkaito, nepulkite iš karto vėsinti šaltu vandeniu. Leiskite jam natūraliai atvėsti.

Nerekomenduojama naudoti šarminių ploviklių, nes puodai gali prarasti blizgesį. Taip pat nereikėtų jų šveisti metaliniais šveistukais ar naudoti grūdėtų priemonių, galinčių subraižyti paviršių.

Nerūdijančio plieno indus visada reikėtų rinktis su dangčiu, pagamintu iš tokios pat medžiagos, o ne iš stiklo. Tik tuomet karštis tolygiai pasiskirstys ir ilgai išsilaikys.

Jeigu dangtis yra su termoreguliatoriumi, jį griežtai draudžiama laikyti šaldytuve, plauti indaplovėje bei po tiesiogine vandens srove.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 4.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy