Silkės patiekalai. Silkės paruošimas, receptai

Rollmops. Mmm!Silkės populiarios daugybėje pasaulio šalių. Delikatesu jų nepavadinsi, nes šiomis žuvimis nuo senų senovės mėgaujasi visi. Išskirtinį silkių skonį pajusite, jei tinkamai jas paruošite.

Geriausiais silkių ruošimo meistrais pasaulyje tituluojami olandai. Paragauti gardžiai paruoštų silkių į šią šalį traukia minios Europos smagurių. Geriausiomis olandiškomis silkėmis pripažįstamos gegužės pabaigoje sužvejotos silkės, dar turinčios ikrus, t. y. neneršusios (jos vadinamos maatjes haring (nekaltosios silkės). Šias žuvis patyrę žvejai ruošia vos sugrįžę į krantą: pašalina jų ne itin malonų kvapą skleidžiančias žiaunas, išvalo ir su druska susluoksniuoja į didžiules specialias statines. Tradiciškai naujo sezono pradžioje sužvejotų silkių statinaitė už didžiulis pinigus parduodama specialiai rengiamame aukcione, kita tokia pat statinaitė dovanojama Olandijos karalienei. Galiausiai šviežios silkės iškeliauja į įvairius restoranus bei užeigas.

Čia dirbantys kulinarai, kaip sakoma, dviračio neišradinėja – silpnai sūdytas silkes į stalą tiekia ant paprasčiausių kartoninių padėklų su svogūnų griežinėliais, smulkintais sūdytais agurkėliais, apšlakstytas alyvuogių aliejumi. Kalbama, kad šios šviežios silkės tirpte tirpsta burnoje. Kitu metų laiku sugautas silkes olandai dažniausiai sūdo tiesiog laivuose. Sugrįžę į krantą, jas paprastai marinuoja pagal klasikinį, daugiau kaip prieš šešis šimtus metų vieno olandų žvejo sugalvotą receptą. Pagal jį, sūdytos silkės sluoksniuojamos su mišiniu, paruoštu iš svogūnų, smulkintų morkų, cukraus, citrinų sulčių, juodųjų pipirų, laurų lapų, ir laikomos vieną ar dvi paras (ne ilgiau!). Tada valgomos pilna burna.

Silkes labai vertina, gardžiai ruošia ir norvegai. Šioje šalyje įprasta silkes skaninti įvairiais padažais bei išskirtinio kvapo prieskoniais. Neprasti silkių ruošimo meistrai yra ir danai – jie šias žuvis labai dažnai marinuoja specialiai paruoštame vyno padaže. Lenkams labiausiai patinka linų sėmenų aliejumi ir svogūnais pagardintos sūdytos silkės, anglams – keptos bet kokiame augaliniame aliejuje. Rusai garsėja sluoksniuota silke. Lietuviai, kaip žinia ruošdami silkes išsiskiria ypatinga fantazija. Visgi patyrę kulinarai ragina šioje srityje pernelyg nefantazuoti, nes įvairių produktų mišiniai, kuriais įprasta skaninti silkes, užgožia tikrąjį jų skonį. Dar viena dėmesiosio verta jų pastaba-jau paruoštos t. y. sūdytos ar marinuotos pirktinės silkės skonis niekada neprilygs savos gamybos šių žuvų valgiams.

Kokias silkes pirkti

Geriausia vieta įsigyti geros kokybės ir puikaus skonio silkių, be abejo, yra specializuoti žuvų turgeliai (veikia daugelyje didžiųjų Lietuvos miestų), nes į šias vietas pristatomi šviežiausi produktai. Patyrę kulinarai pataria pirkti neišdorotas, silpnai sūdytas silkes, siūlomas tiesiai iš statinaičių. Svarbu įvertinti jų kvapą (jis turi būti švelnus), stambumą (silkės stambiomis nugaromis sultingesnės) ir minkštumą (neturi būti sutežusios). Reikia atkreipti dėmesį į žuvų akis (jos turi būti skaidrios) bei odą (gerai, jeigu ji turi gražų sidabro žvilgesį, neakyta papilvės be gleivių). Geros kokybės silkių žiaunos yra švarios, t. y. be kraujo dėmių.

Kaip teisingai paruošti silkės filė

HerringsPirmiausia žuvis nuplaukite po tekančiu šaltu vandeniu ir švelniai nuspauskite popieriniu rankšluosčiu. Jeigu jos pernelyg sūrios, bent pusdienį pamirkykite šaltame virintame vandenyje, piene ar juodojoje arbatoje (skystį vis pakeiskite). Dėkite po vieną žuvį ant lentelės arba kepimo popieriumi užtiesto stalo. Nupjaukite galvą (kartu su kaklu ir žiaunomis), paskui pelekus. Nuo galvos uodegos link perpjaukite papilvę, tada švariais pirštais pašalinkite vidurius ir plėves. Jei reikia, braukdama peilio nugarėle, iš vidaus išvalykite gleives. Nuo galvos uodegos link pirštais atsargiai nulupkite odą. Peiliu atsargiai per visą žuvies ilgį įpjaukite nugarą. Pirštais vieną dalį atskirkite nuo kitos, tada atsargiai išraukite viename kuriame nors filė gabalėlyje likusį stuburą (pagrindinį kaulą). Jei liko ašakų, pašalinkite jas pincetu.

Kaip gaminti marinatą silkėms

Marinatų receptų silkėms – visa galybė. Daugelis šeimininkių jį ruošia iš vandens (naudojamas ir negazuotas mineralinis), nedidelio kiekio acto (tinka bet kokios rūšies) arba šviežių citrinų sulčių, aliejaus, juodųjų bei kvapiųjų pipirų, laurų lapų, cukraus, druskos. Dažnai deda šviežių morkų griežinėlių, smulkintų salierų, krapų, petražolių ir būtinai svogūnų. Kad marinatas būtų kuo aromatinges-nis, jį keletą minučių reikėtų pavirinti (žiūrėkite, kad neištižtų svogūnai). Ant žuvų pilamas tik atvėsęs marinatas.
Itin pikantiško skonio silkėms suteikia marinatas su šviesiu alumi. Į užvirintą alų įmeskite po kelis juoduosius pipirus ir laurų lapelius. Atvėsusiu marinatu apliekite į indą sudėtas žuvis, ant viršaus užpilkite ploną sluoksnį aliejaus. Indą uždenkite folija.
Mėgstate eksperimentuoti virtuvėje? Minėtą klasikinį marinatą papildomai paskaninkite gvazdikėliais, kardamonais, česnakais, smulkintais Imbierais ar krienų šaknimis. Tiktų į jį šliūkštelėti ir pusę stiklinės raudonojo ar baltojo sauso vyno.

Naudinga žinoti
Paprastai marinatu užpilama išmirkyta visa silkių filė arba kąsnio dydžio gabalėliais supjaustytos žuvys. Galima marinuoti ir jau paruoštus silkių suktinukus. Silkes pakanka pamarinuoti bent 6-8 valandas, tačiau nepatartina marinate laikyti ilgiau kaip dvi paras.
Šviežioms, t. y. prieš kelias valandas sužvejotoms, silkėms sūdyti tinkamiausia rupi stalo arba jūros druska (be jodo!). Jątinka maišyti su šviežiomis smulkintomis kalendromis.

Pikantiški priedai

strömmingsfiske ~ fishing herringsTiek marinuotas, tiek sūdytas silkes daugelyje šalių įprasta valgyti ir papildomai paskanintas kitais produktais. Silkės ypač dera su marinuotais ar šviežiais burokėliais, agurkais bei saldžiosiomis paprikomis, šviežiais ir džiovintais obuoliais, virtais ir džiovintais grybais, džiovintomis slyvomis, razinomis ir abrikosais, graikiniais riešutais ir anakardžiais. Marinuotus filė gabalėlius tinka ruošti ir su įvairiais šaltais majonezo, grietinės, saldžiosios grietinėlės, kefyro, varškės Ir tarkuotų krienų padažais (receptų ieškokite kulinarinėse knygose ir interneto puslapiuose). Kai nebesugalvosite, kaip paruošti marinuotas silkes, paprasčiausiai pagardinkite su keliais žiupsneliais cukraus sumaišytu cinamonu. Šio recepto kūrėjai švedai tikina, kad skonis ypatingas.

Apetitą ypač žadina dailios išvaizdos įvairūs silkių suktinukai. Jei norite pajusti tikrąjį šių žuvų skonį, silkių filė įdarykite aliejuje pakepintais svogūnų griežinėliais. Silkė bus dar pikantiškesnio skonio, jei prieš susukdami ją plonai aptepsite grūdėtosiomis garstyčiomis. Suktinukus tinka gaminti su įvairiomis troškintomis daržovėmis, virtais grybais, vandenyje mirkytais džiovintais vaisiais, kubeliais pjaustytų virtų morkų ir šviežių obuolių mišiniu, konservuotomis daržovėmis, vytinta mėsa ir t.t. Verta paragauti ir keptų silkių. Prieš šaunant žuvis į orkaitę (patartina įdėti į kepimo maišelį) ar dedant į karštus riebalus, būtina pamarinuoti. Orkaitėje galima kepti apteptas pikantišku mišiniu (pavyzdžiui, kepintų svogūnų ir obuolių), į karštus riebalus dėti apvoliotas tešloje.

Silkių receptai

Silkės su jogurto padažu

500 g sūdytų silkių filė pamirkykite piene. Išgriebę gerai nuspauskite, supjaustykite gabalėliais ir išdėliokite serviravimo lėkštėje. Dubenyje sumaišykite 150 ml natūralaus jogurto ir 50-70 ml grietinėlės. Sudėkite smulkiais griežinėliais pjaustytus salierus, kubeliais pjaustytus nuluptus obuolius ir smulkintus svogūnus. Įpilkite porą šlakelių baltojo sauso vyno, pagal skonį pagardinkite maltais pipirais, pasūdykite ir išmaišykite. Padažą sukrėskite ant žuvų.

Orkaitėje keptos silkės

500 g sūdytų silkių filė pamirkykite piene. Išgriebę gerai nuspauskite, tada supjaustykite kąsnio dydžio gabalėliais ir išdėliokite nepridegančiame kepimo inde.
Ant viršaus tolygiai paskleiskite plonais griežinėliais supjaustytus du obuolius, keturias piene pamirkytas, nuspaustas ir stambiai suplėšytas baltos duonos riekes, gabalėlį smulkintų porų. Apibarstykite maltais juodaisiais pipirais, druska, apšlakstykite citrinų sultimis, apliekite plaktais kiaušiniais (imkite du vienetus) ir 10-15 minučių pašaukite į karštą orkaitę. Tiekite su karštomis virtomis bulvėmis.

Marinuotos silkės

Dviejų didelių sūdytų silkių filė išmirkykite vandenyje. Išgriebus ir nusausinus popieriniu rankšluosčiu, supjaustykite gabalėliais. Stambiai sutarkuokite dvi morkas ir gabalėlį krieno šaknies. Susmulkinkite didelį svogūną. Paruoštas daržoves atsargiai sumaišykite su silkių gabalėliais. Užvirinkite dvi stiklines vandens ir artipilnę stiklinę vyno acto, prieš tai įbėrusi 100 g miltelinio cukraus. Kai pravės, įmeskite kelis laurų lapus, juodųjų pipirų, smulkintų imbierų, įdėkite du šaukštelius garstyčių ir išmaišykite. Apliekite silkių ir daržovių mišinį. Palikite dviem paroms, kad pasimarinuotų.

Kepti silkių suktinukai

Trijų silpnai sūdytų silkių filė plonai aptepkite garstyčiomis. Ant kiekvieno gabalėlio uždėkite po ploną karštai rūkytos kiaulienos šoninės griežinėlį, susukite ritinėlius, susmeikite mediniais konditeriniais smeigtukais, kartu prismeigdama po citrinos griežinėlį. Suktinukus sudėkite į nepridegantį kepimo indą, apšlakstykite aliejumi ir 15 minučių pašaukite į 220 °C karštumo orkaitę. Tiekite su virtomis bulvėmis.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy