Rudens Darbai Sode

moliugasVėstančios rasotos naktys, vis labiau šilumos gailinti saulutė ir pamažėle raustantys medžių lapai – rudens ženklai, raginantys paskubėti sutvarkyti soda ir daržą. Jeigu nesate nei sodininkas, nei daržininkas, galbūt mėgstate auginti gėles? O jomis prieš žiemą taip pat reikėtų tinkamai pasirūpinti.

Vienas svarbiausių rudens darbų sode – laiku nuskinti rudeninius ir žieminius obuolius, kriaušes ir slyvas. Manydami, kad kuo vėliau nuskinsite vėlyvųjų žieminių veislių obuolius, tuo geresnė bus jų kokybė, pamirštate patį vaismedi – jis dar turi spėti pasiruošti žiemai ir sukaupti pakankamai maisto medžiagų. Skindami vaisius, jokiu būdu nepalikite ant medžių ligotų vaisių. Patyrę sodininkai tikina: juos nuskinti būtina – neplis ligų sukėlėjai. Taip pat surinkite krituolius, o pa-čius vaismedžius, ypač gausiai derėjusius, patręškite, kad atgautų jėgas. Jeigu vaismedžius tręšite biriomis kompleksinėmis trąšomis, įdėmiai perskaitykite nurodymus ant pakuotės ir berkite reikiamą kiekį trąšų.

Rudenį labai svarbu laiku nugenėti slyvas, vyšnias, išpjaustyti ir užtepti sodo tepalu ligotas ir nusilpusias šakas, nugnybti sparčiai augančių jaunų obelų ir kriaušių ūglius. Taip pat apžiūrėkite vaismedžių žievę, surinkite ir sunaikinkite vaisgraužių vikšrus. Nukritusius vaismedžių lapus būtinai sugrėbkite, o dirvą aplink medelius prieš šalčius sukaskite. Jeigu gyvenate netoli miško arba jūsų sodyba laukuose, apriškite medelių kamienus – apsaugosite nuo alkanų gyvūnėlių. Kamienus galite aptepti ir specialiu tepalu su repelentais – jis specifinio skonio ir kvapo, todėl nemėgstamas kiškių ir stirnų. Ir dar vienas patarimas: nors daugelis sodininkų įpratę tai daryti pavasarį, medelius reikėtų balinti rudenį. Pasirodo, kalkių pienas saugo medelių kamienus nuo staigios temperatūrų kaitos, neleidžia žievei supleišėti, sunaikina daugelį ten žiemai pasislėpusių kenkėjų, taip pat ir ligų sukėlėjų. Tik prieš balindami nugramdykite atšokusią žievę.

Pasak sodininkų, purkšti sodą rudeni būtina, mat nuo purškimo priklauso medelių sveikata ir būsimas vaisių derlius. Verta žinoti, kad vaismedžiai purškiami nuėmus visą derlių ir nukritus maždaug penktadaliui lapų spalio-lapkričio mėnesiais. Taigi imkitės darbo! Specialus karbamido ir vario sulfato tirpalas sunaikina daugelį ligų sukėlėjų ir kenkėjų.
Rezultatas bus dar geresnis, jei medelius nupurkšite ir pavasarį.

Ką reikia žinoti apie kompostą

Jeigu iki šiol savo sklype dar neturėjote komposto dėžės, metas ją pasidaryti. Prisiekę daržininkai ir gėlininkai žino, kad gerą kompostą galima vadinti daržo auksu. Jis ne tik lemia geresnį vaisių ir daržovių derlių, bet ir skaistes-nius gėlių žiedus, mat gerina dirvos struktūrą, reguliuoja vandens kiekį dirvoje, suteikia augalams maisto medžiagų ir saugo nuo ligų. Ir netiesa, kad pasigaminti gero komposto ilgai užtruks – pasak specialistų, puikios žemės augalams turėsite jau po pusės metų. Žinoma, jei mokėsite ją tinkamai paruošti. Taigi, pirmoji taisyklė: ruošdami kompostą, atsisakykite gilių duobių, nes jose kaupiasi vanduo ir žūsta naudingosios puvimo bakterijos. Antra, išrinkite sausą vietą paunksmėje ir paruoškite norimo dydžio užtvarą iš lentų, plastiko plokščių ar metalo lakštų. Ant pagrindo sumeskite smulkias šakeles, medžių žieves, kurios lėčiau pūva ir atlieka drenažo funkciją. O štai tada eilė organinėms atliekoms.

Į komposto krūvą nevertėtų mesti sergančių ligotų augalų, pilti nuo maisto likusių riebalų, mėsos atliekų. Kad geriau daugintų-si bakterijos, ant kiekvieno kompostuojamo sluoksnio reikėtų užberti kelis kastuvus žemės, o pačią komposto krūvą pridengti specialia polietileno plėvele, kad lietus neišplautų naudingųjų medžiagų.
Visas komposto ruošimo procesas vyks greičiau, jeigu naudosite specialių kompostą skatinančių preparatų, kurių įsigysite specializuotose sodininkų parduotuvėse.

Rudenį ir sėkite

Iš rudens galite pasisėti morkų, krapų, petražolių, ridikėlių, špinatų – pavasarį jie išdygs trimis savaitėmis anksčiau. Tik sėklų berkite kiek daugiau nei pavasarį, o pasėjusios nepamirškite dirvos mulčiuoti. Prieš sėjimą dirvą patręškite fosforo ir kalio trąšomis ir sukaskite. Suformuokite apie 20 centimetrų aukščio lysves, kad pavasarį nesusilaikytų vanduo ir sėklos nesupūtų.

Pasirūpinkite ir veja

Tending to His GardenTaip tik atrodo, kad pievelę reikia prižiūrėti vasarą. Jeigu norite, kad pavasarį ji būtų vešli ir sveika, dar rudenį būtina atlikti tam tikrus darbus: veją išravėti, jeigu matote, kad žolė skursta, prarado spalvą ir blogai auga, patręšti, taip pat išnaikinti piktžoles, kad pienės pavasarį nekeltų galvų. Rugsėjo pabaigoje ar spalį veją galima patręšti specialiomis trąšomis su mažai azoto, o senokai augančią žolę iššukuoti ir išvėdinti aeratoriumi, atsėti išplikusius plotelius.
Pasak specialistų, kas 3-6 metus vertėtų ištirti ir vejos ploto dirvožemio rūgštumą. Jeigu pH mažesnis nei 5,7, dirvą reikia kalkinti. Ruduo ir pavasaris – tinkamiausias metas tą padaryti. Nepamirškite prieš žiemą pievelės nupjauti – likusi per ilga žolė po sniego sluoksniu pelija ir pūva, o vaikščiojant negražiai Išsiguli.

Darbai gėlyne

Iki rugsėjo vidurio išskirstykite kerais ir persodinkite peržydėjusius daugiamečius augalus – jie dar prigis ir spės tinkamai pasiruošti žiemai. Visus daugiamečius augalus patartina persodinti kas 3-4 metus, antraip jie pradeda skursti. Beje, rudenį dalinamos gėlės, kurios žydi pavasarį ir vasaros pradžioje. O štai pavasarį reikėtų persodinti vasarą ir rudenį žydėjusias gėles, taip pat visas dekoratyvines žoles, pavyzdžiui, ašuotes, lendrūnus.

Ruošdamos dirvą daugiametėms gėlėms, nepamirškite jos patręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Šluotelinius flioksus, astil-bes, monardas, bijūnus į paruoštą ir gerai išvalytą nuo piktžolių dirvą galima persodinti rugsėjo antroje pusėje. Iki rugsėjo vidurio galite sodinti našlaičių, saulučių ir kitų dvimečių gėlių daigus. Paspaudus šalnoms, juos pridenkite sausais lapais, eglišakėmis. Vienadienes gėles reikėtų mulčiuoti nestoru durpių sluoksniu. Hortenzijas ir fuksijas rudens pabaigoje nugenėkite ir įneškite į patalpą. Šios gėlės geriausiai peržiemoja4-12 laipsnių temperatūroje šviesioje patalpoje. Gėles, kurias žiemoti paliksite vazonuose, būtinai įsodinkite į daržo žemę.

Svogūninės gėlės
Kad šios ryškiaspalviais žiedais žydinčios ir neretai labai kvapios pavasarinės gėlės pražystų tik nutirpus sniegui, jau iš rudens turite susodinti sveikus svogūnėlius į dirvą. Krokus sodinkite iki rugsėjo pabaigos į lengvą, gerai perpuvusią, jokiu būdu ne rūgščią dirvą,įspausdama rankomis ar specialiu įrankiu ne mažiau nei 5 cm. Spalį nepamirškite pasisodinti ir tulpių. Smulkesnius svogūnėlius kiškite į 6 cm, stambesnius – į 15 cm gylį. Rugsėjo pabaigoje sodinkite narcizus. Jiems tinkamiausias gylis – maždaug 5 cm. O štai prieš sodinant kvapiuosius hiacintus, žemę reikėtų gausiai patręšti ir perkasti maždaug 40 cm. Kai žemė nestipriai įšals, svogūnines gėles mulčiuokite, o ankstyvą pavasarį nepamirškite šiaudų Ir lapų nugrėbti dar prieš pasirodant pirmiesiems gležniems daigeliams, kad grėbdamos jų nepa-žeistumėte.

Rožių priežiūra

Nors rožės grožį išsaugo ir po pirmųjų šalnų, dar prieš joms prasidedant, rožes būtina nugenėti, pašalinti visus ligotus lapus, žemę aplink kerą dezinfekuoti specialiu vario preparatu, antraip pašalusios augalo dalys ims pūti, įsimes grybellnės ligos. Prieš žiemą rožių krūmus patariama apkaupti, užberti apystorį sluoksnį durpių, o paspaudus šaltukui iki minus 5 laipsnių, apdengti eglišakėmis. Parko rožių galite ir nedengti, tačiau arbatinėms, floribundinėms, miniatiūrinėms rožėms kenkia ir menkas šaltukas.

Tvarkome šiltnamį

Prieš žiemą būtina iškasti visus augalus, išnaikinti piktžoles, išrauti šaknis, žemę šiltnamyje sukasti ir dezinfekuoti specialiu cheminiu tirpalu. Jeigu propaguojate ekologinę daržininkystę, žemę galite nuplikyti verdančiu vandeniu ar pakeisti švaria komposto žeme maždaug 10 cm viršutinį dirvos sluoksnį. Jeigu pastebėjote, kad šiltnamyje augo nemažai ligotų augalų, vien išvalyti žemę nepakaks – reikės antiseptikais dezinfekuoti ir šiltnamio langus (jei jis stiklinis), o plėvelę pakeisti arba labai gerai nuplauti ir išdžiovinti.
Dezinfekuoti vertėtų ir įrankius, kuriais dirbate šiltnamyje. Taip pat nuvalykite šiltnamio rėmus, duris ir ypač kruopščiai dezinfekuokite plyšelius, nes juose mėgsta įsikurti vabzdžiai. Tiesa, seni sodininkai tikina, kad šiltnamį, kuriame augalai augo sveiki, galima paprasčiausi nuplauti muilo tirpalu ir nebūtina purkšti jokiomis priemonėmis.

Kiti darbai

UOGAKRŪMIAI. Rugsėjį iškaskite įsišaknijusias agrastų, serbentų, vynuogių atlankas, susodinkite juos į parinktą vietą ir palaistykite. Uogakrūmiams sodinti kąskite maždaug 50 cm pločio ir 35 cm gylio duobes, o iškastą viršutinį žemės sluoksnį sumaišykite su perpuvusiu mėšlu arba geru kompostu ir įberkite mineralinių trąšų. Apie uogakrūmius užber-kite sluoksnį mulčio (tiks durpės, kompostas, mėšlas), jis saugos šaknis nuo šalčio, pavasarį palaikys drėgmę.

DEKORATYVINIAI KRŪMELIAI.

Ruduo – tinkamas metas sodinti ir dekoratyvius krūmelius. Vietą, į kurią sodinsite augalėlius, gerai patręškite, mulčiuokite – ne taip greitai įšals žemė, be to, mul-čias gerai sulaiko drėgmę, kuri labai reikalinga pasodintam augalui. Sodindamos krūmus, laikykitės deramo atstumo – po metų, kitų kai kurie spygliuočiai smarkai išauga ir pradeda užgožti šalia esančius augalus. VYNUOGYNAS. Iki lapkričio vidurio vynuoges išgenėkite, sveikus stiebus nuimkite nuo kartelių ir prilenkite prie žemės. Kiekvieną krūmą lengvai suriškite ir apsukite šiaudais ar paguldžiusios ant atraminių kartelių ar eglišakių (šakos neturi liesti žemės) užberkite 2-3 kibirus spyglių ar lapų. RABARBARAI. Kai pradeda gelsti rabarbarų lapai, laikas juos persodinti ir dauginti. Išskirstytas 2-4 metų rabarbarų šaknis su 1-2 pumpurais sodinkite taip, kad šaknų pumpurai būtų 1-2 cm žemiau dirvos paviršiaus.

AVIETYNAS. Rugsėjį patariama išgenėti silpnus aviečių ūglius, nuskabyti silpnai išaugusių viršūnes, supurenti aplink stiebus žemę. Jeigu avietes rudenį tik sodinsite, atminkite, kad jauno augalo šaknys labai jautrios, todėl prieš sodindamos pamerkite jas į vonelę su vandeniu. Maždaug kas pusę metro susodintų aviečių ūglius palaistykite ir mulčiuokite.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy