Apsauga Nuo Uodų

Drauge su vasaros malonumais sodininkus, daržininkus ir poilsiautojus ima persekioti įkyriai zyziantys ir puolantys, odoje niežtinčius paraudusius pėdsakus paliekantys uodai. Nė kiek neguodžia ir tai, kad, palyginti su atogrąžų kraujasiurbiais, lietuviški uodai tikri geriečiai. Kad išvengtume uodų įkandimų nemalonumų, reikalinga veiksminga apsauga nuo uodų.

Ultimate SacrificeKai kuriose atogrąžų šalyse uodai laikomi pavojingesniais už gyvates, nes užima pirmą vietą pagal sukeltų mirčių skaičių! Lietuvoje uodai mirtinų ligų neplatina, tačiau ir mūsų krašto gyventojams gali sukelti nemažai nemalonumų.

Įkandus uodui niežti, o nusikasius niežtinčias vietas odą galima užkrėsti. Jautresniems žmonėms įkąstos vietos gali parausti, ištinti, o itin alergiškus asmenis nuo įkandimų gali pykinti, išberti. Jei žmogus alergiškas, uodo įkandimo vietoje paraudimas gali išplisti daugiau kaip 10 cm, darytis silpna, svaigti galva.

Tada reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus, nes ūminė alerginė reakcija paprastai pasireiškia per pusvalandį: krečia drebulys, pila prakaitas, sutrinka kvėpavimas, pakyla kūno temperatūra, kamuoja dusulys.

Kodėl uodai puola ne visus žmones vienodai?

Uodai turi itin jautrią uoslę ir aukų ieško pagal drėgmę, skleidžiamą šilumą ir išskiriamą anglies dioksidą, pakaito kvapą bei kitas chemines medžiagas. Auką uodai gali užuosti per 60-70 m. Žmonių ir šiltakraujų gyvūnų kraują čiulpia tik patelės, nes tam, kad subrandintų kiaušinėlius, joms reikia maisto – kraujo.

Enjoying the SunsetLeisdami vakarus gamtoje su šeima ar draugais neretai pastebime, kad uodai ne visus mėgsta vienodai. Kartais kenkėjai tarsi susitarę puola tik kai kuriuos žmones. Tam yra daugybė priežasčių. Pavyzdžiui, uodai smarkiau kanda suprakaitavusius žmones. Jų kūno temperatūra šiek tiek pakyla ir uodai reaguoja į šilumą.

Labiau kraujasiurbiai puola ir tokius žmones, kurių greitesnė medžiagų apykaita. Anksčiau buvo sakoma, kad uodai dažniau renkasi aukštesnius žmones, alaus mėgėjus, apkūnias ir nėščias moteris. Dabar mokslininkai nustatė, kad 67 proc. atvejų uodų pasirinkimą lemia žmonių genai. Uodai skirtingai reaguoja į kvapus, kuriuos skleidžia mūsų oda. Vienų žmonių kvapas jiems priimtinesnis nei kitų.

Kai kurie gyvūnai geba išskirti uodus atbaidantį kvapą, todėl sukuriama daugybė atbaidančių uodus chemikalų. Parduotuvių lentynose apstu įvairių purškiklių, kremų ir kitų priemonių, naudojamų prieš įkandant vabzdžiams ir po įkandimo. Tačiau chemikalai yra chemikalai: jie kenkia ne tik uodams, bet ir žmonėms, ypač jautresniems. Taigi vertėtų ieškoti ekologinių, žolelių ekstraktų pagrindu pagamintų preparatų, natūralių tradicinių priemonių.

Natūralu ir veiksminga

Ultragarsinė apsauga

Ultragarsinė apsauga

Namus nuo uodų patikimai saugo specialūs tinkleliai, kuriais galima uždengti langus, duris. Manoma, kad veiksminga uodus baidyti ultragarsu, nors mokslininkai dėl to dar smarkiai ginčijasi. Egzistuoja teorija, kad uodai genetiškai paveldėjo instinktą reaguoti į ultragarso šaltinį, kaip į galimą priešą, todėl išgirdę jį skrenda kuo toliau. Šį kartą pakalbėkime apie natūralias uodų apsaugos priemones – kvapus.

Kvapiųjų augalų mišiniai

•    Daržininkai galbūt pastebėjo, kad uodų nebūna pomidorų šiltnamyje. Šie kraujasiurbiai nepakenčia pomidorų kvapo, todėl vazonuose auginamus pomidorus galima sustatyti prie miegamojo langų ar durų. Apsisaugoti nuo uodų panaudokite ir nugenėtus pomidorų lapus. Vakarodami verandoje ar kieme aplink pabarstykite pomidorų lapų.

•    Uodams baidyti naudojami susmulkinti bazilikų, ievų, šermukšnių lapai ir žiedai. Ant palangės padėkite supjaustytų šių augalų lapų ar žiedų.

Dengue!•    Panašiai veiks ramunėlių, levandų, serenčių, pelargonijų kvapas – uodai vengs sklindančio aromato.

*    Iškylaujant palapinėje patariama laikyti vyšnių, šermukšnių šakelių, karčiųjų kiečių (pelynų) – uodai puls mažiau. Traukdami į gamtą, į kišenę, kuprinę ar palapinę įsidėkite susmulkintų rozmarinų, medetkų, kvapiųjų citrinžolių -tai vieni geriausių natūralių repelentų, atbaidančių uodus.

•    Poilsiaujant gamtoje kovoti su uodais padės eglių ir pušų kankorėžiai, padžiovintų kadagių spygliai: pakanka primesti jų į laužą ir kvapo apsvaiginti uodai neš kudašių.

•Kad naktis užmiesčio sodyboje būtų rami, pasinaudokite paprasta priemone: dubenėlį su citrinų žievelių ir gvazdikėlių mišiniu pastatykite prie lovos ir ramiai miegosite atvėrę langus. Tai aromatinga ir veiksminga priemonė nuo paausyje zyziančių uodų.

Nuovirai, tirpalai ir tepalai

•    Senovėje uodams atbaidyti močiutės naudojo puikiai lietuviams žinomų piktžolių – varpučių – šaknų nuovirą. Juo trindavo kūną.

•Teigiama, kad joks vabzdys nedrįs nutūpti ant veido, jei nusiprausite karčiųjų kiečių (pelynų) nuoviru.

•Atviras kūno vietas galima išsitepti stipriu, keletą minučių pavirintu gvazdikėlių nuoviru. Į 2 stiklines verdančio vandens įmeskite maždaug 20 gvazdikėlių ir pavirkite 5 min. Atvėsusiu nuoviru tepkite kūną.

B0006056 Mosquito, Anopheles stephensi in flight•Nuo nemalonių įkandimų puikiai apsaugos su vandeniu sumaišyti susmulkinti rozmarinų, medetkų, kvapiųjų citrinžolių lapeliai. Gautu tirpalu galima ištepti visą odą.

•    Dar viena veiksminga priemonė – va-nilinis vanduo. Atrodytų, taip skaniai kvepia, bet uodams nepatinka. Vanilės miltelių ištirpinkite vandenyje ir patepkite šiuo tirpalu atviras kūno vietas.

•    Uodams nepatinka cinamono kvapas. Pakelį cinamono ar vanilės reikia užpilti 240 ml vandens, užvirinti ir išmirkyti tirpale marlę. Tada ją galima palikti džiūti palapinėje arba drėgna marle tepti atviras kūno vietas.

•    Nuo uodų saugo aitraus kvapo tepalas iš pušų dervos ir vazelino arba beržų deguto.

Eteriniai aliejai

•    Uodus atbaido anyžių, eukaliptų ir gvazdikėlių eteriniai aliejai. Jų galima užlašinti ant degančios žvakės, židinio, laužo. Namie galima įpilti į aromatinę lempą ir pastatyti prie lango. Eteriniu aliejumi, sumaišytu su augaliniu aliejumi, patepkite atviras kūno vietas. Tokio aliejaus galima įpilti į veido, rankų kremą, kosmetinį aliejų ir mišiniu tepti kūną. 4-5 lašus eterinio aliejaus įlašinkite į 100-150 ml distiliuoto vandens, išplakite ir papurkškite šio mišinio. Kūdikius apsaugosite patepę vežimėlio kraštelius, kojytes. (Dėmesio! Gryno gvazdikėlių aliejaus negalima naudoti vaikams iki 6 metų.)

•    Arbatmedžių eterinis aliejus padeda ne tik uodus baidyti, bet ir gelbėtis nuo niežulio, kai jie įkanda.

•    Nemėgsta uodai valerijonų bei kamparo kvapo. 100 g garuojančio kamparo nuo uodų ir kitų skraidančių vabzdžių gali apsaugoti net didelėse patalpose.

•    Kedrų aliejaus aromatas atbaidys ne tik uodus, bet ir tarakonus, muses.

Kūno kvapas

•    Būdami gamtoje, stenkitės būti bekvapiai. Kai vykstate į gamtą, nenaudokite kvapiųjų losjonų ar kvepalų, aromatingo muilo ar šampūno. Atsisakykite alkoholinių gėrimų, kavos, limonado su saldikliais, nes jie skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo. Vabzdžiai nemėgsta Bi vitamino kvapo, todėl vis populiaresnės apyrankės, kurias nešiojant išsiskiria šis vitaminas.

mosquito bitesKai įkando uodas

  • Niežulį sumažinsite įkandimo vietą nuplovę vandeniu, uždėję ant jos šaltą kompresą ar ledo gabaliuką.
  • Skausmą ir niežulį gerai naikina šviežiai trinti pelynų, petražolių, mėtų ar gysločių lapai.
  • Uodų įkandimų sukeltą niežulį galima panaikinti ir geriamosios sodos tirpalu, pusę arbatinio šaukštelio sodos išmaišius stiklinėje vandens, per pusę su vandeniu skiestu actu ar kalio permanganato tirpalu.
  • Galima 15 min. ant įkąstos vietos palaikyti vatos gniužulėlį, suvilgytą spiritiniu medetkų žiedų antpilu, patrinti žaliu svogūnu arba patepti česnakų sultimis.
  • Niežėjimą švelnina ir arbatmedžių eterinis aliejus.
PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy