Infarkto Požymiai

Nemažai širdies ir kraujagyslių ligų būtų galima išvengti, jei tik žmonės patys labiau mylėtų save.

Neatpažįsta infarkto požymių

infarkto požymiaiŠirdies ir kraujagyslių sveikatai žmonės skiria per mažai dėmesio. Dauguma žmonių, kuriuos tenka gelbėti po ištikusio miokardo infarkto, apie šią ligą nieko nežinojo ir pirmųjų požymių neatpažino. Dažniausiai besivystančio miokardo infarkto požymius žmonės linkę painioti su bronchų, skrandžio, stuburo ir kitomis ligomis.

Nesugebėjus atskirti pirmųjų požymių dažnai prarandamas kritiškai svarbus laikas. Nuo to, kada.žmogus kreipiasi į gydytojus didžiąja dalimi nulemia, ar pavyks medikams išgelbėti jo gyvybę. Pacientui uždelsus, negrįžtamai pažeidžiamas širdies raumuo, neretai ištinka staigi mirtis.

Miokardo infarkto požymiai

Kai širdies raumuo nepakankamai aprūpinamas krauju, atsiranda miokardo infarktą rodančių simptomų:

  • neįprastas jausmas ar skausmas už krūtinkaulio;
  • dažnai žmonės klysta manydami, kad prasidedantį infarktą rodo skausmas širdies srityje. Iš tiesų, skausmas gali būti jaučiamas visoje krūtinės ląstoje, plisti į kaklą, žandikaulį, rankas, pečius, nugarą, duobutės sritį;
  • gali būti apsinuodijimo požymių: pykinimas, vėmimas, prakaitavimas, širdies plakimas;
  • žmogų gali dusinti, krėsti šaltis, varginti baimė, neišvengiamos mirties jausmas, jis gali netekti sąmonės;
  • gali būti ir taip, kad miokardo infarktą patiriantis žmogus skausmo nejaučia. Beskausmis infarktas dažnesnis sergantiems cukriniu diabetu.

Ką daryti pajutus simptomus?

Jei jūs ar šalia esantis žmogus jaučia bent vieną iš miokardo infarkto simptomų, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją arba skambinti greitosios pagalbos telefonu 112. Nuo to, per kiek laiko bus suteikta medicininė pagalba priklauso galimybė išgyventi.

Kai visiškai užsikemša vainikinė arterija, širdies raumuo pradeda žūti po 20 min. Per 90 min. nuo vainikinės arterijos užsikimšimo žūsta 90 proc. širdies raumens. Jei per šį laiką žmogui nebus suteikta pagalba, šansų išgyventi neliks.

Iki atvyks gydytojas, reikėtų išgerti tabletę aspirino ir sučiulpti nitroglicerino tabletę arba papurkšti nitratų aerozolio po liežuviu, išgerti nuskausminamųjų, jeigu reikia – išgerti kraujospūdį mažinančių ir dažną pulsą reguliuojančių vaistų.

Neignoruoti paskirtų vaistų

Labai svarbu po pirmojo miokardo infarkto savavališkai nenutraukti paskirtų vaistų vartojimo. Pastovus medikamentinis palaikymas padeda apsaugoti atvertą kraujagyslę nuo susiaurėjimo ir užsikimšimo nauju krešuliu – nuo pakartotinio infarkto.

Tim enjoys his pizza frittaMiokardo infarktas – tai rimtas organizmo signalas nedelsiant pakeisti gyvenimo būdą, atsisakyti riziką didinančių veiksnių. Pasaulio širdies federacija skelbia, kad beveik 80 proc. priešlaikinių mirčių nuo širdies infarkto ir insulto galima išvengti. Tereikia sureguliuoti mitybą, fizinį aktyvumą, sekti kraujospūdį, laikytis darbo ir poilsio režimo, atsisakyti žalingų įpročių, ypač rūkymo. Gaila, bet gana dažnai pacientai, kuriuos visa gydytojų komanda gelbėja operacinėje, jau kitą dieną galima matyti rūkančius ligoninės kieme.

Daugėja infarktu dėl streso

Nesveika mityba ir judrumo stoka skatina „tarpinius rizikos veiksnius”: aukštą kraujospūdį, per didelį gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje, antsvorį ir nutukimą. Tačiau be tradicinių miokardo infarkto rizikos veiksnių pastaruoju metu vis labiau plinta psichosocialiniai ir socioekonominiai veiksniai. Žmonės, kurie nuolat jaučia psichologinę įtampą, kuriuos kamuoja užsitęsusi depresija, nuolatiniai viršvalandžiai, nesilaikant darbo ir poilsio režimo, rizikuoja susirgti kur kas dažniau. Statistika rodo, kad infarktas neretai ištinka žmones po didelio streso ar konflikto darbe ar šeimoje.

Sergančiųjų amžius jaunėja

Vis dažniau Lietuvoje nuo širdies ligų miršta darbingo amžiaus žmonės. Daugybė su-sirgusiųjų tampa neįgalūs. Pastebima, kad sergamumas miokardo infarktu per pastaruosius 30 metų padidėjo beveik 5 kartus. Nors per pastaruosius dešimt metų įvyko esminių pokyčių gydant ūminį miokardo infarktą ir mirštamumas laiku suteikus pagalbą mažėja, tačiau Lietuva vis dar išlieka vienu didžiausių širdies ir kraujotakos sistemos ligų židiniu Europoje.

Sumažinti ligos atvejų skaičių tikrai galima, tereikia įsigilinti į ligos prigimtį, žinoti ją skatinančius veiksnius ir su jais atkakliai kovoti. Kuo daugiau žinosime apie ligos priežastis ir būdus jas įveikti, tuo bus geresni rezultatai.

Tyrimai.

Siekiant mažinti miokardo infarkto riziką, svarbu sekti savo kūno skaičius – kūno masės indeksą, cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje, pilvo apimtį bei kraujo spaudimą. Šiuos rodmenis reikia palaikyti normos ribose.

Atsakomybė.

infarkto požymiai rūkymasŠirdies ir kraujagyslių ligas dažnai lemia kontroliuojami rizikos veiksniai, tokie kaip žalingi įpročiai, netaisyklinga mityba ar mažas fizinis aktyvumas. Kiekvienas žmogus turėtų suprasti, kad už savo sveikatą pirmiausia atsakingas jis pats.

Paplitęs tarp moterų.

Seniai paneigtas mitas, kad miokardo infarktas – vyrų liga. Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos yra dažniausia moterų mirties priežastis. Vyrai pradeda sirgti anksčiau –rizika išauga jiems perkopus 40 m„ o moterims – 50 m. arba po menopauzės. Vyresniame amžiuje, ypač virš 65 metų, moterų mirčių skaičius nuo širdies ir kraujagyslių ligų gerokai viršija vyrų.

Diagnozuojama dažniau.

Lietuvoje sergamumas miokardo infarktu vienas didžiausių Europoje. 2011 m. miokardo infarktu diagnozuota 8059 atvejai -net 1600 atvejų daugiau nei 2001 m. Tai gali būti susiję ir su geresne diagnostika. Laiku suteikus pagalbą, stacionarinis mirštamumas nuo šios ligos Lietuvoje mažėja: nuo 16 proc. 2001 m. iki 10 proc. 2011 m.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy