Pirties Nauda Organizmui

pirtisSenovėje pirtyse nekepdavo
Dažnas pirties mėgėjas, paklaustas, kokia pirtis yra gera, net pro miegus sušuks: „Ta, kurioje karštis – didesnis.” Ar iš tiesų yra taip? Prieš kalbėdami apie tai, pasiaiškinkime, kokių kategorijų pirčių būta ir yra.

Pirtys nuo seniausių laikų buvo skirstomos į dvi kategorijas: tos, kuriose kaitinamasi karštu oru, ir tos, kuriose mūsų kūnus kaitina karšti garai.

Pirmosios kategorijos pirtys – tai vadinamosios romėnų (dar vadinamos turkiškomis), kuriose prakaito išsiskyrimą skatina karštas oras. Antrosios kategorijos pirtyse šią funkciją atlieka įkaitinti vandens garai. Iš karto kyla klausimas: kokią pirtį geriausia rinktis? Vieniems patinka sausas oras, kitiems – karšti garai, todėl geriausia pabandyti pasikaitinti ir vienoje, ir kitoje pirtyje, o po to spręsti, kuri labiau tinka ir yra priimtinesnė.

Kitas klausimas – kokios temperatūros pirtyje geriausia kaitintis? Dėl to tarp pirčių mėgėjų nuolat kyla ginčų. Nežinia kada ir iš kokių kraštų pas mus atkeliavo mitas, kad, girdi, kuo pirtyje (ir sauso oro, ir garinėje) aukštesnė temperatūra, tuo geriau. O esą dar geriau, jei vargšas organizmas kankinamas didžiuliais temperatūros pokyčiais – apie 100 laipsnių karščiu pirtyje ir vos 4 laipsnių ežero ar upės vandeniu žiemą. Deja, jokios naudos organizmas iš to tikrai negauna. Maža to, ne kiekvienas tokias „egzekucijas” ištveria. Tai, beje, neseniai įrodė tragiškai pasibaigęs pirties malonumų mėgėjų konkursas Suomijoje. Neištvėręs labai aukštos temperatūros, ligoninėje mirė vienas šių neįprastų varžybų dalyvis rusas, o jo artimiausias konkurentas suomis pateko į ligoninę, kur buvo atgaivintas medikų.

Norint sužinoti, kokios temperatūros oras ar garai būdavo senovės pirtyse, visai nebūtina pulti skaityti užrašų Pompėjos griuvėsiuose. Tai dar XIX amžiuje gana smulkiai buvo aprašyta to meto enciklopedijose. Štai carinėje Rusijoje visuotine intelektualų pagarba garsėjo Brok-hauzo ir Efrono enciklopedija. Ji skelbia, kad optimali ir garinės, ir sauso oro pirties temperatūra yra 45 laipsniai karščio. Tai išgirdę mūsų laikų pirties mėgėjai tikriausiai tik paniekinamai vyptelėtų – koks gi čia karštis?

Kai kurie medikai spėja, kad tą beprotišką karštį šiandienos pirtyse padiktavo pašėlęs mūsų gyvenimo tempas. Mes nuolat skubame, nespėjame ir viską pasiekti norime kuo greičiau. Aišku, ir pirtyje. Todėl ir kūrename krosnelę iki raudonumo, ir pilame vandenį ant įkaitusių akmenų ne puodukais, o kibirais. Ir vis dėl to paties: kad tik greičiau įkaistume. O kam greičiau? Juk klasikinis kaitinimosi pirtyje receptas skelbia visai ką kita: pasirodo, ant gultų reikia ramiai gulėti ar sėdėti ir neskubant prakaituoti valandą ar pusantros! Tokia ramybė teigiamai veikia ir mūsų odą, ir plaučius, ir širdį, ir nervų sistemą. Tačiau, deja, neskubėti šiais laikais moka jau nedaugelis.

Kas yra gera pirtis?
Sauna 39:365Mūsų protėviai pirtyje ne tik prausdavosi bei atsipalaiduodavo, bet ir pasisemdavo energijos iš besikūrenančios ugnies ir įkaitusių akmenų. Pasirodo, tai visai realu. Praėjusiame amžiuje vienas mokslininkas net užpatentavo savo tyrinėjimus, kuriuos pavadino „Žmogaus energijos pusiausvyros išlaikymas”. Jų esmė tokia: pasirodo, mūsų organizmas net pusę jam reikalingos energijos turi gauti ne iš maisto (jei maistą vertintume kaip energijos šaltinį), o iš Saulės energijos. O bet kuri ugnis ar įkaitintas daiktas – tai ta pati Saulės energija. Tad nieko nuostabaus, kad mūsų protėviai rudens ir žiemos sezonu taip mėgo pirties procedūras. Būtent pirtyje žmonės ir gaudavo tamsiuoju bei šaltuoju metų laiku jiems taip trūkstamos tos Saulės energijos. Juk ne veltui folklore esama ir tokių įkaitusių akmenų apibūdinimų: jų skleidžiama šiluma vadinama gyvenimo spinduliavimu.
Kaip tvirtina „Žmogaus energijos pusiausvyros išlaikymo” autorius, dauguma mūsų dabartinių pirčių primena technokratines kankinimo kameras. Mat šiuolaikinės saunos yra sukonstruotos elektrinio „grilio” principu: elektriniai ar mediena

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Komentarų nėra. Būkite pirmas

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy