Plaučių Ligos

Vezikulinis kvėpavimas

Plaučiai – gyvybiškai svarbus organas. Tik jį turėdami, mes galime kvėpuoti. Plaučių dalia – išties nelengva, ypač vasarą, kai aplink tiek daug žiedadulkių ir atmosfera ne tokia švari kaip žiemą. Kaip galima išsaugoti šį svarbų organą sveiką?

Paklausęs jūsų plaučius, gydytojas į asmens medicininę knygelę įrašys „Plaučiai švarūs, kvėpavimas vezikulinis”. Išvertus iš lotynų kalbos-„burbulinis”. Tai reiškia, kad jūsų plaučiai puikiausiai susidoroja su savo užduotimi! Beje, plaučių veiklos garsą galime išgirsti ir be specialios įrangos -tiesiog pridėkite ausį prie vyro ar vaiko krūtinės. Paklausykite ir įsiminkite šią melodiją!
Žmogus, bent kartą girdėjęs minėtus garsus, iškart pastebės atsiradusias grėsmingas šaižias natas, būdingas vadinamajam šiurkščiam kvėpavimui. Bet kurio amžiaus asmeniui tai – grėsmingas simptomas! Dažniausiai jis reiškia, kad kvėpavimo sistemoje prasidėjo uždegimas, galintis pažeisti bronchus ir plaučius.

Sveikas žmogus nė nesusimąsto, kaip jis kvėpuoja. Taip ir turi būti! Jeigu jūsų kvėpavimas kuo nors jums nepatinka, neguoskite savęs, kad veikiausiai taip tik pasirodė, – būtinai pasitarkite su gydytoju.

Grėsmė ore

Ją kelia vadinamieji poliutantai: sieros dioksidas, dulkės, azoto oksidas, ozonas, lakieji organiniai junginiai ir kiti atmosferos bei mūsų plaučių teršėjai.
Pačiais pavojingiausiais oro teršalais yra laikomi rūgštieji lietūs ir rūkai – nuo jų Atėnų Akropolis per pastaruosius penkiasdešimt metų nukentėjo labiau negu per praėjusius du su puse tūkstantmečio. Rūgštieji lietūs ir rūkai net klasikinių kūrinių marmurą paverčia trupančiu gipsu, taigi nesunku įsivaizduoti, kas darosi švelniai bronchų ir alveolių gleivinei!

Jeigu norite pamatuoti oro taršą patys, tam yra skirti specialūs oro taršos matuokliai, kurie nuolat stebi aplinkos oro būklę ir parodo ją ekrane.

Oro taršos matuoklis

Ypač didelis pavojus plaučiams kyla tuomet, kai atmosferoje susikaupia daug kenksmingų medžiagų esant nepalankiam orui. Taigi minėtųjų teršalų (sieros dioksido, azoto oksido ir kt.) poveikis itin priklauso nuo oro sąlygų: kai karštame ore pramoninės atliekos jungiasi su automobilių išmetamosiomis dujomis, kaitrūs saulės spinduliai veikia kaip katalizatorius. Taip formuojasi vasarinis (fotocheminis) smogas, turintis daug ozono ir azoto oksido.

Jeigu norite, kad dėl nepalankios ekologinės aplinkos jums nepradėtų vystytis astma ir kitos kvėpavimo sistemos ligos, būtinai stebėkite orų prognozes. Kvėpavimo sistemai ypač pavojinga temperatūros inversija: kai virš palyginti šilto oro sluoksnio cirkuliuoja šalto oro masės.Tokiu atveju mieste nebepučia vėjas, todėl kaupiasi oro teršalai.

Kvėpavimo sistemai pavojingas dienas pasistenkite praleisti užmiestyje – sodyboje, sode ar poilsio namuose. Arba bent jau Išsiruoškite ilgam pasivaikščiojimui parke ar miške, kad iš plaučių pasišalintų kenksmingos medžiagos.

Taip pat atminkite, kad į lauką geriau eiti lietui lyjant arba tuoj po jo – tada oras švariausias.
Grįžę namo nusiprauskite, praskalaukite gerklę negazuotu mineraliniu vandeniu arba silpnu valgomosios sodos tirpalu (pasemkite sodos šaukštelio galu ir išmaišykite stiklinėje šilto virinto vandens). Ši procedūra neutralizuos lakiąsias smogo rūgštis.

Šaukštelis dulkių

Are You Healthy?Per dieną mes įkvepiame vidutiniškai 22 tūkstančius kartų. Kiekvienąkart įkvėpus į mūsų organizmą patenka apie 55 tūkstančius dulkelių, žiedadulkių ir cigarečių dūmų dalelių. Beveik du šaukštai kiekvieną dieną! O juk alergenai ir mikroorganizmai iš plaučių į kraują patenka dvidešimt kartų greičiau negu per virškinamąjį traktą ir veikia aštuoniasdešimt kartų stipriau.
Kad jų patektų kuo mažiau, gamta mūsų kvėpavimo takų gleivinės ląsteles aprūpino specialiomis ataugomis – „blakstienomis”. Jos išstumia lauk daleles, kurių skersmuo yra didesnis negu trys mikronai. Visos smulkesnės dalelės patenka į plaučius. Ne veltui prisiekusių rūkalių plaučiai iš šviesiai rausvų tampa pilkšvi.
Visai neseniai tyrinėtojai padarė nuostabų atradimą. Pasirodo, plaučių valymo sistema veikia eskalatoriaus principu. Apatinis, „blakstienas” supantis sluoksnis yra skystas, o viršutinis, stumiamas „blakstienų” galiukų, – klampus. Jų visuma veikia kaip eskalatoriaus juosta. Kai šių sluoksnių sąveika sutrinka, susergame bronchine astma ir kitomis plaučių ligomis.

Čia galimi du variantai. Jeigu vyrauja klampusis sluoksnis, „blakstienos” sulimpa, sunkiai juda ir dėl to prastai valo bronchus. Mus ima kankinti dusulys ir įkyrus, arba, kaip sako medikai, neproduktyvus, kosulys, nesuteikiantis jokio palengvėjimo. O skystojo sluoksnio perteklius„eskalatorių” apskritai sustabdo, nes klampioji gleivinės dalis tiesiog nuslysta jo paviršiumi. Ir vienu, ir kitu atveju gleivės (sveiko žmogaus bronchai kiekvieną parą jų generuoja maždaug 50-150 mililitrų, o ligonio – gerokai daugiau) kaupiasi kvėpavimo takuose, sutrikdo plaučių ventiliaciją ir sukelia jų uždegimą – pneumoniją.

Kol dar nebuvo antibiotikų, nuo pneumokokinės pneumonijos mirdavo aštuoniasdešimt penki iš šimto ja susirgusių žmonių. Vartojant šiuolaikinius preparatus netgi sunki pneumonijos forma (maždaug 7-14 proc. ligos atvejų) nebėra tokia baisi, o lengva ligos forma apskritai gydoma namuose – antibiotikų injekcijas visai nebūtina daryti stacionare. Vis dėlto kylantį pavojų turėtume vertinti deramai: netgi lengva pneumonijos forma – rimta liga, į kurią privalome žiūrėti atsakingai!
Pasijutę blogai, pirmiausia atlikite testą. Jeigu įtariate pneumoniją, turėtumėte apsilankyti pas gydytoją ir pasidaryti dviejų projekcijų (iš priekio ir iš šono) krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką.

Plaučių uždegimas vasarą -jokia retenybė. Karštą dieną suprakaitavote gatvėje, paskui jus „pagavo” skersvėjis ar kondicionieriaus šalto oro srovė, ir viskas – procesas prasidėjo! Daugelis į peršalimą nekreipia dėmesio ir stengiasi „išsivaikščioti”. Vartoja vaistus nuo temperatūros (dažnai visai be reikalo, kai nėra nė 38 °C), net po 3-5 tabletes per dieną, ir taip sukelia pavojų skrandžiui bei kraujo gamybos procesams.

lungs full of airNedidelė temperatūra – tai apsauginė organizmo reakcija, tad dirbtinai jos mažinti nereikia. Jeigu norite padėti organizmui atsikratyti virusų, verčiau nuo pat pirmosios peršalimo dienos vartokite vitamino C, gerkite spanguolių sulčių, erškėtuogių antpilo. Šie produktai valo iš organizmo toksinus ir stiprina jūsų gyvybines jėgas. Jeigu padidėjusi temperatūra laikosi ilgiau negu keturias dienas, rekomenduojama gerti antibiotikų – nusilpusį organizmą jau ima kamuoti ne tik virusai, bet ir bakterijos. Kad ir kaip ten būtų, patariama kreiptis į gydytoją -jis atliks reikiamus tyrimus ir parinks optimalius vaistus. Ir atminkite: dėl netinkamo gydymo net paprasčiausias peršalimas gali komplikuotis ir sukelti rimtą ligą – plaučių uždegimą.

SAUGUMO TECHNIKA

Profilaktika visada yra geriau negu gydymas. Kad išvengtumėte plaučių uždegimo, pasistenkite laikytis paprastų taisyklių. Taip apsaugosite savo organizmą ir nuo kitų sveikatai nepalankių veiksnių.
Dažniau šluostykite dulkes šlapiu skuduru, antraip dulkėtą orą valysite savo plaučiais…
Kilimus ir kilimėlius reikia gerai išpurtyti. Beje, dulkių siurblys – ne panacėja: stambias daleles jis surenka, o smulkiąsias ilgam pakelia į orą.
Kol gaminate valgį, praverkite orlaidę, o duris uždarykite. Baigę darbus nepamirškite išvėdinti virtuvės! Kai įjungta dujinė viryklė, ore gerokai padaugėja azoto oksidų, sukeliančių toksinį bronchitą ir pneumoniją.
Labai gerai pagalvokite prieš įrengdami šildomas grindis – tai irgi dažna plaučių uždegimo priežastis. Šiltas oras paprastai kyla į viršų, o apačioje visada būna vėsiau – temperatūros kaita veikia kaip natūralus grūdinamasis veiksnys. Vaikščiodami šildomomis grindimis, mes silpniname savo imunitetą, ir jis nebesugeba atsispirti infekcijai.
Nerūkykite, o jei rūkote, tai meskite rūkyti! Tabako dūmai paralyžiuoja bronchų epitelio„blakstienų” veiklą ir taip sudaro sąlygas rimtai pakenkti plaučiams. Maža to, rūkaliaus namiškiai penkiskart dažniau serga bronchitu ir pneumonija.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy