Skauda Skrandį. Skrandžio skausmai

Mouth SuicideKą darai, kai skauda skrandį? Eini į vaistinę ir prašai ko nors nuo skrandžio? Tai – bene lengviausias kelias, tačiau išmintingiau pasielgtum, jei rėmenį ar nemalonų skrandžio pilnumo jausmą priimtum kaip įspėjimą, kad metas keisti mitybos įpročius ir apskritai visą gyvenimo būdą!

Gastritas – daugelio nemalonių simptomų lydimas skrandžio gleivinės uždegimas, kurj vargu ar įveiksi neišsiaiškinusi, koks -padidėjęs ar sumažėjęs – skrandžio sulčių rūgštingumas jį sukelia. Normalus skrandžio sulčių rūgštingumas – 0,4-0,5% druskos rūgšties. Druskos rūgšties skrandžio sultyse yra visada. Ji gaminama vidinę skrandžio sienelių pusę dengiančioje gleivinėje. Druskos rūgštis atlieka daug svarbių funkcijų: naikina bakterijas, į skrandį patenkančias su maistu, padeda virškinti baltymus ir riebalus. Normaliomis sąlygomis druskos rūgštis nėra pavojinga – skrandžio sienelės nuo jos apsaugotos storu gleivinės sluoksniu. Tačiau susirgus gastritu rūgštingumas keičiasi: būna didesnis ar mažesnis, nelygu uždegimo rūšis.

Jei vargina ryškūs skrandžio skausmai, pavalgiusi jauti skrandžio sunkumą, dažnai graužia rėmuo, atsirūgsti rūgštimi, tai tavo skrandžio sulčių rūgštingumas yra padidėjęs. Po Išsamių medicinos tyrimų tau veikiausiai būtų nustatyta diagnozė: lėtinis hiperacidinis B tipo gastritas. Nenustebk, jei gydytojas skirs antibiotikų. 98% tokio gastrito atvejų skrandyje randama helicobacter pylori bakterijų, sukeliančių skrandžio gleivinės uždegimą. Tai menki juokai – toks gastritas savaime nepraeis. Jeigu nesigydysi, neilgai trukus gali ir opaligę įsitaisyti.

Look what Milo did to my stomachJei burnoje dažnai jauti nemalonų skonį, rytais dažnokai pykina, atsirūgsti oru, dažnai gurgia pilvas, tiesiog fiziškai jauti žarnų judesius, tai didelė tikimybė, kad skrandyje išsiskiria per mažai sulčių. Ilgainiui gali susirgti lėtiniu hipoacidiniu A tipo gastritu. Kalčiausi dėl šio tipo gastrito – paveldėtas polinkis ir nesveikas gyvenimo būdas. Bet tam paveldėjimui neteik per daug reikšmės, verčiau tuoj pat keisk savo įpročius, ypač mitybos. Vis daugiau mokslininkų pritaria nuomonei, kad daugelis neva paveldimų ligų priklauso ne tiek nuo genų, klek nuo šeimos tradicijų.

Kai padidėjęs skrandžio rūgštingumas

Nebūk pikta, kerštinga, pavydi. Neigiamas emocijas ne slopink, o išliek niekam ne-kenkdama (atlik kokį sunkų namų ruošos darbą ar išeik pasivaikščioti).
Kaskart prieš valgį išgerk po šaukštelį žuvų taukų ar alyvų, linų sėklų aliejaus. Riebalai ap-saugos skrandžio gleivinę nuo dirginimo.

Valgyk dažnai, bet po nedaug – kol nesi labai Išalkusi, išsiskiria mažiau skrandžio glei-vinę dirginančių sulčių.

Šviežio pieno vartok kuo mažiau. Labiausiai tiktų įsipilti jo į arbatą. Arbatos su pienu ypač gerai atsigerti po valgio. Niekada negerk kavos tuščiu skrandžiu, o jei gali, išvis jos atsisakyk.

Daržovių gali valgyti iki soties, bet ne šviežių, o virtų ar troškintų.
Tinka visų rūšių košės, išskyrus kvietinių kruopų ir manų. Makaronus virk ai dente, t. y. trumpiau.

Virk ne tąsias, o birias kruopų košes.
Rinkis nerūgščius vaisius: persikus, abrikosus, kriaušes, saldžius obuolius. Pamėk ne visai prinokusius bananus – jie puikiai sutepa skrandžio gleivinę.
Sriubos niekada nevirk mėsos, žuvies ir ypač grybų nuovire

Nevalgyk marinuotų, sūdytų, raugintų daržovių, i Visiškai atsisakyk rūkytos mėsos gaminių, bet kokių dešrų.
Kuo rečiau smaližiauk ledais, labai šaltais gėrimais.
Negerk jokių alkoholinių gėrimų, ypač silpnų kokteilių, pati nerūkyk ir nebūk prirūkytose patalpose.

VEIKSMINGA SULČIŲ TERAPIJA
Išbandyk šviežių bulvių sulčių poveikį – tai nuo seno žinomas būdas rūgščių pertekliui neutralizuoti. Ką tik išspaustų bulvių sulčių gerk triskart per dieną po pusę stiklinės pusvalandį prieš valgį. Jei negali pakęsti jų skonio, gerk morkų sulčių – taip pat po pusę stiklinės, bet pusvalandį po valgio. Nepamiršk, kad gydydamas! sultimis retkarčiais turėtum daryti pertraukas.

Ką daryti, jei skrandžio rūgštingumas sumažėjęs

Kitten foodIki soties gali valgyti neriebios mėsos, žuvies, bet tik virtos, troškintos, keptos folijoje, o ne apskrudintos riebaluose.
Šviežią pieną naudok tik gamindama pieniškus patiekalus (košę, omletą). Šiaip geriau vartoti įvairių rauginto pieno produktų.
Kruopas, makaronus virk tol, kol jie visiškai suminkštės. Vertingų medžiagų galbūt liks mažiau, bet tavo skrandžiui gerai išvirtas maistas tinkamesnis.
Kasdien valgyk sriubos (tau tinka ne tik vegetarinės, bet ir mėsiškos sriubos).
Skrandžio sulčių išsiskyrimą gerina pipirmėčių, ramunėlių, gysločių, sukatžolių, šlamučių arbatos. Beje, šias žoleles gali maišyti įvairiomis proporcijomis ir plikytis jų mišinių.Venk aštrių, sūrių, keptų patiekalų. Visiškai atsisakyk mėsos ir žuvies konservų. Nevalgyk šviežios duonos ir minkštučių, ką tik iškeptų mielinės tešlos kepinių. Nepiktnaudžiauk alkoholiu ir būtinai mesk rūkyti!

VEIKSMINGA SULČIŲ TERAPIJA
Išbandyk šviežių kopūstų sulčių poveikį – daug kam jos labai veiksmingos. Išspaustas sultis patariama truputį pašildyti, jų gerti reikėtų triskart per dieną po pusę stiklinės pusvalandį prieš valgį. Gydymosi kursas – I mėn.

Gastrito gydymas joga

JOGA NUO GASTRITO
Greitų rezultatų tikėtis neverta, bet jei rastum laiko kasdien padaryti šią nesudėtingą jogos asaną, ilgainiui savijauta turėtų pagerėti.
■ Atsisėsk lotoso poza (kojas sukryžiuok taip, kad kairė pėda būtų užkelta ant dešiniosios šlaunies).
■ Kairį delną uždėk ant pilvo viršutinės dalies (maždaug skrandžio srityje). Dešinę ranką sulenk per alkūnę, kilstelk (kaip stropi mokinukė, besiveržianti atsakinėti), tik delną nusuk nuo savęs.
■ Visą dėmesį (taip pat ir žvilgsnį) sutelk į dešinės rankos pirštų galiukus. Įkvėpdama delnu stumk nuo savęs įsivaizduojamą sunkų daiktą, iškvėpdama grįžk į pradinę padėtį.
Pratimą pakartok bent 7 kartus.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 8.50 out of 10)
Loading...
  1. , , , , ,
2 komentarai

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy