Žoliapjovės. Patarimai, kaip išsirinkti žoliapjovę

Šiais laikais tinkamai prižiūrėti ir puoselėti vejos nebeįmanoma be žoliapjovės. Tad daugumą sodų ir sodybų savininkų kankina tik vienas klausimas – kokią žolės pjovimo techniką išsirinkti?

Elektrinės žoliapjovės

the smell of fresh cut grassElektrinės Žoliapjovės Vakaruose atsirado dar prieš Antrąjį pasaulinį karą, tačiau Sovietų Sąjungoje ypač buvo vertinamas rankų darbas, tad jų parduotuvėse beveik nebuvo. 1990 m. atsivėrė sienos į pasaulį ir paaiškėjo, kad pjauti žolę elektrine žoliapjove gerokai patogiau. Be to, jos paprastai komplektuojamos su nupjautos žolės surinktuvais, jų peilių ašmenų aukštis reguliuojamas nuo 20 iki 70 mm nuo žemės paviršiaus. Atslūgus pirmam susižavėjimui paaiškėjo, kad paskui žoliapjovę pažeme vinguriuojantis laidas smarkiai trukdo dirbti, neretai pakliūva po žoliapjovės peiliais ir būna nukirstas. Taigi šiandien 200-300 eurų kainuojančios elektrinės žoliapjovės tampa „vakarykšte diena“. Jas keičia tos, kurioms laido nebereikia.zoliapjoves

Akumuliatorinės žoliapjovės. Sukurtos ir parduotuvėse pasirodė dar XX a. pabaigoje, tik jų populiarumą ribojo netalpios ir gremėzdiškos baterijos. Revoliucija įvyko, kai nikelio ir kadmio baterijas pakeitė ličio jonų baterijos – gerokai galingesnės ir talpesnės. Vienos tokios baterijos pakanka nupjauti apie 4 arus, o būtent toks didžiausias vejos plotas ir yra daugumoje kolektyvinių sodų.

Šios baterijos tinka ir kitiems šiuo veikimo principu sukurtiems įrankiams: pjūklams, suktuvams, grąžtams ir pan. Akumuliatorinių žoliapjovių kaina kone dvigubai didesnė už laidinių – apie 500-700 eurų. Akumuliatorinės ir laidinės nešiojamosios žoliapjovės. Pagal paskirtį jos labiau skirtos sodo ir sodybą juosiančios vejos pakraščiams nupjauti. Kainos svyruoja nuo 100 eurų (laidinės) iki 150-200 eurų (akumuliatorinės).

Akumuliatorinės žolės žirklės. Įrankių pardavėjai jas juokaudami vadina našlių žirklėmis – mat jomis itin patogu pjauti kapavietės veją, todėl jos populiarios tarp vyresnių moterų. Tiesioginė paskirtis – pjauti žolę ten, kur nepatogu pjauti didesne technika. Tokiomis žirklėmis puikiai sutvarkysite vejos kraštus gėlynuose ar prie pat lysvių.

University of New HavenVejapjovė robotas. Robotų, be žmogaus pagalbos pjaunančių žolę, jau yra parduotuvėse. Kuo patrauklios šios mašinos? Jos programuojamos, tyliai dirba įvairiomis oro sąlygomis ir nereikia jokio įsikišimo. Tiesa, tokie robotai nepigūs -kainuoja 1 200-4 000 eurų. Viena smulkmena – kol kas robotai nupjautos žolės nesurenka į specialius surinktuvus kaip įprastinės žoliapjovės. Robotai nupjautą žolę akimirksniu susmulkina ir taip mulčiuoja.

Benzininės žoliapjovės

Grass TrimmerAmerican Honda Grass Trimmers RecalledBenzininės nešiojamosios Žoliapjovės. Iš esmės šie įrankiai skirti pjauti ne kruopščiai prižiūrimai vejai, o aukštai žolei. Tad jei sode, o juo labiau sodyboje apsilankote vos kartą per mėnesį ir reikia nupjauti keliasdešimt arų kelius siekiančios žolės – benzininė nešiojamoji žoliapjovė pats tas. Kainos svyruoja nuo keliasdešimties iki kelių šimtų eurų, priklauso nuo gamintojo ir techninių charakteristikų.

Benzininės žoliapjovės. Taip pat skirtos dideliems aukštos žolės plotams pjauti. Tik per petį pasikabinta nešiojamąja žoliapjovė paprastai pjauna vyras, o benzininę žoliapjovę puikiausiai gali vairuoti ir moteris. Nešiojamoji žoliapjovė, aišku, surinktuvo neturi, tad žolę reikia sugrėbti ir kažkur sukrauti. Benzininės žoliapjovės paprastai tokį surinktuvą turi ir žolę tereikia vis iškratyti. Tokių įrankių kaina svyruoja nuo daugiau kaip šimto iki kelių šimtų eurų.

Žolės pjovimo traktoriukai.

Tai daug žemės aplink sodybą (bent pusę hektaro) turinčių poilsiautojų darbo technika. Dirbti patogu: pjauni veją sėdėdamas prie vairo (šie traktoriukai iš esmės pritaikyti pjauti vejai, o ne aukštai žolei).

Babasteve MowingKokybiški vejos pjovimo traktoriukai yra nepigus malonumas – kainuoja 3-6 tūkst. eurų. Tik vien vejai pjauti tokios technikos niekas neperka: tokiu traktoriuku, prisikabinus priekabą, galima vežti nupjautą žolę ar malkas. O žiemą, prikabinę mažą greiderį, nusivalysite kelią į sodybą (aišku, jei nebuvo baisios pūgos). Renkantis tokią universalią techniką pirmiausia reikia įvertinti jo „širdį“ -variklį. Traktoriuko variklis turi tverti ilgiausiai, nes visos kitos dalys lengvai ir gana nebrangiai pakeičiamos.

Dažniausiai tokius traktoriukus varo keturtakčiai vieno ar dviejų cilindrų varikliai (jei gamintojai jiems duoda apie 2 tūkst. val. darbinio rezervo – labai gerai). Ilgaamžiškumo tokiems varikliams suteikia cilindras su įstatyta plienine gilze.

Keletas patarimų:

1. Nesižavėkite pigiausiais modeliais; jų komplek-tacija dažniausiai būna prasčiausia, o varikliai (elektriniai ar benzininiai) -silpniausi. Rinkitės optimalų variantą ir būtinai su galingesniu varikliu – toks ilgiau tarnaus.

2. Venkite nežinomų firmų ar gaminių, ant kurių nėra firmos ženklo. Tai reiškia, kad technika nežinia kur surinkta, iš kokių dalių ir agregatų.

3. Naują ar naudotą techniką rinktis? Tai lemia daugybė veiksnių: kokią, kada, kokios firmos ir kur pagamintą naudotą techniką jums siūlo? Kokia jos kaina, palyginti su nauju gaminiu? Ar nenauja žoliapjovė dar remontuotina?

Ar jūsų mieste (rajone) yra šios ar kitos firmos atstovų, kurie atliks einamąjį ar sudėtingesnį įsigytos – naujos ar nenaujos – technikos remontą?

4. Nuomojama technika gerai, kai jos reikia vieną ar keiis kartus per metus (pavyzdžiui, galingos krūmapjovės dešimtmetį neprižiūrėtai teritorijai sutvarkyti). Su nuomojama technika paprastai ta pati bėda: ji būna neparuošta darbui. Mat kiekvienas iš nuomojamo įrankio išspaudžia viską ir grąžina„nuvarytą” daiktą firmai. Nuomojantis retai prireikiantį įrankį būtina pasidomėti, ar kaskart po nuomos specialistai įrankį ar agregatą iš naujo paruošia darbui?
Neapsiribokite tik vienu įrankiu – dar nesukurta ideali, viskam tinkanti žoliapjovė. Be jau įsigytos „bazinės” technikos – elektrinės ar akumuliatorinės žoliapjovės, dairykitės,  kokio mažesnio (vejų kraštams apipjauti ir pan.) agregato jums dar reikėtų.

Kiti žolės pjovimo būdai:

Dalgis. Šis XIX a. technikos stebuklas (iki tol lietuviai, tiksliau, lietuvės, javus ir žolę pjovė pjautuvais) mūsų dienomis jau tikra atgyvena. Beje, XX a. pradžioje Naujojoje Vilnioje veikusi stambi gamykla gamino dalgių ašmenis, visoje Rusijos imperijoje vadintus litovkomis. Gal dažnas vyras ir moka dalgiu pamosuoti, tačiau jį išgaląsti – jau retas, o išplakti dalgio ašmenis – gal vienas iš tūkstančio. Taigi jei sodybos užkaboryje kabo šis dažniausiai tėvų ar senelių palikimas, tai yra daugiau puošybos elementas. Ūkinių prekių parduotuvėje dar rasite šių žolės pjovimo priemonių; kaina (su kotu ir rankena) – apie 20 eurų. Va, tik kas jums išplaks dalgio ašmenis (o be šios procedūros žolės pjovimas nebus efektyvus) – klausimas visai neretorinis.

Push Reel Mower Backyard Clean Up September 04, 20111Mechaninė žoliapjovė. Taip pat XIX a. reliktas: ją sukūręs anglų aristokratas žolę savo sukonstruotu mechaniniu „stebuklu” iš pradžių pjovė tik naktimis, kad kaimynai… neužjuoktų. Vėliau šis išradimas prigijo; beveik visą XX a. mechaninės žoliapjovės buvo bene pagrindinis sodininkais tapusių miestiečių žolės pjovimo instrumentas. Dabar šis įrankis jau traukiasi į šešėlį. Kalbinti prekybos tinklų atstovai tikino, kad mechaninių žoliapjovių beveik niekas nebeperka. Tik jei norite ir mėgstate sportuoti būtent tokia forma, mechaninė žoliapjovė jums tiks. Kol stumdydami ją pirmyn ir atgal apeisite savo kolektyvinio sodo sklypelį, kaip reikiant sušilsite. Šio įrankio kaina – apie 30 eurų. Nesižavėkite pigumu, pirma paklauskite savo bent kiek paaugusių vaikų, ar jie sutiks šia žoliapjovė pjauti; tikriausiai numanote, kokį atsakymą išgirsite.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy