Grindų Valymas Ir Priežiūra

grindysNuo grindų švaros priklauso viso buto švara, todėl svarbu, kad jos būtų geros, lengvai valomos, lygios, tvirtos, bet nekietos, kad nesideformuotų pėdos ir neišsiplėstų venos. Turi būti pakankamai šiltos ir sugerti drėgmę.

Grindys gali būti įvairių rūšių: medinės (nedažyto medžio, dažytos, parketas), linoleumo, teraco ir metlacho plytelių, ce­mentinės, tekstilinės.

NEDAŽYTO MEDŽIO GRINDYS

Tokios dažniausiai būna pagalbinėse patalpose. Higienistų manymu, jos nėra geros, nes tarp lentų susirenka dulkės, kurias sunku išvalyti. Kasdien jos šluojamos šepečiu išilgai lentų, kad geriau išsivalytų nešvarumai. Kad nekiltų dulkės, grindys pabarstomos drėgnomis pjuvenomis, smėliu. 1-2 kartus per savaitę išplaunamos. Reikia turėti 2 kibirus, 2 skudurus ir šepetį šveitimui. Viename kibire – pamuiles, antrame – švarus vanduo, o šepetys geriausias ilgesniu kotu, kad nereikėtų susilenkti. Grindys plaunamos dalimis: pamuilės gerai įtrinamos su šepečiu, paskui perplaunamos švariu vandeniu ir šluostomos. Jeigu grindys labai nešvarios, naudojame smėlį arba smėlio ir negesintų kalkių mišinį (3:1). Neplauname stipriais šarmais, sodos, pelenų šarmu, nes nuo jų grindys gelsta.

DAŽYTO MEDŽIO GRINDYS

Šios rūšies grindys – higieniškesnės ir gražiau atrodo. Jas ir valyti yra žymiai lengviau. Kasdien peršluostome drėgnu sku­duru. Vietoj skuduro patogiau naudoti poroloninį maždaug 6 mm storio užvalkalą. Jis užmaunamas ant šluotos. Gerai sugeria dulkes, lengviau išplaunamas. Valydami grindis, užvalkalą retkarčiais plauname šil­tose pamuilėse, o perplauname vandenyje, į kurį įpilta acto rūgšties (1 stiklinė – 1 kibirui vandens) arba denatūruoto spirito (2-3 šaukštai – 1 kibirui vandens).

Jeigu ant grindų užtiško riebalų, juos reikia sudrėkinti vandeniu -riebalai sustings ir lengvai nusiims peiliu. Galima riebalų dėmę valyti terpentinu, paskui perplauti šiltu muiluotu vandeniu.

Rašalo dėmių nereikia valyti su skuduru, geriau su acte sudrėkinta vata. Rašalo dėmės valomos ir tokiu mišiniu: chlorkalkės, kalcinuota soda, šiltas vanduo (lygiomis dalimis). Ištrinta šiuo mišiniu dėmė paliekama kelioms minutėms, o paskui nuplaunama šiltu vandeniu.

Išplautas ir išdžiūvusias grindis galima vaškuoti (kaip parketą).

PARKETAS

grindys new yorkeTai įvairia forma lentelėmis išklotos grindys. Paprastai lentelės būna ne platesnės kaip 12 cm ir ne siauresnės kaip 3,5 cm. Jų negalima plauti vandeniu, nes sudrėkusios lentelės atsiklijuoja, deformuojasi. Kartais parketą šluostome drėgna skepeta, sudrėkinta šalto vandens ir glicerino mišinyje (1 šaukštas – 1 stiklinei vandens). Naują parketą patartina įmirkyti terpentino ir pokosto mišiniu (1:1). Išdžiūvusį išblizginame. Jeigu parketas labai užterštas, tai dubenyje vandens ištirpiname 2 saujas skalbimo miltelių. Tokiame tirpale sudrėkintu kietu kaproniniu šepečiu triname nedidelius parketo plotus, tuoj pat perplauname švariu vandeniu ir nusausiname. Paskui plauti labai tinka aviacinis benzinas, kuris gerai nuvalo vašką bei nešvarumus, o pats greitai išgaruoja ir nespėja sumirkyti medienos. Išvalytas parketas vaškuojamas ir blizginamas. Tad kasdieninė priežiūra lengva (tik blizginimas), o 1-2 kartus per metus, nuėmę seną tepalą, nešvarumus valome specialiomis priemonėmis: “Eglė”, “Gama”, “Vitol”, terpentinu arba terpentino, spirito ir benzino mišiniu (1:1:1).

Nešvarumai labai gerai pašalinami su metalo drožlėmis, bet tą darykime kuo rečiau, nes kartu nusiima tam tikras medienos sluoksnis, ir grindys greičiau nusidėvi.

Parketas vaškuojamas šviesiu vašku (tepalu). Tie tepalai būna 2 rūšių: vandeniniai ir terpentininiai.

Vandeniniai geriau užpildo plyšius tarp lentelių, sumažina girgždėjimą. Kiekvieną kartą iš naujo vaškuojant, nereikia vaškuoti viso grindų paviršiaus, o tik tas vietas, kuriomis dažniausiai vaikščiojama (“Sili-kon”,”Edelvaks”, “Grindų vaškas”). Išvaškavę laukiame, kad išdžiūtų (15-20 min.) ir blizgi­name minkštu vilnoniu audiniu, blizgintuvu. Prie blizginimo šepečio prikaltas senas batas labai palengvins darbą.

clip_image002

Riebalų dėmes valome skalbimo miltelių tyrele. Ja įtrintą dėmę paliekame nakčiai, ryte nuvalome ir tą vietą perplauname vandeniu.

Rašalo dėmes pašalina “Persolis”. Jo tirpalu įtriname dėmę, paliekame nakčiai, paskui nuplauname šiltu vandeniu. Jeigu dėmė lieka, pakartojame. Tinka ir vandenilio peroksidas, ir keli lašai denatūruoto spirito. Rašalo dėmės pašalinamos ir su citrina ar jos rūgštimi. Paskui reikia perplauti pamuilėmis. Išvalius dėmę lieka baltos dėmės. Jas vaškuojame.

Patariame neskubėti parketo lakuoti. Nulakuotos grindys “nekvėpuoja”, o lako plėvelė panaikina medienos faktūrą.

LINOLEUMAS

Linoleumu dengtos grindys praktiškos, slopina garsus, nešaltos, gražios, lengvai valomos. Linoleumas gaminamas iš polivinilo chlorido, alkidino, koloksilino (nitroceliuliozės), gumos (realinas) ir kt. Būna be pagrindo ir su stipresniu (audinio) pagrindu, kartais ir su šilumą bei garsą izoliuojančiu pasluoksniu, vienspalvės arba raštuotos. Gyvenamoms patalpoms tinka polivinilo chlorido ir alkidinis linoleumas. Jis dažniausiai gaminamas su pagrindu.

Linoleumas tiesiamas tik ant sauso, lygaus, be plyšių, pakanka­mai tvirto pagrindo.

Valome su drėgna skepeta. Netinka karštas vanduo, sodos, denatūruoto spirito tirpalai. Kas 1-2 savaitės reikėtų išplauti su ūkiško muilo pamuilėmis. Tinka ir “Skystis grindims plauti”. Galima vaškuoti grindų vašku “Silikon”. Vašką galime pasigaminti ir patys: išlydyti 300 g vaško, atskirai 3 1 karšto vandens ištirpinti 2 šaukštus potašo. Maišant vaškas pilamas į tirpalą, atšaldomas ir preparatas paruoštas. Dar galima ir geltoną batų tepalą sumaišyti su nedideliu kiekiu šilto terpentino.

Rašalo, riebalų, aliejaus dėmės pašalinamos su pemza arba sugeriamuoju popieriumi. Nuvalytas vietas sudrėkiname linų aliejumi ir blizginame. Negalima riebalų ar aliejaus dėmių valyti benzinu ar šarmu.

Rašalo dėmės nuo polivinilo chlorido linoleumo nuvalomos vata, sudrėkinta acetonu (etilo acetatu, dichloretanu, chloroformu). Kitas būdas – nešvari vieta sudrėkinama ir trinama degtukų galvutėmis. Išvalius dėmę, linoleumas lieka atšerpetojęs, todėl lyginame jį su iki 150-180 laipsnių C įkaitintu lygintuvu arba uždengiame metalo lakštu, o ant jo pastatome karštą daiktą.

METLACHO IR TERACO PLYTELĖMIS IŠKLOTOS GRINDYS

grindysMetlacho plytelės būna baltos ir spalvotos. Teraco panašios į cementines, tik j jų sudėtį įeina smulkūs spalvoti akmenukai. Tokios grindys kietos, šaltos, slidžios. Tinka pagalbinėms patalpoms, laboratorijoms. Reikėtų patiesti kilimėlį. Plauname šiltu vandeniu su soda. Nešvarios šveičiamos su smėliu.

Galima išblizginti grindų vašku. Kartais plytelių kraštuose atsiranda pilkos dėmės. Jos pašalinamos aptepant plytelių siūles ir kraštus augaliniu aliejumi. Viso paviršiaus aliejumi tepti negalima, nes atsiras dėmės.

CEMENTINĖS GRINDYS

Jos šaltos, kietos. Tinka skalbyklose, sandėliuose. Galima valyti stipriais šarmais. Labai nešvarias – atskiesta druskos rūgštimi, paskui – švariu vandeniu. Mechaninės priemonės – šepetys ir smėlis.

TEKSTILINĖS GRINDYS

Jos minkštos, šiltos, sugeria garsus, bet surenka dulkes. Kasdien valome su šepečiais “Kura”, “Laumė”, o vieną kart per savaitę – su dulkių siurbliu. Per “didįjį” tvarkymą valome kopūstlapiais, ar­batžolėmis, kilimų šampūnu. Vasaros metu, kai atostogaujame, gerai išvalome, uždengiame laikraščiais, apibarstome priemone prieš kandis.

Tokios grindys netinka butuose, kuriuose yra alergiškų žmonių, pirmame namo aukšte, nes dulka.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy