Kailių Priežiūra, Odinių drabužių, baldų priežiūra

mysterymanODA SU PŪKELIU, KAILINIS VELIŪRAS, AVIKAILIS
Oda su pūkeliu – tai gyvūnų (veršiukų, kumeliukų, kiaulių, laukinių ožių, elnių) oda, netinkanti kailio perdirbimui. Ji skirstoma į zomšą ir veliūrą.

Zomša gaminama iš elnių, avių ir veršiukų odos. Ji minkšta, tarsi aksominė, nepraleidžianti vandens.

Veliūras – iš smulkių raguočių ar kiaulių odos.

Kailinis veliūras – oda su plaukų danga, išdirbta iki veliūro. Gaminama iš avių ir ožkų odų.

Avikailis – tai suaugusių šiurkščiavilnių avių oda.

Skirtingai negu natūralūs kailiai, šių rūšių odos gaminiai greitai tepasi, pūkas sulimpa ir blizga kai kurios daugiau besiliečiančios vietos. Reikalinga nuolatinė priežiūra. Nedidelį blizgesį valome su smulkiu švitriniu popieriumi, gumine kempine – ir tik paviršių. Jei spalva nepatvari, valome porolono kempine ar guminiu šepetėliu, skirtu zomšinei avalynei.

Valyti organiniais tirpikliais sunku, nes šių rūšių odos būna nepatvariai nudažytos. Šviežios dėmės nusivalo su šepetėliais. Šviežias riebalų dėmes patriname sužiedėjusios duonos plutele. Į odą įsigėrusios skystos (vandenyje tirpios) ir sausos dėmės valomos su gumine kempine, švitriniu popieriumi, o kontūrai – su vos sudrėkintu tamponu. Sunku išvalyti labai sudrėkusią odą. Išdžiūvus išryškėja kontūrai. Jie dingsta, kai pagariname vandens garais.

StudsJunk or hunk?Paviršines rašalo, tušo dėmes valome su švitriniu popieriumi. Labai nešvarius gaminius reikia nešti į cheminę valyklą. Ten jie išvalomi organiniais tirpalais.

Siuvant drabužius, oda lyginama ir tempiama, o dėvint ji susitraukia. Defektą panaikiname lygindami 100 -110° C lygintuvu per sausą audinį ar iš išvirkščiosios pusės per pamušalą. Tiktai greitai.

Natūralią zomšą valome 10 proc. amoniako ir vandens mišiniu (1:4). Paskui nušiuostome su drėgna, vėliau – su sausa skepeta ir džioviname. Rudą zomšą pervalome šepečiu, sudrėkintu kavos tirščiais. Riebalų dėmes valome talku: užbarstome ir paliekame. Po 10-12 vai. nupurtome ir patriname su trintuku ar kietu šepečiu.

Veikiami šviesos, saulės spindulių, kailiai nublunka, balti kailiai (šiaurinių lapių, baltų kiškių) – pagelsta. Todėl patartina juos laikyti tamsioje patalpoje, įvilktus į užvalkalus. Yra du būdai kailiams laikyti vasarą. 1 būdas: jei turime daugiau laiko, pakabiname išdulkintus, išvalytus kailius į spintą, kurią ištriname terpentinu. Kas 2-3 savaitės juos išimame, vėdiname lauke, valome, vėl ištriname spintą terpentinu.

Tai labai efektyvus būdas. 2 būdas: maišus iš tankaus medvilninio ar lininio audinio pamirkome stipriame druskos tirpale, išdžioviname, išlyginame ir sudedame kailinius. Negalima dėti kailių į polietileno maišus, nes pro juos nepatenka oras. Kailius reikia apsaugoti nuo kandžių, tačiau negalima barstyti naftalinu, nes plaukeliai pasidaro trapūs, taip pat gali pasikeisti spalva. Veiksmingos priemonės -riešutmedžio arba tabako lapai, džiovintos apelsinų žievelės, pipirmėtė, jazminų žiedai ir lapai, taip pat šalavijai, gailiai, levanda, kanapės. Maišelių su šiais augalais galime pridėlioti į drabužių kišenes.
Valome kailinius prie šukų pritvirtintu tamponu. Naudojame ir kietos medienos (ąžuolo, buko, beržo) drožles, vos sudrėkintas benzine. Nešvarias drožles keičiame švariomis, išpurtome, iššukuojame (karakulio nešukuojame!). Kad blizgėtų, švarų kailį valome 5 proc. acto rūgšties tirpalu. Nedidelį šviesių ir baltų kailinių geltonumą pašaliname 3-5 proc. vandenilio peroksidu. Paskui pavalome švariu vandeniu, nesudrėkindami odos. Baltus kailius valome bulvių krakmolu. Šviesaus kailio kepurėms naudojame magnezijos ir benzino tyrelę. Bebro, ūdros, kurmio kailius gerai valo karštas smėlis.

Galima namuose suminkštinti odą: 100 g verdančio vandens ištirpinti 10 g muilo ir 10 g išlydytų kiaulinių ar žuvies taukų. Kaitiname, ataušiname iki 40 o C, paskui įmaišome 10-12 lašų amoniako. Tokią 30-35° C baltą emulsiją įtriname į odą, gaminį sulenkiame pusiau ir paliekame parai, kad riebalai tolygiai pasiskirstytų. Paskui išdžioviname ir atsargiai paglamžome.

Kitas mišinys odai suminkštinti gaminamas iš kiaušinio trynio, 2 šaukštų vazelino aliejaus ir 1 litro šilto vandens.
Sušlapusius kailius nupurtome ir džioviname pakabintus ant pakabų sausoje vietoje, gėriau skersvėjyje, bet ne saulėje ir toliau nuo šildymo prietaisų. Jeigu kailis labai sušlapo, tai reikia jį apibarstyti boro rūgštimi ir po 12 vai. išvalyti.

Gaminiai laikomi vėsioje patalpoje. Patariama laikyti specialiuose šaldytuvuose, kurių temperatūra – 40° C. Labai šiltoje ar labai drėgnoje vietoje laikomas kailis genda, sukietėja, netenka tamprumo.
Kailinės apykaklės, palerinos laikomos taip pat pakabintos ir uždengtos.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy