Maisto Gaminimas Garuose (Garo Puodai)

virti zirneliaiTokio maisto ruošimo technologija – ne mūsų dienų išradimas. Azijos tautų virtuvėje garuose maistas ruošiamas nuo neatmenamų laikų. Kinai jau seniai pastebėjo, kad garuose virtos daržovės išsaugo ryškią spalvą, ryžiai nesukimba, o mėsa išlieka sultinga ir aromatinga. Taip pat pro jų akis nepraslydo tas faktas, kad taip paruoštas maistas tinka tiek sveikiems, tiek virškinimo sutrikimų turintiems žmonėms.

Virtas garuose maistas – daug sveikesnis

Verdant maisto produktus vandenyje prarandama daugiausia vitaminų, nes didelė jų dalis yra tirpūs vandenyje. Kepant maistą įkaitintuose riebaluose išsaugoma daugiau vitaminų, tačiau maisto produktai prisigeria riebalų ir būna labai kaloringi. O štai garuose virtame maiste išlieka beveik du kartus daugiau vitaminų nei virtame įprastai, nes produktai neturi tiesioginio kontakto su skysčiu. Garuose ruoštas maistas ypač tinka tiems, kurie siekia sveikai maitintis ar laikosi dietos, nes gaminant maistą gariniame troškintuve nereikia riebalų. Produktai išlieka sultingi ir neprikepa prie indo sienelių dėl jame susidariusios drėgmės. Dietologai tikina, kad garuose ruoštas maistas ypač naudingas išgyvenant stresą, mažai miegant, padidėjus darbo krūviui, nėštumo laikotarpiu. O sergant virškinamojo trakto ligomis garuose pagamintas maistas – vienintelis tikrai tinkamas pasirinkimas.

Kiti garuose virto maisto privalumai

Vandenyje virtos daržovės būna bespalvės ir beskonės, o pavirtos per ilgai ištežta. Verdant garuose daržovės išlieka traškios, išsaugo spalvą ir skonį. Garuose virta žuvis nesukrenta. Vandenyje virta ar riebaluose kepta mėsa dažniausiai būna sausa ir kieta, sunkiai kramtosi. Garuose virta mėsa išlieka sultinga.

darzoves virtos garuoseKepinant maistą susidaro kancerogeninių medžiagų, kurios gali paskatinti vėžio vystymąsi. Gaminant garuose nuodingų medžiagų nesusidaro.

Jei nuspręsite įsigyti elektrinį garinį troškintuvą, jus nustebins gana didelis šių prietaisų pasirinkimas. Teks nemažai laiko praleisti prie garpuodžių lentynos gilinantis į technines jų galimybes, dizainą ir, žinoma, kainą. O juk seniau, kai apie tokius įmantrius buitinius prietaisus niekas nė svajoti nesvajojo, šeimininkės ant paprasčiausio puodo užtempdavo marlės gabalą arba uždėdavo metalinį sietelį ir ant viršaus išdėliodavo produktus.

Dabar indų parduotuvėse galima įsigyti specialių įdėklų į puodą, kurie naudojami virti maistą garuose. Toks įdėklas turėtų būti pagamintas iš nerūdijančio plieno, kad jame ruošiamas maistas neprarastų savo maistinės vertės.

Elektrinius garinius troškintuvus paprastai sudaro 2-3 indai maisto produktams. Taigi vienu metu garuose galima virti ryžius, žuvį ir daržoves. Elektrinių garinių troškintuvų kaina svyruoja nuo keliasdešimties iki kelių šimtų litų. Brangiausias -nebūtinai geriausias. Labai dažnai brangiau tenka mokėti už prekės ženklą ir dizainą, o ne už technines prietaiso savybes.

Renkantis garinį troškintuvą reikėtų atkreipti dėmesį į jo galingumą, indų skaičių ir talpą, taip pat vertėtų pasidomėti, ar prietaisas turi papildomų funkcijų. Labai patogu, kai garinis troškintuvas turi papildomus indus biriems produktams ir sriubai, kai yra galimybė atidėti prietaiso darbo pradžios laiką, kai yra automatinė šildymo palaikymo funkcija. Taip pat labai svarbu, kad prietaisas būtų kompaktiškas ir neužimtų daug vietos, kad jį būtų lengva plauti.

virtos darzovesVyrauja klaidinga nuomonė, kad garuose galima ruošti tik kai kuriuos produktus, o ir taip paruoštas maistas yra beskonis. Iš tiesų garuose galima ruošti įvairiausius maisto produktus: daržoves, žuvį, mėsą, kruopas, miltų patiekalus ir desertus. Garuose galima „iškepti” gardų omletą ir net pyragą! Tiesa, yra produktų, kurių garuose neparuošite. Tai makaronai, kai kurios kruopos, grybai ir pupelės.

Patiekalų skonis priklauso ne tiek nuo paruošimo būdo, kiek nuo prieskonių, kuriais juos gardinate. Beje, ruošiant maistą garuose, produktai geriau sugeria prieskonių kvapus, todėl būna aromatingesni. Kad garuose ruoštas maistas nebūtų beskonis, mėsą ar žuvį gerai įtrinkite prieskoniais, trumpai pamarinuokite, daržoves apšlakstykite citrinų sultimis, apibarstykite prieskoninėmis žolelėmis. Druską galite pilti į vandens indą. Įkaitus vandeniui ištirpusi druska kils į viršų su garų lašeliais ir taip pa-sūdys ruošiamus produktus.

Garuose produktai verda ilgiau nei skystyje, tačiau taip pat gali pervirti ir sukristi. Todėl tiksliai nustatykite produktų virimo laiką. Jei vienu metu elektriniame gariniame troškintuve ruošiate mėsą, bulves ir žiedinius arba briuselinius kopūstus, pirmiausia sudėkite mėsą ir patroškinkite 20 min., tada į kitą indą sudėkite bulves ir troškinkite dar 15 minučių. Galiausiai sudėkite žiedinius kopūstus ir dar pakaitinkite bent 10 minučių.

Receptas: Garuose ruošta žuvis

  • 2 baltos žuvies filė (juros lydekos arba pangasijo), morka, pora saujų brokolinių kopūstų žiedynų,   druskos,   žuvies prieskonių,
  • prieskoninių žolelių mišinio, šviežiai spaustų citrinų sulčių. Padažui: • stiklinė sultinio,   pusė stiklinės sauso baltojo vyno,
  • kiaušinio trynys,   2-3 šaukštai grietinės.

Gaminimas: Apibarstykite žuvį prieskoniais, šiek tiek pasūdykite, apšlakstykite citrinų sultimis. Nuskuskite morką ir supjaustykite plonais griežinėliais. Brokolinius kopūstus padalykite nedideliais žiedynais. Apibarstykite daržoves druska ir prieskoninėmis žolelėmis. Žuvį ir daržoves sudėkite į garinį troškintuvą, troškinkite 10-15 min. Per tą laiką paruoškite padažą. Nedideliame puodelyje kaitinkite sultinį ir vyną, kol trečdalis skysčio išgaruos. Nukelkite nuo ugnies. Inde suplakite kiaušinio trynį ir grietinę, įmaišykite į sultinį. Dar šiltą padažą užpilkite ant žuvies, patiekite su garuose troškintomis daržovėmis.

garuose virta zuvisNaudingi patarimai

  • Jei neturite garinio troškintuvo, naudokite paprasčiausią puodą ir metalinį kiaurasamtį (jis turėtų būti emaliuotas). Įpilkite ketvirtadalį puodo vandens, užvirinkite, Įstatykite kiaurasamtį su produktais, sandariai uždenkite dangčiu ir troškinkite garuose tiek laiko, kiek nurodyta recepte.
  • Nepamirškite, kad garai ne mažiau pavojingi nei verdantis vanduo – jais taip pat galima smarkiai apsideginti. Todėl būkite labai atsargūs nukeldami puodo ar elektrinio troškintuvo dangtį.
  • Jei naudojatės gariniu troškintuvų, aitraus kvapo produktus virkite atskirai, nes kiti produktai gali sugerti jų skonį ir aromatą.

Žuvis ir mėsa bus ypač sultinga ir aromatinga, jei ruošite virš puodo, kuriame verda daržovių sultinys.
Virtinius su uogomis ar kopūstų įdaru ruoškite tik garuose. Jie neišsileis ir nepatamsės.
Jei ruošiatės virti virtinius garuose, nerūdijančio plieno įdėklą patepkite aliejumi, kad prie jo nepriliptų virtiniai.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy