Kaip Virti Ryžius

Nuo seno Rytų kraštų gyventojų garbinami ryžiai tapo vienu pagrindinių produktų europiečių virtuvėje.

Ryžiai, kaip byloja istorijos šaltiniai, pradėti auginti Kinijoje ir Pietryčių Azijoje daugiau kaip prieš 9 tūkstančius metų. Šiandien šias kruopas kasdien valgo daugiau nei pusė pasaulio gyventojų, o kinai ir japonai jomis mėgaujasi net kelis Lemon Pepper Mahi Mahi with Pineapple Salsasykius per dieną. Ryžiai – žmogaus organizmui ypač naudingi mažai kaloringi grūdai, turintys nedaug riebalų, cholesterolio, druskų. Juose gausu angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų (ypač B grupės). Skirtingai nuo kitų grūdinių kultūrų, ryžiuose nėra alergines reakcijas sukeliančio baltymo gliuteino. Užtat jie turi net aštuonias ląstelių atsinaujinimą reguliuojančias aminorūgštis.

Menas gerai išvirti ryžius

Patyrę įvairių šalių kulinarai vis dar sprendžia ryžių virimo mįsles, ieškodami atsakymo į tokius, rodos, paprastus klausimus: koks virimui tinkamiausias vandens ir grūdų santykis, kaip išsaugoti pirminę gražią ryžių spalvą bei tikrąjį skonį?

Ryžių virimo meistrai japonai grūdus beria į šaltą arba į verdantį vandenį, bet abiem atvejais šių komponentų santykį nustato pagal ryžių subrendimą (kuo jie „vyresni”, tuo daugiau vandens reikia). Anot japonų, tinkamas subrendusių (maždaug šešių savaičių) ryžių ir vandens santykis yra 1:1,o „vyresnių” (maždaug vienuolikos mėnesių) 8 :10. Virdami ruduosius ryžius, rytiečiai vandens pila santykiu 1 : 2, o laukinius -1:4.

Patyrę europiečiai kulinarai jau spėjo įsitikinti, kad jų mėgstamiausi baltieji ryžiai nepriekaištingai išverda tada, kai puode kruopų ir vandens santykis būna 1 :1,5, pavyzdžiui: stiklinė ryžių ir pusantros stiklinės vandens. Šiuo atveju svarbus ir virimo laikas (paprastai jis būna apie 15 minučių). Jeigu baiminamasi, kad ryžiai neišvirs ar pervirs, anot jų, geriausia vadovautis nurodymais ant pakuotės.

Siekiant Išvirti birius ryžius, patartina juos kruopščiai nuplauti šaltu tekančiu vandeniu ir luktelėti, kol gerai nuvarvės. Kai užpilti šaltu vandeniu užverda, ugnį reikia sumažinti iki vidutinės (tokią palikti iki virimo pabaigos), į puodą įpilti šlakelį aliejaus, pagal skonj įberti druskos ir virti, kol suminkštės. Įsitikinti, ar kruopos nepradėjo lipti, patogu pamaišius šakute. Biriais ryžiais taip pat galėsite mėgautis, jei išvirusius sukrėsite į sietelį, gerai nuvarvinsite, apšlakstysite lydytu sviestu ir dvi tris minutes maišydama pakepinsite keptuvėje (įmaišius riebalų, galima pakaitinti ir orkaitėje). Labai sveika ryžius virti garuose (šis terminio apdorojimo būdas ypač populiarus Indijoje). Taip apdorojami ryžiai sugeria puode esantį vandenį ir gerai išbrinksta. Jei įberiama įvairių prieskonių (ciberžolių, kmynų, imbiero ir kt), įgauna pikantišką skonį bei kvapą.

Laukiniai ryžiai

A natural wild rice bed in MinnesotaAnot specialistų, iš tiesų tai ne ryžiai, o vandenininių zizanijų grūdai, panašesni į smulkias šakeles. Laukiniai ryžiai yra kieti, todėl prieš verdant juos patartina bent kelias valandas pamirkyti šaltame vandenyje. Išvirę (verda ne trumpiau nei 40 minučių) turi specifinį švelnų laukinių augalų skonį, būna birūs ir purūs. Paprastai naudojami salotoms, garnyrui, įvairiems įdarams ruošti.

VERTA ŽINOTI
Laukiniai ryžiai, tiksliau, zizanijos, labai vertingos, nes turi ypač daug vitaminų ir maisto medžiagų.

Wild Rice• Garnyrui labai tinkamas laukinių ir baltųjų ryžių mišinys. Kadangi skiriasi šių grūdų kietumas, tokį produktą reikia ruošti tiksliai pagal rekomendacijas ant pakuotės.

Sušio ryžiai

Ryžiai, skirti tradiciniam japonų valgiui sušiui ruošti, yra apvalūs trumpagrūdžiai, išvirę būna kibūs. Jų galite įsigyti bet kuriame prekybos centre. Prieš virimą sušio ryžius reikia kelis sykius nuplauti tekančiu šaltu vandeniu (kol taps skaidrūs). Labai svarbu įpilti tinkamą kiekį vandens – jo turi būti tiek pat kiek grūdų, tada ryžiai bus tokie kibūs, kokių reikia. Užvirus vandeniui, sušio ryžiai verdami uždengtame puode ant mažiausios ugnies kelias minutes, paskui puodas nuo ugnies nukeliamas (atidengti negalima) ir maždaug 10 minučių kruopos paliekamos brinkti. Nenusižengiant japonų tradicijoms, į pravėsusius ryžius įmaišomas tam tikrų proporcijų ryžių acto, cukraus ir druskos mišinys.

Eksperimentuoti virtuvėje mėgstančios šeimininkės sušį gali gaminti ir iš tailandietiškų ryžių.

Raudonieji ryžiai

Daugiausia jų auginama Pietų Prancūzijos Kamargo regione ir Butano Karalystėje (Pietų Azija). Šie ryžiai irgi labai sveiki, nes jų luobelėje yra labai daug mineralinių medžiagų bei ląstelienos. Tvirtos struktūros raudonuosius ryžius reikia virti ne trumpiau nei 40 minučių (per naktį mirkyti išvirs greičiau). Verdant paryškėją jų spalva, ryžiai įgauna švelnų skrudintų riešutų aromatą. Išskirtinis šių grūdų skonis dera su mėsa, daržovėmis, grybais, jie tinka plovui, salotoms ar sriuboms ruošti.

Ar žinote, kad…
• Ryžiai – antroji pagal populiarumą (po kukurūzų) pasaulyje auginama grūdinė kultūra.• Tradicinis italų ryžių valgis rizotas yra gaminamas iš ar-borio veislės ryžių, kurių išskirtinis požymis – baltas skaidraus grūdo viduriukas.• Ispanai dažnai ruošia ryžių valgį paeliją (beje, taip pat iš arborio ryžių), o Vidurinės Azijos gyventojai – riebų plovą su mėsa ir daugybe kvapių prieskonių.
• Indonezijoje auginami ir labai maistingi juodieji ryžiai, kurie išvirę įgauna tamsiai violetinę spalvą. Nors jie yra vieni brangiausių, amerikiečiai ryžosi iš jų gaminti makaronus, vadinamąją kinų juodųjų ryžių duoną.
• Su didžiausia ryžių veislių kolekcija (net šimtu tūkstančių veislių) galima susipažinti Tarptautiniame ryžių tyrimų institute (IRRI) Filipinuose.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy