Galvos Skausmas – Migrena
Galvos skausmai — vienas dažniausių negalavimų, dėl kurių ligoniai kreipiasi į įvairių specialybių gydytojus. Tuo tarpu priežastys, sukeliančios galvos skausmus, gali būti pačios įvairiausios: fizinės ir psichinės traumos, turinčios objektyvų pagrindą ar/ir be jo. Veikiant fiziniams faktoriams, galvos skausmai kyla dėl to, kad spaudžiamos, tempiamos, dirginamos tos žmogaus galvos struktūros, kurios turi skausmo pojūčius (atitinkama inervaciją).
Dėl humoralinių faktorių (organizmo skysčių) sutrikus medžiagų apykaitai, į kraują gali patekti vaistinės, toksinės medžiagos, kurios dirgina galvos nervus ar sukelia patologines kraujagyslių reakcijas.
Psichologiniai faktoriai iš esmės yra neigiamos nervinės ar psichinės būsenos, sukeliančios galvos kraujagyslių reakcijas, dažniausiai spazmus ar spaudimo svyravimus.
Atsižvelgiant į čia minėtas galvos skausmų priežastis, galėtume juos suskirstyti j keletą grupių:
- Kraujagyslių kilmės galvos skausmai.
- Įtempimo — dėl galvos ir kaklo raumenų įtampos.
- Organiniai — esant galvos smegenų, jų apdangalų, kaukolės, akių, klausos organų, priedinių veido daubų objektyviems pakitimams.
- Idiopatinės galvos neuralgijos, kai jokių organinių sutrikimų rasti nepavyksta. Ši galvos skausmų grupė yra pati gausiausia.
Kraujagyslių kilmės galvos skausmai reiškiasi įvairiai. Dažniausiai tai esti migreniniai skausmai, kurių klinikinė simptomatika labai jvairi. Medikai priskaičiuoja daugybę vadinamosios migrenos apraiškų. Kraujagyslių kilmės galvos skausmai gali kilti dėl smegenų kraujagyslių sklerozės, padidėjusio ir priešingai, sumažėjusio kraujospūdžio, įtampos (nuovargio, baimės), galvos smegenų kraujagyslių anomalijų.
Pasitaiko taip pat sezoniniai galvos skausmai, ypač būdingi menstruacijų metu ir skausmai, kuriuos sukelia ūmūs galvos smegenų kraujotakos sutrikimai.
Galvos smegenų traumos, daugelis ūminių ir lėtinių infekcinių ligų, endokrininės sistemos sutrikimai taip pat gali sukelti galvos skausmus. Jų apimtis ir intensyvumas, taip pat periodiškumas bei kiti ypatumai daugiau priklauso nuo priežasties, mažiau — nuo žmogaus organizmo ypatumų.
Dažna galvos skausmų priežastis — psichogeninė trauma. Kartais ilgalaikiai, daugelį metų trunkantys galvos skausmai gali būti vienintelė slaptos depresijos išraiška. Su depresija susiję ir veido srities skausmai, ypač jų atipinės apraiškos. Gydytojai susiduria ir su jtampos, didelių emocinių perkrovimų galvos skausmais, kuriuos sukelia skalpo raumenų spazmai. Gali skaudėti galvą ir užburkus nosies landoms dėl alerginio rinito.
Vis dėlto labiausiai paplitę yra migreninio pobūdžio galvos skausmai, nuo jų kankinasi iki 20 proc. žmonių. Migrena temdo jų gyvenimo džiaugsmą, atima darbingumą. Ši liga pasireiškia įvairiai; kaip įgimta ar įgyta, kaip atšvaitas kitų organizmo negalavimų, vadinamosios migreninės reakcijos. Tikroji migrena dabar laikoma paveldima — šeimynine arba atsitiktine liga, su (spėjamuoju periodu, galvos skausmų priepuoliais ir laikotarpiu tarp jų. Liga tęsiasi daugelį metų, galvos skausmų priepuoliai pasireiškia tipiškomis stadijomis: pradžia, kulminacija ir pabaiga. Labai būdingas migrenos simptomas — lokalaus galvos skausmo priepuolis, kurio metu dažnai kyla psichopatinės, vegetacinės ir kitokios reakcijos.
Migrenos priepuolį gali išprovokuoti daugybė priežasčių: baimė, nerimas, skubėjimas, pergyvenimai, kartais — triukšmas, ryški mirganti šviesa, miego stoka ar perteklius. Jį gali sukelti tam tikros rūšies ar temperatūros maisto produktai, pavyzdžiui, kava, mėsa, citrusiniai vaisiai, šokoladas. Kartais migrenos priepuolis kyla dėl tvankių patalpų, kvapų, fizinės įtampos, šalčio, supimo, kai kurių vaistų.
Galvos skausmai kyla dėl spazminės ar paralyžinės galvos smegenų kraujagyslių reakcijos į minėtus dirgiklius, kartais ir dėl kitų priežasčių. Todėl ir vaistus gydytojas parenka diferencijuotai, atsižvelgdamas į kraujagyslių būklę bei kitas aplinkybes.
Tipiškais migrenos priepuolio atvejais galvos skausmai lokalizuojasi tam tikrame galvos plote, dažniausiai vienoje pusėje, ligonį pykina, verčia vemti. Prieš priepuolį dažnai pasireiškia vadinamieji „pranašai”. Tai regos sutrikimai (mirgėjimas, taškai, dėmės, neryškus vaizdas), virškinimo negalavimai (išnyksta apetitas, kyla troškulys, skauda pilvą) ir ypač nerviniai psichiniai pokyčiai (dirglumas, staigumas, nemiga).
Ligoniai iš „pranašų” dažnai spėja būsiant priepuolį, todėl gali profilaktiškai sau padėti.
Tačiau negalima pamiršti, kai galvos skausmai tėra vienos ar kitos ligos, o jų gali būti dešimtys, simptomas. Todėl, jiems atkakliai kartojantis, būtina kreiptis į gydytoją ir ieškoti skausmų priežasties. Nepatartina bėgti į vaistinę ir prašyti efektyvių skausmą malšinančių tablečių. Taip gali būti uždelsta rimtos ligos pradžia.
[…] nežinote, kodėl skauda galvą, štai 15 dalykų, galinčių sukelti galvos […]
Ir mane kankino siaubingi migrenos priepuoliai. Kol nepradejau valgyti kasdiena imbiera. Dejau i arbatas, ir siaip skiltelem valgiau. Paskaiciau viename bloge apie migrena. Ir kadangi megstu imbiera, padidinau jo kieki, ir galvos skausmas ryskiai pagerejo (ne taip daznai, ne taip stipriai ir ne taip ilgai). Pasiskaitykit si bloga, gal atrasit savo kazka: http://www.manomigrena.blogspot.com regis vadinasi. Ar kazkas panasaus;)