Įvairių Dėmių Ir Daiktų Valymas

Jeigu norite išvalyti riebalų ir tepalų dėmę iš šilkinio audinio, tai suteptą vietą. 5—10 minučių įmerkite į šitokį tirpalą: pusė šaukšto amoniako, šaukštas glicerino ir šaukštas vandens. Išmirkytą gaminį išplaukite šiltame vandenyje.
Jeigu drabužyje atsirado šviežia riebalų dėmė, užberkite ją smulkia druska. Ji sugers riebalus.
Smalos dėmę patrinkite vatos tamponu, suvilgytu spirito ir terpentino (lygiomis dalimis) mišiniu.
• Vilnonius, medvilninius drabužius arba kailius, suteptus mašinine alyva, valykite šitaip: nešvarią vietą patepkite šviežiu sviestu, po to išplaukite šiltu vandeniu su muilu.
Lūpų pieštukų dėmes iš vilnonių ir šilkinių gaminių valykite švariu spiritu.
Stearino ir parafino dėmės valomos šitaip: iš abiejų audinio pusių uždėkite po keletą sluoksnių sugeriamojo popieriaus ir lyginkite karšta laidyne. Popierius sugers steariną arba parafiną.
• Užtiškus pieno ant tamsaus drabužio, tuojau pat tą vietą nuvalykite drėgna švaria šluoste.
Pieno ir kiaušinių dėmes valykite šiltu glicerinu. Dėmę suvilgykite, patrinkite ir po 10—15 min. išplaukite vandeniu su muilu.
Valgomuosius ledus nuo drabužių tuojau pat nugramdykite ir tą vietą nuplaukite šiltu vandeniu. Jeigu ledų dėmė įsisenėjusi, tai dėmėtą vietą pamirkykite borakso tirpale (šaukštelis borakso litrui vandens). Paskui išskalbkite jr gerai išskalaukite.
Prakaito dėmes suvilgykite 5% natrio tiosulfato tirpalu, patrinkite ir išplaukite vandeniu. Prakaito dėmes valykite tuojau pat. Nelaukite, kol audinio suteptos vietos praras spalvą. Baltų vilnonių, medvilninių ir šilkinių audinių prakaito dėmes valykite hiposulfito tirpalu (šaukštelis stiklinei vandens). Megzti vilnoniai drabužiai valomi stipriu valgomosios druskos tirpalu. Jeigu nepadeda,  tai suteptas vietas patrinkite etilo spiritu. Tinka ir
švarus benzinas.
Medvilninio drabužio prakaito dėmes valykite vyno actu, o iš šilkinio—grynu spiritu. Šluostė, kuria valote, turi būti to paties audinio arba bent tokios pat spalvos.
Bet kokio audinio prakaito dėmes galima išvalyti šitokiu mišiniu: 1 dalis 10% amoniako, 1 dalis valgomosios druskos ir 10 dalių vandens. Tinka perpus sumaišytas amoniakas ir etilo spiritas. Pagaliau visus audinius, išskyrus acetatinius, galima valyti šitokios sudėties preparatu: 10 dalių acetono, 8 dalys amoniako ir 15 dalių etilo spirito. Išvalytą drabužį skalaukite šiltame vandenyje.
Šlapimo dėmėms pašalinti pamerkite dėmėtą audinio dalį į acto skiedinį (šaukštas 9% acto pusei stiklinės vandens). Mirkykite vieną valandą.
Šokolado, kavos, kakavos, arbatos dėmes iš drabužių galite išvalyti amoniako tirpalu (1 dalis amoniako ir 25 dalys vandens). Valytas vietas paplaukite vandeniu. Kavos ir arbatos dėmės gerai išsiplauna labai sūriu vandeniu,
Šviežią obuolių sulčių dėmę lengvai išplausite šiltame pie/ie suvilgytu tamponu ir pamuilėmis.
demesJuodųjų serbentų arba mėlynių dėmes paplaukite vandeniu, palaikykite rūgpienyje, citrinos i rūgšties arba citrinos sulčių tirpale. Procedūrą kartokite, kol dėmė išnyks.
Apelsinų sultimis suteptą vietą patepkite glicerinu ir po 1— 2 val. gerai išskalaukite vandenyje.
• Šviežias rašalo dėmes lengva išplauti šiltu virintu pienu arba rūgpieniu. Senesnes rašalo dėmes valykite šitaip: vatos tamponu, suvilgytu glicerino ir etilo spirito (lygiomis dalimis) mišiniu trinkite dėmę. Vatą keliskart pakeiskite. Išvalytą audinį išskalbkite vandenyje.
Jodo dėmes keletą kartų sudrėkinkite vandeniu, paskui įtrinkite krakmolu, pamirkykite amoniako tirpale (keletas lašų amoniako stiklinei vandens). Paskui drabužį išskalaukite muilo putose. Spalvoto audinio jodo dėmes valykite acetonu.
Tušo ir guašo dažų dėmės išnyks, jei audinį skalbsite šaltame vandenyje, į kurį įpilta skalbiklių. Išskalbtą daiktą išdžiovinkite, po to valykite šepečiu.
• Šviežias plaukų lako dėmes iš medvilninio, vilnonio ar pusiau vilnonio audinio valykite spiritu arba degtine. Iš balto audinio jos lengvai išsivalo, bet su spalvotais audiniais — elkitės atsargiai. Ypač neatspari raudona spalva!
• Natūralios odos paltą, striukę, rankinuką, lagaminą ar drabužių papuošimus išvalykite ir atnaujinkite šitaip: lygiomis dalimis ištirpinkite vaško, sumaišykite su terpentinu (toliau nuo ugnies) ir patepkite odą sudrėkintu šiame tirpale vatos tamponu. Paskui išdžiūvusią odą trinkite iki blizgesio vilnone šluoste.

Zomšinei odai riebus tepalas netinka. Iš bėdos tinka „Vaikų” muilo ir glicerino . mišinys (lygiomis dalimis). Muilą smulkiai .sutrinkite, pridėkite tiek ;pat glicerino ir gerai išminkykite. Drabužius tepkite iš išvirkščiosios pusės.
Zomšinei odai valyti imkite vieną dalį amoniako’ ir tris dalis vandens. Išvalytas vietas nuplaukite vandeniu, o paskui praskiestu actu (3 šaukštai 6% acto litrui vandens).
Daiktai, pagaminti iš dirbtinės zomšos, greitai tepasi, netenka aksominės išvaizdos. Juos plaukite šiltu muiluotu vandeniu. Ne skalbkite, o plaukite!
• Įpylę šaukštą amoniako į du litrus vandens, neaštriu šepečiu galite išvalyti impregnuotą lietpaltį.
Ilgai laikomi šiltoje vietoje impregnuoti daiktai pasidaro nelankstūs. Pusvalandį juos pamirkykite vandenyje su amoniaku (4 šaukštai amoniako kibirui vandens), išplaukite ir išdžiovinkite.
Raugintų kopūstų sultimis gerai valomas pliušas.
• Kai susiriebaluoja apykaklės, neskalbkite viso drabužio. Valymui pasigaminkite šitokios sudėties tirpalą: 5 šaukštai amoniako, 5 šaukštai spirito.Į visa tai įberkite .1,5 šaukšto valgomosios druskos ir ištirpinkite. Siuo tirpalu suvilgykite skepetaitę ir
trinkite užterštas vietas.
Užnešiotą švarko arba palto apykaklę valykite skepetaite, suvilgyta šiltame acte. Jeigu viršutinių drabužių apykaklė vietomis susiriebalavusi, tai įtrinkite tas vietas vatos tamponu, suvilgytu druskos ir 10% amoniako tirpalu (5 g druskos, 25 g amoniako).
Švarkų, striukių, lietpalčių apykaklėms valyti pasigaminkite amoniako tirpalo (du Šaukštai amoniako litrui vandens). Apykakle patieskite ant stora medžiaga uždengto stalo ir pavalykite šepetuku, padažytu į šį tirpalą. Medine mentele arba kartono gabalėliu nuimkite susidariusias putas. Jeigu reikia, valykite dar kartą, paskui švariai nuplaukite švariu vandeniu, nusausinkite šluoste, po to išlyginkite per sausą skepetaitę.

Skrybėlės

Pilkos, gelsvos ir kitokios šviesios skrybėlės valomos balta šluoste, suvilgyta šitokiu tirpalu: 5 šaukštai acto, tiek pat amoniako ir 0,5 šaukšto druskos. Po to patrinamos sausa švaria šluoste.
Fetrinės ir veliūrinės skrybėlės ilgainiui susitepa ir netenka formos. Nutrintas ir sulamdytas vietas švelniai, nespausdamos, pavalykite švitriniu popieriumi arba, užbėrusios smulkios drus kos, pašukuokite šiurkščiu šepečiu.
Kitas būdas: paruoškite amoniako tirpalą perpus su vandeni’ sudrėkinkite jame šiurkštaus milo atraižą ir valykite ja nutrinta vietas. Paskui skrybėlę patrinkite švaria sausa šluoste, išvalykit šiurkščiu šepečiu ir išdžiovinkite.

Jeigu fetrinės skrybėlės paviršiuje atsirado prakaito dėmių, tai valykite trupučiu vandens atskiesta degtąja magnezija. Sia košele patepkite dėmę. Jai apdžiūvus, gerai išvalykite šepečiu.
Fetrinių ir veliūrinių skrybėlių paviršiuje, nuolat jas čiupine-jant pirštais, atsiranda riebalinių dėmių. Jas patrinkite švaria šluostele, pamirkyta benzine arba amoniako ir denatūruoto spirito (lygiomis dalimis) tirpale.
Vyriškos skrybėlės, kepurės susitepusį pamušalą galite išvalyti amoniake   kiediniu (1 dalis amoniako ir 10 dalių vandens).

triusis baltas deme
Kaklaraiščiai

Vilnonius kaklaraiščius valykite muiluoto vandens ir benzino arba talko ir benzino mišiniu (santykiu 1 : 1). Silkinius kaklaraiščius valykite sausa smulkia sutrinta kreida arba benzine pamirkyta šluostele. Šitaip išvalytą kaklaraištį truputį sudrėkinkite ir stipriai apsukite ant butelio, pripilto labai karšto vandens.
Lagaminai. Nemalonūs kvapai iš lagamino išnyks, jei jo vidų iššluostysite šluoste, suvilgyta actu, o paskui gerai išdžiovinsite (pageidautina saulėje).

Žaislai

Minkštus pūkuotus žaislus skalbkite bet kokio tualetinio muilo putose. Stenkitės, kad kuo mažiau sušlaptų korpusas. Po to nušluostykite šiltu švariu vandeniu suvilgyta šluostele. Išdžiovintus žaislus iššukuokite. (Skalbimui nevartokite skalbiamųjų miltelių!)
Pliušinius žaislus valykite benzino ir krakmolo (lygiomis dalimis) mišiniu. Patepkite juo žaislus, išdžiovinkite, paskui gerai išvalykite šepečiu ir išvėdinkite.
Guminius, celiuliozinius žaislus plaukite šluostele su šiltu vandeniu ir tualetiniu muilu. Paskui perplaukite šaltu vaneįeniu. Stenkitės, kad nepatektų vandens į žaislų vidų!

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy