Indai

vokiskas porcelianasPORCELIANAS

Jo šukė balta ir labai sukepusi. Glazūros sluoksnis plonas, blizgantis, atsparus kai kurioms rūgštims (pvz., citrinos, acto), kietas (neįbrėžiamas plieniniu peiliu). Stuktelėjus indo kraštą, pasigirsta aukštas, melodingas, ilgai netylantis garsas. Porcelianas skiriasi nuo kitos baltosios keramikos tuo, kad plonose vietose persišviečia. Būna indų iš spalvoto porceliano arba su spalvota glazūra.

Porceliano indai ilgiau tarnaus, jeigu naujus prieš naudojimą kelioms valandoms pamerksime į šaltą vandenį, o vėliau perplausime karštu vandeniu. Stenkimės dažnai nenaudoti įvairių skysčių indams plauti. Geriausia nepaauksuoto porceliano plovimo priemonė – šilti muilo, geriamosios bei kalcinuotos sodos tirpalai. Ypatingai brangius porceliano gaminius plauname su praskiestomis citrinos sultimis (1 citrinos sultys – 1 1 vandens).

Saugiausia porcelianą plauti plastmasiniuose dubenyse. Kad indai visada blizgėtų, plauname šiltose pamuilėse su trupučiu amoniako, o prieš blizgindami pavalome citrinos rūgšties tirpalu.

Jeigu įprastai išplovus liko dėmių, indus dar kartą plauname šiltu vandeniu su trupučiu amoniako. Indai balinami druskos ir acto rūgšties mišiniu.

Tamsios apnašos ant arbatinukų, kavinukų, puodukų pašalinamos drėgna smulkia druska, o arbatinuke galima pakaitinti silpną acto rūgšties tirpalą (3 šaukštai acto – 1 1 vandens). Norint pašalinti apnašas iš kaklelio, arbatinukas pripilamas karšto sodos tirpalo (1 šaukštas sodos – 1 st. vandens). Indas uždengiamas dangteliu ir apvyniojamas rankšluosčiu. Po 2-3 valandų sodos tirpalą išpilame, o arbatinuką išplauname švariu vandeniu.

Arbatos, kavos dėmes galima nuvalyti acto ir geriamosios sodos tirpalu.

NAUDINGI PATARIMAI:

Porceliano lėkšteles ilgesniam laikymui geriau perkloti balto popieriaus lapais.

Sudaužyto porceliano klijavimui naudojama tiršta varškės ir amoniako košelė. Pateptą gaminį tvirtai surišame ir gerai išdžiovi­name. Šiuo būdu klijuojamas ir fajansas.

fajansasFAJANSAS

Jo šukė balta, akyta. Fajansas gerai sugeria drėgmę. Glazūra bespalvė. Į kraštą stuktelėtas indas skamba žemu, dusliu, greit tylančiu garsu. Fajanso indų patvarumas 15-25 proc. mažesnis negu porceliano. Norėdami padidinti patvarumą, indus vieną kartą per metus grūdiname: pamerkiame į didelį indą, pripildytą šalto virinto vandens ir kaitiname ant mažos ugnies, kol užverda. 10-15 min. palaikome verdančiame vandenyje. Ataušiname. Dėmesio! Fajansas išimamas tik iš šalto vandens.

Fajanso gaminiai plaunami šiltame pasūdytame vandenyje. Karštas vanduo pakeičia jų spalvą, suardo glazūrą, todėl atsiranda skilimai.

Plovimui ir valymui tinka tos pačios priemonės kaip ir porcelianui.

MOLIS

Kol nebuvo žinoma glazūra, paprasto molio puodynėse laikomi skysčiai persisunkdavo pro akytas indo sieneles. Atsitiktinumas padėjo atrasti glazūrą: ant puodynės, kuri buvo paruošta degimui, atsitiktinai pakliuvo smėlio ir sodos mišinio. Puodynę išdegus buvo pastebėta, kad toje vietoje ji yra padengta plonu, blizgančiu sluoksneliu.

Prieš naudojant molinius gaminius rekomenduojama trumpam pamerkti į šaltą vandenį, o perskalauti karštu. Dar geriau į naują molinį indą pripilti šalto vandens, pakaitinti ant ugnies ir palikti ataušti. Naujus glazūruotus indus pakaitiname karštame vandenyje su trupučiu acto ir druskos.

Molinius indus geriausia plauti karštu vandeniu su soda. Neglazūruotus indus gerai išdžioviname.

NAUDINGI PATARIMAI.

Ant įskilusios molinio indo vietos dedame kelis cukraus gabalėlius ir pastatome ant stiprios ugnies. Atsiradęs cukraus sirupas patenka į įskilimą. Išdžiūvęs jis sukietėja. Taip suklijuotą indą vėl galėsime naudoti.

plastikasPLASTIKINIAI INDAI

Pastaruoju metu mūsų virtuvėse atsirado daug įdomių formų raudonų, geltonų, rudų plastikinių indų, atkeliavusių iš Lenkijos, Čekijos, Italijos. Šie indai yra stipresni už porcelianą, fajansą, be to, jie lengvai plaunami. Indai iš kai kurių plastikų (pvz., amino plastiko) išlaiko vandens virimo temperatūrą. Indai iš organinio stiklo ir polistirolo deformuojasi jau 70-75 laipsnių C, o iš polietileno

– 100 laipsnių C temperatūroje. Todėl plastikiniai indai naudotini tik pagal paskirtį, pvz., induose su užrašu “techninėms reikmėms” nelaikome maisto produktų, o induose “biriems produktams” nelaikome grietinės, pieno, augalinio aliejaus. Maistui skirtuose plastikiniuose induose neraugiame ir nemarinuojame.

Plauname indus muiluotu vandeniu. Valymo priemonės su abrazyvais drasko indų paviršių, todėl geriausia naudoti skystus ploviklius, kurie neerzina rankų odos ir neardo dažų. Labai nešvarius indus paliekame ištrintus plovikliu arba muilu 10-15 min., o paskui nuplauname vandeniu.

Neturint specialių preparatų, galima naudoti kai kuriuos organi-nius tirpiklius (etilo spiritą, benziną), taip pat rūgščių (acto, vyno, citrinos) vandeningus tirpalus.

Atskirai norėtųsi pakalbėti apie dailius įvairiaspalvius padėkliukus bei lenteles. Siūlyčiau per daug jais nesižavėti. Tegul jie puošia mūsų virtuvę, bet maistui ruošti naudokimės medinėmis lentelėmis. Nei vienas trapios arba mielinės tešlos kepinys nesugebės “kvėpuoti”

– ataušti ant plastikinio pagrindo. Ne veltui iš užsienio atgabentuose virtuviniuose komplektuose vis dar yra ištraukiamos medinės, o ne plastikinės lentelės. Taigi nors plastiko priežiūra paprastesnė, bet neatsisakykime įprastų medinių lentelių, dingusių iš parduotuvių, bet ne iš garsios “Kaziuko mugės”. Mat mokslininkų nustatyta, kad medis pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, ko negalima pasakyti apie plastiką.

METALINIŲ INDŲ PRIEŽIŪRA

Metaliniai indai gaminami iš aliuminio, vario, žalvario, ketaus, nikelio, chromo ir plieno. Plieniniai indai būna emaliuoti, cinkuoti, alavuoti, nerūdijančio plieno. Visų jų priežiūra skirtinga.

ALIUMINIO INDAI

Aliuminių balionų gamyba

Šios rūšies indai labai paplitę namų ūkyje, kadangi juose galima gaminti viską. Bet jais naudotis reikia atsargiai ir protingai, nes jie neatsparūs mineralinėms medžiagoms, organinėms rūgštims ir šarmams. Todėl aliuminio induose nerekomenduojama (net trumpai) laikyti rūgščių sriubų, grybų patiekalų, rūgščių vaisių ir uogų kompotų, kisielių. Juose neraugiame, nemarinuojame, nesūdome. Aliuminio puodai netinka bulvėms su lupenomis virti, nes tamsėja indo sienelės.

Naujų puodų ir keptuvių vidų ištepame riebalais ir juose pakaitiname vandenį. Galima naujuose puoduose užvirti vandenį pusiau su pienu (nenaudojame maistui!) arba išplauti karštu vandeniu su muilu ir gaminti kokį nors riebų patiekalą.

Panaudoti puodai plaunami karštu vandeniu su muilu arba trupučiu amoniako. Į pridegusį puodą įpilama prisotinto valgomosios druskos tirpalo ir paliekama kelioms valandoms. Galima pakaitinti vandenį su svogūnų griežinėliais arba obuolių žievelėmis. Naudoti geriamąją sodą, kuri tinka kitų rūšių pridegusiems puodams plauti, nerekomenduojama, nes nuo jos aliuminis tamsėja.

VARINIAI IR ŽALVARINIAI INDAI

Šios rūšies indai naudojami vandens kaitinimui, uogienių bei kitų konservų su cukrumi virimui. Negalima juose virti rūgščių produktų. Varinių indų net nelaikome šalia produktų, turinčių rūgščių, nes gali atsirasti nuodingas varinės žalumos sluoksnis.

Šie indai plaunami iš karto po virimo, nes varis, jungdamasis su organinėmis rūgštimis, sudaro kenksmingas mūsų organizmui druskas.

Varinių ir žalvarinių indų valymui anksčiau buvo naudojamos grūstos plytos. Dabar valome acto rūgšties tirpalu, acto esencija, o paskui -smulkia kreida. Į actą galima įberti valgomosios druskos. Valymui tinka kopūstų, agurkų rūgštis su trupučiu smulkios kreidos. Perplauti švariu vandeniu indai būtinai sausai iššluostomi.

Tamsiai žalios apnašos nuo žalvario indų pašalinamos acto, miltų ir druskos mišiniu (1:1:2). Juo ištepamas indo paviršius, paliekama, kol išdžius, o paskui valoma su vilnonės medžiagos skiaute.

KETAUS INDAI

Ketaus indai būna juodi arba padengti emale (iš vienos ar abiejų pusių). Juodi turi rupesnį paviršių, kuris, neteisingai prižiūrimas, rūdija. Tada genda maisto skonis ir spalva, suyra vitaminai. Naują keptuvę reikia pabarstyti druska (geriau rupia) ir pakaitinti ant stiprios ugnies. Kai druska paruduoja, ją išberiame, o šiltą keptuvę ištepame aliejumi ir pakaitiname orkaitėje. Prie taip paruoštos keptuvės maistas nelips.

Panaudotos keptuvės geriau neplauti, kad nesurūdytų. Užtenka išvalyti baltu popieriumi.

Ketaus indus galima atnaujinti patrynus perpjautu svogūno griežinėliu, po to – aliejumi.

Indai laikomi sausoje vietoje. Jeigu jie vis dėlto pradėjo rūdyti, tai galima pakaitinti su stambia druska. Šviežios rūdys valomos žalios bulvės skiltele, vis pabarstant druska.

NIKELIO INDAI

fire kingŠie indai valomi dantų miltelių ir vazelino tyrele, dantų miltelių, vandens ir amoniako tyrele, druskos ir acto rūgšties mišiniu (1 šaukštelis druskos – 1 šaukštas acto).

Labai nešvarius indus valome sodos ir vandens tyrele, bet nikelio sluoksnis neturi būti pažeistas. Paskui išplauname karštu vandeniu

ir būtinai sausai iššluostome, kadangi nikelio paviršių ardo drėgmė.

Indai, kuriuose buvo ruošiamas labai riebus maistas, perplaunami amoniako tirpalu, verdančiu vandeniu ir patrinami kreida arba dantų milteliais.

Rūdžių dėmės įtrinamos riebalais, paliekamos 2-3 paroms ir nuvalomos amoniaku. Jeigu rūdys giliai įsiėdusios, tai vietoj amoniako naudojamas silpnas druskos rūgšties tirpalas, kuris tuojau po valymo nuplaunamas.

Nikelio puodų nešveiskime smėliu, grūstomis plytomis, prie­monėmis su abrazyvais bei kalcinuota soda, nes suardysime ploną dangos sluoksnį.

Dar atsargiau reikia elgtis su chromuotais indais, nors šiaip jie panašūs į nikeliuotus.

EMALIUOTI INDAI

Emaliuotuose puoduose nerekomenduojama gaminti tokių pa­tiekalų, kurie gali pridegti (ypač košių). Juose ilgai nelaikomi rūgštūs maisto produktai, vaisių ir uogų kompotai, nes rūgštis gadina emalę. Emaliuotiems paviršiams kenkia temperatūros svyravimai: į karštą indą nepilame šalto skysčio ir atvirkščiai, nestatome tuščių puodų ant įkaitusio viryklės paviršiaus. Nerekomenduojama labai plataus indo statyti ant ugnies be liepsnos sklaidymo padėklėlio.

Naujus emaliuotus puodus pripilame pasūdyto vandens (5 šaukšteliai druskos – 1 1 vandens) ir pakaitiname. Vandenį ataušiname puode.

Naują emaliuotą keptuvę grūdiname taip: į išplautą, sausai iššluostytą keptuvę įpilame tiek aliejaus, kad apsemtų dugną. Pakaitiname, ataušiname aliejų ir keptuvę išplauname (to aliejaus maistui nenaudojame!).

Nešvarūs emaliuoti indai plaunami karštu vandeniu su muilu arba garstyčių milteliais, geriamosios ar kalcinuotos sodos tirpalais, specialiais plovikliais. Jei kavinuko, arbatinuko vidus patamsėjęs, juose pakaitiname vandenį su obuolių skiltelėmis, citrinos griežinė­liais. Efektyvi emaliuotų indų valymo priemonė – smulki drėgna druska. Indai blizgės, jeigu išvalysite druska, sudrėkinta terpentinu.

Tinka aliuminių indų valymo priemonės. Nenaudotinos prie­monės su abrazyvais, metaliniai šepetėliai, aštrūs įrankiai.

Patamsėjusius indus galima išbalinti su “Persoliu”. Jie pripilami karšto vandens, įdedamas 1 šaukštelis miltelių arba 1 tabletė ir kaitinama apie 1 valandą. Po to reikia labai kruopščiai išplauti!

CINKUOTI INDAI

Cinkuoti indai atsparūs drėgmei ir nerūdija, todėl naudojami vandens, žibalo laikymui. Juose neruošiamas maistas, nekonservuo­jami maisto produktai, nevirinamas maistui vanduo, kadangi susidariusios cinko druskos nuodingos mūsų organizmui.

Valome smėliu, kreida arba specialiomis priemonėmis.

ALAVO INDAI

Alavas minkštas, todėl greitai braižosi. Jis nejautrus šarmams. Valymui tinka muiluotas vanduo, amoniakas, smulki druska, kreidos, amoniako ir vandens bei kreidos ir spirito tyrelės.

NERŪDIJANČIO PLIENO INDAI

Naujus indus perplauname muilo ir sodos tirpalu. Po to kruopščiai išplauname švariu vandeniu.

Paprasčiausia valymo priemonė – kreidos arba dantų miltelių ir amoniako tyrelė. Sudėtingesnė – terpentinas, denatūratas ir stearinas (1:10:5). šis mišinys kaitinamas vandens vonelėje, kad ištirptų stearinas. Paruoštu mišiniu įtriname indus, o išdžiūvusius blizginame susmulkinta medžio anglimi (tinka anglies tabletės). Galima naudoti terpentino, žibalo ir parafino mišinį (2:10:1).

virtuveTEFLONINIAI INDAI

Aliuminio indai (išorė emaliuota, o iš vidaus – neprisvylanti danga) -vieni patogiausių šeimininkėms. Stiklo emalinė danga apsaugo indus nuo korozijos ir nešvarumų, nesuskyla sutrenkiant. Šiuose induose maistą gaminame be riebalų arba su rninimaliu jų kiekiu.

Naujus indus reikia išplauti šiltomis pamuilėmis, o paskui 5-10 min. pavirinti vandenį. Prieš gaminant maistą pirmą kartą, vidinę pusę pavalykite servetėle, sudrėkinta riebalais. Naudojame tik medinius arba plastmasinius įrankius. Draudžiama indus su plastmasi­nėmis rankenomis statyti į orkaites.

Nešvarūs tefloniniai indai plaunami tik minkštos medžiagos skudurėliais ir, jeigu reikia, skystais plovikliais.

Indai su pažeista danga naudojami tik kaip paprasti puodai bei keptuvės.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy