Gal kas nustebs, bet čiužinys – labai asmeniškas daiktas. Rinkdamiesi jį turime prisitaikyti tarsi drabužį: pagal savo svorį ir ūgį, miegojimo įpročius, fiziologinius ypatumus. Ir būtinai išmėginti! Dėl skirtingo kūno sudėjimo, pojūčių tas pats čiužinys vienam gali būti patogus, kitam – per kietas ar per minkštas. Be to, vieniems žmonėms ir patinka miegoti ant kietesnio pagrindo, kitiems minkščiau.

Prieš keliaujant į parduotuvę, verta pasvarstyti, ar mėgstate miegoti šilčiau, ar vėsiau. Tai svarbu apsisprendžiant, iš kokios medžiagos rinktis čiužinį. Jeigu patinka miegoti vėsiau ar esate linkę gausiau prakaituoti, svarbu, kad čiužiniai būtų iš nešildančios medžiagos, itin pralaidus orui. Tokie yra spyruokliniai čiužiniai, taip pat aukštos kokybės, stipriai iškarpyti (tarsi koriukas) poliuretaniniai. Mėgstamiesiems miegoti šiltai tiks viskoelastiniai, lateksiniai, kitų rūšių pilnaviduriai ar šiek tiek išpjaustyti čiužiniai. Vidutinį mikroklimatą geriausiai padeda sukurti poliuretaniniai čiužiniai.

ciuziniai

Čiužiniai

Dažnas yra pratęs miegoti ant kietų spyruoklinių čiužinių. Galbūt todėl, o gal dėl ilgai vyravusios klaidingos nuomonės, kad ant kieto pagrindo miegoti sveikiau, žmonės neretai išsirenka per kietą naują čiužinį ir vėliau atskuba pirkti antčiužinio. Klaidos išvengti padeda gamintojo rekomendacijos čiužinio minkštumą rinktis pagal svorį. Tik gulint ant tinkamo pagrindo raumenys atsipalaiduoja ir pailsi, svoris taisyklingai pasiskirsto, išlaikoma taisyklinga kūno padėtis, todėl naktį mažiau vartomasi, geriau išsimiegama.

Liekniems, 70-80 kg sveriantiems žmonėms patariama miegoti ant labai minkšto čiužinio. Vidutinio sudėjimo, sveriantiesiems 80-90 kg tinka vidutinio kietumo. Stambesni žmonės (90-110 kg) geriausiai pailsės ant stangresnio vidutinio kietumo, o sveriantieji daugiau kaip 110 kg – ant gan kieto čiužinio. Žinoma, jei patogu, tiks ir kiek minkštesnis, bet jis gali greičiau išsigulėti.

Lengviems ar vidutinio svorio žmonėms nepatartina pirkti spyruoklinių čiužinių, nes gali būti per kieti: neįsispaus klubai, pečiai, tad miegant ant šono nebus išlaikoma taisyklinga stuburo padėtis. Nebent toks čiužinys su minkštesne perdanga, ypač viskoelastine, bet tai jau gerokai pabrangina gaminį. Už tokią kainą galima pasirinkti kokybišką kitos sudėties, pažangesnės technologijos čiužinį.

Pasitaiko, kad kartais poros svoriai labai skiriasi arba vyras mėgsta miegoti kiečiau, žmona -minkščiau. Tokiu atveju dvigulėje lovoje galima dėti du skirtingus čiužinius ar įsigyti vieną storoką viskoelastinį. Tačiau idealiausias variantas – dvigulis čiužinys su skirtingo kietumo pusėmis.

Tinkamas čiužinys padeda išvengti ir tam tikrų negalavimų: nugaros, pečių skausmų, galūnių tirpimo.

Jeigu tirpsta pečiai, patartina rinktis minkštesnį čiužinį, jei vargina nugaros bėdos, turite išvaržą – nepagailėti pinigų ortopediniam gaminiui.

Ortopediniai čiužiniai gaminami atsižvelgiant į žmogaus anatomiją – suskirstomi specialiomis zonomis, atitinkančiomis mūsų kūno dalis. Tiesa, žmonių sudėjimas skiriasi, tad geriausi 7 anatominių zonų čiužiniai.

ciuziniai

Rinkoje yra čiužinių, kurie tik vadinami ortopediniais, bet iš tiesų savo funkcijos neatlieka. Ortopediniai gaminiai paprastai yra brangesni, tad išsirinkę nekokybišką nemažai permokėsite. Didelė čiužinio kaina ne visada nusako kokybę: pasitaiko ir brangių nekokybiškų gaminių. Kad netektų nusivilti, reikia atkreipti dėmesį į gamintojo patirtį, patikimumą, kad čiužinio anatominės zonos būtų aiškiai, smulkiai išpjaustytos, itin paminkštinta pečių sritis (smulkus išpjaustymas), o nugaros standesnė. Naujausias technologijas taikantys gamintojai anatominėms zonoms netgi naudoja skirtingo tankio medžiagas: pečiams minkštesnes, nugarai kietesnes, tačiau tokie čiužiniai yra itin brangūs.

Ortopediniais negalima vadinti ir čiužinių su trimis anatominėmis zonomis, nes jų nepakanka taisyklingai stuburo padėčiai išlaikyti.

Prastai išgaunamos spyruoklinių bei pigių lateksinių čiužinių anatominės zonos.

Net ir geriausio čiužinio savybes, patvarumą gali sumenkinti prastas lovos dugnas. Visus čiužinius patariama dėti ne ant vientisos plokštės, o ant grotelių. Tuomet čiužinys gerai vėdinasi, atsiskleidžia jo ergonominės savybės. Tinkamos grotelės čiužinio patogumą padidina iki 30 proc.

Jei čiužinys išpjaustytas, ortopedinis, grotelių tarpai neturėtų būti retesni nei 3,5-4 cm.

SPYRUOKLINIAI ČIUŽINIAI. Pagal branduolio spyruoklių sujungimą būna dviejų tipų. Įprastos klasikinės vadinamojo „Bonell” tipo spyruoklės sujungtos tarpusavyje – įspaudus vieną čiužinio vietą, judesys persiduoda ir kitoms.

Tokio tipo čiužiniai dėl trūkumų jau išgyvena savo saulėlydį. Pažangesni čiužiniai gaminami su kišeninėmis „Pocket” tipo spyruoklėmis. Kiekviena jų įvilkta į medžiaginį maišelį, nesiliečia viena su kita, todėl išvengiama nemalonaus liūliavimo. Tokie čiužiniai patvaresni už klasikinius dėl didesnio spyruoklių tankio. Dar didesniu patvarumu pasižymi čiužiniai su „mini/multi Pocket” tipo spyruoklėmis: jos geriau prisitaiko prie kūno, atlaiko didesnį svorį.

PRANAŠUMAI. Tai pigesni čiužiniai, puikiai praleidžia orą, tad miegama vėsiau, mažiau prakaituojama.

TRŪKUMAI. Suteikiama trumpiausia garantija (apie 5 m.). Po tam tikro laiko spyruoklės gali pradėti girgždėti. Labai sudėtinga išgauti taisyklingą kūno padėtį: ant minkšto čiužinio sukrinta klubai, ant kieto pakankamai neįsi-spaudžia petys.

POLIURETANINIAI ČIUŽINIAI (P0ROLONINIAI) Būna įvairiausių poliuretano rūšių. Šiuo metu populiariausi čiužiniai iš elastingo atvirų porų HR poliuretano (įvairūs gamintojai neretai pateikia savus pavadinimus: Kaltschaum, Aquacell, Aerocell, Medipur). Senovinis, vadinamasis VB poliuretanas, kur kas mažiau pralaidus orui, čiužiniai iš jo ne tokie patogūs ir patvarūs kaip HR poliuretano. Galima paminėti ekologišką HR putų poliuretaną, kuris gaminamas nenaudojant žmogui kenksmingų medžiagų, formaldehidų. Taip pat yra čiužinių iš saulėgrąžų ar sojų aliejaus poliuretano.

ciuziniai viskoelastiniaiPRANAŠUMAI. Patvarūs, gerai išgarina drėgmę, neskatina prakaitavimo, prisitaiko prie kūno, gan lengvi, neturi specifinio kvapo, galima dėti ant lovos su patalynės dėže. Tinka alergiškiems žmonėms.

TRŪKUMAI. Vidutinis oro pralaidumas (reguliuojamas gausiau išpjaustant), nemaža kaina -kokybiškas čiužinys kainuoja 2-3 tūkst. litų.

ČIUŽINIAI SU VISKOELASTINE MEDŽIAGA.Tai čiužiniai, ant kurių miegoti šilčiausia. Dažniausiai viskoelastanas derinamas su HR poliuretanu.

Kokybiško, patogaus čiužinio viskoelastinis sluoksnis turi būti ne plonesnis nei 3 arba 4 cm, čiužinys ne žemesnis nei 14 cm. Dar reikėtų atkreipti dėmesį, kokiu greičiu atsistato įspausta vieta. Jei formą atgauna lėtai, naktį apsivertus ant kito šono gali atrodyti kieta, šalia dar kurį laiką jausis lėtai atsistatanti įgulėta duobė.

PRANAŠUMAI. Puikiai prisitaiko prie kūno.

TRŪKUMAI. Prasčiau praleidžia orą ir drėgmę. Netinka smarkiau prakaituojantiems žmonėms, moterims menopauzės laikotarpiu.

15°C temperatūroje sumažėja elastingumas, tad suprastėja čiužinio savybės. Nepjaustyta viskoelastinė perdanga nepakankamai prilaiko nugarą. Turi specifinį kvapą, kuris vėliau dingsta.

LATEKSINIAI ČIUŽINIAI, Natūralus lateksas gaminamas iš kaučiukmedžių syvų, sintetinis – iš naftos produktų. Savo fizinėmis savybėmis natūralus ir sintetinis lateksas beveik nesiskiria. Be to, kaučiukmedžių syvai yra sintetinami, taigi dėl latekso natūralumo kyla daug abejonių.

PRANAŠUMAI. Labai elastingi, tad gerai prisitaiko prie kūno, patogūs.

TRŪKUMAI. Mažiau pralaidos orui. Bijo drėgmės ir gali supelyti, o per aukštoje temperatūroje ima trupėti. Nerekomenduojami gausiau prakaituojantiems žmonėms. Turi specifinį kvapą. Yra labai sunkūs, netinka lovoms su patalynės dėže, nes būtinas itin geras oro laidumas.

ciuzinys2NATŪRALIŲ MEDŽIAGŲ ČIUŽINIAI. Tai čiužiniai iš kaktusų, kokosų, linų, vilnos pluoštų.

TRŪKUMAI. Kad nesiveistų mikroorganizmai, kokosų, kaktusų pluoštai smarkiai apdorojami chemiškai, be to, klijuojami. Tai labai kieti čiužiniai, medžiagos šiek tiek trupa, palanki terpė veistis dulkių erkutėms. Vilna ir linas apdorojami mažiau.

►Svarbu žinoti, kad tik ant grotelių laikomam čiužiniui, ypač pilnaviduriam, taikoma garantija. Pavyzdžiui, ant plokštės uždėtas čiužinys dėl prastos oro cirkuliacijos gali supelyti.

50 proc. čiužinių defektų atsiranda dėl netinkamų grotelių. Jei tarpai tarp jų lentučių didesni kaip 6 cm, grotelės padėtos nelygiai, čiužinys, ypač plonesnis lateksinis ar su mažomis spyruoklėmis, gali prarasti savo gerąsias savybes.

Grotelių pasirinkimas – kiekvienam pagal piniginės storį. Šalia neįmantrių grotelių galima rasti padedančių čiužiniams geriau prisitaikyti prie kūno zonuotų, su minkštesniais antgaliais, kurie pagerina amortizaciją, taip pat pakeliamu galvūgaliu, kojūgaliu. Yra itin šiuolaikiškų valdomų elektra. Tai labai patogu ligos ar negalios prie lovos prikaustytiems žmonėms: jie patys gali pasirinkti norimą gulėjimo padėtį, pasireguliuoti lovos aukštį.

Čiužiniai kainos:

Apie 500 Lt Vienintelis pasirinkimas „Bonell“ tipo spyruoklinis čiužinys.
900-1000 Lt Geriausias pasirinkimas -kokybiškas viskoelastinis čiužinys.
Iki 2000 Lt Aukštos kokybės HR poliuretano čiužinys, garantija 7 m., neišsiguli apie 10 m.
Iki 3000 Lt Ortopedinis poliuretaninis čiužinys, garantija 10-15 m.
5000-6000 Lt „Premium“ klasės čiužinys iš skirtingo tankio medžiagų, su 9-11 anatominių zonų.

 

Praktiški patarimai:

BŪTINA VARTYTI

Kad ilgiau neišsigulėtų, atrodytų kaip naujas, bet kokios medžiagos čiužinį reikia kas du tris mėnesius apsukti: galvūgalį sukeisti su kojūgaliu, taip pat po kurio laiko apversti kitą pusę.

AR VERTA RINKTIS DVIPUSĮ?

ciuziniaiNe vienas gamintojas pirkėjus vilioja dvipusiais čiužiniais, kurių viena pusė minkštesnė, kita kietesnė. Skamba išties patraukliai: kaip norėsite, taip ir miegosite! Tačiau žmogus paprastai įpranta miegoti ant vienos pusės, o apvertus čiužinį tenka kurį laiką taikytis prie naujo kietumo. Tai sukelia tam tikrų nepatogumų, netgi suprastina miego kokybę. Žmogus pradeda rečiau vartyti čiužinį, todėl jis greičiau dėvisi. Kartais prie kurios nors vienos čiužinio pusės taip ir nepriprantama.

ANTČIUŽINIO NAUDA

Kai kas seno čiužinio gyvenimą bando pailginti įsigijęs antčiužinį. Deja, jei čiužinys labai išsigulėjęs, duobėtas, stebuklo tikėtis neverta: antčiužinis taip pat įgaus duobėtą formą. Antčiužinis išties vienintelė išeitis patogiau miegoti ant sofos. Taip pat jis gali pagerinti miego kokybę, jei išsirinkote per kietą čiužinį.

ILGAAMŽIŠKUMO PASLAPTIS – TANKIS

Norint įsigyti ilgai neišsigulėsiantį čiužinį, svarbu atkreipti dėmesį į poliuretano, viskoelastano ar latekso tankį. Nuo jo priklauso čiužinio patvarumas. Kuo tankis didesnis, tuo ilgiau džiaugsitės naujuoju pirkiniu. Tačiau būtina žinoti, kad visų šių medžiagų savybės pagal tankį skiriasi. Pavyzdžiui, 40 kg/kub. m tankio poliuretanas bus vidutiniškai patvarus, o štai lateksui tai itin mažas tankis.

VIETISAS PATVARESNIS

dvigulis ciuzinysPatvaresnis čiužinio branduolys, pagamintas iš karpytos ar nekarpytos vientisos medžiagos, o ne iš kelių dalių, kur jungiami lygūs sluoksniai su dantytais.

KOKYBIŠKAS UŽVALKALAS – PAPRASTESNĖ PRIEŽIŪRA

Renkantis čiužinį vertėtų atkreipti dėmesį ir į užvalkalą: kad būtų patogiai nuvelkamas, skalbiamas 60 °C. Geriausia mišraus medvilnės ir sintetikos pluošto. Kartais gamintojai bando pagerinti sintetines medžiagas skelbdami, kad jos su pieno baltymais, alijošių ekstraktu, bet užvalkalai natūralesni nuo to netampa. Nevertėtų itin susižavėti vilna, nes ji skalbiama gali susitraukti.