Kiek Kainuoja Skyrybos Ir Nuo Ko Pradėti

skyrybosKad ir kiek kalbėtume apie šeimos vertybes, tiesa kol kas yra tokia, kad skyrybų Lietuvoje vis dar nemažėja. Žinoma, idealu, kai sutuoktiniai visais būdais stengiasi išsaugoti šeimą ir kiekvienoje situacijoje rasti kompromisą, tačiau šį kartą pašnekėsime apie tai, kokius kelius reikia nueiti, kai lemiamas žingsnis jau žengtas – šeima nusprendė skirtis.

Skyrybų priežasčių gali būti įvairiausių – nuo bendravimo kultūros stokos, skirtingo išsilavinimo iki seksualinio nesuderinamumo. Šią sritį tyrinėjantys psichologai bei sociologai teigia, kad daugeliu atvejų tokias problemas galima išspręsti, bent jau kampus nugludinti ir nesielgti karštakošiškai nešant pareiškimus į teismą.

Tačiau, deja, labai dažna skyrybų priežastis Lietuvoje – vieno iš sutuoktinių, dažniausiai vyro, priklausomybė nuo alkoholio ir smurtavimas bei (ar) neištikimybė ir nesirūpinimas šeima. Tokiais atvejais sunku tikėtis stebuklų, nors jų ir būna. Tad galiausiai ilgą laiką kentėjęs sutuoktinis, Lietuvoje tai dažniausiai būna moteris, nutaria skirtis. Tačiau dažnai net ir lemtingą žingsnį žengti pasiryžusią moterį ilgus metus kentėti verčia pinigų stygius, gąsdina didelės teisminės išlaidos.

Head in HandsPigiausias būdas išsiskirti – skyrybos bendru sutarimu. Sutuoktiniai susėda ir susitaria, kaip dalinsis turtą, skolas, su kuo gyvens vaikai ir kiek kitas sutuoktinis prisidės prie jų išlaikymo.

Net jei šiame etape viskas įvyktų sklandžiai, bendrą susitarimą surašyti taip, kad jį priimtų teismas, prireiks teisininko pagalbos. Priklausomai nuo teisininko kvalifikacijos ir dokumentų apimties, skiriantis šiuo būdu dokumentų paruošimas gali kainuoti nuo 200 iki 1000 litų.

Tačiau ir čia ne viskas paprasta, nes reta sutuoktinių pora šiais laikais neturi skolų. Sakykim, sutuoktiniai susitaria, kuris toliau mokės už skalbyklę ir televizorių, tačiau su būsto paskola – sunkiau.

Tad prieš skiriantis bendru susitarimu, pirmiausia reikia apsilankyti banke. Gerai, jei bankas sutinka, kad paskolą perims vienas sutuoktinis ir kad tokiam įsipareigojimui jam vienam užtenka pajamų. Tačiau paprastai paskola būna vyro vardu, o žmona augina vaikus, neturi nei kur su jais išsikraustyti, nei pakankamai pajamų perimti paskolą.

Kartais pasitaiko, kad vyras sutinka, jog žmona su vaikais ir toliau gyventų šeimos bute, bet tik ne tuo atveju, kai jam tektų toliau mokėti būsto paskolą, bet bute negyventi. Tuomet reikia prašyti banko leisti parduoti butą, jei vienas sutuoktinių gali perimti paskolą, reikia kito laiduotojo irt.t. Už paskolos sąlygų keitimą, jei pavyktų susiderėti su banku, beje, taip pat reikia mokėti kelis šimtus litų.

Be to, net ir taikiai skiriantis reikia gerokai palakstyti – pateikti duomenis iš Nekilnojamojo turto registro, VĮ„Regitra” ir t. t. Pažymos kainuoja, tiesa, iš viso tam išleisite kelias dešimtis litų. Kai kurie teisininkai apsiima patys surinkti pažymas ir ima už tai atitinkamą užmokestį.

Pats brangiausias ir ilgiausias būdas – skyrybos dėl sutuoktinio kaltės. Tuomet į teisininkus kreipiasi skyrybų iniciatorius, ir vien žyminis mokestis teismui gali sudaryti nuo 1000 iki 10000 litų, priklausomai nuo dalijamo turto vertės. Tiesa, jei nekilnojamasis turtas pirktas imant paskolą, kol kas dar nesusiformavusi praktika, ar tuos įstatymo nustatytus 3 proc. imti nuo visos turto vertės, ar nuo išmokėtos. Tačiau vis tiek sumos susidaro nemažos. Žodžiu, skiriantis taikiai žyminis mokestis neimamas.

Mažiausia dokumentų paruošimo skiriantis dėl vieno iš sutuoktinių kaltės kaina – 1000 litų, advokato atstovavimas teisme, įrodymų rinkimas, ekspertizių skyrimas kainuos nuo 2 tūkst. iki 10 tūkst. litų, priklausomai nuo advokato darbo įkainių.
Kartais skiriantis dėl vieno iš sutuoktinių kaltės viena pusė išprovokuoja kitą kreiptis į brangiausius teisininkus. Sakykim, žmona baiminasi, kad vyras, pasinaudojęs garsėjančio advokato paslaugomis, kaip stebukladaris atims iš jos vaikus ir butą, kurį įsigijo bendromis santaupomis, nors tai sunkiai įrodoma, ir priversta samdyti taip pat brangų advokatą, kuris jai visai ne pagal kišenę.
Lietuvoje yra buvę atvejų, kai paprastoje skyrybų byloje susirėmė du advokatai, priklausantys sostinės advokatūros elitui. Tačiau teismas vis dėlto atsižvelgia į pateiktus įrodymus, ne tik į advokato meistriškumą.

158 of 365 - un-marriedTiesa, įrodymus taip pat reikia mokėti surinkti, pateikti ir t.t. -juk sutuoktiniams ant kaktos neparašyta, kuris iš jų kaltas ir kaip vykdė santuokos įsipareigojimus. Žodžiu, ir taikiai gyventi, ir taikiai skirtis – apsimoka ne tik morališkai, bet ir finansiškai, nes ambicijos gali nuvesti labai toli – po skyrybų galima likti ne tik tuščia širdimi, bet ir tuščia pinigine.
Nemokamas sūris-visai neblogas

Nepasiturintiems žmonėms priklauso nemokama valstybės garantuota teisinė pagalba. Tad jei turite nedaug pinigų, galite kreiptis į nemokamą teisinę pagalbą teikiančius specialistus, kurie dažniausiai dirba prie savivaldybės. Egzistuoja pirminė ir antrinė nemokama teisinė pagalba, tačiau antrinė, numatanti ir interesų atstovavimą teisme, priklauso tik tam tikrai žmonių daliai. Norint ją gauti, reikia pateikti duomenis apie savo pajamas ir turtą – lygiai taip, kaip kreipiantis dėl kompensacijos už šildymą ar pašalpos.

Tiesa, paprastesniais atvejais pakanka surašyti ieškinį teismui, kuriame, bus parašyta, kad skyrybų byla bus vedama be advokato. Kaip jau minėjome, vien ieškiniu galima pasitenkinti ir kreipiantis į ne pačius brangiausius teisininkus. Jei jūsų atvejis nesudėtingas, nemanykite, kad kuo brangiau sumokėsite – tuo bus geriau. Kartais pakanka ir nemokamai surašyto ieškinio.

Naujas Civilinis kodeksas numato ir dar vieną būdą išsiskirti taikiai. Sutuoktiniai sudaro separacijos sutartį, kuri kainuoja maždaug tiek, kiek ieškinio surašymas, priklausomai nuo teisininko darbo įkainių – ją galima sudaryti ir už porą šimtų litų.
Sutartyje numatoma, kad sutuoktiniai pagyvenę tam tikrą laiką skyrium gali atnaujinti bendrą gyvenimą ir išsaugoti šeimą. Arba nebeatnaujinti, tuomet po metų išsiskirti bus lengviau, teismas sutuoktinius išskiria supaprastinta tvarka.
Už prašymo padavimą teismui mokamas 50 litų žyminis mokestis; jei separaciją prašoma patvirtinti pakartotinai – 100 litų žyminis mokestis. Taip pat sutuoktiniai gali susitarti tarpusavyje dėl gyvenimo skyrium padarinių (bendro turto pasidalijimo, vaikų išlaikymo ir kt.) ir paduoti bendrą prašymą.Tačiau ir šiuo atveju reikia susitarti dėl bendro turto naudojimo, vaikų išlaikymo, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos ir t.t.

Kaip pasirinkti teisininką?
Teisininko išlaidos nėra fiksuotos, jos priklauso nuo to, kiek posėdžių vyks, kiek aktyvi bus antroji pusė. Skyrybos gali kainuoti nuo 2,5 tūkst. iki 3 tūkst. litų, nepriklausomai nuo posėdžių skaičiaus, už visą procesą pirmosios instancijos teisme (kartais skyrybų byios patenka į aukščiausios instancijos teismą).  50 proc. porų, nutarusių skirtis kariaudamos, vidury proceso nutraukia karą ir susitaria, kiti 50 proc. – eina iki galo. Paprastai sudėtingesniais atvejais skyrybos įvyksta per metus, kartais greičiau.
Iš skubias ir greitas skyrybas reklamuojančių teisininkų sužinojome, kad ir čia pasirodyti reikėtų turint kišenėje bent 500 litų. Dokumentų paruošimas teismui kainuoja apie tūkstantį, ir nors yra siūloma paslauga išsiskirti išsimokėtinai, pusę sumos reikėtų sumokėti iškart. Be dokumentų paruošimo, atstovavimas posėdžiuose kainuos po 300 litų. Proceso greitumas esą priklauso nuo to, kaip greitai paruošiami dokumentai. O toliau viskas priklauso nuo besiskiriančiųjų ir nuo teismo, ir čia jau nieko nepaskubinsi.

Gal reikia neskubėti?
Europos Sąjungos (ES) statistikos biuras„Eurostat”, paskelbęs tyrimus apie šeimas, įvardijo Lietuvą kaip skyrybų rekordininkę. Didžiausias skyrybų rodiklis tarp 25 ES šalių – Lietuvoje ir Čekijoje (po 3,2 tūkstančiui gyventojų) bei Estijoje (3,1), o mažiausias -Italijoje (0,2), Airijoje (0,7) ir Graikijoje (1,1).
Europos Sąjungos vidurkis -2,1 skyrybų tūkstančiui gyventojų. Tačiau manoma, kad skyrybų rodiklis Lietuvoje toks didelis, nes čia dažniau ir tuokiamasi nei kitose ES šalyse. Statistikos biuro „Eurostat” duomenimis, per praėjusius metus Latvijoje buvo sudaryta beveik dvigubai mažiau santuokų nei Lietuvoje (atitinkamai 10 ir 19 tūkst.) ir užregistruota daugiau kaip dvigubai mažiau skyrybų (5 ir 11 tūkst).
Daugiausia vedybų įregistruota Kipre (7,2 tūkstančiui gyventojų) ir Vokietijoje (7), Maltoje (6), Lietuvoje ir Suomijoje (po 5,6).

Pareja (Couple)Skyrybų randai neužgyja
Daugelis žmonių skyrybas įsivaizduoja kaip išsilaisvinimą nuo psichologinių problemų, tačiau dažniausiai depresija ir nepasitenkinimas savimi be reikalo priskiriami neharmoningiems santykiams šeimoje, nes iš tiesų šios problemos priklauso nuo žmogaus vidinių priežasčių, kurios nutraukus santuoką neišnyksta. Kiekvienai besiskiriančiai porai nepakenktų apsilankyti pas psichologą ar bent jau išdėstyti savo istoriją patikimam, išmintingam žmogui, kuriuo pasitikite.

Skyrybos palieka neužgyjančių žaizdų vaikams, net jei sutuoktiniai po skyrybų bendrauja daugiau ar mažiau draugiškai. Tik tuomet, jei tėvų konfliktai neišsprendžiami, jei vienas iš sutuoktinių smurtauja, kenčia dėl priklausomybės nuo narkotikų, alkoholio ar lošimų, skyrybos gali būti vaikams naudingesnės. Visais kitais atvejais reikia ieškoti įmanomų išeičių išsaugoti šeimą.

Greitos skyrybos įmanomos tik tuomet, kai nėra turtinių ginčų, o jei yra, jos gali vykti be galo, tad viskas priklauso ne nuo teisininko, o nuo kariaujančių pusių nusiteikimo. Be to, greitai – dar nereiškia kokybiškai, teisingai, kad nė vienos pusės, juo labiau vaikų, interesai nebūtų pažeisti.

Tiesa, ir pigios skyrybos Lietuvoje kainuoja ne tiek jau pigiai – be tūkstančio litų vargiai išeis išsisukti, nebent pakaktų nemokamos teisinės pagalbos. Žinoma, tokiais atvejais teismas dažniausiai išskiria formaliai ir skiria standartinį išlaikymą vaikui – 30 proc. atlyginimo (arba 400 litų), gaunamo į rankas, nes nepateikta papildomų aplinkybių ir t.t. Tad apsieiti be teisininko galima nebent pačiu blogiausiu atveju.

PrastaiPuiku (6 votes, average: 4.17 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy