Drabužių Dažymas

dazyti siulaiAtsiminkite: drabužius geriausia dažyti dažyklose. Jeigu dėl kurių nors priežasčių tenka dažyti namuose, tai laikykitės taisyklių. Pirmiausia nustatykite, kokio jie pluošto, nes kiekvienos rūšies pluoštas dažomas skirtingais dažais ir skirtingu būdu. Dažydamos saugokitės, kad dažų ir dažomųjų tirpiklių nepatektų į burną ir į akis.
Prieš perdažydamos dėvėtus drabužius išplaukite, išvalykite dėmes, esant reikalui, išblukinkite seną spalvą vandenilio peroksidu arba hidrosulfitu (jų Imama 2—3 kartus daugiau negu paprastai balinant).

dazymasJeigu norite, kad drabužis vienodai persidažytų, jį išardykite, gerai išvalykite ir išplaukite.
• Pakeliu dažų galima nudažyti 400 g audinio, bet dažų kiekis priklauso nuo norimos spalvos intensyvumo. Dažant šviesiau, reikia mažiau dažų, dažant tamsiau,— daugiau.
• Prieš dedamos į paruoštus dažus, drabužį sudrėkinkite, nuspauskite ir gerai išpurtykite. Dažydamos tamsesnėmis spalvomis, pridėkite druskos. Dažymo būdai paprastai nurodomi ant dažų pakelių.
Dažomus medvilninius ir lininius audinius virinkite. Į dažų tirpalą pirmiausia įdėkite sodos, o vėliau druskos (šaukštą vienam pakeliui dažų). Jeigu dažote šviesiai, tai virinkite 30—40 min., jeigu dažote tamsiai, tai — 60—70 min., jeigu dažote juodai,— 1 — 1,5 vai.• Nusipirkę anilinių dažų, atkreipkite dėmesį į tai, kad nesumaišytumėte vilnai/šilkui ar medvilnei skirtų dažų. Dažant šviesiai, 1 kg drabužių imama 5—10 g dažų, 30 g valgomosios druskos ir 10 g acto. Dažant tamsiai, imama 20—30 g dažų, 60 g valgomosios druskos, 20 g acto.
• Dažus ištirpinkite atskirame inde, nedideliame kiekyje karšto vandens ir gerai išmaišykite. Du trečdalius kito didelio indo pripilkite šalto vandens, po to supilkite po pusę normos druskos ir acto, taip pat pusę dažų. Dažų tirpalą ataušinkite iki 40—50°C, sudėkite drabužius (pamirkytus ir nuspaustus), pamaišydami virinkite 10—15 minučių. Paskui tirpalą ataušinkite iki 50°C, supilkite likusius dažus, druską ir actą. Kruopščiai maišydami, šiame tirpale drabužius pakaitinkite dar vieną valandą.
Nusidažiusius drabužius išimkite iš tirpalo, nuvarvinkite, ataušinkite ir išskalaukite iš pradžių šiltame, vėliau šaltame vandenyje.

dazyta vilnaNudažyto audinio nedžiovinkite saulėje arba prie krosnies. Štapelinius audinius džiovinkite patiestus, o ne pakabintus.
• Moteriškas sintetines kojines arba pėdkelnes galite nudažyti bet kokios spalvos medvilnei skirtais dažais. Paimkite dubenėlį vandens, įberkite žiupsnelį druskos ir truputį dažų, kad kojinės nebūtų per tamsios. Tinka ir „Fantazija”. Tamsesne ar violetine spalva kojines galima nudažyti ir kalio permanganato tirpalu.
• Jeigu vilnoniai siūlai nusidažė nelygiai, tai pamerkite juos į 40—50°C amoniako tirpalą (50 g amoniako, 5 1 vandens) ir pamirkykite 30—40 minučių. Kitas būdas: 20—30 min. pavirinkite siūlus vandenyje su geriamąja soda (du šaukštus pusei kilogramo siūlų)., Siūlų spalva pabluks, ir susivienodins. Jeigu tai nepadės, tai. siūlus išbalinkite balikliu ir dažykite iš naujo. Dažymui tinka tik emaliuotas indas. Siūlus nuolat vartykite ir žiūrėkite, kad dažai visiškai juos apsemtų.

dazyti siulai Štai keletas mūsų senelių ir prosenelių dažymo būdų:

Alksnio žievę (šviežią arba džiovintą) mirkykite visą savaitę (arba 30 min. pavirinkite) ir nusunkite. Į nuovirą arba ištrauką pridėkite 50 g alūno (kibirui vandens) arba druskos ir acto. Sudėkite vilnonius ar lininius siūlus arba šių siūlų audinį, užvirinkite. Atsižvelgiant į tai, kiek dedama žievės ir kiek laiko virinama, nudažoma rudai, rusvai, geltonai.
• Dažydamos juodalksnio žieve, audinį ar siūlus nudažysite tamsiai rudai.
Beržo žievę smulkiai sutrinkite ir pavirinkite. | nuovirą sudėkite šlapius lininius ar vilnonius verpalus arba dažomąjį daiktą ir virinkite ištisą valandą. Kai atauš, išgriebkite. Nudažoma gelsva morkos spalva.
• Šviežią ąžuolo žievę pavirinkite, pridėkite alūno arba mėlynojo akmenėlio, sumerkite šlapius vilnonius arba lininius daiktus ir pavirinkite apie valandą. Kuo daugiau žievių, tuo tamsesnė spalva (nuo pilkos arba rausvos iki juodos).
Ievų žieve dažoma lygiai taip pat kaip ir alksnio žieve. Nusidažo žalsvai.
Šaltekšnių žievė tinka lininiams siūlams ar audiniams dažyti. Žievę pavirinkite, įdėkite alūno, sumerkite dažomuosius daiktus ir virinkite ištisą valandą. Nudažoma žalsvai.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 9.50 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy