Žiurkės. Mistinės galios

Žiurkių tėvynė – Rytų Kinija, kur jos nuo senų laikų įsikurdavo ryžių pelkėse. Kelią į Vakarus šiems graužikams nutiesė Čingischano ordos. Arabai atvežė uodeguotųjų padarų į Persų įlankos regioną, o kryžiuočiai pasigavo jų Palestinoje.

Europa, troškusi prieskonių ir perlų, gavo žiurkių – maro platintojų. Norint sustabdyti reguliarias baisios ligos epidemijas, keturkojės bacilų nešiotojas bandyta išnaikinti spendžiant joms pačias įmantriausias žabangas, naudojant stipriausius nuodus… XV amžiuje Bažnyčia net prakeikė žiurkes kaip pragaro išperas. Tačiau viskas buvo beprasmiška. „Juodosios mirties” vizitai Europos žemyne baigėsi tik XVIII šimtmetyje, kai čia plūstelėjo pulkai pilkųjų žiurkių, išstūmusių savo juodąsias tėvynaines – maro žiurkes.

Yaya1Pradėjus vystytis laivybai, šie padarai paplito po visą pasaulį. Šiandien jų nėra tik Antarktidoje ir kai kuriose Arktikos salose. Mokslininkų skaičiavimais, Žemės rutulyje šiuo metu gyvena daugiau nei 10 milijardų žiurkių – vidutiniškai po dvi kiekvienam planetos gyventojui. Daugiausia jų yra Meksike – net kelios dešimtys milijonų, Romoje – maždaug 15 milijonų, Niujorke – daugiau nei 12 milijonų.

Komunizmas kiekvienoje šeimoje

Pilkosios žiurkės gyvena gimininėmis bendruomenėmis – klanais, kurių kiekvienas yra didelė itin draugiška šeima.

Žiurkės amžius – trumpas -viso labo penkeri šešeri metai, tačiau šie gyvūnai pradeda daugintis nuo trijų mėnesių ir per metus atsiveda ne mažiau nei tris vadas. Todėl į žiurkių klano sudėtį kartu su vaikais ir tėvais įeina seneliai ir proseneliai, močiutės ir promočiutės. Sunku patikėti, kad tokio smarkaus charakterio žvėriukai geba su tokiu švelnumu ir rūpestingumu bendrauti vieni su kitais. Giminės bendruomenėje viešpatauja kolektyvizmo principas: vienas už visus ir visi už vieną. Gelbėti į bėdą patekusios žiurkės puola visi klano nariai. Ją – dažnai savo gyvybės kaina – gina ir senas, ir jaunas.

Gerettet!Žiurkių elgesys persmelktas komunizmo idėjų: iš kiekvieno -pagal gebėjimus, kiekvienam -pagal poreikius. Jauni gyvūnėliai turi tas pačias teises kaip ir gerokai vyresni jų gentainiai (pavyzdžiui, gali susilaukti palikuonių, ko nėra daugelio kitų gyvūnų bendruomenėse), o veteranai džiaugiasi viso klano pagarba. Nors šie graužikai yra visaėdžiai ir, be produktų, gali krimsti ir patalynę, avalynę, knygas, odą, kaulus, medžių žievę; vis dėlto juos traukia gyvas maistas, kurio prasimano bendros medžioklės metu.

Medžiodami visi šeimos nariai būna labai aktyvūs, tačiau pribaigti auką – pačių stipriausių žiurkių pareiga. Kitas reikalas-    grobio dalybos. Puotauti pirmiausia pradeda patys mažiausi ir silpniausi bendruomenės nariai, be to, jie gauna pačius geriausius kąsnelius. Senukai ir ligoniai taip pat nepamirštami -jiems irgi atnešama maisto.

Uodeguotieji bėdos šaukliai

Žiurkės stebina aistringu pomėgiu dalyvauti jūrų ir upių kruizuose. Nėra nė vieno didesnio laivo, į kurį neprasibrautų šie žvėreliai. Jie išplaukdavo į jūras dar graikų irkluojamomis galeromis, o šiuolaikinės sausų krovinių baržos ir keleiviniai laineriai, kur pilna šiltų jaukių vietelių, ilgauodegiams padarams-    gimtieji namai, ir iškrapštyti iš ten šiuos graužikus nepaprastai sunku.

Pilkųjų žiurkių elgesys, kai jos pirmos palikdavo laivą, kuriam lemta netrukus nuskęsti, pagimdė visiems žinomą sparnuotą posakį. Graužikus gąsdina ne pats vanduo, atsirandantis laivo triume. Žiurkės vandens nebijo ir neblogai plaukioja, be to, nedidelis vandens proveržis reiso metu – įprastas reiškinys, dažniausiai nesukeliantis ekipažo nariams nerimo.

Fancy RatsKeturkojai įnamiai, kaip tvirtina patyrę jūreiviai, neklysdami nustato, kokio rimtumo yra vienas ar kitas laivo pažeidimas. Ir jei katastrofos tikimybė – didelė, žiurkės pradeda evakuaciją anksčiau, nei komanda suvokia iškilusią grėsmę. Jos reaguoja galbūt į tai, kokiu greičiu į triumą patenka už borto esantis vanduo, į neįprastą korpuso ar veikiančių mechanizmų vibraciją, taip pat į žmogaus ausiai negirdimą ultragarsą, sukeliamą vandens srovės, besiveržiančios pro siaurą laivo korpuso plyšį.

Kiborgas iš šiukšlyno

Per 50 milijonų buvimo Žemėje metų žiurkės įgijo stulbinamą ištvermę, gebėjimą prisitaikyti prie bet kokių gyvenimo sąlygų. Jų dantų stiprumas pranoksta plieno, kurį jos pajėgtų pergraužti, tvirtumą. Lygiai taip pat sėkmingai jos susidoroja su betonu. Šie gyvūnai gali atlikti dviejų metrų šuolius į aukštį, lengvai nuplaukia didelius atstumus (užfiksuotas rekordas -29 kilometrai), gerai nardo ir net vaikšto viela.

Tačiau pagrindinis šių graužikų ginklas – aukštas intelekto lygis. Patirtis rodo, kad pagal šį rodiklį uodeguotieji padarai gerokai lenkia kates ir nedaug nusileidžia šunims, delfinams ir žmogbeždžionėms. Žiurkių protas pirmiausia atsiskleidžia ieškant maisto, jos taip pat geba justi pavojų ir jo išvengti. Pavyzdžiui, šie graužikai mikliai vagia vištų kiaušinius. Vienas žvėrelis atsigula ant nugaros, kitas užridena jam ant krūtinės kiaušinį ir tempia „porininką” už uodegos. „Transporto operacijos” metu gulinti ant nugaros žiurkė tvirtai laiko letenėlėmis vertingą krovinį, kad šis neiškristų ir nesudužtų.

Šie graužikai niekada nepuls šlamšti įtartino maisto visi. Degustatoriaus vaidmenį prisiims pati rajausia žiurkė. Jei nuo bandomo patiekalo ji ims nesveikuoti, giminaičiai padarys atitinkamas išvadas.

IMG_8323.JPGDėl savo fenomenalių, beveik mistinių galimybių žiurkės sudomino daugelio pasaulio mokslininkus. Amerikiečių tyrinėtojai išmokė šiuos gyvūnus atsistoti ant užpakalinių letenėlių užuodus kokaino kvapą. Specialus jutiklis stebi žvėrelių judesius ir perduoda į kompiuterį signalą apie jų buvimo vietą. Graužikai nuolat instinktyviai apuosto erdvę aplink save. O nedidelis dydis leidžia jiems, kitaip nei, pavyzdžiui, šunims pėdsekiams, prasmukti į sunkiausiai prieinamas slapčiausias vietas.

Taip pat JAV mokslininkų pastangomis atsirado „nuotolinio valdymo” žiurkių. Specialūs implantai, įauginti į uodeguotųjų supermenų smegenis, suteikė galimybę vadovauti jų veiksmams per atstumą. Projekto autorių nuomone, ateityje tokie darbiniai graužikai suteiks neįkainojamą pagalbą gelbėtojams ieškant nukentėjusiųjų stichinių nelaimių ir technogeninių katastrofų metu, taip pat kariškiams valant minų laukus.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy