Vazos, Vazonai ir Gėlės

vazosVazos. Rožes ir gvazdikus merkite į aukštas ir laibas krištolines ar spalvoto stiklo vazas. Rugiagėles, saulutes, aguonas merkite į liaudiško stiliaus molinius indus.

Skintų gėlių kietai neprigrūskite į vazas, saugokite, kad ant jų nekristų tiesioginiai sanies spinduliai, nekilnokite iš vietos į vietą. Tuomet gėlės ilgiau nenuvys.

Kad nesusidarytų žalsvas sluoksnis ant gėlių vazos sienelių, į dugną įdėkite penkiakapeikę monetą,

katinas vazoneJeigu keraminė vaza pradėjo leisti vandenį, nenusiminkite. Ją pataisyti labai paprasta. į dugną įpilkite truputį bet kokio lako ir teptuku lygiai ištepkite sieneles. Užsitrauks neperšlampama plėvelė.

Kad krištolinės vazos, atgautų blizgesį, išplaukite jas dviejų šaukštų acto ir vieno šaukšto druskos skiediniu.

Kambarinės gėlės. Prieš sodindamos gėles į naujus molinius vazonus, visą parą palaikykite juos vandenyje.

Pasodinusios gėles į vazonus (arba balkone), po dviejų savaičių palaistykite jas kokių nors kompleksinių trąšų tirpalu.

gelesBe reikalo neperstatinėkite gėlių vazonų. Gėlių lapai visada atsisukę į šviesą. Dažnai keičiant vazonų padėtį, gali sutrikti gėlių augimas.

Kad gėlės greičiau pražystų, paliekite jas kamparo spiritu (pusė šaukštelio litrui vandene).

Jeigu kambaryje auga bitkrėslė, tai musės bijosi jos kvapo ir neskrenda ¡ kambarį.

Kaimbarines gėles vasarai išneškite į balkoną. Iš pradžių priženkite jas nuo saulės spindulių. Kad šaknys vazonėliuose per daug neperkaistų, geriausia gėles įstatyti į dėžes, o į tarpus įpilti drėgnos žemės, durpių arba prikimšti samanų. Rytų ir pietų pusėje natomi kaktusai, laurai, oleandros, fuksijos, pelargonijos ir kitos šviesą mėgstančios gėlės.

begonijos balkonePer žiemą smarkiai ištįsusius fuksijos, oleandros, pelargoni-jas, kininės rožės ūglius pavasarį trumpai nupjaukite (maždaug pusę ar du trečdalius jų ilgio). Tuomet gėlės sparčiau augs ir greičiau žydės.

Kad fikuso lapai blizgėtų ir būtų gražios sodrios žalios spalvos prie ,pat stiebo užpilkite šaukštelį ricinos aliejaus arba lapus nuvalykite piene suvilgyta marle.

Standžialapes gėles kartą per savaitę nuvalykite drėgna kempine, o kai lapai išdžius, suvilgykite juos vatos tamponu, pamirkytu aluje. Lapai labiau blizgės ir ant jų nesės dulkės.
Gėles geriausia plauti drungnu vandeniu po dušu.

Laistymas. Jeigu norite sužinoti, ar jau laikas laistyti kambarines gėles, pabelskite į vazono šoną: jeigu garsas duslus, tai gėlių laistyti dar nereikia, jeigu skardus,— reikia.

Neperlaistykite kambarinių gėlių. Vandenį, kurio gėlė nesugėrė per 2—3 valandas, išpilkite iš lėkštutės, esančios po vazonu. Nuo per didelės drėgmės supūna jaunos augalo šaknelės.

Patalpose su centriniu šildymu oras būna labai sausas, todėl gėles specialiai pamaitinkite, t. y. kartą per mėnesį palaistykite
pienu.
Mūsų butai su centriniu šildymu yra per sausi, todėl žiemą, gėles kartkartėmis apipurkškite kambario temperatūros vandeniu. Be to, rekomenduotina tarp gėlių pastatyti dubenėlį su vandeniu. Gėlės geriau augs, kai jas laistysite akvariumo vandeniu.

Neišpilkite vandens, kuriame virė kiaušiniai (žinoma, be druskos), neišpilkite kavos arba arbatos likučių. Jais palaistykite gėles: šiuose (atvėsusiuose) skysčiuose yra daug augalams naudin-
ų medžiagų.

Kambarinės gėlės gerai augs, kai retkarčiais jas palaistysite ataušusių vandeniu, kuriame virė daržovės.

lauko vazonaiTrumpam išvykdami iš namų, nepalikite gėlių ant palangių, kur šviečia saulė. Nukelkite jas į pakankamai šviesią, bet tiesioginių saulės spindulių nepasiekiamą vietą. Kambaryje pastatykite kelis dubenis su vandeniu, kuriam garuojant bus palaikoma reikalinga drėgmė. Prieš pat išvykdami, vazonėlius įstatykite į gilias lėkštes arba dubenėlius su vandeniu.
Jeigu išvykstate iš namų savaitei, tai gėles gausiai palaistykite. Be to, į vazonėlius įsmeikite po keturias lazdeles (truputį aukštesnes už gėles), ant jų užtraukite polietileninius maišelius ir juos apriškite aplink vazonus. Kad vidun patektų oro, keliose vietose maišelius pradurkite. Taip paruoštus vazonėlius sustatykite į dubenis su drėgnomis durpėmis. Nelaistomi augalai gali išbūti iki dviejų savaičių.

Kova su ligomis ir kenkėjais. Jeigu kambarines gėles apninka muselės ir žemėje atsiranda kirmėlaičių, tai pakeiskite žemę, o vazonus kruopščiai išplaukite karštu muiluotu vandeniu, paskui keletą kartų perliekite verdančiu vandeniu ir išdezinfekuokite stipriu kalio permanganato tirpalu. Persodinamųjų gėlių lapus ir
stiebus nuplaukite, o šaknis atsargiai apiplaukite 20—25°C temperatūros vandeniu.

Atsiminkite: muselių ir kirmėlių atsiranda tada, kai gėlės per dažnai laistomos, kai nėra vandens nuotėkio arba kai jos pasodintos į pernelyg didėlius vazonus,
Jeigu nors vieną gėlę apniko kenkėjai, tai cheminiais preparatais apdorokite visas bute augančias gėles.

gelesJeigu vazonuose atsirado sliekų, tai gėles paliekite silpnu (šviesiai rausvos, spalvos) kalio permanganato tirpalu. Gėlių grybeli-nei ligai milteniui naikinti inde ištirpinkite 2 g vario sulfato (mėlynojo akmenėlio). 200 g šilto vandens ir plona čiurkšlele, maišydamos lazdele, supilkite šį tirpalą į muilo tirpalą. Po to įdėkite 2 g „Karbofos”. Pasigamintu tirpalu apipurkškite gėles. Profilaktikos sumetimais patartina bent kartą per metus šiuo tirpalu apipurkšti visas kambarines gėles.

Neišmeskite. Vazoje pastovėjo rožės. Nuvyto. Neskubėkite išmesti: iš stiebų galima prisiauginti naujų rožių krūmų. Stiebus nupjaukite šitaip: iš viršaus — prie paskutiniojo lapo, apačioje — prie pirmojo išorinio pumpuro (čia vėliau išauga šaknys). Jeigu stiebas labai ilgas, perpjaukite jį perpus, Į vazonėlį lygiomis dalimis pridėkite velėninės žemės, smėlio ir lapų komposto. Gausiai paliekite tamsiai violetiniu kalio permanganato tirpalu, kad šaknydamiesi auginiai nesupūtų. Pasodinkite juos 5—6 cm gylyje ir pridenkite litriniu stiklainiu, prieš tai išpurkštu dichlofosu. Vazonėlį pastatykite šiltoje ir šviesioje vietoje (pirmąsias dvi savai-tes tiesioginiai, saulės spinduliai kenksmingi). Paliekite kambario temperatūros vandeniu.

Po mėnesio pasirodys pirmosios šaknelės, pradės skleistis pumpurai,. Tada stiklainį nuimkite. Jeigu po to lapai apvys, vėl uždenkite stiklainiu, pamažu pratinkite augalą prie naujų sąlygų. Išaugus ketvirtajam lapeliui, nuskinkite viršūnėles, vieną palikite bandymui. Po pusmečio rožė pražydės. Žiedus nupjaukite ties pirmuoju lapu. Nupjovę žemiau, pakenksite jaunam augalui.
Pavasarį jaunus krūmus kartu su žemėmis pasodinkite sode. Rožės žydės, ir rudeniop išaugs dideli krūmai. Po pirmųjų šalnų krūmus nupjaukite, apkaupkite ir pridenkite žiemai.

Gėlės balkone. Jeigu darote gėlėms dėžes balkone, tai sieneles ir dugną sutvirtinkite kampelių nuopjovomis. Dėkite jas iš vidaus ir prisukite sraigteliais.

Balkonuose į šiaurės pusę gerai auga tradeskansijos, mirtos, eglutės ir kitos ūksmės nebijančios gėlės.

PrastaiPuiku (3 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy