Sėklų galiojimo laikas

Per išpardavimus dažnai siūloma sėklų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs. Ar verta jas pirkti? Daugelis sodininkų skeptiškai žiūri į tokias sėklas, o be reikalo.

Kai kurių augalų sėklos daigumą išlaiko išties ilgai. Žinoma, kad mokslininkams pavyko sudaiginti sėklas, rastas Egipto piramidėse. Tokių „negaliojančių“ sėklų parduotuvėse tikrai nebūna.

Seed headLaikas, per kurį sėklos išlieka daigios, priklauso ne tik nuo augalo rūšies ir laikymo sąlygų, bet ir nuo sezono, kada sėklos buvo surinktos, oro sąlygų. Sėklos, subrandintos šiltą, saulėtą vasarą, išsilaiko ilgiau, negu subrandintos šaltą ir drėgną vasarą. Prieš sėjant dėl visa ko patikrinama, ar sėklos daigios. Tam jas reikia suberti į indą, ant kurio dugno patiesta popierinė servetėlė, sumirkyta kalio permanganato tirpalu, ir kurį laiką palaikyti.

Sėklos laikomos tinkamomis sėti, jeigu sudygo bent pusė paimtų sėklų. Jeigu daigumas, švelniai tariant, nuvilia, sėklos apdorojamos biostimuliatoriais ir sėjamos du kartus tankiau negu įprastai.

Paprastai besibaigiančio arba pasibaigusio galiojimo sėklos parduodamos su didelėmis nuolaidomis. Žinoma, gali nutikti, kad jūsų lūkesčiai nepasiteisins. Tačiau kas nerizikuoja, tas ne daržininkas!

sunflower-seedsGeriausiai sėklos išsilaiko vėsioje ir sausoje patalpoje. Temperatūros ir drėgmės svyravimas – didžiausi sėklų priešai. Idealios sąlygos sėklų daigumui išlaikyti yra 0-5 °C temperatūra ir ne didesnis kaip 55 proc. oro drėgnis.

Neverta laikyti daugiamečių svogūnų, rūgštynių, rabarbarų sėklų, jeigu neplanuojate jų sėti kasmet. Juk daugiamečių augalų lysvė tarnauja 4-5 metus, o per šį laiką sėklos praranda daigumą. Tokiu atveju rekomenduojama sėklas rinkti prieš planuojamą sėją;

seedsNustatyta, kad ankstyvųjų veislių augalų sėklos daug greičiau praranda daigumą nei jų vėlyvųjų giminaičių sėklos.

OPTIMALUS SĖKLŲ GALIOJIMO LAIKAS

Pastarnokų, salierų, ropinių svogūnų 1-2 metai
Porų, vaistinių gelsvių, petražolių, krapų, špinatų, šalavijų 2-3 metai
Morkų, paprikų, salotų 3-4 metai
Baklažanų, ropinių kopūstų, ropių, burokėlių, žiedinių kopūstų 3-5 metai
Baltagūžių kopūstų, brokolių, griežčių, ridikėlių, ropių, pomidorų, moliūgų 4-5 metai
Žirnelių 4-6 metai
Kukurūzų, ankštinių daržovių, pupelių 5-7 metai
Melionų, aguročių, agurkų, patisonų 6-8 metai
Bulvių 7-9 metai
PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy