Baltos Dėmės Ant Mūrinių Sienų
Baltos dėmės, susiformuojančios ant mūrinių sienų pirmiausia yra estetinė problema ir nereikėtų visos kaltės versti mūrininkui, nors yra keletas būdų, kaip sienų “žydėjimą” galima būtų buvę sumažinti. Šios baltos dėmės nekelia grėsmės sienos stabilumui, tačiau problemos gali paaštėti per ilgą laiko tarpą, jeigu sieną chroniškai drėgina vanduo.
Baltos apnašos ant sienos yra vasinamasis sienos “žydėjimas”. Plyta, akmuo, cemento blokas, skiedinys ir kt medžiagos savyje turi vandenyje tirpių druskų, kurios ir yra baltų dėmių kaltininkės. Gruntas aplink sieną taipogi gali turėti tų pačių druskų.
Šios įkalintos druskos pradeda rodytis, kai mūrą pasiekia vanduo. Jis tirpina druskas ir neša jas į paviršių ant sienos, kur jos atrodo kaip baltos dėmės. Saulė ir vanduo greitai džiovina druskingą skystį iš sienų ir formuoja baltas dėmes.
Druskos, esančios plytoje, mūre, akmenyje, cemente galiausiai vieną dieną išsenka ir baltos dėmės išnyksta. Tačiau šis procesas gali tęstis dešimtečius. Kiekvieną kartą, kai bandote nuvalyti dėmę nuo sienos ar kamino šlapiu skuduru, jus iš tikro padėtį dar pabloginate, nes druskos ištirpusios vandenyje susigeria atgal į sieną ir po kurio laiko dėmės vėl pasikartoja.
Norint sustabdyti baltų dėmių formavimasi, pirmiausia turite sustabdyti visus drėgmės šaltinius, kurie maitina sieną vandeniu. Tai gan lengva padaryti su kaminu ir kitomis eksterjero mūro sienomis, bet žymiai sudėtingiau padaryti su atraminėmis sienomis. Kai sustabdysite vandens patekimą į sieną, tai druskos nebeturės galimybės tirpti ir formuotis baltoms dėmėms ant sienos.
Kaminas ir siena gali būti apsaugoti su siloksano silano/vandens repelentu. Jos taip pat gali būti apsaugotos su mūro sandarintoju, kuris užpildo skyles iki 3-4 mm pločio. Naudojant šiuos metodus kartu, praktiškai užtikrinamas vandens sulaikymas nuo patekimo į sieną.
Likusi sienos dalis, kuri yra užpilta žemėmis turi būti apsaugota su vandens nepraleidžiančiu mišiniu, kuris sustabdytų vandens infiltraciją į sieną. Tai gan sunku padaryti, nes reikia pašalinti sieną liečiantį žemės sluoksnį, nuvalyti sieną ir leisti jai nudžiūti, ir galiausiai tada padengti sieną vandens nepraleidžiančiu sluoksniu. Mūrininkas turėjo tai padaryti jau statant sieną. Tai būtų trukę kelias valandas, bet ne dienas, kad vėliau būtų išvengta balltų sienos dėmių.
Šiuos sienos sandarinimo darbus patartina atlikti, kai orai yra pastovūs, šilti ir nelyja. Tokios sąlygos geriausiai užtikrins sandarinimo medžiagų veikimą. Atidžiau patikrinkite kamino mūrą nuo didelių įtrūkimų, pro kuriuos gali skverbtis drėgmė. Didesniems plyšiams naudojamas elastomerinis sandarintojas.
Baltos dėmės kartais atsiranda, o kartais ir ne. Tai dalis naujos statybos. Tai savaime susitvarkantis procesas, bet dažniausiai tam prireikia ilgų metų. Jei tik įmanoma, leiskite problemai išsispręsti savaime, taip sutaupysite pinigų.
Sustabdyti vandenį, kad jis nepatektų į sieną yra geriausias būdas išvengti baltų mūro dėmių. Tačiau tai nėta taip paprasta, kaip atrodo. Vanduo sieną gali pasiekti iš apačios grunto, iš viršaus ir iš šono per atmosferą!