BALDŲ VALYMAS IR PRIEŽIŪRA

Shownique (coffee table) ....... M&A   furnitureVisų rūšių baldai jautrūs temperatūros ir oro drėgmės svyravi­mams. Tokiose patalpose baldai tamsėja, atsiranda įvairios dėmės. Sausuose butuose – džiūsta, skyla, kinta spalva. Nerekomenduojama jų statyti prie šildymo prietaisų ir prieš tiesiogiai krintančius saulės spindulius. Tačiau tai sunku padaryti mūsų mažuose butuose, todėl naudojame oro drėkintuvus (tai gali būti indai su vandeniu, akvariumai, vazos, kuriose pamerktos gėlių puokštės). Nuo saulės spindulių apsaugomi įvairiais užtiesalais.

Kartais nauji baldai turi specifinį kvapą. Jis išnyks, jei gerai vėdinsime ir 2-3 kartus pasinaudosime “Rūtos” preparatu.

Pavasarį patartina visus baldus, ypač uždengtus, išvėdinti, įtrinti dezinfekuojančiomis priemonėmis, pvz., terpentinu, o sekcijų sieneles, knygų lentynas reikėtų pavalyti acte sudrėkinta medžiaga. Į drėgnas spintas, stalčius įdedami kamparo gabalai.

Perstumdami baldus iš vieno kambario į kitą, stenkimės apsaugoti juos nuo įbrėžimų: pasinaudokime pieno pakeliu, fetro gabalėliais, drėgnu muilu patrinkime perstūmimo kelią, o per slenksčius po baldų kojomis pakiškime vilnonį kilimėlį.

Visų baldų valymas ir priežiūra priklauso nuo medžio rūšies.

NEDAŽYTO MEDŽIO BALDAI

Jie statomi pagalbinėse patalpose, skalbyklose. Juos galima valyti švelniomis priemonėmis, trinti smėliu ir nuplauti. Baliname su chlorkalkėmis. Dezinfekuojame verdančiu vandeniu. Nešveičiame su soda, medžio pelenais, nes gelsta.

ALIEJINIAIS DAŽAIS DAŽYTI BALDAI

My workspaceJie higieniški, lengvai valomi, bet jautrūs temperatūrai, stipriems šarmams. Plauname silpnu ūkiško muilo tirpalu, šiltu amoniako arba silpnu rūgšties tirpalais. Perplauti baldai sausai nušluostomi. Tinka skysti preparatai “Žemčug”, “Pušaitė”. Į “Pušaitės” sudėtį įeina dezinfekuojančios ir dezodoruojančios medžiagos.

Dėmės valomos amoniako ir vandens mišiniu (1:6) arba terpentinu ir amoniaku. Musių dėmės – žibale sudrėkintu audiniu arba svogūno griežinėliu.

LAKUOTI BALDAI

Jie dažniausiai būna padengti skaidriu laku: spiritiniu arba nitroceliulioziniu. Patvaresnis nitrolako paviršius.

Valome su sausu flaneliniu audiniu, sudrėkintu šilto glicerino ir vandens mišiniu. Yra specialių servetėlių, įvairių poliravimo preparatų.

Lakuoti baldai atnaujinami žibalu, paskui išblizginami vilnoniu audiniu. Žibalas naikina ir musių pėdsakus. Kad lakuotų baldų paviršius blizgėtų, valome sukamaisiais judesiais augalinio aliejaus ir terpentino mišiniu (2:1).

Vandens dėmes pabarstome miltais, paskui triname mašinine alyva suvilgyta skepeta tol, kol dėmės išnyksta. Kitas būdas -augaliniai riebalai su trupučiu balto vaško: į šiltus riebalus įdedame vaško ir kaitiname, kol vaškas išsilydo. Šiltu mišiniu triname dėmę, kol ji dingsta.

Purvas valomas amoniako ir vandens tirpalu (1:6). Nuvalytą paviršių perplauname vandeniu ir triname sausa minkšta šluoste.

Šviežias riebalų dėmes gausiai pabarstome druska ir paliekame 2 paroms. Paskui valome poliravimo preparatu.

Pelėsių pėdsakus valome žibalu ar boro rūgštimi, paskui drėgnu audiniu.

Dėmės, atsiradusios nuo karštų indų, valomos su trintuku, vėliau -poliravimo preparatu.

Pirštų dėmės valomos žalios bulvės pusele.

POLIRUOTI BALDAI

my roomPoliruoti baldai labai praktiški. Polieterinio lako danga sudaro pakankamai tvirtą plėvelę, kuriai valyti tinka daugelis priemonių. Tik jokiu būdu nevalykite drėgnu skuduru!

Dulkės šluostomos minkštu audiniu (flanele, pliušu), sumirkytu šiltame glicerino ir vandens mišinyje. Toks audinys, nors ir atrodo sausas, gerai sugeria dulkes.

Kad dulkių nusėstų mažiau, valykime antistatiko ir vandens mišiniu (1:8).

Kasdien tinka speciali servetėlė (pvz., “Ujut”). Ji ne tik pašalina dulkes, bet valomą paviršių dar padengia plonu antistatiko sluoksniu. Paprastai dulkes sugeriančių servetėlių negalima skalbti, nes jos netenka antistatinių savybių, tačiau “Ujut” galima 3-4 kartus skalbti, o jos savybės nuo to nepakinta. Galima valyti servetėlėmis, skirtomis automobilių stiklų valymui (jos su antistatikais).

Jokiu būdu nenaudotini skalbimo milteliai, nes politūra šviesėja ir nyksta.

Poliruotus baldus rekomenduojama periodiškai atnaujinti skys­čiais “Polirolis”, “Polirolis-2”, “Polirolis-3”, “Polirolis-4”, pastomis “Prima”, “Baldų gaivintojas”, aerozoliais “Komfort”, “Lučistyj-2”, “Skystas vaškas”, “Antik”. Prieš tai nuo poliruotų baldų paviršiaus nušluostomos dulkės ir purvas. Valome su dviem skepetomis: viena, sudrėkinta atnaujintoju, o po 10-20 min. – sausa, kol politūra pradeda blizgėti. Skystos priemonės gerai valo riebalus ir vandenyje tirpstančius nešvarumus, atgaivina politūros blizgesį, o “Polirolis-3” suteikia ir antistatinių savybių.

Pastomis naudojamės taip, kaip ir skysčiais, tik skirtumas tas, kad jos ant poliruoto paviršiaus sudaro vaškinę plėvelę.

Aerozoliai – patys patogiausi. Jų reikia nedaug, o paviršiui jie suteikia vandenį atstumiančių savybių. Be to, “Skystas vaškas” ir “Antik” nuima statinius elektros krūvius. Suplakę preparatą, papurškiame ant valomo paviršiaus, susidariusį ploną sluoksnį išlyginame, 2 min. džioviname, likučius nušluostome ir poliruojame iki blizgesio. Vieno aerozolio flakono užtenka 7-9 kv.m paviršiaus.

Patys poliruotų baldų valymui galime pasigaminti tokius miši­nius:

– vaškas, terpentinas ir žibalas (1:1:1),

– benzinas ir terpentinas (1:1),

– linų aliejus ir degtinė (1:1),

– saulėgrąžų aliejus ir alus (1:1),

– gerai nuspaustos arbatžolės.

Patamsėjusią politūrą atnaujiname augalinių riebalų, terpentino ir acto mišiniu (2:3:4).

Room enoughVandenį nuo poliruoto paviršiaus sugeriame kempine. Likučius – popierine servetėle, paskui iš karto valome tamponu, suvilgytu aliejaus ir išlydyto vaško mišinyje arba šiltame aliejuje su trupučiu druskos. Po 2-3 val. išvalytą paviršių sukamaisiais judesiais patriname su butelio kamščiu.

Degtine sugadintą politūrą reikia apibarstyti 1,5 cm smulkios druskos sluoksniu ir palikti 1-1,5 val. Paskui druska nubraukiama ir šluostoma su sausa linine skepeta. Vėliau poliruojame su butelio kamščiu.

Pelėsių dėmės valomos su žibalu.

Balta dėmė, atsiradusi nuo karšto indo, valoma aliejaus ar terpentino ir žibalo mišiniu (1.1), druskos ir pašildyto aliejaus mišiniu (1:3) arba cigarečių pelenų ir žibalo košele (ja įtriname dėmę, o po 10-15 min. poliruojame švaria vilnone medžiaga). Karštų daiktų pėdsakai taip pat valomi etilo spirito ir aliejaus arba parafino ir vaško mišiniu (1:1). Juo ištepame dėmę, uždedame sugeriamąjį popierių ir lyginame su karštu lygintuvu. Paskui nuvalome etilo spiritu ar degtine.

Riebalines dėmes valome preparatais “Prima”, “Polirolis-2”, “Polirolis-3”, “Komfort”, “Lučistyj-2”, “Skystas vaškas” (aerozolis).

Poliruotus baldus galime valyti šilto alaus, trupučio cukraus ir išlydyto vaško mišiniu. Pirštų dėmės valomos talku arba degtinėje sudrėkintu skudurėliu. Rašalo dėmės: užtiškusį rašalą iš karto sugeriame sugeriamuoju popieriumi ir triname paprastu trintuku. Rašalo trintukas netinka. Kitas būdas (ypač šviesiai politūrai): nuplauname šiltu alumi, įtriname baltu vašku ir poliruojame minkštu audiniu.

Musių dėmės nusivalo su skuduru, sudrėkintu terpentino, linų aliejaus, degtinės ir verdančio vandens mišinyje (1:1:1:1). Prieš tai mišinys gerai suplakamas. Nuvalytas paviršius poliruojamas sausa šluoste. Tinka ir nesaldus baltasis vynas.

Odekolono ir kvepalų dėmės valomos augaliniu (geriau linų) aliejumi.

Compas Table & DCMKartais atsiranda riebalų dėmės, nuo kurių politūra įgauna matinį atspalvį. Šių dėmių valymui gaminame benzino, amoniako, dantų miltelių arba maltos kreidos ir vandens mišinį (50 g, 10 g, 16 g ir 1 1). Juo greitai valome užterštą vietą.

Susidėvėjusią politūrą atgaivina etilo spirito ar denatūrato ir augalinio aliejaus (geriau linų) ar išvalyto terpentino mišinys (1:1). Juo ištrintas paviršius paliekamas nudžiūti, paskui poliruojamas flanele ar vilnone medžiaga.

PLASTIKINIAI BALDAI

Plastikais (mediniais sluoksniuotais ar popieriniais sluoksniuo­tais) būna apdailinti virtuvės ir vaikų kambario baldai. Jie dailūs, atsparūs cheminiam ir šilumos poveikiui, turi geras higienines savybes.

Tokius baldus lengva prižiūrėti – darbo paviršiai valomi karštu geriamosios sodos tirpalu. Plaunami lengvai, nereaguoja j karštą skystį.

Dėmės valomos kaip ir nuo poliruotų paviršių.

PINTI BALDAI

The Chair (gimpified)Jiems atnaujinti paruošiame tokį tirpalą: 1 litre vandens ištirpiname gabalėlį ūkiško muilo ir įpilame 50 g amoniako. Šveičiame kietu šepečiu. Perplauname švariu vandeniu ir išdžiovi­name pavėsyje. Senus baldus išvalę minėtu būdu, dar baliname vandenilio peroksidu.

Dar galime atnaujinti ir medienai skirta alyva. Ja įtrintą baldą nulakuojame bespalviu laku.

Labai senus baldus iš abiejų pusių išplauname karštu muilo tirpalu su trupučiu valgomosios druskos. Džioviname saulėje, nors paprastai baldai saulėje nedžiovinami, nes pagelsta. Nešvarūs baldai valomi šepečiu, sudrėkintu valgomosios druskos tirpale arba medvilnei skirtais skalbikliais, perplaunami švariu vandeniu ir išdžiovinami ore.

Labai užterštos vietos valomos amoniaku. Dulkės išsiurbiamos su dulkių siurbliu arba nuvalomos su šepečiu.

Skaptuoti baldai

Iš pradžių su šepetėliu arba teptuku nuvalomos dulkės, paskui valoma šepečiu, suvilgytu aliejaus ir acto mišinyje (lygiomis dalimis). Išdžiūvę blizginami minkšta šluoste, šepečiu.

ODINIAI BALDAI

9:28Oda arba odos pakaitalais aptrauktus baldus reikia kasdien nuvalyti minkšta vos drėgna skepeta. Oda atnaujinama minkštu audiniu su terpentinu, o paskui vilnoniu audiniu, sudrėkintu išplaktame kiaušinio baltyme. Dėmės valomos krakmolo ir benzino košele (1:1). Ji įtrinama, leidžiama nudžiūti ir nuvaloma.

Patamsėjusias vietas valome augalinio aliejaus ir acto mišiniu (1:1).

STIKLOPLASTU DENGTI BALDAI

Valomi priemonėmis, skirtomis stiklui valyti.

MATINIAI BALDAI

Tokių baldų yra beveik visuose mūsų standartiniuose butuose. Jie valomi skudurėliu, sudrėkintu mašinine alyva, “Poliroliu” arba specialiu matinių baldų valikliu pagal pluošto kryptį (išilgai juostų). Po 10min. blizginami sausu vilnoniu skudurėliu. Jeigu priemonės užtepsime per daug, blizginti bus sunku.

MINKŠTI BALDAI

2-3 plastmasinių šukų, sudėtų dantukais į viršų, nugarėlėmis braukome paviršių. Dulkės įsielektrina ir nusėda ant šukų.

Minkšti baldai greitai sugeria dulkes. Valome ne rečiau kaip 1 kartą per savaitę. Geriausia, siurbiant kilimus, dulkių siurbliu išsiurbti ir minkštus baldus. To ne visada-pakanka, todėl kartais reikia sofą, fotelius, kėdes apdengti sena, bet švaria paklode, sudrėkinta acto rūgšties tirpale (1-2 šaukštai – 1 1 vandens) ir lengvai daužyti. Susitepusį audinį išskalbti, gerai išgręžti, vėl sudrėkinti tame tirpale ir pakartoti. Baigiame valyti sausu šepečiu.

NewDulkes nuo baldų apmušalų galima valyti kietu šepečiu, apvyniotu dvigubu marlės sluoksniu, sudrėkintu sūriame vandenyje.

Dabar baldų gamyboje dažnai naudojamos polimerinės medžia­gos, turinčios antimikrobinių savybių (latekso kempinė guma). Mikrobai su dulkėmis, nusėdę ant latekso kempinės, žūsta. Bet tai nereiškia, kad tokių baldų nereikia valyti.

Pliušu, aksomu aptrauktų baldų valyti siurbliu ar kietu šepečiu nerekomenduojama. Juos kasdien pagal plauką pavalome sausa medžiaga. Retkarčiais šie paviršiai valomi kempine, sudrėkinta šiltame vandenyje.

Dėmes iš gobelenu aptrauktų baldų valome su vilnai skirtais skalbikliais (1 šaukštas – 1 1 vandens). Paskui gobelenas valomas kempine ar minkštu šepečiu, suvilgytu šiltame acto tirpale (1 šaukštas acto – 1 1 vandens) ir nušluostomas sausu minkštu audiniu ar šepečiu.

Labai užterštus baldus valome smulkios druskos, etilo spirito ir vandens mišiniu (2:5:10).

Riebalų dėmės valomos benzino ir universalaus skalbiklio košele. Prieš valymą dėmę rekomenduojama palyginti nekarštu lygintuvu

per sugeriamąjį popierių. Jeigu apmušalai iš sintetinių audinių, į benziną įberiame susmulkintos kreidos.

Aliejinius dažus valome acetonu ar terpentinu. Išvalytas vietas pavalome amoniaku.

Kad minkštų baldų nekapotų kandys, vieną kartą per 3-4 mėn. naudojame preparatus “Supromit”, “Aeroantimol”, “Keracid”.

ĄŽUOLINIAI BALDAI

Pirmiausia nušluostomos dulkės, paskui valomi drėgnu odos gabalėliu, o išdžiūvusius poliruojame vilnonės medžiagos skiaute (galima prieš tai nuplauti šiltu alumi), galiausiai – šilkine servetėle.

Juodos dėmės išnyksta, užlašinus druskos rūgšties.

RIEŠUTMEDŽIO BALDAI

BG Norge blue chairs & couchDažnai poliruojant, ant jų susidaro riebalų sluoksnis. Jį nuvalome pokosto ir spirito mišiniu (lygiomis dalimis), išdžiūvusius paviršius poliruojame vilnoniu skuduru. Tinka ir kitas būdas: iš pradžių valome audiniu, sudrėkintu žibale, paskui drėgnu medvilniniu audiniu, o poliruojame sausu odos gabalėliu. Poliravimui gaminamas flanelinis kamščio dydžio tamponas, suvyniotas į medvilninį audinį. Tamponas sudrėkinamas keliais augalinio aliejaus ir spirito lašais. Sudrėkintas plotas valomas sukamaisiais judesiais. Kadangi ener­gingai trinant, medis įkaista, tai purvas nusivalo. Valome nedidelius plotelius, bet ne visą baldą iš karto.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy