Pinti Baldai Interjere: Istorija, Priežiūra

pinti baldaiPinti baldai vis labiau populiarėja namuose, o ne tik sodybose ar vasarnamiuose. Ir ne be reikalo: jie patogūs, stilingi, iš natūralių medžiagų. Visos šios savybės sukuria jaukumo ir šilumos įspūdį.

Pynimas – seniausias menas pasaulyje
Manoma, kad pinti baldai iš nendrių daryti dar 3 000 m. pr. Kr.Tai buvo kėdės, dėžės įvairiems daiktams susidėti ir t.t.. Pinti baldai ir daiktai ilgainiui sparčiai populiarėjo, o ir pynimo technika buvo gan aukšto lygio. Beje, įdomu tai, kad pynimo technologija iki mūsų dienų išliko beveik tokia pati, tik kito baldų dizainas. Pinti baldai ypač pamėgti XVI-XVII a. Populiarumo neprarado ir karalienės Viktorijos valdymo laikotarpiu (XIX a.). Jie naudoti ir lauke, ir viduje – sukurdavo romantišką nuotaiką ir jaukumą. Paprastai būdavo gaminami iš karklų. Šis augalas – paprasta, natūrali medžiaga, iš kurios įmanoma sukurti įvairių formų baldus. Lietuvoje pinti baldai ypač išpopuliarėjo XX a. pradžioje – turbūt nebuvo nė vieno dvaro, kuriame nestovėtų pintų baldų iš žilvičių, karklų, lazdynų.

Iš ko gaminami pinti baldai

Pintų baldų pagrindai paprastai daromi iš gluosnių, bambukų lazdų, taip pat iš metalo, plastiko ir pan., o patys baldai pinami iš augalų vytelių (karklų, lazdynų, netgi iš plastiko), taip pat iš lianų, bambukų stiebų, nendrių, meldų ir t.t. Dažniausiai naudojami karklai – jie lankstūs ir stiprūs, tad tokie baldai praktiškai nebijo ryškių temperatūros svyravimų, drėgmės. Gali būti naudojamos nenuluptos vytelės – padžiovintos ir pamirkytos jos tampa žalsvai rausvos spalvos, ir baldas atrodo tarsi sendintas. Pintiems baldams gaminti naudojami ir rotangai – palmės, paplitusios daugiausia Azijos atogrąžų miškuose. Jas galima gerai apdirbti, todėl iš storųjų dalių gaminami baldų pagrindai, o iš žievės – ažūriniai pinti daiktai. Rotangai labai patvarūs, lankstūs, tačiau iš jų pagamintus baldus reikėtų retkarčiais sudrėkinti, nes palmės auga drėgnomis ir karštomis klimato sąlygomis. Baldai iš ro-    tangų puikiai tiks pirtyse, saunose. Vadinamasis technorotangas – sintetinė medžiaga, iš pažiūros beveik nesiskirianti nuo tikrosios. Tokių baldų pagrindai gaminami iš aliuminio konstrukcijų. Jie taip pat labai patvarūs gali stovėti lauke net per šalčius.

Kaip pritaikyti pintus baldus interjere

Pinti baldai tinka ne tik kaimiško stiliaus interjere, kaip dažnai įprasta manyti. Kadangi pintų baldų būna įvairiausių formų ir dizaino, jie kuo puikiausiai dera ir šiuolaikiškai įrengtame būste, ypač rytietiško stiliaus namuose. Pinti baldai gali būti nudažomi ir taip labiau pritaikomi prie interjero, tačiau tokiu atveju nesimatytųjų natūralios medžiagos faktūros.

baldai lauke

Beje, baldas nebūtinai gali būti vien tik pintas – tinka derinti, tarkim, su stiklu (žurnalinio staliuko stiklinis stal-viršis ir pintos kojelės), chromu padengtu metalu (kėdžių kojos), mediena (spintų korpusai ar lovų pagrindai). Puikų kontrastą pinti baldai sudarytų su mediniais – erdvė atrodytų jaukesnė, šiltesnė.
Be to, pintus baldus galima derinti ne tik tarpusavyje ar su kitais baldais, bet ir su kilimais, šviestuvais, audiniais, užuolaidomis ir t.t.

Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS PINTUS BALDUS:

• Vytelės turi būti ilgos, negrublėtos, tvirtos, jų spalva – tolygi ir vientisa.
• Pynės – tvarkingos ir tvirtos, antraip baldas bus nestabilus.
• Grioveliuose neturėtų būti susikaupusio dažų sluoksnio.
• Žiūrėkite, kad būtų nudažytas visas baldas, o ne tik jo matomos vietos.
• Pinti baldai turi būti nulakuoti, antraip netrukus taps negražaus atspalvio.
• Atkreipkite dėmesį, kad laikančiosios konstrukcijos būtų sujungtos tvarkingai, geriausia, jei sujungimo nematyti.
• Atsisėdus į naują pintą kėdę gali pasigirsti garsas, primenantis girgždėjimą, – tai nieko baisaus, tiesiog girgžda sutvirtinimo vietos.

PINTŲ BALDŲ PRIVALUMAI

• Pinti baldai paprastai gaminami rankomis, todėl maža tikimybė, kad daug kas turės tokius pačius.
• Patvarūs, daromi iš natūralios medžiagos.
• Jų nereikia ypatingai prižiūrėti.
• Galima statyti ir namuose, ir lauke. Labai tinka ir terasoje ar didesniame balkone.
• Pinti baldai nesunkūs, tad juos paprasta perstatyti.
• Jų yra labai įvairių – supamosios kėdės, staliukai, komodos, miegamojo lovos, sofos, kanapos ir pan.

Pintų baldų priežiūra

pinti baldai

Juos prižiūrėti visai nesudėtinga. Stovinčius lauke patartina kartą per metus ištepti sėmenų aliejumi – baldai taps atsparesni drėgmei. Jeigu stovi namuose, retkarčiais nuvalykite drėgnu skudurėliu, minkštu šepetėliu ar nusiurbkite dulkių siurbliu. Be to, pintus baldus kartais galima nuplauti muiluotu vandeniu ir nuskalauti -jie natūraliai blizgės. Tik nenaudokite cheminių valymo priemonių! Tamsius reikėtų nupoliruoti -bus atsparesni drėgmei. O kas keletą metų visus pintus baldus nulakuokite – taip juos atnaujinsite. Atkreipkite dėmesį, kad baldams iš rotangų kenkia labai sausas oras ir tiesioginiai saulės spinduliai – gali sutrūkinėti ir sulūžti. Kad taip neatsitiktų, retkarčiais baldus nuvalykite drėgnu skudurėliu ir plonai nuvaškuokite skystu baldų vašku. Atsargiai naudokitės baldais, nupintais iš sintetinių medžiagų – juos lengva sugadinti nutraukus bent vieną juostelę.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy