Sulčiaspaudės
Ištvermingoji pagalbininkė – sulčiaspaudė
Kuri šeimininkė nesvajoja tokią turėti savo virtuvėje? Kaskart, vos įsigeidus, ji kaip mat išspaus gardžių, vitaminingų ir sveikų šviežių sulčių. Juoba kad jų mums reikia kone ištisus metus. Tad kokią sulčiaspaudę geriau pirkti – universalią ar citrusiniams vaisiams spausti? Įsiklausyti į patarimus tikrai verta, mat gamintojai siūlo daugybę pačių įvairiausių technikos įmantrybių.
Nors buitinės sulčiaspaudės yra pasiekusios gana aukštą technologinį lygį, pačios paprasčiausios konstrukcijos citrusinių vaisių spaudyklės populiarumu nė kiek nenusileidžia pačioms pažangiausioms. Tačiau jos leis mėgautis tik gaiviomis citrusinių vaisių sultimis. Betgi mes, lietuviai, mėgstame obuolių, braškių, vyšnių, serbentų ir netgi maistingąsias daržovių sultis. Jei norite paįvairinti sulčių asortimentą, geriau pasirinkti universalią sulčiaspaudę.
Paprastumas – tai ne prastumas
Pradėkime nuo paprastesnio varianto – sulčiaspaudės, skirtos citrusiniams vaisiams (citrinoms, apelsinams, greipfrutams bei kitiems) spausti. Jos konstrukcija labai paprasta : varikliukas, kūgio formos specialus antgalis, kuriame renkasi išspaudos, ir ąsotėlio formos indas sultims subėgti. Naudotis šiuo prietaisu labai lengva : citrusinį vaisių tereikia perpjauti pusiau, pridėti prie besisukančio kūgio formos antgalio ir gerai paspausti. Puiku, jei tokiame aparate yra atgalinės eigos funkcija, leidžianti iki paskutinio lašo išsunkti vaisiaus sultis. Išspaudus sultis būtina išvalyti ir kruopščiai išplauti po tekančiu vandeniu indą, kuriame susikaupė išspaudos. Beje, kartais prisikaupia daug išspaudų, kurias reikia pašalinti ir proceso metu, kad neužsikimštų specialiame inde esančios skylutės, pro kurias sultys patenka į surinkimo indą. Jei skylutės užsikimšo, įspėja specialus indikatorius arba tai matyti pro permatomas plastikinio indo sieneles. Dažniausiai citrusinių vaisių spaudyklės sulčių surinkimo indas būna vieno litro talpos ar net mažesnis. Norint išspausti stiklinę sulčių , teks ‚ paaukoti „3-4 apelsinus arba , norint gauti 200ml sulčių, prireiks 500g pasirinktų citrusinių vaisių. Tačiau neverta krimstis dėl ne itin didelio šių sulčiaspaudžių produktyvumo. Juk šviežias sultis reikia suvartoti per kuo trumpesnį laiką.
Kone pats didžiausias šio tipo sulčiaspaudžių trūkumas, kad spaudžiant sultis tenka naudoti fizinę jėgą ir sugaišti nemažai laiko. Darbą gerokai palengvina kai kuriuose modeliuose įmontuota speciali rankenėlė vaisiui prispausti.
Universali sulčiaspaudė – jokių rūpesčių šeimininkei
Šiuolaikinės universalios sulčiaspaudės suteikia galimybę mėgautis kone visų vaisių, uogų ir daržovių sultimis. Nors, prieš perkant pasirinktą sulčiaspaudę, vertėtų žvilgtelti į techninį pasą, kur paprastai būna nurodyta, kokius vaisius ar daržoves galima spausti šiuo prietaisu. Pavyzdžiui, kai kurie gamintojai nerekomenduoja spausti sulčių iš uogų , turinčių daug smulkių kauliukų, – gervuogių, serbentų ar aviečių, nes jos labai dažnai užkemša filtro skylutes.
Universalios sulčiaspaudės darbo principas šiek tiek kitoks nei citrusinių vaisių spaudyklės. Prieš spaudžiant sultis, vaisius reikia supjaustyti dalimis, kad jie lengvai tilptų į prietaiso angą. Tačiau jei pageidaujame visiškai automatinės sulčiaspaudės, teks pasiieškoti modelio su plačia anga arba su papildomai pritaisomu specialiu praplatinimo indu. Tuomet tereikės prietaisą įjungti ir po kurio laiko pasiimti šviežių ir gardžių sulčių. Plati anga leidžia spausti sultis iš nesmulkintų vaisių ar daržovių, o papildomas praplatinimo indas – sudėti didesnį kiekį vaisių ar uogų, kurie savaime pamažu subyrės į angą.
Universali sulčiaspaudė veikia išcentrinės jėgos principu. Aparato viduje yra sietelio tipo filtras, kuris besisukdamas išcentrine jėga ir išspaudžia sultis. Jame lieka tik išspaudos , o sultys nuteka į atskirą indą, kurio dydis gali būti nuo pusės iki kelių litrų. Išspaudos vienuose modeliuose pasilieka sietelio formos filtre, o kituose automatiškai susirenka tam skirtuose induose. Jie būna lengvai nuimami arba įmontuoti. Pirmuosius lengva ištuštinti, o štai antruoju atveju pašalinti išspaudas kiek sunkiau, nes teks nuardyti dalį prietaiso. Nelygu modelis, centrifūga gali suktis 9-14 tūkstančių apsisukimų per minutę. Šio apsisukimų skaičiaus visiškai pakanka išspausti sultims net ir iš kietų vaisių ar daržovių ( morkų, obuolių, kriaušių ). Sultingesniems vaisiams spausti užtenka ir mažesnio apsukų skaičiaus. Kai kurių modelių sulčiaspaudėse apsukų skaičiumi galima reguliuoti ir išspaudžiamų sulčių tirštumą ( su mažiau ar daugiau tirščių ).
Renkantis šį prietaisą, pagrindiniai kriterijai ir turėtų būti sulčių išspaudimo greitis bei jų kiekis. Reikia atkreipti dėmesį į tai, ar išspaudos automatiškai išmetamos į surinkimo indą, ir į variklio apsukų skaičių, mat kuo centrifūga greičiau sukasi, tuo daugiau skysčio pavyksta išspausti. Taip pat nemažą reikšmę turi ir prietaiso gabaritai bei keliamo triukšmo intensyvumas. Nepamirškite, kad universalios sulčiaspaudės skirtos kasdieniam , bet ne ilgalaikiam ( nepertraukiamo darbo ) naudojimui. Gamintojai rekomenduoja vienu kartu išspausti ne daugiau kaip 3 kilogramus vaisių, uogų ar daržovių. Varikliui būtina duoti pailsėti. Be to, prietaisui ilgai dirbant, mažėja išsunkimo efektyvumas, užsikemša filtras, jis gali net deformuotis ar sulūžti. Todėl filtrą būtina tinkamai prižiūrėti, laiku išimti išspaudas ir išplauti. Skaitydamos instrukciją, būkime atidžios ir atkreipkime dėmesį , ar sulčiaspaudės detales galima plauti indaplovėje.
Planuojantiesiems vienu kartu spausti daug sulčių, vertėtų pasiieškoti tokio sulčiaspaudės modelio, kuris galėtų ilgai dirbti be pertraukos ir kartu perdirbti didelį kiekį vaisių ar daržovių . Dažniausiai tokie prietaisai gali išspausti ir granatų, serbentų bei vynuogių sultis.
Kokią sulčiaspaudę bepasirinktume, svarbiausi kriterijai turėtų būti:
- galingumas,
- skirtingų greičių pasirinkimo galimybė,
- pagrindinių indų dydis,
- nepertraukiamo darbo trukmė,
- dizainas, kuris neretai lemia ir gaminio kainą.
Universalios sulčiaspaudės? Yra įprastos (centrifūginės) ir lėtaeigės. Jos skiriasi spaudimo principu. Įprastos veikia tarkos principu, o lėtaeigės – traiško produktus. Pastarasis variantas yra kur kas geresnis, nes dėl lėto spaudimo ir neturėjimo kontakto su metalu sultys nesioksiduoja, neprarandamos maistinės medžiagos (su įprastine nemažai prarandama)
Aš esu tik už lėtaeiges sulčiaspaudes. Turėjau galimybę palyginti abi, tai skirtumas akivaizdus! Sulčių spaustų su įprastinėmis sulčiaspaudėmis net nebesinori..