Arbata: Arbatos Rūšys, Paruošimas, Naudingos Savybės
Malonumas šaltą dieną pasimėgauti puodeliu arbatos… Galima rinktis iš kelių rūšių – žaliosios, juodosios, vaisinės, baltosios ir t.t. Viena sušildys, kita suteiks energijos, trečia tiesiog labai skani. Pasirinkimas – išties nemažas.
Arbatos gimtinė – Kinija
Arbata – tai gėrimas iš džiovintų kininio arbat-medžio (Camellia sinensis), Camellia assamica arba jų hibridų lapų ir pumpurų – šluos reikia užpilti karštu vandeniu Ir palaikyti kelias minutes. Galima gardinti įvairiais priedais: pienu, citrinos skiltele, vaisiais, medumi ir t.t. Dauguma istorikų teigia, kad arbatos gimtinė yra Kinija. Manoma, kad šioje šalyje ji pradėta vartoti dar gerokai prieš mūsų erą – pasak legendos, Kinijoje žinoma jau apie 5 000 metų. Tačiau iki Tang dinastijos (VII—X mūsų eros a.) arbatžolės naudotos daugiau kaip vaistažolės -maisto papildai.
Arbatos atsiradimo legendų – ne viena. Viena Iš versijų, pasak kinų, kad arbatą atrado imperatorius Šen Nunas (apie 3 000 m. prieš Kristų). Šis legendinis imperatorius turėjo nepaprastą savybę – permatomą pilvą, kuriame galėjo stebėti įvairių žolelių poveikį. Taip tyrinėdamas žoles jis ir atrado arbatą.
Kinijoje bėgant šimtmečiams arbatos gaminimo tradicijos kinta. VII-X a. buvo populiaru arbatą ruošti vadinamuoju milteliniu būdu -didelėse pialose milteliai suplakami su vandeniu. Šį būdą perėmė japonai – jis išliko iki dabartinių dienų. Žinoma, japonai patobulino savo arbatos gėrimo ceremoniją, nemažai ką pakeitė ir pridėjo.
Kuo vertinga arbata
Arbatos gydomosios savybės žinomos jau seniai. Jos priklauso nuo arbatžolėse esančių tam tikrų medžiagų. Arbata veikia kaip antioksidantas, užkerta kelią aterosklerozei, mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, akmenlige, reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, saugo atmintį. Nustatyta, kad arbata netgi mažina vėžio riziką. Be to, šis gėrimas turi antibakterinių savybių, tad įsipjovus ar nusideginus galima uždėti žaliosios arbatos tirščių.
Tačiau arbatos gerti be saiko nereikėtų, nes ji turi kofeino. Jeigu jo per daug, organizmui tai – ne į naudą. Dienos norma – iki 10 puodelių arbatos. Jos nereikėtų padauginti nėščiosioms ir vaikams, nes didelis kiekis arbatos šiek tiek pristabdo geležies įsisavinimą.
Kinijoje mėgstama arbatą gerti iš mažų indelių. Ir visai ne todėl, kad šeimininkams būtų
gaila šio gėrimo! Anaiptol mažus puodukus reikia dažnai pripildyti, o tai reiškia svetingumą ir dėmesį vaišinamam žmogui.
Arbatos paruošimas
• Ruošti arbatą reikėtų labai kruopščiai. Pašildykite arbatinį ir puodelius karštu vandeniu. Galite paeksperimentuoti: pabandykite į arbatinį įdėti daugiau arbatžolių, bet plikyti trumpiau (iki 1 minutės). Arbata bus kvapnesnė, nejusite prėsko skonio, kartumo.
• Jeigu gaminate silpnai fermentuotą arbatą, palaukite, kol vanduo pravės (1-2 minutes).
• Jeigu plikote ulong, juodąją ar Pu-erh, užpilkite beveik verdančiu vandeniu (apie 95 °C temperatūros).
• Ruošdami arbatą galite išbandyti gurmanų metodą – į vandenį įberkite nedidelį žiupsnelį druskos. Berkite labai nedaug – neturi būti sūru. Druska suteiks arbatai daugiau skonio atspalvių, šiek tiek suminkštins vandenį.
PAGRINDINĖS KLAIDOS, NAMUOSE PLIKANT ARBATĄ:
- užpilame per karštu vandeniu,
- dedame per mažai ar per daug arbatžolių,
- renkamės prastas aromatizuotas arbatžoles.
Arbatžolių rūšys
Pagrindinės arbatžolių rūšys yra šios:
• RAUDONOJI ARBATA. Kalbant apie arbatos rūšis reikėtų paminėti, kad Vakarų pasaulio ir Kinijos klasifikacijos skiriasi. Mes žodžiu „arbata” paprastai vadiname daugelį karštųjų gėrimų iš augalų. Kinai arbata vadina arbatkrūmio Camellia sinensis lapus. Taigi įprastinė mums juodoji arbata Kinijoje vadinama raudonąja.Tai stipriai fermentuoti arbatkrūmių lapai – jie įvairiai apdirbami ir išgaunami skirtingi skoniai bei aromatai.
• BALTOJI arbata. Visiškai nefermentuota, gaminama iš pumpurų ir labai jaunų lapelių – jie renkami anksti pavasarį. Apdirbami labai mažai, todėl arbatžolės išsaugo natūralią formą ir skonį. Ši arbata beveik netonizuoja, turi raminamąjį poveikį, sudėtyje nemažai vitaminų. Tai švelnus ir subtilus gėrimas. Tinka gerti netgi nėščiosioms. Baltoji arbata vėsina ir mažina karštį, todėl ja geriausia mėgautis šiltuoju metų laiku.
• ŽALIOJI arbata. Silpnai fermentuota, turi daug vitaminų, stiprina sveikatą, lengvai tonizuoja, gerina atmintį, dėmesio koncentraciją, vėsina, todėl tinka gerti šiltuoju metų laiku. Žalioje arbatoje yra išsaugomos visos vertingos medžiagos, kurių gausu ką tik nuskintuose lapeliuose. Kinijoje žaliosios arbatos rūšių – daugybė. Remiantis kai kuriais šaltiniais, jų yra net apie 1000.
• ULONG arbata . Išvertus iš kinų kalbos tai reiškia„Juodasis drakonas”. Paėmus bet kurį tokios arbatos lapelį, jo formą iš tiesų primena drakoną. Ši arbata vidutinės fermentacijos, stipraus aromato, šildanti, tinka gerti rudenį ir žiemą. Ji labiau fermentuota nei žalioji arbata ir mažiau nei raudonoji. Ulong dar vadinama žaliai mėlyna (turkio spalvos). Šiai arbatai gerti sukurtas ypatingas ritualas„Gunfu-ča”.
• JUODOJI arbata. Stiprios fermentacijos, šildanti, tonizuojanti. Remiantis kinų klasifikacija, juodąja vadinama Pu-erh arbata, kurios pavadinimas kilęs iš miesto Puer, esančio Kinijos pietuose, pavadinimo. Esminė šios arbatos gamybos technologijos detalė – arbatos lapų savaiminis kaitinimas. Arbata sudedama storu sluoksniu ir aplaistoma vandeniu. Taip išlaikoma iki kelių savaičių, todėl įgauna gana specifinį skonį ir kvapą.Tada lapai išdžiovinami ir sandariai uždarytuose induose laikomi ilgus metus. Pu-erh arbata tonizuoja, valo organizmą.
• GELTONOJI arbata. Tai aukštos kokybės arbata, paprastai apdorojama specialiu būdu (panašiai kaip žalioji, tik džiovinimo procesas lėtesnis), nestipriai fermentuota. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad renkami ne lapeliai, o pumpurėliai – yra išvestos ypatingos arbatkrūmių veislės su ypač stambiais ir tvirtais pumpurais. ■
- arbata, arbata akordai, arbata figura 1, arbata gracija, arbata grupe, arbata lieknejimui, arbata linkejimai tau, arbata mate, arbata pu-erh, arbata su pienu, arbatauskienes sodyba, arbatinukai, arbatmedzio aliejus, arbatmedzio aliejus plaukams, arbatmedzio aliejus spuogai, arbatmedzio aliejus vaistine, arbatmedzio aliejus veidui, arbatmedžio eterinis aliejus, arbatos, arbatos ceremonija, arbatos gerimo ceremonija, arbatos gerimo ceremonija kaune, arbatos gerimo ceremonija vilniuje, arbatos gėrimo ceremonija vilnius, arbatos grybas, arbatos klubas, arbatos kudikiams, arbatos magija, arbatos magija vilnius, arbatos namai, arbatos namai vilniuje, arbatos parduotuve, arbatos vila, arbatzoles, arbatzoliu misiniai, baltoji arbata, geltonoji arbata, juodoji arbata, raudonoji arbata, ulong arbata, zalioji arbata
dekui ;) labai praverte informacija :)