PLYTELĖS
Plytelės yra natūrali apdailos medžiaga, nes pagamintos iš smėlio ir molio. Jos lengvai valomos ir yra higieniškos. Jomis galima iškloti vonios kambarį, koridorių, virtuvę arba lauko patalpas – terasą, prieangį, balkoną arba ūkines patalpas ir garažą. Plytelių grindys negreitai nusidėvi ir išblunka, jos tarnauja mažiausiai 20 metų ir yra tinkamos šildymo sistemai įrengti, nes nepraleidžia elektros srovės.
Gamintojų siūlomas plyteles galima santykinai suskirstyti į keturias dideles grupes:
■ Keraminės plytelės. Tai minkštos struktūros plytelės, skirtos vidaus darbams -sienoms iškloti.
■ Akmens masės plytelės yra visos dažytos, nusidėvėjimo nematyti, atsparios smūgiams, neslidžios, skirtos tiek vidaus, tiek lauko darbams.
■ Akmens (granito) plytelės. Jos patvarios, todėl naudojamos kloti koridoriuose ir laiptinėse.
■ Terakotos plytelės. Neglazūruoto molio plytelės, kurias išklojus būtina impregnuoti, jos įtrinamos vašku.
Šiuo metu naujiena – metalo keraminės plytelės, pagamintos iš keramikos ir aukštos klasės nerūdijančiojo plieno. Jos naudojamos tiek sienoms, tiek grindims iškloti.
Grindų plytelės, palyginti su sienų plytelėmis, yra truputį storesnės, vadinasi, plytelių, skirtų sienai, negalima kloti ant grindų. Kad suprastumėte, kokių plytelių reikės konkrečiai jūsų atveju, išstudijuokite plytelių techninius duomenis: atsparumą nusidėvėjimui, šalčiui, slidumą.
Plyteles lengva derinti su kitomis medžiagomis: medžiu, tapetais, dažytu paviršiumi. Seniau plytelėmis būdavo išklojama visa patalpa nuo grindų iki lubų, bet pastaraisiais metais jos klojamos tik atskiruose plotuose, kaip antai apie kriauklę, vonią, dušą. Kadangi parduotuvėse plytelių kainos įvairuoja, pigesnes plyteles derinkite su brangesnėmis – pastarąsias klokite kaip akcentą. Plytelių kaina priklauso nuo kelių veiksnių – medžiagos, pagaminimo datos, kokybės ir kt.
Tradiciniai plytelių matmenys yra 20 x 25 cm, tačiau būna ir didelių matmenų plytelių, pavyzdžiui, 33 x 50 cm, bei visiškai mažučių stiklo ar keramikos mozaikinių plytelių – 10 x 10 cm. Tokios plytelės gaminamos su tinklelio pagrindu, todėl labai tinka lenktiems ir suapvalintiems paviršiams, taip pat sunkiai pasiekiamoms siauroms vietoms dengti.
Rinkdamiesi plyteles prisiminkite, kad į jas žiūrėti teks daugelį metų, todėl gerai pagalvokite, ar, pavyzdžiui, ekstravagantiškai ryškus spalvų derinys po kurio laiko neatsibos. Beveik niekada nesuklysite, jei pasirinksite ramius tonus, natūralias spalvas. Turėkite omenyje ir tai, ar plytelėmis klojama patalpa yra bute, esančiame didmiesčio centre, ar mediniame sienojų name kaime: senovinio stiliaus kaimo troboje puikiai derės akmenį arba lentas imituojančios plytelės, o moderniame bute – ryškūs, avangardiniai ornamentai. Klodami plytelėmis didesnę patalpą, pavyzdžiui, erdvų vonios kambarį, „pažaiskite“ spalvomis, faktūromis, plotais. Rinkitės priešpriešos principą ir derinkite tamsias grindis su šviesiomis sienomis ir atvirkščiai – šviesias grindis su tamsiomis sienomis. Jei teikiate pirmenybę suderinamumo principui, pasirinkite vienos spalvos plyteles, tik skirtingo intensyvumo tonų. Akcentus darykite specialiomis dekoratyvinėmis plytelėmis, plytelių juostomis, apvadais ir kt.
Pirkdami plyteles, prie pasirinkto kiekio pridėkite 5 % – nuopjovoms ir atsargai.
Ant plytelių pakuotės paprastai yra nurodytas atspalvio ir matmenų numeris. Patikrinkite, ar jis vienodas ant visų pakuočių. Kartais plytelės, kurias išsirinkote parduotuvėje, yra tik pavyzdys – didesnį kiekį reikės užsakyti ir atsižvelgti į pristatymo laiką.
Svarbus veiksnys yra ir galimi matmenų nuokrypiai, kuriuos lemia gamybos technologija. Jeigu šie skirtumai didesni kaip 1,5 mm, plyteles bus sunku iškloti nepriekaištingai.
Jei kvadratines plyteles klosite horizontaliai, bus pabrėžiamas patalpos plotis, jei vertikaliai – patalpos aukštis.
Apvadų plyteles panaudokite dviem skirtingų plytelių klojiniams sujungti arba norėdami pabrėžti plytelių klojinio viršutinį kraštą („bortą“).
Tinklas, kurį sudaro siūlės tarp plytelių, optiškai sumažina patalpą. Šį įspūdį sumažinsite, jei plytelėmis klosite ne visą patalpą, bet tik iki 1,5-2 m jos aukščio.
Planuodami plytelių klojimo darbus, turite žinoti, ant kokio pagrindo jos bus klojamos – pagal tai rinksitės plytelių klijus. Medžio drožlių plokštei, kuria dėl lygumo buvo padengtos senos lentinės grindys, labiau tiks elastingi plytelių klijai. Jei siena padengta gipskartonio plokštėmis, naudokite klijų glaistą su specialiais priedais arba dispersinius klijus. Jeigu naujos plytelės bus klojamos ant senųjų, taip pat rinkitės dispersinius klijus. Sintetiniai dispersiniai klijai parduodami jau paruošti naudojimui, tačiau jie ilgai džiūsta ir yra palyginti brangūs. Jei plyteles klosite drėgnoje vietoje arba po plytelių grindimis esate numatę įrengti šildymo sistemą, naudokite klijų glaistą, į kurį įmaišyta sintetinė medžiaga, suteikianti klijų glaistui elastingumo ir kartu padaranti jį nepralaidų vandeniui. Toms vietoms, po kurias turėsite vaikščioti tuojau pat paklojus plyteles, rinkitės greitai kietėjančius klijus.
Darbo įrankiai ir medžiagos
- Naudojimui paruošti plytelių klijai.
- Įrankis siūlėms daryti.
- Tarpikliai („kryžiukai“), kad siūlės būtų tikslesnės.
- Plieninė dantyta mentelė (ją rinkitės pagal plytelių matmenis: didesnėms plytelėms – didesniais dantukais, kad galėtumėte padengti storesniu klijų sluoksniu; standartinio dydžio plytelėms (30 x 30 cm) – dantyta mentelė su 6 mm ilgio dantukais, o mozaikinėms plytelėms – su 3-4 mm ilgio dantukais).
- Elastingas siūlių lygiklis.
- Plytelių laužiklis.
- Guminis plaktukas (didelių matmenų plytelėms klijuoti).
- Replės, iš pažiūros primenančios papūgos snapą.
- Švitrinis popierius.
- Gulsčiukas.
- Silikono hermetikas su pistoletu (vonios arba kriauklės pakraščiams apdailinti). Yla.
- Kempinės plytelėms valyti.