Ekologiškas Atliekų Kompostavimas
Prižiūrint sodybas, kolektyvinius sodus susikaupia daug augalų liekanų, kurias norėtume kompostuoti. Tačiau dažnai kompostavimo atsisakome dėl pūvančias krūvas įkyriai puolančių musių, lendančių ir į namus, aplink sklindančio blogo kvapo. Viso to galima išvengti naudojant ekologišką kompostavimo priemonę Penergetic.
Turintieji sodybas, kolektyvinius sodus žino, kad per vasarą susikaupia didžiausios krūvos žolės, peraugusių ar sugedusių vaisių ir daržovių. Šias atliekas bandoma kompostuoti, tačiau tai ilgai, net kelerius metus, trunkantis procesas. Krūvos atliekų sparčiai didėja, gadina sodybos vaizdą, neatsiginama musių. Keliskart per vasarą perkasti pūvančias augalų liekanas yra sunkus ir nemalonus darbas.
Kompostavimas nekelia sunkumų naudojant „Penergetic-k“. „Penergetic“ klasės preparatai į Lietuvą atkeliavo iš Šveicarijos. Šie produktai Europoje žinomi jau keliolika metų, pripažinti tinkamais ekologiniams ūkiams, tačiau daugelis lietuvių juos atranda tik dabar. Lietuvoje plačiau penergetikus pradėta naudoti po 2005 metų, kai atliekant išsamius mokslinius tyrimus nustatyta, kad dėl to gaunamas didesnis ir kokybiškesnis derlius, kad jie skatina irti augalines liekanas, kompostavimo procesus, naikina vabzdžius ir nemalonų kvapą.
Kompostavimas be kvapo ir musių
Kompostavimui yra skirtas specialus produktas „Penergetic-k“. Jis skatina gerųjų bakterijų veiklą ir pristabdo kenksmingų, ligas sukeliančių mikroorganizmų dauginimąsi. Kompostas ar mėšlas greičiau pūva, stabdomas amoniako išsiskyrimas, sumažėja gruntinio vandens tarša, todėl apsaugoma aplinka. Preparatas sulaiko komposte azotą ir kitas naudingąsias medžiagas, jame gaminasi daugiau humuso, organinės liekanos greitai suyra ir virsta tirpiomis medžiagomis, kurias lengvai pasisavina augalai. Dar viena gera preparato „Penergetic-k“ savybė – jis sunaikina piktžolių sėklas ir ligų sukėlėjus.
Giedrius Aviža, gyvenantis Staniūnų kaime, Panevėžio rajone, pasakojo, kad per kelerius metus buvo prikaupęs apie 17 m3 organinių atliekų – daugiausia nušienautos žolės. Vidury vasaros duobė prisipildė, o veją pjauti reikia, žolės dėti nėra kur. Tada ir išbandė „Penergetic-k“. „Penergetiką ištirpinau vandenyje ir, lazda pradūręs skyles pūvančioje žolėje, supyliau tirpalą, – pasakojo G. Aviža. – Didelei komposto duobei sunaudojau apie 400 g penergetiko. Tris dienas vyko intensyvūs procesai – matyt, atliekos iro, o po savaitės masė susmego per gerą metrą. Vėl buvo kur dėti pjaunamą žolę.“
Kitais metais Giedrius duobę iškasė, kompostą išbarstė darže, sukultivavo ir pasodino bulves. „Tokių bulvių nebuvau matęs: bulvienojai siekė juosmenį, iškasęs du kelmus kibirą didelių gumbų pririnkau“, – dalijosi įspūdžiais sodybos šeimininkas.
Didelis šio preparato privalumas – jis atbaido komposto ir mėšlo krūvas puolančius vabzdžius. Tad bijantiems kieme sklindančio blogo kvapo ir įkyrių musių patartina įsigyti „Penergetic-k“. Naudojant jį kompostas virsta derlingu humusu per 2-3 savaites.
na, kokių ten priemonių į komposto krūvą tikrai nepilčiau… Tiesa, kompostuotinų atliekų turbūt turim mažiau, todėl visiškai užtenka specialios kompostavimo dėžės :) neblogas ir patogus dalykas.