Randų Gydymas

imperfectAr visos žaizdos gyja nepalikdamos randų? Deja, ne visos. Bet kokia žaizda, jeigu nėra užkrėtimo ar kitų komplikacijų, užsitraukia maždaug per savaitę. Liks randas ar neliks, priklauso nuo žaizdos gylio, vietos ir žmogaus organizmo. Vieniems ir menkiausi įbrėžimai lieka visam gyvenimui, kitiems be pėdsakų išnyksta daug gilesnės žaizdos. Daugeliui randas susidaro tada, kai žaizda būna įsirėžusi į dermą – gilesnį odos sluoksnį. Jeigu ji pažeidžia tik epidermį, rando paprastai nelieka. Tarp epidermio ir dermos yra bazinė odos membrana, kuri skatina gamintis naujas odos ląsteles. Štai kodėl odą sužeidus iki membranos rando nelieka, o ją prakirtus žymė beveik niekada neišnyksta.

Paprasčiau sakant, randų nelieka nesmarkiai nusibrozdinus, įsipjovus stiklu, peiliu ar skutimosi peiliuku, nesmarkiai nusideginus, pavyzdžiui, prisilietus prie lygintuvo. Tačiau po operacijų, gilių pjautinių, šautinių, plėštinių, kąstinių žaizdų, II, III laipsnių nudegimo randų visada lieka.

Ryškiausių randų lieka pasmakrėje, ant kaklo ir krūtinės bei sąnarių srityse dėl nuolatinio tempimo. Ten, kur oda plonesnė, randų gali likti ir nesmarkiai susižeidus. Tikriausiai žinote, kad ploniausia yra pilvo, krūtinės bei veido oda (1,5 mm), storiausia – padų ir delnų (apie 4 mm). Nudegus didelį plotą, dažnai prireikia odą persodinti. Tačiau oda, skirtingai nei kiti organai ar audiniai, negali būti persodinta iš kito žmogaus, nes prigyja tik sava.

Kartais klaidingai manoma, kad ultravioletiniai saulės spinduliai randą veikia palankiai. Anaiptol. Šviežias, besiformuojantis randas nuo saulės gali labai išryškėti (paruduoti). Taip atsitinka dėl to, kad UV spinduliai pakeičia rando pigmentaciją. Ruda dėmė dažnai išlieka 3,4,6 ar daugiau mėnesių. Na, o senų randų kaitinti saulėje nepatartina todėl, kad UV spinduliai gali paskatinti piktybinius procesus. Paplūdimyje (taip pat ir soliariume) randą reikėtų pridengti arba kaip ir visą kūną patepti kremu nuo saulės su UV filtru.

Mokslininkai nustatė, kad organizmas ima senti, kai kūno ląstelės netenka daug vandens, kurio su metais vis mažėja. Vaiko organizme vandens yra 90 proc.suaugusiojo – 80, o senų žmonių-70 ir mažiau.

ConflictDar senovės gydytojas ir filosofas Avicena rašė, kad senatvė – tai džiūvimas. Padėkite sultingą vaisių šildomoje patalpoje, ir dėl vandens stygiaus jis susiraukšlės per kelias dienas.

Be to, mokslininkai pastebėjo, kad veido odos ląstelės vandens stygių pajunta pirmosios, todėl veidas sensta greičiausiai. Jei nenorite pasenti anksčiau laiko,nepiktnaudžiaukite dirbtine saule, sausose patalpose drėkinkite orą ir gerkite pakankamai vandens.

KAD RANDAS BŪTŲ MAŽESNIS

Užgijusi gili žaizda randėti pradeda iš karto, tai trunka 6-20 mėnesių. Jeigu sugijusią vietą iš karto imsite tepti specialiais tepalais ar klijuosite silikono pleistrais, tikimybė, kad randas gali susiformuoti gana „gražus”, t. y. mažiau pastebimas, didėja. Taigi randėjimą įmanoma paveikti. Kur kas blogiau dėl senų randų. Nors jiems gydyti siūloma naudoti tas pačias priemones, rezultatai nebūna tokie geri. Kad ir kaip toli šiandien pažengusi medicina, kol kas dar niekam pasaulyje nepavyko sukurti prietaiso ar vaisto, kuris padėtų visiškai panaikinti randus.

RANDŲ RUŠYS

PAPRASTIEJI RANDAI, , patys „gražil si‘‘ ir keliantys mažiausiai rūpesčių. Tai plona balta linija, kartais šiek tiek įdubusi arba nežymiai iškilusi virš odos paviršiaus. Paprasto rando žaizda gerai sugyja, pavyzdžiui, giliau įsipjovus stiklu ar peiliou po apendicito pjūvio ir pan. Jeig toks randas nedidelis ir nematoje vietoje, žmonėms paprastai nerimo nekelia.

HIPERTROFINIAI, ARBA PADIDĖJĘ, RANDAI. Dažniausiai atsiranda gilių plėštinių žaizdų, nudegimų, ilgai negijusių (pavyzdžiui, pūliavusių, šlapiavusių) žaizdų vietose. Paprastai būna sukietėję, iškilę virš odos paviršiaus, baltesni arba rausvesni už sveiką odą, žymūs ir pastebimi. Didelis hipertrofinis randas gali trukdyti judesius jeigu yra, pavyzdžiui, sąnario srityje. Todėl kartais šie randai operuojami.

KELOIDINIAI RANDAI – išvešėję, nelygaus paviršiaus, iškilę virš odos, ryškiai raudoni, todėl labai pastebimi. Tokie randai dažnai būna skausmingi, neretai juos niežti. Ir pacientams, ir chirurgams jie kelia daugiausia harry potter - the early years...rūpesčių, nes yra linkę didėti ir „užgrobti“ sveikos odos plotus. Sunkiai pasiduoda gydyti, kai kada net supiktybėja. Tokie randai turėtų būti gydomi prižiūrint plastinės chirurgijos specialistams, nes saviveikla gali liūdnai baigtis.

POLINKIS Į RANDUS. Yra žmonių, kuriems bet koks įbrėžimas gyja randu. Tokių nelaimėlių, pasak chirurgo, apie 10-12 proc. Tai dažniausiai lemia genai, kurių, deja, nepakeisi. Žmonėms galima tik patarti visokeriopai saugotis sužeidimų. Blogiausia, kai yra polinkis į keloidinius randus, kurie linkę plėstis: net išoperavus toje vietoje gali formuotis kitas keloidinis randas. Ir taip be galo. Žmonėms, turintiems tokią bėdą, reikėtų periodiškai lankytis pas plastinės chirurgijos gydytoją, kad būtų paskirtas individualus kompleksinis gydymas.

Randų gydymas

Jų specialiosios veikliosios medžiagos įsigeria į randą ir pamažu jj balina ir minkština. Iškilęs randas plokštėja, blykšta, darosi mažiau pastebimas. Tepalą reikia įmasažuoti į randą ir kartais aprišti 一 geriau naudoti 3—7 dienas. Jau po 4 savaičių randas pradeda nykti: pabąla, suminkštėja, sumažėja niežulys ir maudimas. Rezultatai bus pastebimesni, jeigu silikoninį pleistrą naudosite iškart sugijus žaizdai. Gydymo trukmė nuo 6 mėn. iki 1,5 metų.

Hormoniniais vaistais. Šis gydymo būdas ypač tinka raudoniems, ryškiems randams. Į randą švirkštu suleidžiama hormoninių vaistų. Kartais jau po vienos injekcijos rando spalva visiškai pasikeičia. Vaistų leidžiama kartą per mėnesį, paprastai prireikia 1-3 injekcijų, kai kada ir daugiau. ĮSIDĖMĖKITE! Gydymą hormonų preparatais gali skirti tik gydytojas, apžiūrėjęs ir įvertinęs randą.

Lazerio terapija. Tai daugiau kosmetinė, o ne gydomoji procedūra. Iškilęs randas lazeriu nušlifuojamas ir sulyginamas su odos paviršiumi, todėl pasidaro ne toks pastebimas. Lazeriu sumažinamas ir rando raudonis. Gali atsitikti ir taip, kad po metų kitų nušlifuotas randas vėl iškyla, tada procedūrą tenka kartoti.

randasOperacija. Jeigu randas didelis, gilus, kietas, trukdo normaliai judėti, yra skausmingas ir nepadeda visi kiti gydymo būdai, belieka kreiptis į plastinės chirurgijos gydytoją. Po operacijos pašalinto rando vietoje, žinoma, liks kitas randas, bet jau kitoks. Chirurginiu būdu dažniausiai šalinami hipertrofiniai randai, kad jų vietoje susiformuotų paprastieji, t. y. keliantys mažiau rūpesčių. Keloidiniai randai taip pat operuojami, tik jų pjūvio vietą paskui dar būtina gydyti specialiais tepalais arba silikoniniais pleistrais.

Presoterapija. Tai rando gydymas spaudimu. Dažniausiai presoterapija taikoma tada, kai reikia gydyti didelius odos plotus (pavyzdžiui, po nudegimo). Pagaminami specialūs drabužiai iš tam tikros medžiagos (mikrošilko arba sintetinio audinio), kurie žmogui turi tapti tarsi antrąja oda. Jie spaudžia surandėjusią vietą, sutrikdo rando kraujotaką, ir šis ima pamažu balti, išsilygina paviršius. Tokius drabužius, nelygu rando dydis, kilmė ir senumas, reikia dėvėti visą parą (nusivilkti galima tik maudantis) kelis ar keliolika mėnesių. Jie gaminami pagal specialųjį užsakymą ir tinka tik tam pacientui, kuriam yra skirti. Galima užsisakyti ir Lietuvoje.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy