Dažymas. Kaip dažyti sienas

Donna cor rullo.Namo ar net vieno kambario dažymas gali suteikti daug malonumo, tačiau norint viską atlikti teisingai, svarbu kritiškai įvertinti dažomo paviršiaus būklę.

Apžiūrėkite sritis, kurias ketinate dažyti. Jei dažysite namo išorę, namą lėtai apeikite ir apžiūrėkite, pamąstykite, ką reikės daryti. Reikėtų atkreipti dėmesį į :

Namo eksterjerą ( medis, tinkas,aliuminio apkalas, vinilinė danga, metalas, plytos ). Įvertinkite šių medžiagų būklę (lupasi, nusitrina palietus, rūdija ir pan.).

Glaistą (ar nesuiręs, ar nėra plyšių sandūrų vietose). Apžiūrėkite, ar ant sienų nėra pelėsių. Galbūt kurioje nors vietoje apkalas pažeistas ar supuvęs? Atminkite, jog daugumą namo paviršiaus apdailos medžiagų (net aliuminio ir vinilo apkalą) galima dažyti.

Jei ketinate dažyti vidaus sienas, analogiškai įvertinkite sienų būklę. Išsiaiškinkite, ar jų nereikės taisyti, ar tvarkingi mediniai interjero elementai, ar ant sienų yra dėmių, vinių skylučių ir pan. Pasižymėkite jų išsidėstymą užrašuose. Užrašai jums padės tinkamai suplanuoti darbą, pasufleruos, ar bus reikalingi specialūs įrankiai bei dangos.

Renkamės dažus

Renkantis dažus svarbu atsižvelgti į norimo dažyti paviršiaus tipą ir būklę, amžių, ar jis jau buvo dažytas, ir jei taip, tai kokiais dažais.

Skiriamos dvi dažų kategorijos : vandeniniai latekso ir alkidiniai arba aliejiniai dažai. Latekso dažų skystoji dalis – daugiausiai vanduo, o aliejinių – žibalo (naftos) distiliavimo produktai bei kiti organiniai tirpikliai.

Latekso dažai šiuo metu užima 75 proc. visos dažų rinkos. Ypač daug jų sunaudoja dažytojai mėgėjai.

Aliejinių dažų savybės

Kokybiški aliejiniai dažai nepriekaištingai sukimba su dažomu paviršiumi, tačiau laikui bėgant gali oksiduotis ir trupėti, t.y. atšokti išorėje ir gelsti bei lūžinėti viduje.

Aliejinės dangos nepakeičiamos, jei :

  • Perdažomi trapūs lauko paviršiai ( per juos perbraukus ranka prilimpa kreidiški milteliai).
  • Perdažomi bet kokie lauko ar vidaus paviršiai, ant kurių yra 4 ir daugiau sluoksnių aliejinių dažų ( sluoksnius galima suskaičiuoti nuėmus ir atidžiau apžiūrėjus atšokusio dažų sluoksnio gabaliuką 0.

Aliejinių arba alkidinių dažų negalima tepti tiesiai ant neseniai pastatytų mūrų arba galvanizuoto plieno. Aliejinius dažus, palyginti su lateksiniais , sunkiau užtepti ir valyti , jie džiūsta parą ir ilgiau, todėl tepti antrą sluoksnį galima tik po kurio laiko. Tokie dažai gali būti naudojami tik atskiriems interjero darbams, pvz., apdailai. Jie skleidžia intensyvų kvapą ir ilgai džiūna, todėl išdažytomis patalpomis kurį laiką negalima naudotis. Išbėgusių aliejinių dažų ir įrankių valymui reikalingas dažų tirpiklis.

Latekso dažai

Vandens pagrindu pagaminti latekso dažai visada buvo populiarūs, nes jais paprasčiau dažyti ir lengva nuplauti vandeniu su muilu. Palyginti su aliejiniais, kokybiški latekso dažai ilgiau neblunka ir nenusitrina, nelinkę trupėti.

Kokybiškuose latekso dažuose yra 100proc. akrilinių rišamųjų medžiagų, todėl jie tvirti ir labai lankstūs. Tokie dažai puikiai sukimba su įvairiais išorės dangų paviršiais nesudarydami pūslelių, nesilupa ir neatšoka. Jie ne tokie trapūs kaip aliejiniai dažai, kurie laikui bėgant vis labiau kietėja ir trupa. 100 proc. akrilo dažais tinka dažyti medieną, ypač veikiamą šalčio, naują tinką ir mūrus, oro permainų apgadintą aliuminio apkalą.

Dažų palyginimas

Dažymo sėkmė priklauso nuo dažų kokybės. Dažus geriausiai pirkti iš žinomo ir patikimo gamintojo. Paprastai brangesniuose to paties gamintojo dažuose yra daugiau kokybiškų sudedamųjų dalių, užtikrinančių gerą rezultatą.

Kuo geriau sukščiausios kokybės dažai palyginti su paprastais?

  • Atsparesni ir ilgaamžiškesni
  • Pasižymi geresnėmis dengimo savybėmis, kas itin svarbu dažant tamsesnės spalvos paviršių
  • Lengviau užtepami
  • Pasižymi tolygia spalva ir blizgesiu, kurie laikui bėgant mažai keičiasi
  • Paprastai juose yra daugiau priedų, pvz., fungicidų, saugančių nuo pelėsių.
  • Kokybiški dažai ilgiau išsilaikys, vadinasi, ilgiau apsieisite be remonto ir sutaupysite pinigų. Nudažius tinkamai paruoštą paviršių, kokybiškiausi lauko dažai pradės dilti po 10 metų, o paprasti – jau po 4 metų.

Renkamės dažų blizgumą

Praktiniu požiūriu tinkamas blizgumas gali prailginti nudažyto objekto amžių. Dauguma tiek latekso, tiek aliejinių dažų būna bent jau 4 blizgumo lygių: blizgūs, lukštiški, satininiai ir mažo blizgumo bei matiniai dažai.

Blizgūs ir labai blizgūs dažai, dažnai vadinami emalėmis, geriausiai atspindi šviesą. Jie yra tvirčiausi, ilgiausiai nenusidėvi, kiečiausi ir mažiausiai skilinėja, juos lengva valyti. Idealūs intensyvaus judėjimo, dažnai liečiamose ar tepliose vietose. Blizgumas paryškina paviršiaus netobulumus, tad jei sienos ar medžio dirbiniai yra apgadinti ir nelygūs, vertėtų rinktis mažesnio blizgumo dažus.

Palyginti su aliejinėmis, latekso emalės greičiau džiūsta, ne taip geltonuoja ir pelija, todėl idealiai tinka vonios kambariui, virtuvei, skalbyklai. Antra vertus, aukščiausios kokybės aliejinės emalės yra kietesnės, atsparesnės braižymuisi ir kai kuriais atvejais blizgesnės už lateksines.

Pusiau blizgūs dažai mažiau atspindi šviesą nei blizgūs. Jie atsparūs susidėvėjimui ir lengvai valomi. Kokybiškiausi pusiau blizgūs dažai -100 proc. akriliniai latekso dažai.

Lukštiški, satininiai ar mažo blizgumo dažai – tarpiniai tarp pusiau blizgių ir matinių. Jie paviršiui suteikia daugiau šilumos bei gelmės nei matiniai, dėmėjasi mažiau už matinius, bet daugiau už pusiau blizgius ir blizgius.

Matiniai dažai neatspindi šviesos, taigi geriau paslepia paviršiaus trūkumus. Puikiai tinka šiurkščioms, nelygioms sienoms ir luboms, nepakeičiami dažant netinkuotas, pvz., gipso kartono sienas su iškiliomis siūlėmis. Ruošiantis dažyti naują arba iki tol netinkuotą sieną, rekomenduojama ją nugruntuoti, kad dažai kuo lygiau gultų.

Kai kuriais atvejais nuo matinių paviršių labai sunku pašalinti dėmes. Jų porėtas paviršius sulaiko teršalus ir yra sunkiau valomas nei nudažytas blizgiais dažais.

Renkamės spalvą

Nėra griežtų ir visiems bendrų spalvos pasirinkimo taisyklių, tačiau egzistuoja tam tikri spalvų deriniai, kuriuos žinodami niekada neapsiriksite.

Vienspalvė danga – naudojama viena, bet įvairaus intensyvumo spalva. Pvz., šviesiai mėlynas namo išorės apkalas ir tamsiai mėlynos langinės bei apdaila.

Planuodami dažyti namo vidų ar išorę, iš pradžių apsižvalgykite. Patalpoje reikia atkreipti dėmesį į kambario baldų bei gretimų kambarių pagrindines spalvas , išorėje – plytų, akmens mūrų, stogo spalvą. Spalvai reikšmės turi kaimyninių namų fasadų ir netgi aplink augančių medžių bei krūmų spalva. Tikriausiai nesinorėtų namo dažyti taip pat kaip kaimynas, tačiau reikėtų pasirinkti prie jo namo derančią pagrindinę spalvą.

Vidaus sienoms beveik visada tinka neutrali spalva, pvz., smėlio. Luboms ir apdailai – balta. Prie baltų lubų ir apdailos dera daugelis spalvų. Lauko apkalui tinka balta, smėlinė ar kita neutrali spalva, o apdailai parenkama tamsesnė spalva, pvz., tamsiai ruda.

Spalvos efektai

Nudažius namo išorę šviesia ryškia spalva, pvz., geltona, jis atrodys didesnis nei yra iš tikrųjų ir išsiskirs iš aplinkos. Tamsi spalva namą optiškai sumažins. Tokie pat dėsniai galioja ir viduje. Jei lubos per žemos, jas “pakelsite” nudažydami šviesesne nei sienos spalva, ir atvirkščiai. Jei norite pailginti kvadratinį kambarį, vieną sieną nudažykite kontrastinga spalva. Norėdami praplatinti ilgą ir siaurą kambarį, sodria spalva padenkite dvi siauresnes sienas, o kitas nudažykite šviesiai. Daugiau šilumos ir jaukumo patalpai suteikia raudona, oranžinė ir geltona, o vėsumo – žalia bei mėlyna spalvos.

Nudažius namo išorę šviesiai, temperatūra namo viduje sumažės. Jei gyvenate pajūryje, namą patartume dažyti baltai ar šviesia pasteline spalva, jei šaltesnio klimato zonoje – tamsia , saulės šilumą absorbuojančia spalva.

PrastaiPuiku (4 votes, average: 9.25 out of 10)
Loading...
  1. , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy