Kaip Efektyviai Sutaupyti Namuose

Šykštus moka dvigubai, taupus — perpus mažiau

Nuo 1995 metų Europos Komisija įdiegė buitinių prietaisų energijos efektyvumo skalę. Ją galima rasti ant kiekvieno Europos Bendrijos šalyse pagaminto buitinio prietaiso. Ši skalė padės pasirinkti prietaisą, vartojantį mažiau energijos.

Energijos efektyvumo skalė

energijos-taupumo-skale

G raidė reiškia neefektyviausias

Ši skalė parodo, kaip efektyviai prietaisas vartoja energiją, palyginti su kitais rinkoje esančiais tokiais pat prietaisais. Pvz., kuo aukštesnę poziciją šioje skalėje užima skalbiamoji mašina, tuo mažiau ji vartoja elektros energijos ir vandens tam pačiam darbui atlikti.  A kategorijos prietaisai yra efektyviausi. G – mažiausiai efektyvūs.

Pirkdami naują šaldytuvą (šaldiklį), atkreipkite dėmesį į energijos efektyvumo skalę: įsigiję A, o ne G kategorijos prietaisą, jūs išleisite dvigubai mažiau pinigų elektros energijai, pvz.,

Energijos suvartojimas Elektros energijos kaina per metus

700 kwh per metus 700 x 35 ct – 245 lt

400 kwh per metus 400 x 35 ct – 140 lt

Per metus sutaupyta pinigų 105 lt

Ekologija

eco-zenklas-es Kai kurie buitiniai prietaisai žymimi vadinamuoju „ EKO ženklu (gėlyte). Jis rodo , kad buitinis prietaisas atitinka griežtus aplinkos apsaugos reikalavimus ir yra geriausias iš visų tos kategorijos prietaisų.

Elektros energijos suvartojimas

Skaičius, kuriuo žymimas elektros energijos suvartojimas, nusako, kiek elektros energijos skalbiamoji mašina suvartoja vienam skalbimo ciklui. Šis skaičius yra pagrįstas laboratoriniais tyrimais, skalbiant medvilnę 60 C temperatūros vandenyje.

Šaldytuvo (šaldiklio) suvartojamos energijos kiekis priklauso nuo to , kokiu galingumu veikia prietaisas. Tyrimais įrodyta, jog senas tarybinis šaldytuvas „suryja” apie 43 proc. elektros energijos, kurią per metus suvartoja šeima. Šiuolaikiniams šaldytuvams jos reikia 30 proc. mažiau. Nors tokie šaldytuvai brangesni, jie atsiperka per keletą metų.

Skalbimo ir gręžimo efektyvumas

„ A „ kategorija parodo geriausią skalbimą, „ G „ – blogiausią. Atitinkamos kategorijos atspindi ir gręžimo kokybę : kuo didesnis skalbiamosios mašinos būgno apsukų skaičius per minutę , tuo greičiau išgręžiami skalbiniai.

Vandens sunaudojimas

Vandens sunaudojimas nurodomas litrais vienam skalbimo ciklui. Pvz., jei skalbiate skalbiamąja mašina, kuri vietoj 80 l vandens vienam skalbimo ciklui sunaudoja tik 60 l, galite sutaupyti iki 3000 l vandens per metus. Vidutiniškai tiek vandens per mėnesį suvartoja vienas žmogus.

Triukšmas

Kuo mažiau decibelų , tuo mažesnį triukšmą skalbiamoji mašina skleidžia skalbimo ir gręžimo metu, o šaldytuvas tyliau burzgia. Gamintojai nėra įpareigoti nurodyti šiuos duomenis, be to, mes dar ne taip gerai gyvename , kad rinkdamiesi buitinį prietaisą nerimautume dėl jo skleidžiamo triukšmo.

Kur dingsta elektra?

Gavote nemenką sąskaitą už suvartotą elektros energiją. Kaip sužinoti, kuris elektrinis prietaisas „nusikalto” labiausiai? Yra paskaičiuota, jog būste, kuriame įrengtas centrinis šildymas, skalbiamosios mašinos ir indaplovės sunaudoja 33 proc., šaldytuvas – 18 proc., elektrinė viryklė – 16 proc., televizorius – 12 proc., kiti buitiniai prietaisai – apie 8 proc., visos elektros energijos, apšvietimas „suryja” likusius 13 proc.

Žinotina, kad gruzdintuvė ( fritiūrinis puodas ) sunaudoja 20 proc. mažiau elektros energijos negu tokio paties galingumo elektros viryklė. Energijos nuostoliai bus dar mažesni, jei naudositės gruzdintuve su programuojama temperatūra.

Mikrobangų krosnelė – greitas ir pigus būdas pašildyti maistą : nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ar kaitvietė, o maistas. Be to , pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.

Kaip taupyti šaldant

  • Šaldytuvą ( šaldiklį ) statykite kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių bei šildymo prietaisų.
  • Stenkitės, kad už ir virš šaldytuvo ( šaldiklio ) liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai, o aušinimo grotelės, esančios už prietaiso , visada būtų švarios.
  • Stenkitės palaikyti optimalią temperatūrą: šaldytuve – nuo 0 C iki 4 C, šaldikliuose – nuo minus 18 C iki minus 5 C .Į šaldymo prietaisus nedėkite šiltų ir karštų patiekalų.
  • Kai šaldymo kamera apledėja 5-7 mm sluoksniu, šaldytuvą atšildykite. Kuo daugiau jame ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.
  • Užšaldytą maistą atšildykite apatinėje šaldytuvo lentynoje, o ne išėmę iš šaldytuvo.
  • Nedarinėkite be reikalo šaldytuvo durelių. Dažniau vartojamą maistą dėkite arčiau.

Kaip taupyti skalbiant

  • Skalbkite tik pilną skalbiamąją mašiną – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti.
  • Nustatykite mažiausią galimą temperatūrą.
  • Naudokite koncentruotas skalbimo priemones kartu su specialiais balikliais – taip galima skalbti spalvotus ir baltus drabužius kartu 40 C temperatūros vandenyje.
  • Jei skalbiate nedaug ir mažai užterštus skalbinius, rinkitės trumpiausią skalbimo ciklą ir ekonomišką režimą.
  • Jei turite dviejų tarifų elektros skaitiklį, skalbti pradėkite po 22 val. – tada pigesnė elektros energija.

Skalbimo miltelius semkite matuokliu. Automatinėse skalbimo mašinose po skalbimo priemonėms pilti skirtu stalčiumi paprastai prisikaupia miltelių. Kad taip neatsitiktų, įsigykite specialias plastmasines dėžutes. Įpylę miltelių normą, dėžutę kartu su skalbiniais įmeskite į mašinos būgną – skalbimo priemonių nuostoliai bus minimalūs.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 5.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy