LED Apšvietimas

led-apsvietimasKaip kineskopinius televizorius pakeitė LED ir plazminiai, stacionarius telefonus – mobilieji ir vėliau išmanieji, taip ir kaitriasias lemputes pamažu išstumia LED technologijos apšvietimas. Naudodami LED apšvietimą efektą pajusite jau kitą mėnesį pažvelgę į savo sąskaitą už elektrą.

Kas yra LED apšvietimas?

LED arba šviesą skleidžiantys diodai, tai puslaidininkiai prietaisai, kurie skleidžia matomą šviesą, kai jais teka elektros srovė.

Kuo LED skiriasi nuo kitų lempučių?

LED lempos žymiai didesnę tekančios elektros srovės dalį paverčia matoma šviesa nei paprastos halogeninės ar liuminescencinės lempos. Dėl šios priežasties LED lempos veikia ilgiau, efektyviau, yra universalesnės ir kompaktiškesnės. Pagrindinės LED lempučių spalvos yra gintarinė, raudona, žalia ir mėlyna. Natūraliai baltos spalvos LED nėra. Norint išgauti standartinių halogeninių lempučių šiltai geltoną spalvą LED diodai yra padengti geltonos spalvos fosforiniu apdangalu, kuris pakeičia skleidžiamą spalvą. Spalvoti LED šviestukai naudojami įvairiose signalinėse lempose kaip kad šviesoforai, automobilių stop žibintai arba kaip indikatoriai, pav. kompiuterio įjungimo mygtukas arba dujų likučio indikatorius automobilyje.

Nors pats LED diodas yra gana mažas, tačiau gamintojai juos montuoja ant panašios į kaitrines lemputes platformos, kad perėjimas prie naujos technologijos būtų kuo paprastesnis. Tiesiog išsukate senąją kaitrinę lemputę ir pakeičiate ją į LED.

led-lempute

Dėl savo mažumo LED panaudojimo apšvietime galimybė žymiai platesnės. Kai kurios LED lemputės atrodo panašios į standartines kaitrines ar halogenines lemputes, kitos skiriasi, bet visos jos lenkia pastarasias savo galimybėmis.

LED lemputės skirtingai nei paprastos, šviečia kryptiškai, t.y. jų skleidžiamas šviesos srautas nukreiptas į vieną pusę. Kaitriosios lemputės šviesą ir šilumą skleidžia visomis kryptimis vienodai. Dėl šios priežasties LED labiau tinka įvairioms vietoms apšviesti, bet norint priversti jas skleisti šviesą panašiai kaip kaitrinės lemputės reikia išmanesnių inžinerinių sprendimų.

LED apšvietimo spalvos

LED lempučių galima gauti įvairių spalvų nuo šiltai baltos iki natūralios dienos šviesos. Žemiau matome spalvų palyginimą Kelvinais. Skalė prasideda nuo 2700K iki 6500K. Žemesnė K reikšmė reiškia šiltesnę, geltonesnę spalvą, o kuo didesnė K reikšmė, tuo šviesa atrodo šaltesnė. Šviesos tipą galima rinktis pagal pageidavimą arba maišyti įvairius tipus ir išgauti įdomių atspalvių.

image

LED šviesumas

Norėdami palyginti LED lemputę su kaitrine ar halogenine, turime lyginti liumenus o ne vatus. Liumenai parodo, kiek šviesos išspinduliuoja lemputė, o vatai – kiek sunaudoja elektros energijos. Žemiau pateiktoje lentelėje matome, kiek liumenų LED lemputė turėtų turėti, kad pagal šviesumą atstotų senąją kaitrinę lemputę.

Kaitrinė lemputė (W, vatai) LED lemputė (min. Liumenai)
40 450
60 800
75 1100
100 1600
150 2600

Kaip išsirinkti tinkamą LED lemputę?

Norėdami išsirinkti kokybiškas LED lemputes atkreipkite dėmesį į:

  • Garantija: gamintojas turėtų suteikti ne mažiau 3 m garantiją;
  • Žinomas gamintojas. Lemputės su firmos ženklu būna kokybiškesnės nei nežinomo gamintojo produktas (Philips, Osram).
  • Efektyvumas. Ne visos LED lemputės yra vienodo efektyvumo, todėl deklaruojamas skleidžiamos šviesos ir energijos suvartojimo santykis turi būti realus.
  • Spalvos kokybė. Sviesdama LED lemputės turi išlaikyti pastovią spalvą (K) ir šviesos srauto stiprumą (L).

LED tarnavimo laikas

Naudingas LED tarnavimo laikas matuojamas skirtingai nei kitų šviesos šaltinių (pav. fluorescencinių ar kaitriųjų). Taip yra todėl, kad LED dažniausiai ne perdega, bet žymiai sumažina savo šviesos stiprumą ir pakeičia skleidžiamą spalvą. Todėl deklaruojama LED lempučių gyvavimo trukmė reiškia laiką, per kurį tikėtina jų skleidžiama šviesa sumažės 30%.

LED maitinimas ir skleidžiama šiluma

Kadangi LED neskleidžia šviesos visomis kryptimis, kaip tai daro kaitrinės ir halogeninės lemputės, išsiskirianti šiluma turi būti pašalinama kitais būdais. Dažniausiai tai pasiekiama šilumą perduodant į metalinį cokolio korpusą. Efektyvus LED lemputės temperatūros reguliavimas yra pats svarbiausias jos ilgaamžiškumo faktorius. Kuo aukštesnėje temperatūrose veikia LED, tuo greičiau mažėja jos skleidžiamos sviesos stiprumas ir spalva.

LED palyginimas su kitomis lempomis

Pabaigai pateiksime LED palyginimą su kitomis apšvietimo lemputėmis, iš kurio matysis, per kiek laiko atsiperka LED apšvietimas.

Atsiperkamumo palyginimas 60W kaitrinės lemputės su LED ir kitų tipų lemputėmis. Elektros kaina imama vidutinė 50ct už kWh
Kaitrinė Halogeninė Liuminescencinė LED
Kaina už lemputę, Lt 2 3 12 25
Naudojama galia, W 60 43 14 9.5
Skleidžiamas liumenų kiekis, L 860 750 775 800
L/W liumenai 1 vatui 14.3 17.4 55.4 84.2
Spalvos temperatūra, K 2700 2900 2700 2700
CRI indeksas 100 100 82 80
Tarnavimo trukmė valandomis 1,000 1,000 10,000 25,000
Lemputės tarnavimo laikas metais, kai per dieną dega 6 val. 0.5 0.5 4.6 >11.4
Energijos suvartojimas per metus,kaina už sunaudotą elektrą 131kWh65,5Lt 94kWh47,1Lt 30,66 kWh15,33Lt 20,8 kWh10,4Lt
Bendra suma (lemputės ir jų keitimas, plius elektra) 69,5Lt 53,1Lt 27,33Lt 35,4Lt
Bendra kaina paskaičiuota 860-iai liumenų, Lt 69,5Lt 60,88Lt 30,32Lt 38,05Lt

Iš lentelės matome, kad  sutaupymo efektas LED ir kaitrinių lempučių jau beveik dvigubas (69,5Lt prieš 38,05Lt)  vos per 1 metus. Nors, atrodo, liuminescencinės laimi, tačiau paskaičiuota lentelė yra tik metams. LED apšvietimo kaina bėgant laikui ir toliau santykinai mažesnė dėl mažiausio naudojamo energijos kiekio ir keitimo kaštų. Atkreipkite dėmesį, kad per metus kaitrines ir halogenines lemputes keisite 2 kartus, kai tuo tarpu liuminescencinė tarnaus apie 5 metus, o LED daugiau nei 10 metų.

Taigi matome, kad už LED apšvietimą sumokėję šiek tiek brangiau šiandien, rezultatą pajusime labai greitai.

LED apšvietimo sprendimai ir idėjos (nuotraukų albumas)

led-apsvietimas

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy