Vidaus Durys: Kaip ir Kokias Išsirinkti?
Laikai, kai vidaus durys buvo tik patalpų atskyrimo priemonė, seniai praėjo. Šiandien jos – vienas svarbiausių būsto interjero elementų. Beje, ir nemažai kainuojantis.
Kaip išsirinkti vidaus duris? Vieno atsakymo nėra. Durų gamintojai nuolat tobulėja ir gamina vis įmantresnes duris. Vienos dailios, kitos įdomios, trečios efektingai atrodančios. Specialistai pataria ramiai susidėlioti prioritetus ir susirašyti savo kriterijus, pagal kuriuos rinksitės duris.
Durų gamybos technologija
Vienas pirmųjų pasirinkimo kriterijų yra medžiaga, iš kurios durys pagamintos. Durys būna įsprūdinės (įsprūdos -durų rėmtarpių užpildai) ir karkasinės. Abiejų tipų durims tvirtumą suteikia rėmas, vidus užpildomas užpildu, o paviršiaus sluoksnį sudaro apdaila. Vidaus duris pagal gamybos technologiją galime suskirstyti į keletą grupių: medienos masyvo, faneruotas, laminuotas ir vis populiarėjančios medžiagos – stiklo. Nuo medžiagų labai priklausys durų kaina ir savybės.
• Medžio masyvo durys yra vienos populiariausių ir kokybiškiausių. Jos gaminamos iš vieno medžio medienos. Tokios durys yra ilgaamžės, jas nesunku restauruoti, perdažyti. Pačios brangiausios yra pagamintos iš kietmedžio, tokio kaip ąžuolas ar uosis.
Jų retai būna masinėje prekyboje -dažniausiai jos gaminamos pagal individualų užsakymą. Nors šios durys gali tarnauti iki 100 metų, jų trūkumas – svoris. Durys pradeda „sėsti“ ir tampa nesandarios. Be to, jos jautrios drėgmės poveikiui.
Medžio masyvo durys gali būti gaminamos ir iš pušies ar eglės. Durų iš spygliuočių medienos masyvo kainos priskiriamos vidutinių kategorijai. Dažniausiai tokios durys parduodamos nelakuotos. Jų kaina iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti mažesnė nei faneruotų, bet po kokybiško dažymo gerokai išauga. Spygliuočių durys laikui bėgant patamsėja. Spalva kartais pasikeičia netolygiai, todėl smarkiai suprastėja durų estetinis vaizdas. Dar vienas trūkumas – dėl drėgmės jos gali deformuotis ir sandariai nebeužsidaryti. Tokios durys gali būti eksploatuojamos apie 30 metų.
• Laminuotos durys yra padengiamos specialia dekoratyvine plėvele. Durų laminatas gali būti labai įvairus: nuo popieriaus pagrindo iki CPL – pačių storiausių plastikinių paviršių. Laminuotos durys nėra atsparios stipriam mechaniniam poveikiui, jas gana sunku restauruoti, tačiau prižiūrėti labai paprasta: jos lengvai valomos, galima naudoti net valomuosius skysčius su aktyviosiomis medžiagomis. Rinkdamiesi tokias duris rasite didžiulį modelių, sandaros bei kainos pasirinkimą.
• Faneruotų durų gamybos principas -jų pagrindas apklijuojamas specialiu medienos lukštu. Tokios durys priskiriamos vidutiniškai kainuojantiems gaminiams. Prekyboje galima rasti faneruotų durų, kurių vidaus sandara skirtinga. Pačios pigiausios yra su akyto kartono ar popieriaus užpildu, brangesnės – su medžio drožlių arba klijuotos medienos užpildu. Faneruotų durų paviršių, kaip ir medžio masyvo durų, galima nesunkiai atnaujinti. Specialistai pataria rinktis tvirtos sandaros faneruotas duris.
• Stiklinės durys gali būti labai įvairios: stumdomosios ar varstomosios, paprasto ar matinio stiklo, su stakta ar berėmės, kai lankstai tvirtinami prie stiklo – paruošiama speciali anga, o į ją įstatomos durys. Stiklinės durys buto interjere atrodo labai stilingai ir gali tapti interjero puošmena, be to, net ir mažiausią butą paverčia vizualiai didesne erdve. Durims naudojamas tik grūdintas stiklas. Jis yra labai stiprus -jį nėra taip paprasta sudaužyti. Net ir sudužęs toks stiklas subyra į stambius ir, svarbiausia, neaštrius gabalus. Todėl traumų tikimybė yra labai nedidelė.
Durų stilius: klasika ar modernumas?
Vidaus durys pagal savo stilių visada derinamos prie bendros interjero atmosferos. Vyrauja du pagrindiniai stiliai: klasika ir modernas. Tiesa, durys gali būti ir išskirtiniu interjero elementu, tačiau ieškodami tokių sprendimų, būkite ypač apdairūs. Įspūdingai atrodo klasikinio stiliaus durys dekoratyviais karnizais, išraiškingais apvadais. Pasirinkus tinkamus puošybos elementus, jas galima pritaikyti ir šiuolaikiškiems interjerams. Specialistų teigimu, klasikinio stiliaus durys nepabosta dešimt metų, o modernių mados kinta daug greičiau.
Vidaus durys – į akis krintantis interjero elementas, todėl spalvinė harmonija tiesiog būtina. Tradiciškai durų spalva derinama su grindų arba sienų spalva. Tačiau duris derinant prie grindų, skirtingos plokštumos – horizontali ir vertikali – nebūtinai darniai suskamba susiliejusios į vieną visumą.
Duris derinti prie sienų nėra sudėtinga, nes jas gaminant spalvą galima pritaikyti ir pagal standartinę paletę, ir pagal individualų pageidavimą. Durys tampa interjero akcentu, jei yra kontrastingos sienoms spalvos ar derinamos su baldais, paveikslų rėmais. Pastaruosius keletą metų pastebima tendencija rinktis baltos spalvos duris. Jos gali būti ir šiltesnio, ir šaltesnio atspalvio, su išryškintomis medienos rievėmis ar visiškai paslėptomis po dažų sluoksniu.
Duryse įkomponuotas stiklas suteikia jaukumo, durys vizualiai atrodo lengvesnės. Atsižvelgiant į šviesos poreikį, patariama derinti įsprūdines ir įstiklintas duris. Stiklai gali būti vitražiniai, raštuoti, facetuoti bei graviruoti. Visa tai, ką šiandien siūlo Lietuvos stiklo gamintojai, galima įkomponuoti ir į duris.
Durų vaizdą labai keičia apvadai.
Jų modelių yra gausybė: platesnių ir siauresnių, su grioveliais ar be jų, profiliuotų bei puoštų impostais, piliastrais. Klasikinės durys paprastai turi vieną ar kelias įsprūdas. Duris paaukština ir prabangos įspūdį sukuria virš durų montuojami karnizai. Nuo seno vyrauja tendencija, kad klasikinio stiliaus durys yra su matomais vyriais. Jie suteikia solidumo, gali būti lygūs ar dekoruoti. Vis dėlto jei savo namų interjero stilių įvardijate kaip modernią klasiką, durų vyrius galima paslėpti.
Galutiniai pasirinkimo kriterijai
Durų kaina lemia tik apie 40 proc. sprendimo. Likusią dalį nusveria vadinamieji minkštieji veiksniai: patogumas, garso izoliacija, ekologija, eksploatacinės savybės, priežiūra. Idealios durys yra tvirtos, atsparios nusidėvėjimui, lengvai prižiūrimos ir gerai izoliuojančios garsą. Žinoma, ir patogios. Durų priedai -lankstai, rankenos, spynos – dažniausiai į durų komplektą neįeina, juos reikia pasirinkti atskirai. Labai svarbu, kad visi priedai derėtų prie interjero ir durų stiliaus, spalvos, būtų patogūs ir funkcionalūs. Pasirinkimo kriterijai – aiškūs: dermė ir kaina.
Garso izoliacija kartais per daug sureikšminama. Individualių namų ir butų vidinėms durims garso izoliavimo reikalavimų nėra. Jei reikia didesnės izoliacijos, pagal užsakymą gaminamos akustinės durys. Didesnės garso izoliacijos durys montuojamos viešbučiuose, mokyklose ir kituose visuomeninės, komercinės paskirties pastatuose.
Iš ekologiškos, aplinkosaugos reikalavimus atitinkančios žaliavos pagaminti gaminiai saugo mūsų sveikatą. Pirkdami duris, pardavėjo paprašykite CE atitikties sertifikato. Jis garantuoja, jog gaminyje kenksmingų medžiagų koncentracija neviršija leidžiamos. Viena tokių medžiagų formaldehidas (dar žinomas kaip metanalis) iš gaminių garuoja gana ilgai ir yra ypač kenksmingas vaikams. Dažnai kyla klausimas, į kurią pusę geriau atidarinėti duris.Tai priklauso nuo to, tarp kokių patalpų jos yra, kokie baldai bus arti, kaip patalpoje vyksta judėjimas ir kiek yra vietos. Atsižvelgiant į patalpų dydį, padėtį bendroje erdvėje, elektros lizdų vietas, patariama varstymo kryptį gerai apgalvoti, nes permontuoti įstatytas duris nėra paprasta. Norėdami nustatyti, ar durys yra kairinės ar dešininės, atsistokite iš tos durų pusės, kad rankeną galėtumėte traukti į save.
Taip atsistojus priešais duris, paaiškės:
- jei rankena yra dešinėje, o vyrius matote kairėje durų pusėje (bus patogu duris traukti į save įstrižai kaire ranka) – durys kairinės
- jei rankena yra kairėje, o vyriai -dešinėje durų pusėje (duris trauksite į save dešine ranka) – durys dešininės.