Kaip Apsaugoti Savo Privatumą Internete?

Jei galvojate, kad naršydami internete Jūs esate niekam nematomas – labai klystate.

Neseniai plačiai nuskambėjo įvykis, apie tai, kaip žymus Lietuvos atlikėjas padavė į teismą 67 anoniminius naujienų portalų komentatorius ir bandys iš jų prisiteisti tūkstantines kompensacijas.

Panagrinėkime, kaip gaudomi anoniminiai komentatoriai ir kaip netapti panašaus ieškinio auka, net ir esant nekaltiems.

Vienintelis įkaltis – IP adresas

Kaip matyti iš pateiktos informacijos, vienintelis policijos įkaltis bylose prieš komentatorius yra asmens IP adresas.

Kas yra IP adresas ir kam jis reikalingas?

IP adresą turi kiekvienas kompiuteris, telefonas, planšetė ar kitas įrenginys, kuris jungiasi prie interneto. Jis reikalingas tam, kad svetainė, kurioje lankotės žinotų, kur siųsti duomenis pirmyn ir atgal. Kaip atrodo jūsų dabartinis IP adresas galite pasižiūrėti šiame puslapyje. Pagal IP adresą nesunku rasti realų naudotojo adresą.

Kiekviena svetainė, kurioje naršote mato jūsų IP adresą ir išsaugo jį specialiame log faile.

Kiekvienas komentaras, kurį parašote naujienų portale, yra išsaugomas kartu su jūsų IP adresu, todėl vėliau nesunku pamatyti, kuris komentaras kam priklauso.

Kaip randami IP šeimininkai?

Tarkime kažkas kreipiasi dėl neigiamo komentaro į teisėsaugą. Naujienų portalo savininkai nenorėdami problemų patikrina log failus ir randa jūsų IP adresą, kurį pateikia policijai.

Iš IP adreso iškart matosi, kuris interneto tiekėjas jums teikia paslaugą, todėl belieka kreiptis tiesiai į interneto tiekėją (Teo, Meganet ar pan.).

Interneto tiekėjas taip pat labai greitai nustato, kam priklauso IP adresas ir išduoda jūsų tikrąjį namų adresą.

Kaip matome, nuo anoniminio komentaro iki jūsų namų durų yra tik 2 žingsniai.

Ką daryti ir kaip apsaugoti savo IP adresą nuo susekimo?

Sprendimas yra gan paprastas. Tereikia naudoti VPN paslaugą.

VPN (virtual private network) paslauga paprastai tariant yra jūsų išorinio IP pakeitimas į kitą IP adresą.

Naudodami VPN galite per kelias sekundes pakeisti savo dabartinį IP adresą ir likti anonimu. Svetainė, vietoj jūsų tikrojo namų IP adreso mato naujajį IP adresą. Šis naujasis IP adresas gali būti iš bet kurios šalies (Amerikos, Kanados, Pietų Afrikos, Australijos, Latvijos ir t.t.).

Kaip VPN apsaugo jūsų privatumą?

VPN veikimo principas yra paprastas. Jūsų kompiuteris jungiasi tik prie VPN serverio, esančio kitoje šalyje ir visus duomenis gauna tik per šį ryšio kanalą.Taigi, jūsų IP adresą žino tik vienintelis serveris visame pasaulyje. Visi duomenis pakeliui iš serverio į jūsų kompiuterį yra šifruojami, todėl naudotis internetu su VPN iš principo yra net saugiau.

Dauguma VPN tiekėjų laikosi “no log” politikos, tai reiškia, kad serveryje nesaugomi jokie jūsų veiksmai ir naršymo istorija. Tarkime jūs parašote komentarą naujienų portale naudodami VPN su pakeistu IP. Vietoj jūsų tikrojo namų IP adreso portalas policijai gali pateikti tik VPN išduotą IP adresą, kuris yra kitos šalies serveryje. Šiuo serveriu naudojasi ir kiti VPN klientai, todėl tampa praktiškai neįmanoma atsekti, kas iš tiesų parašė komentarą.

VPN yra abonentinė paslauga, kuri per mėnesį kainuoja apie 5-10€, panašiai kaip kabelinė TV ar internetas. Ar jūsų saugumas vertas šios kainos, nuspręskite patys.

VPN leidžia pakeisti IP ne tik kompiuteryje, bet ir jūsų išmaniajame telefone ar planšetėje. Ši paslauga nėra prie nieko pririšta, todėl galite naudotis jos privalumais tiek kavinėje su nemokamu Wifi, tiek atostogaudami užsienio viešbutyje.

Žemiau pateikiame instrukciją, kaip užsisakyti ir naudotis vieno populiariausių pasaulyje IPVanish VPN tiekėjo paslauga.

1 Žingsnis.

Einame į IPVanish svetainę ir pasirenkame vieną iš 3 planų. Pabandymui galite rinktis 1 mėnesio planą (kuo ilgesnis užsakymo terminas, tuo pigiau kainuoja mėnesio abonentas).

ipvanish-review

Pasirinkite 1 iš 3 planų

 

2 Žingsnis

Suveskite savo registracijos duomenis ir pasirinkite apmokėjimo variantą (Paypal, Visa Mokėjimo kortelės ar kitas variantas)

3 Žingsnis

Po apmokėjimo į savo elektroninio pašto dėžutę gausite prisijungimo duomenis. Juos reikės įvesti į IP keitimo programą, kad galėtumėte naudotis VPN paslauga.

4. Žingsnis

Iš IPVanish svetainės parsisiųskite programėlę savo kompiuteriui, telefonui ar kitam įrenginiui.

Programėlės visiems įrenginiams

Programėlės visiems įrenginiams

 

5. Žingsnis

Atsidarykite programėlę IPVanish savo kompiuteryje ir suveskite prisijungimo duomenis. Programos lange žemėlapis rodo jūsų dabartinę vietą. Statusas – nesaugu.

ipvanish-review3

Dabartinio IP adresas ir vieta žemėlapyje. Matomas visiems, prie kurių svetainių jungiatės.

 

Dabar pasirinkite meniu punktą “Server selection”. Jame atsidarys sąrašas serverių, prie kurių galite prisijungti. Pasirinkite vieną iš jų ir paspauskite “Connect”. Po kelių akimirkų prisijungsite prie pasirinkto serverio ir jūsų IP pasikeis.

ipvanish-review4

Galite rinktis iš daugybės serverių visame pasaulyje.

 

6 Žingsnis.

Įsitikiname, kad IP tikrai pasikeitė. Grįžtame į “Dashboard” meniu ir žemėlapyje matome savo naujajį adresą (šiuo atveju Londonas). Galite dar kartą patikrinti savo IP puslapyje IP tikrinimas.

ipvanish-review5

IP adresas pakeistas į naują, esantį UK

 

Po IP keitimo galite drąsiai naudotis visomis svetainėmis ir žinoti, kad niekas jūsų nebegalės atsekti pagal IP adresą.

Kiti didžiausi VPN paslaugų tiekėjai:

Kiti VPN naudojimo privalumai

VPN nebūtinai naudojamas tik kaip būdas pasislėpti internete. Dauguma europos gyventojų naudoja VPN paslaugą norėdami nemokamai žiūrėti, tokių svetainių kaip Hulu ar Netflix tv programas. Šios svetainės yra prieinamos tik Amerikos gyventojams ir vieninetelis būdas gauti amerikietišką IP adresą yra naudoti VPN paslaugą.

Jeigu iškyla sunkumų naudojantis VPN, rašykite komentaruose.

PrastaiPuiku (4 votes, average: 9.50 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , ,
2 komentarai

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy