Mažos Buitinės ir Namų Remonto Gudrybės
Vinių kalimas. Kalamas mažas vinutes nepatogu laikyti,, todėl įbeskite jas į siauras popieriaus juosteles – be vargo įkalsite. Kaldami vinis, žiūrėkite ne į plaktuką, o į kalamą vinį. Nemėginkite kalti vinį į neatremtą lentą. Nuo plaktuko smūgių ji spyruokliuoja, dėl to vinis iššoka atgal, sunkiai sminga į medį.
Kaldami ilgas vinis, pirma išgręžkite maždaug pusės vinies ilgio skylutę, o kietoje medienoje – dviejų trečdalių.
Sunku įkalti vinį į kietą medieną. Vinies smaigalį įtrinkite paprasta žvake. Tuomet vinį lengvai įkalsite į bet kokią medieną. Kad žvakė visada būtų po ranka, išgręžkite plaktuko rankenoje 5 mm skersmens ir 10-12 mm gylio skylutę ir įvarvinkite į ją vaško arba parafino.
Jeigu norite pakabinti paveikslą senoje vietoje, kur vinis remontuojant iškrito, naujai kalamą vinį apvyniokite vata ir aptepkite klijais.
Kalant vinį į tinkuotą sieną, tinkas trupa. Kad jis netrupėtų , prie sienos, kur turi būti kalama vinis, priklijuokite gabalėlį pleistro.
Medsraigčių įsukimas. Į medžio drožlių plokštę gana sunku įsukti medsraigtį. Išgręžkite skylutę, ir prileiskite klijų, įkiškite minkštos plastmasės vamzdelio galiuką ir įsukite medsraigtį. Kaip į mūro sieną įsukti medsraigtį? Pirmiausia išgręžkite sienoje skylę, įkalkite medinį kaištelį ir į jį įsukite medsraigtį.
Varžtai. Jeigu įsuktas varžtas aprūdijo ir jį reikia atsukti, tai iš visų pusių padaužykite varžtą plaktuku.
Smarkiai aprūdijusio varžto arba veržlės neįmanoma atsukti net tuomet, kai mėginama juos atmirkyti žibalu arba benzinu. Sujungimo vietą apvyniokite acte sumirkytu skudurėliu. Per 20-30 minučių actas rūdis suėda. Išsuktas detales nuplaukite vandeniu.
Gręžimas. Skylę fajansinėje plytelėje gręžkite atsargiai. Pirmiausia , kad neslidinėtų grąžtas, priklijuokite prie plytelės gabalėlį pleistro, glazūroje vinimi prakalkite skylutę, įstatykite į ją grąžtą ir gręžkite iš pradžių mažo skersmens grąžtu, paskui vis didesnio skersmens grąžtu.
Nulūžo grąžtas ir dalis jo stipriai įstrigo detalėje. Ką daryti? Į skylę, kurioje įstrigo gabalėlis grąžto, įpilkite truputį alyvos. Po to apverskite detalę ir lengvai suduokite į ją plaktuku. Nuolauža ir drožlės iškris.
Grąžtas ilgiau laikys, jei gręždami plytą arba betoną vis pavilgysite vandeniu.
Išgręžti skylę stikle visiškai nesunku. Tą vietą, kur norite gręžti, patepkite terpentinu.
Pjovimas. Pjūklas su prastai išvestu keliu gerai slys, kai geležtę ( iki dantų ) patepsite muilu.
Jeigu rankinis pjūklas cypia ir įstringa, tai jo dantis patrinkite muilu. Muilas taip pat padeda ir tuomet, kai pjūklas prastai pjauna žalią arba smalingą medį.
Pjaunant fanerą, jos paviršius šerpetoja. Kad kraštai būtų lygūs, pjovimo liniją suvilgykite karštu vandeniu.
Perpjauti banguotą šiferio lakštą, ypač įstrižai, labai sunku. Uždėję ant abiejų lakšto pusių drėgnus skudurus, sudrėkinkite pjaunamąją vietą. Sudrėkęs šiferis yra kur kas minkštesnis.
Švitrinį popierių patogiausia pjauti vinimi. Pridėkite liniuotę ir vinies smaigaliu keletą kartų perbraukite per išvirkščiąją lapo pusę. Paskui atsiplėškite reikalingo didumo gabalą. Kraštas bus lygus.
Įrankiai. Medinės stalių įrankių rankenėlės ilgainiui susidėvi, todėl jas reikia keisti. Nusipirkę naują, neskubėkite jos mauti ant įrankio, pavyzdžiui, ant dildės. Pirmiausia smailiajame dildės gale kirstuku padarykite keletą įstrižų įkartų. Jos tvirtai laikys rankenėlę, ir dildė nesmuks. Kad rankenėlė ilgiau nesusidėvėtų, ant priekinio jos kaklelio užmaukite metalinę įvorę ir suveržkite spaustuvais skersai nupjauta didele veržle.
Metalinius įrankius gerai galima išvalyti šitokiu skiediniu .Į butelį su žibalu sudėkite pusės žvakės drožlės, butelį pašildykite inde su šiltu vandeniu. Kai drožlės ištirps, gautu skysčiu patepkite metalinius įrankius. Praėjus parai , nuo metalo paviršiaus lengvai nusitrina rūdys ir kiti nešvarumai, bet įrankių paviršius pasidengia stearino sluoksneliu, kuris apsaugo juos, kad nerūdytų.
Jeigu norite nuo rūdžių apsaugoti metalinius įrankius, tai padenkite juos plonu vaško sluoksneliu ir šilumoje gerai išdžiovinkite. ( Imama viena dalis vaško ir dvi dalys benzino. Mišinys pašildomas katštame vandenyje.)
Klijavimas. Porcelianinius, fajansinius, plastmasinius ir medžio dirbinius, medinius kibirus, bakus ( išskyrus indus maistui gaminti ) galite suklijuoti klijais BF-2 .Tik žiūrėkite, kad į klijus nepatektų vandens.
Klijuojamų daiktų paviršių švariai nuplaukite karštu vandeniu su soda, o metalinių – nušveiskite švitriniu popieriumi ir nuvalykite benzinu. Klijuojąmąsias vietas patepkite plonu klijų sluoksneliu ir išdžiovinkite. Po to užtepkite storą klijų sluoksnį. Kai jis truputį pradžius, detales sujunkite ir suspauskite veržtuvu .
Odinius dirbinius klijuokite klijais BF-4. Nuo klijuojamų vietų nuvalykite dulkes, po to patrinkite brūžekliu arba švitriniu popieriumi. Patepkite klijais, leiskite 15-20 min. padžiūti ir patepkite dar kartą. Paskui pateptas vietas sujunkite ir ant ;siūlės; uždėkite šiltą laidynę. Palaikykite 4-5 minutes. Po to laidynę nukelkite, suklijuotą detalę stipriai suveržkite virvute ir taip palikite dar 2-3 valandas.
Jeigu norite suklijuoti sudužusį molinį puodą arba kitą indą , tai paimkite negęsintų kalkių, sutrinkite ir sumaišykite su rūgpieniu. Gauta košele patepkite klijuojamus molinio indo kraštus ir suglauskite juos. Džiovinkite dvi paras.
Plėvelės suvirinimas. Polietileninę plėvelę galima suvirinti vaikišku elektriniu degintuvu, pavyzdžiui, kai norite polietilenine plėvele aplenkti kokį nors dokumentą. Įdėkite jį tarp dviejų plėvelės sluoksnių ir elektriniu degintuvu perbraukite pagal pakraščius . Plėvelę drauge ir nupjausite, ir suvirinsite jos kraštus.
Ką daryti tuomet, kai reikia ”suklijuoti” polietileninę plėvelę šiltnamiui? Ant stalo paklokite antklodę lygiai taip pat kaip baltiniams lyginti. Plėvelės kraštai turi būti švarūs. Sudėkite juos vieną ant kito 10 cm pločiu. Ant tos vietos, kur sudurta, paklokite laikraštinio popieriaus juostas ir lėtai braukite karšta laidyne. Nuo karštos plėvelės popierių nuimkite po minutės, kitos.
Nesunku pasidaryti. Jeigu neturite atsuktuvo mažiems sraigteliams atsukti ( prietaisų , laikrodžių ir kt. remontui ), tai vietoj jo pasinaudokite mokykline plunksna. Vieną jos puselę nulaužkite, o kitą nugaląskite iki reikalingo didumo. Plunksną įstatykite į plunksnakotį ir naudokite kaip atsuktuvą.
Jeigu norite plakatine plačia plunksna nubrėžti išsyk dvi skirtingo pločio linijas, tai rašomąjį paviršių įpjaukite dilde iki tokio pločio, kiek reikalinga. Šitokia plunksna galite nubrėžti įvairius rėmelius, dekoratyvines linijas ir kt.
Reikalingos formos teptuką galite pasidaryti apkarpę jį elektrine skutimosi mašinėle.
Patogią lesyklėlę zylėms galite padaryti iš daržovėms fasuoti skirto kaproninio maišelio. Į jį įdėkite lašinių, dešros likučių ir pakabinkite ant medžio. Ir zylėms patogu lesti užsikabinus už tinklelio , ir neiškrinta iš lesyklėlės lesalas.
Vandeniui šildyti kolonėlę galite patobulinti. Į vidinį vamzdį įstatykite 4-5 vijų spiralę, susuktą iš plieninės 1,5 mm storio ir 80 mm pločio juostos. Šitokioje kolonėlėje vanduo sušyla triskart greičiau ir tam reikia dvigubai mažiau malkų.
Rašymo priemonės. Kai automatinis kotelis leidžia rašalą, jį sutaisysite šitaip: atsukite dangtelį per vieną sriegį ir į plyšelį įtrinkite plastilino. Užsukę dangtelį, išspaustą plastiliną nuvalykite.
Jeigu buteliuke sutirštėjo rašalas, įlašinkite į jį acto.
Kad šratinukų šerdelės neišdžiūtų, laikykite jas nedideliame buteliuke, į kurį įpilta šiek tiek acetono (2-5 mm ). Buteliuką gerai užkimškite, kad acetonas neišgaruotų. Acetono garuose pasta nekietėja. Išdžiūvusias šerdeles 2-3 dienas palaikykite acetono garuose, jos vėl rašys. Šratinukų šerdeles galite laikyti ir hermetiškame polietileniniame pakete, tik į jo dugną įdėkite vatos tamponą, sumirkytą acetonu arba kokiu nors kitu tirpikliu.
Jeigu šratinuko atvirasis galas apdžiūvo ir neberašo, įlašinkite 2-3 lašus acetono. Paskui adata pradurkite plutelę. Šratinukas vėl rašys.
Kiti darbai. Elektrinė laidynė gali būti vulkanizatoriumi tuomet, kai namuose reikia suremontuoti nedidelį daiktą. Ant nuvalytos sutrūkusios vietos uždėkite gumą, ant jos popierių ir viską iš viršaus prispauskite laidyne. Ant jos uždėkite svarstį. Vulkanizuojama 10-15 min. laidynės temperatūra turi būti 140-150 C .Žiūrėkite, kad guma neperdegtų. Svylančios gumos kvapas įspėja, jog per daug kaitinama.
Jeigu reikia pripūsti daug balionėlių, pavyzdžiui, šventei vaikų darželyje, mokykloje, tai šį darbą galite lengvai atlikti dulkių siurbliu. Ant žarnos, prijungtos prie išėjimo angos, uždėkite kūgio formos popierinį vamzdelį, o ant jo užmaukite balionėlį ir įjunkite siurblį.
Jeigu apipelijo statinė, tai karštame vandenyje ištirpinkite 100-200 g ( atsižvelgdami į statinės talpą ) pelenų ( galima kalcinuotos sodos ), supilkite į statinę ir gerai išplaukite, paskui išgarinkite.
Naują šluotelę pamirkykite 2-3 valandas karštame sūriame vandenyje. Ji triskart ilgiau tarnaus.
Sunkiai prieinamus magnetofono mazgus patogiausia tepti pačių pasidaryta tepaline. Tam tinka vaistams lašinti pipetė ir medicininio švirkšto adata. Pipetę švariai išplaukite ir išdžiovinkite . Ant kamštuko-gaubtelio sriegių užvyniokite klijais BF-2 pateptą vatos grįžtelę, ant noselės užmaukite adatą. Tepalinė prisiurbiama alyvos kaip paprasta pipetė.
Perpilant benziną iš vieno indo į kitą , paprastai naudojama guminė žarna. Kas šią operaciją dažnai atlieka , žino kaip tai kenkia sveikatai: benzino garai pakliūva į burną ir plaučius. Kad to neatsitiktų, medžiagos lopinėlį pririškite prie plonos, stangrios vielos, pratraukite pro guminę žarną, įleiskite į indą, ir benzinas pradės tekėti.
Iš patirties. Jeigu norite, kad žvakutės ant naujametinės eglutės nevarvėtų, tai valandą jas palaikykite šaltame vandenyje, po to sausai nušluostykite.
Jeigu termometre į keletą dalių suskilo gyvsidabris, šildykite jį ( tik neperkaitinkite) karštame vandenyje tol, kol gyvsidabrio stulpelis pakils iki skalės viršaus. Termometras vėl tiks naudoti.
Jeigu neturite specialaus tirpiklio lakui nuo teptuko nuvalyti, tai pamerkite jį parai į vandenį. Lakas sukietės, bet pasidarys trapus ir jį lengvai pašalinsite.
Dirbant kastuvu, kirviu arba kitu įrankiu, greitai prisitrina nuospaudos. Pirštinės apsaugo rankas, bet dirbti ne visada patogu. Vietoj pirštinių ant delno užsimaukite platoką poroloninį žiedą. Jis ir dirbti nekliūdys, ir nuo nuospaudų apsaugos.
Jeigu norite, kad žalios malkos greičiau įsidegtų, tai nepilkite ant jų benzino ar žibalo, bet užberkite saujelę stambios druskos.
Kad greičiau išdžiūtų drėgnas rūsys, pastatykite jame indą su šviežiomis degtomis kalkėmis. Sugėrusios drėgmę, kalkės subyra. Jeigu rūsys vis dar drėgnas, kalkes pakeiskite naujomis.