Šamotinės plytos (panaudojimas ir savybės)

Koklių krosnys mūrijamos iš vadinamųjų šamotinių medžiagų. Tai šamotinė žaliava, molis, žaliavinis kaolinas ir sienitas. Atsižvelgiant į žaliavų santykį, degamos šamotinės plytos įgyja rausvą ar gelsvą spalvą. Šamotinės plytos, iš kurių mūrysime krosnį, kaisdamos turi kuo mažiau plėstis.

Šamotinės plytos formuojamos paruoštą masę dedant į presą, kuriuo išspaudžiama juosta ir supjaustoma gabalais. Ruošiniai džiovinami, kol juose lieka ne daugiau kaip 6% drėgmės, paskui degami krosnyje 1000—1200°C. Nuo to momento, kai visiškai pripildoma degimo krosnis, iki tol, kol iš jos išimamos jau pagamintos plokštės ar plytos, prabėga 10—20 dienų. Trukmę lemia ruošinių storis.Tada gamintojas tikrina jų atsparumą ir rūšiuoja. Gaminiuose neturi būti jokių pastebimų intarpų, pažeidimų ar deformacijų.

Pabarbenus galima aptikti ir plika akimi nematomų defektų. Standartų neatitinkančios šamotinės plokštės atskiriamos, susmulkinamos ir granulių pavidalu vėl maišomos į žaliavos masę. Leistini šamotinių plokščių masės nukrypimai, priklausomai nuo kokybės klasės, gali būti 2—4%. Jei plokštė ilgesnė nei 25 cm, leistinas jos įlinkis negali būti didesnis kaip 1,5%.

šamotinės plytos

Šamotinės Plytos

Šamotinių gaminių kokybė kartais skirtinga. Pirkdami juos savo krosnies degimo ertmei, rinkitės tokius, kurių lydymosi temperatūra ne mažesnė kaip 1580°C. Šamotiniai gaminiai visada ima minkštėti dar žemesnėje nei lydymosi temperatūroje, taigi ir deformuotis pradeda dar anksčiau. Perkant visą komplektą, įmonė gamintoja patiekia ir reikalingas šamotines medžiagas degimo ertmei iškloti. Tokios plokštės ar plytos gaminamos skirtingų dydžių.

Standartiniai gaminiai labai palengvina triūsą mūrijant krosnies šerdį (jų visai ar beveik nereikia pjaustyti), be to, juos galima labai tiksliai sukloti vieną greta kito, nes puikiai priglunda. Mažiausias krosnims naudojamų šamotinių plokščių ar plytų tankis turėtų būti 1,4—1,9 g/cm3.Tarkime, šamotinė plokštė, kurios tankis 1,9 g/cm3, matmenys 30x15x4 cm, sveria 3,420 kg. Kiti kokybės požymiai — gebėjimas gerai kaupti šilumą ir ilgaamžiškumas.

Specialisto patarimas

Kartais prekiaujama labai pigiais šamotiniais gaminiais — jie būna gerokai įlinkę, nestandartinių matmenų. Lengviausia mūryti iš stambių plytų ar plokščių. Kuo jos didesnės, tuo daugiau lemia kokybė. Žiūrėkite, kad pasitaikytų kuo mažiau deformacijų. Jei ne – mūro paviršių teks lyginti storu tinko sluoksniu. Pirkite brangesnius gaminius – tai atsiperka. Trumpiau ir lengviau darbuositės.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy