Nemiga. Kaip Pagerinti Miegą

nemigaMiegas – dalykas rimtas. Kuo jis geresnis, tuo puikesnė jusų savijauta. Statistika tikina, kad pramiegame kone trečdalį savo gyvenimo. O miego trukmė ir kokybė priklauso nuo daugelio faktorių, apie kuriuos ir pakalbėsime.

Užtenka prastai išsimiegoti tik vieną naktį, ir jau tampame irzlūs, užmaršūs, nervingi. Po bemiegės nakties būna sunku susikaupti ir išlaikyti dėmesį.

Nepakankamai miegant, atsiranda įvairių negalavimų:

  • kamuoja nuovargis,
  • mieguistumas darbo metu,
  • sutrinka virškinimas,
  • skauda galvą.

Dėl miego stokos neretai juntamas alkis, tai neigiamai veikia medžiagų apykaitą ir gali tapti antsvorio priežastimi. Be to, nepakankamai miegantiems žmonėms gali sutrikti atmintis, be jokios priežasties kisti nuotaika. Teigiama, kad septyniolika valandų nemiegojęs žmogus elgiasi panašiai kaip išgėręs dvi taures vyno. Tyrimai rodo, jog stokojant miego sunkiau susigaudyti greitai besikeičiančioje situacijoje, nesugebama priimti racionalaus sprendimo.

Nuo ko priklauso miego kokybė

nemigaTie, kurie neprabusdami saldžiai pučia į ūsą, net nesusimąsto, kad tūkstančiai žmonių apie tai gali tik pasvajoti – didesnių ar mažesnių miego sutrikimų patiria apie 30-40 proc. žmonių. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse nemiga jau pasiekė epidemijos lygį – pavyzdžiui, 2008-aisiais buvo išrašyta net 56 milijonai receptų migdomiesiems vaistams.
Kodėl vieni ramiai sau pučia į akį, o kiti naktimis skaičiuoja avis, dar ir šiandien mokslininkams atsakyti nelengva, mat pasaulyje miego tyrimams skiriama palyginti mažai lėšų, o pagrindiniai miego „gydytojai” -vaistų kompanijos ir komerciniai miego centrai. Atrodo paradoksalu, bet geriau miega besivystančių šalių žmonės, mat ten gyvenama įsiklausant į natūralius organizmo bioritmus, t. y. gulamasi saulei leidžiantis ir keliamasi su aušra.

Nors šiandien žmogus miega maždaug valanda trumpiau nei, pavyzdžiui, prieš šimtą metų, ir situacija linkusi tik blogėti, kai ką dėl geresnės miego kokybės galime padaryti ir patys. Medikai tikina, kad geras miegas priklauso nuo amžiaus, kiekvieno mūsų fizinių bei psichikos savybių, mitybos, aplinkos, netgi čiužinio, ant kurio miegame, ir tinkamai parinktos patalynės.

Geras čiužinys
Miego kokybė priklauso ir nuo tinkamos stuburo padėties, todėl vertėtų pasirūpinti geru lovos čiužiniu. Toks gelbsti nuo stuburo skausmų, kurių atsiranda ilgai sėdint biuruose ir dėl mažo fizinio aktyvumo. Pasak medikų, šiuolaikiškas geros kokybės čiužinys prisitaiko prie fiziologinės žmogaus kūno padėties, todėl miegant atsipalaiduoja ir pailsi kūno raumenys, atsigauna visų gyvybiškai svarbių vidaus organų funkcijos. Tokie čiužiniai dažniausiai būna pagaminti iš specialių, prie žmogaus kūno temperatūros prisitaikančių audinių, padengti specialia, sveikatai pavojingiems mikroorganizmams (dulkių erkutėms, pelėsiams, grybeliams) atsparia medžiaga. Jų audinys gerai sugeria drėgmę, yra laidus orui, puikiai prisitaiko prie žmogaus kūno temperatūros. Kokį čiužinį rinktis, teiraukitės specializuotose parduotuvėse. O įsigijusios nepamirškite tinkamai prižiūrėti: vėdinti, kas kelis mėnesius išsiurbti, retkarčiais paversti, kad nepraprastų formos.

Sveiki lovos baltinių audiniai

Coffee Tray CatPačios žinote, kaip smagu miegoti minkštoje ir švelnioje natūralaus audinio patalynėje. O štai iš naftos gaminamų sintetinių audinių miegamajame vertėtų vengti ne tik dėl prastų termoreguliacinių savybių. Tikriausiai žinote, kad tankus sintetinis lovos baltinių audinys neleidžia išgaruoti prakaitui, todėl užsiklojus sintetiniu apklotu beveik visą naktį oda būna drėgna, o tai – puiki terpė mikroorganizmams veistis ir daugintis. O kur dar dėl to atsirandantis nemalonus kūno kvapas. Tiesa, sintetikos šalininkai teigia, kad sintetinės patalynės priežiūra labai paprasta: ją lengva skalbti, nereikia lyginti. Tačiau sausa ir jautri bei ūminių ar lėtinių uždegimų pažeista kai kurių žmonių oda sintetinių medžiagų gali visiškai netoleruoti. Todėl, jei rūpinatės savo sveikata ir miego kokybe, rinkitės patalynę iš natūralių audinių. Užvis geriausia, jei ji bus ekologiška, turės sertifikuotus ženkliukus, liudijančius, kad audiniui apdoroti ir gyvūnams arba augalams auginti nebuvo naudota jokių cheminių medžiagų. Ar žinote, kad ekologiškiems audiniams keliamus reikalavimus bene geriausiai atitinka kanapių ir bambukų audiniai: jie pagaminti iš atsinaujinančių išteklių, jiems auginti reikalingi mažesni žemės plotai bei sunaudojama kur kas mažiau vandens – tokie augalai puikiai veši net skurdžioje dirvoje. Termoreguliacinėmis savybėmis bambukų pluoštas Ir kiti ekologiški audiniai – sojų šilkas, kukurūzų ir ananasų pluoštas labai panašūs į šilką. Jeigu manote, kad ekologiška patalynė jums prabanga, rinkitės kitus natūralius audinius.

MEDVILNĖ
Iš medvilnės žiedų gaminamas audinys jaukus, minkštas, labai higieniškas ir atsparus. Itin tinka patalynei siūti, mat jį galima virinti ir lyginti aukš-tos temperatūros laidyne. Pasak specialistų, au-dinio atsparumas pradeda silpnėti tik esant 120 laipsnių temperatūrai. Medvilnė gerai sugeria drėgmę, yra pralaidi orui ir visiškai nesielektrina.
LINAS
Iš linų gaunamas pluoštas kur kas tvirtesnis už medvilnę. Jis higieniškas, lengvas, minkštas, gerai sugeria drėgmę ir gerai praleidžia orą. Kad būtų ne toks glamžus, linas dažnai maišomas su vilna, poliesteriu.

NATŪRALUS ŠILKAS
Iš įvairių šilkaverpių rūšių kokonų gijų gaunamas  audinys – vienas įdomiausių ir pagal eksploataci nes savybes unikaliausių pluoštų. Šilkas išsiskiria ne tik puikia išvaizda, bet ir higieninėmis savybėmis – yra atsparus mikroorganizmams. Be puikios išvaizdos, šis audinys pasižymi geromis termoreguliacinėmis savybėmis: karštą dieną skleidžia vėsą, o vėsią šildo, yra pranašesnis už kitus audinius pagal gebėjimą sugerti drėgmę.

Išvėdintos patalpos ir karas dulkėms
Kaip žinia, žmogaus savijautai ir darbingumui įtakos turi ne tik sveika gyvensena, bet ir patalpų, kuriose būname, mikroklimatas. O jį lemia ne tik oro temperatūra, bet ir santykinė drėgmė bei oro judėjimas. Norint gerai jaustis, ypač gerai miegoti, patalpas reikia tinkamai šildyti ir vėdinti. Specialistai tikina, kad tinkamiausia gyvenamųjų patalpų oro temperatūra maždaug 18-22 laipsniai šilumos, santykinė oro drėgmė 40-60 procentų. Miegoti ir sportuoti galima ir keliais laipsniais vėsesnėse patalpose. Atminkite ir tai, kad miegamąjį būtina nuolat vėdinti. Pasak sveikos gyvensenos specialistų, geriau trumpai, bet smarkiai (galite sukelti net skersvėjį, bet tuo metu iš patalpos būtinai išeikite).
Reguliariai vėdinamose patalpose mažiau nemalonių kvapų, virusų ir dulkių. O juk būtent jos sukelia daugybę alerginių ligų. Kaip žinia, dulkių atsiranda iš negyvų žmogaus odos ląstelių, gyvūnų pleiskanų, nutrupėjusių plaukų, augalų ar maisto ir kt. Manoma, kad apie 75 proc. patalpose esančių dulkių sudaro negyvos odos ląstelės, kuriomis minta dulkių erkutės, ypač pavojingos alergiškiems žmonėms.

Tinkamas režimas
Jeigu norite, kad miegas būtų geros kokybės, saldus ir ramus, vertėtų paisyti ir sveikos gyvensenos specialistų patarimų. Pavyzdžiui, stenkitės gultis tuo pačiu laiku ir prieš miegą venkite aktyvios fizinės veiklos, taip pat karštos vonios – suintensyvėjus kraujotakai, šiek tiek pakyla kūno temperatūra, dėl to sunkiau užmigti. Pasak bioenergetikų, miegamajame nereikėtų laikyti ne tik energiją vagiančių televizoriaus, kompiuterio, bet ir kitokių dirgiklių, pavyzdžiui, garsiai tiksinčio laikrodžio.

Sveika gyvensena taip pat svarbu

Jeigu dieną nuolat patiriate stresą, nesaikingai plempiate kavą, vakarais prarastą energiją mėginate atgauti išlenkdami taurelę alkoholinio ar, dar blogiau, skardinę energinio gėrimo, o įsitempę griebiatės cigaretės, nieko keista, kad stimuliatorių išbalansuotas organizmas nesugeba nusiraminti ir atsipalaiduoti. O jei dar prie šio negerovių sąrašėlio pridėsime naktinius siaubo filmus, kuriuos žiūrėdama sukirtote kelis pakelius traškučių ar sotų mė-sainį, audringą ginčą su sutuoktiniu, ramiam ir geros kokybės miegui, švelniai tariant, amen.

Geros emocijos, vakarinis pasivaikščiojimas po lengvos vakarienės, raminanti žvakės liepsnelė, muzika ir kvapai – be jokių abejonių, ištikimi gero miego palydovai. Žinoma, miegas gali sutrikti ir dėl tam tikrų laikinų priežasčių: negaluodami dėl fiziologinių dalykų dažniau keliamės, knarkimas skatina prabusti pritrūkus oro. Menaupauzės ir nėštumo sukeltus hormonų svyravimus galima sušvelninti raminamosiomis ramunėlių, mėtų, melisų arbatomis.

Wake up, sun is shiningLadybug wants to be Sleeping BeautySleepingIt feels so good to be a kittensilent

Ar žinote, kad…
• Daugelis mano, kad nemiga -tai negalėjimas užmigti. Ne tik tai. Nemiga vadinama ir būklė, kai žmogus ilgai miega nepakankamai arba paviršutiniškai, dėl to nepailsi. Nemigą būtina gydyti. Britų mokslininkai nustatė, kad nemigos kamuojami žmonės depresija serga net keturis kartus dažniau. Be to, lėtinis neišsimiegojimas pažeidžia endokrininę sistemą, sutrikdo angliavandenių apykaitą organizme, todėl gresia susirgti cukriniu diabetu.

Bėgant metams, dėl fiziologinės būklės miego trukmė irgi keičiasi. Pavyzdžiui, naujagimiai per parą miega 16-20 valandų, o suaugusiajam užtenka ir 7-8 valandų miego. Daugiau miego, maždaug 9-10 valandų, reikia paaugliams, o štai senjorams pakanka ir 6 valandų nakties poilsio.

• Net kelių Amerikos universitetų mokslininkai nustatė, kad mažai miegantys žmonės linkę storėti. Pasak mokslininkų, žmonėms, kurie per naktį miega tik keturias valandas, rizika nutukti padidėja 73 proc.

• Žmogaus miego ciklai yra devyniasdešimties minučių trukmės. Jei dieną ketinate snustelėti, žinokite, kad tai netruks ilgiau nei 45 ar  daugiausia 90 minučių.

•Dauguma kelių eismo nelaimių įvyksta apie trečią valandą po pietų ir 3 val. paryčiui – tai tos valandos, kai organizmas labiausiai apsnūdęs

• Žmogui būdinga kas pusantros valandos trumpam atsibusti, bet jis dažniausiai to nė nejaučia.

• Nubudimas anksti rytą dažnai yra depresijos požymis. Į depresiją linkusių žmonių miegas dažniausiai yra nevisavertis ir negrąžina jėgų.
• Remdamiesi naujausiais tyrinėjimais, mokslininkai teigia, kad dėl miego sutrikimų žmogus gali kaltinti savo tėvus. Tyrime, kurį atliko Londono dvynių tyrinėjimo centras, dalyvavo beveik du tūkstan-
čiai dvynių porų. Nustatyta, kad beveik 50 proc. įvairių miego sutrikimų gali lemti genai. Taip pat buvo atsižvelgta į riziką didinančius veiksnius, tokius kaip rūkymas, nutukimas, kurie dažnai gali tapti knarkimo ir mieguistumo dieną priežastimi.

PrastaiPuiku (1 votes, average: 10.00 out of 10)
Loading...
  1. , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
1 komentaras

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy