PRISVILUSIŲ INDŲ VALYMAS
Vandenyje, kurį naudojame maistui, daug ištirpusių įvairių druskų. Verdant jos suyra ir nusėda ant indo sienelių. Toks indas trumpiau tarnauja, lėčiau įšyla vanduo, sunaudojama daugiau energijos.
Nuoviras galima pašalinti keliais būdais:
1) Įpilame acto esencijos tirpalo (2-3 šaukštai esencijos – 1 1 vandens), pakaitiname iki 60-70 laipsnių C. Tokia temperatūra palaikoma 30 min., paskui skystis išpilamas, indas išskalaujamas;
2) užverdame vandenį, įberiame sodos (2 šaukštai sodos – 1 1 vandens) ir kaitiname 20-25 min. Išpilame sodos tirpalą, įpilame acto esencijos tirpalo (2 šaukštai esencijos – 1 1 vandens) ir kaitiname dar 20 min. Nuovirų sluoksnis lengvai nusiima medine mentele;
3) sodos ir vandens tyrele įtriname indo sieneles, palaikome, nuplauname, sudrėkiname sieneles acto esencija ir vandeniu. Nuoviros taip pat lengvai nusiima;
4) galima kaitinti kalcinuotą sodą (1 šaukštelis sodos – 1 st. vandens) arba trinatriofosfatą (20-30 g trinatriofosfato -11 vandens);
5) virdulio nuoviros pašalinamos, kai į vandenį įpilamas puodelis glicerino ir kaitinama. Arba į verdantį vandenį įberiamas 2 saujos cukraus. Kartais užtenka pakaitinti bulvių lupenas.
Tvarkinga šeimininkė panaudotus indus iš karto išplauna, išdžiovintus padeda į vietą. Jeigu skubame, indus reikia bent jau pamerkti karštame vandenyje, kad paskui nereikėtų “naudoti metalinio šepečio, kuris gadina indo paviršių. Užmerkti indai greičiau ir lengviau atsiplauna.
Indai, kuriuose buvo nevirti kiaušiniai, tešla, pienas ar uogienė, iš pradžių plaunami šaltu, o paskui – karštu vandeniu.
Kruopščiai išplaunami indai, kuriuose buvo žuvies patiekalai. Pirmiausiai jie išvalomi drėgnu minkštu popieriumi, plaunami šaltu vandeniu su druska, paskui šiltu vandeniu su muilu ar sausomis garstyčiomis ir skalaujami karštame vandenyje su actu ar amoniaku.
Stalo įrankiai, kvepiantys žuvimi, plaunami su muilu, o po to trinami skudurėliu, sudrėkintu aliejumi. Prieš plaunant galima patrinti citrinos žievele ar patepti margarinu.
Peilis, kuriuo pjovėme sūdytą žuvį, nekvepės, jeigu jį iškart patrinsime šviežia morka.
Svogūno ir česnako kvapas nuo metalinių stalo įrankių ir mėsmalės išnyks, patrynus juos sausa druska ar sodos ir vandens košele bei morka, bulve, aliejumi ir actu. Įrankius galima pakaitinti virš ugnies, paskui išplauti šaltu vandeniu su muilu.
Keptuvę, kvepiančią svogūnu, iš pradžių įkaitiname, o paskui į ją įpilame drėgnų arbatžolių.
Nemalonus, pridusęs puodų ir kitų indų kvapas išnyks, patrynus kavos tirščiais ir išskalavus.
Pridegusius indus su maisto likučiais lengvai ir greitai išplausime, jeigu pakaitinsime juose vandenį su geriamąja soda (1 šaukštelis sodos -2 1 vandens) arba su svogūnais bei druska. Galima į dugną įberti druskos, po kelių valandų įpilti vandens ir pakaitinti.
Kad maistas nepridegtų, indus naudojame pagal paskirtį: puodai plonu dugnu tinka tik virimui, juose negalima nieko kepti bei troškinti. Tam skirti storasieniai indai. Pieną geriau kaitinti aliuminio puode, pageidautina, kad jis niekam daugiau nebūtų naudojamas. Aliumininis puodas (bet būtinai storu dugnu!) tinka košių virimui.
Indų plovimui naudojamos įvairios priemonės. Prieinamiausia -ūkiškas muilas. Daugelis šeimininkių be reikalo bijo jį naudoti: muilas gaminamas iš valgomųjų riebalų, be to, muilas turi antiseptinių savybių. Tamsi spalva – nuo medvilnės aliejus.
Galima naudoti ir geriamąją sodą, kalcinuotą sodą, garstyčių miltelius, trinatriofosfatą bei įvairias pramonines priemones, skirtas
tam tikros rūšies indams. Negalima plauti indų skalbikliais bei kaustikine soda. Nustatyta, kad net po 5 kaitinimų puodas, kuris buvo plautas skalbikliais, dar turi tam tikrą jų kiekį.
Plovimą palengvina kempinės, specialūs šepetėliai. Išplauti indai paprastai nešluostomi (išskyrus stiklinius ir metalinius). Geriausiai džiovinti spintelėje-džiovykloje. Jeigu jūsų virtuvėje tokios nėra, tai džiovinkite ant grotelių, būtinai pridengę švaria pašluoste.
Ilgai spintoje, bufete laikomus indus, nors ir nenaudojamus maždaug kas du mėnesius reikia perplauti.
Kad puodų ir keptuvių dugnas nepasidengtų sunkiai pašalinamomis apnašomis ,prieš ruošiant maistą, jį patriname ūkišku muilu. (Prieš tai indas turi būti vos pašildytas.)
Rudos dėmės ant indo, kuris buvo pastatytas į orkaitę, nuvalomos patrynus drėgna druska ir perplovus karštu vandeniu.
Indus su rūdžių dėmėmis valome perpjautu svogūnu. Jeigu nepadeda, patepame aliejumi ir nuvalome švitriniu popieriumi (geriau šito būdo išvengti).