Gripo ir peršalimo simptomai. Gydymas

Kaip saugotis šių ligų, o jei jau susirgome – kuo gydytis, kad greičiau pasveiktume? Kaip atskirti, užpuolė gripas sar tik peršalome?

Apie gripo virusus. Infektologai primena,kad gripo sudėtingumas kiekvienais metais skiriasi, nes būna susijęs su tais metais siaučiančio gripo virusų tipu. Kaip žinia, gripo virusai būna trijų tipų – A, B ir C. Greičiausiai plinta, pavojingiausias komplikacijas sukelia A tipo virusas.

Con humorB tipo virusas — ne toks pavojingas, jo sukeliamos epidemijos yra silpnesnės, suserga mažiau žmoniųr Mažiausiai pavojingas – C tipo gripo virusas. Susirgus tokiu gripu, liga dažniausiai pasireiškia lengvais simptomais, nesukeldama mirtinų komplikacijų grėsmės.

Prognozuojama, kad šiemet vyraus pandeminio gripo A tipo virusas H1N1 ir H3N2, bet laukiama ir B tipo gripo viruso. Pastaraisiais metais Europoje dažniau buvo registruojami A tipo virusai, nors buvo teritorijų, kuriose vyravo B tipo virusai. Mūsų žemyne dažniau stebimas pandeminis gripas, o visame pasaulyje situacija būna įvairi, nes vienoje šalyje labiau pasireiškia vienos, kitoje – kitos rūšies gripo virusai.

Peršalimas -lengvesnė liga. Visi esame nuolat supami įvairių mikroorganizmų. Jie į mus skverbiasi per kvėpavimo takus, burną, patenka su maistu ir t.t. Nuo mikroorganizmų mus saugo imuninė sistema, kuriai įtakos turi labai daug veiksnių – mityba, aplinka, oro tarša, paveldimumas ir kt. Kai keičiasi meteorologinės sąlygos, tai yra kai pereinama iš vieno metų sezono į kitą, organizmo imuninė sistema išbalansuojama, todėl tampa kur kas lengviau pažeidžiama.

Vacuna influenza / Flu vaccineTokiu metu gyventojai dažniau sušlampa kojas,kartais būna pagaunami žvarbaus vėjo, nemūvėdami pirštinių sušąla rankas, arba atvirkščiai – baimindamieso šalčio, prisirengia per daug ir įšėję i lauką perkaista, suprakaituoja. Peršalimo ligos pasireiškia karščiavimu, gerklės skausmu (nes patekę per nosį sukėlėjai užsilaiko nosiaryklėje), padidėjusiais limfmazgiais,silpnumu. Tokie pojūčiai vargina 3-4 dienas ir pamažu praeina. Ypatingo gydymo nereikia, nes kūno temperatūrai pakilus iki 38,5°C organizmas pats pradeda gaminti virusų priešu vadinamą baltymą interferoną.

Gripo simptomai

Gripas, yra visai kitokia liga nei peršalimas. Jo išskirtiniai požymiai yra staiga pakilusi aukšta kūno temperatūra, atsiradę raumenų ir sąnarių skausmai, galvos ir ypač akių obuolių skausmas, silpnumas, šaltkrėtis.

Pasireiškus tokiems požymiams ligonis jokiu būdu neturėtų stengtis numušti temperatūros vaistais ir skubėti į darbą — būtina gulėti, ilsėtis. Susirgęs gripu, ligonis 5-7 dienas virusus skleidžia į aplinką, todėl pavojinga liga gali užkrėsti daug žmonių.

Be to, kūno temperatūros jokiu būdu nereikia mažinti žemiau 38°C, nes tada iš organizmo atimama galimybė kovoti su gripo sukėlėjais. Kadangi karščiuojant gausiai prakaituojama (organizmas netenka daug skysčių, o dėl tirštėjančio kraujo kyla infarkto, insulto grėsmė), būtina gerti kuo daugiau skysčių, geriausia – vaistažolių arbatų.

La pobreza en los tiempos de influenzaGripo „gimtinė” -Pietų pusrutulis. Gripo virusai mus pasiekia iš kito pasaulio krašto, iš Pietų pusrutulio. Būtent Pietų pusrutulyje dažnai bendrose patalpose gyvena ir žmonės, ir paukščiai, ir gyvuliai. Gripas – paukščių liga, jo šaltinis – vandenyje plaukiojantys ir naminiai paukščiai. Paukščiai migruodami perneša gripo sukėlėjus. Tačiau ne tik jie – ir žmonės. Šiais laikais daug keliaujančiųjų, neretai vykstama į Pietų pusrutulio šalis, taigi europiečiai parsiveža gripo virusų į Europą. Pakliuvę į Lietuvą, gripo virusai turi geras sąlygas plisti, nes rudenį ir žiemos pradžioje klimatas tam labai palankus: dieną būna keli laipsniai šilumos, naktį – keli laipsniai šalčio. Esant tokiems orams organizmas tarsi tampomas, jo imuninė sistema negali greitai pradėti gaminti antikūnų.

Stipresnis organizmas — didesnė tikimybė nesusirgti. Ne paslaptis, kad net ir didelės gripo epidemijos metu susergame ne visi. Viskas priklauso nuo organizmo, nuo jo prigimtinių savybių. Be to, jei organizmas užsigrūdinęs, ligos jį taip pat kur kas sunkiau įveikia. Arba išvis neįveikia. Jei žmogus gyvena tomis pačiomis sąlygomis, jei jo imuninė sistema įpratusi prie stresinių situacijų ir geba su jomis susitvarkyti, žmogus serga daug rečiau. Tačiau imuninę sistemą reikia stiprinti ir grūdinti ištisus metus- ne tada susigriebti, kai gripo sezonas jau čia pat. Reguliarus sportas, fizinis aktyvumas, maudymasis po kontrastiniu dušu, mažiau pykčių su artimaisiais, mažiau barnių su vaikais ar bendradarbiais -štai ir pajusite, kad virusai jūsų neįveikia! Tiksliau, imuninė sistema tokia stipri, kad virusai jai nebaisūs. Labai svarbu imuninei sistemai ir gera, visavertė mityba, kai vartojama ne per daug saldumynų ir kavos, atsisakoma alkoholio, tai yra tų dalykų, kurie imuninę sistemą silpnina.

Nereikia pamiršti ir gerai išsimiegoti, užtektinai pailsėti, rengtis ir autis atsižvelgiant į metų laiką ir oro temperatūrą. Štai ir viskas – jokių kitų receptų imuninei sistemai stiprinti nėra.

Ar gali padėti vitaminas C, susirgus gripu? Vitaminas C, kaip ir kiti vitaminai, organizmui reikalingas, bet jei jau susirgome, vitaminas C tikrai neišgelbės. Aišku, vaistažolių arbata su citrinomis yra skanesnė, bet tik tiek.

Day 59, Project 365 - 12.18.09Gripo ir kitų peršalimo ligas sukeliančių virusų aplinkoje knibždėte knibžda, todėl reikia nepamiršti ir elementarios higienos: dažnai su muilu plauti rankas (nes važinėjame visuomeniniu transportu, nešiojamės krepšelius prekybos centruose, o ant rankenų, laikiklių ir kitokių atramų, kurias liečiame rankomis, yra daugybė ligų sukėlėjų!), sveikinantis su sergančiu žmogumi geriau rankos jam nepaduoti, o jei jau tenka pasilabinti, netrukus ją nusiplauti; čiaudint ar kosint burną prisidengti nosine, neplautomis rankomis neliesti burnos, nosies, akių. Jei serga ir dažnai kosėja aplinkiniai, patartina vaikščioti burną ir nosį prisidengus apsaugine kauke. Ypač reikėtų pasirūpinti vaikų higiena -kiekvienąkart grįžusiems iš lauko priminti, kad būtina nusiplauti rankas, įpratinti kas vakarą nusiprausti.

Gripo epidemijos metu reikėtų nesilankyti masinių susibūrimų vietose, vengti gausesnių renginių uždarose patalpose, o namų patalpas labai dažnai ir gerai vėdinti, baldus, durų rankenas, bendro naudojimo reikmenis dažnai valyti drėgna šluoste.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy