Saulės Kolektoriai

saulės kolektoriai

saulės kolektoriai

Šaltuoju metų laiku išlaidos už namų apšildymą, karšto vandens tiekimą auga kaip ant mielių. Tai ne vieną verčia susimąstyti apie galimą alternatyvą. Kita vertus, vasarą mokesčių našta truputį sumažėja, galima lengviau atsikvėpti. Tačiau išmintingi žino: slides žiemai tepk vasarą. Taigi, pateikiame šiek tiek informacijos apie saulės kolektorius.

Saulės energija išnaudojama nepakankamai. Nors importuojamas iškastinis kuras dėl sparčiai senkančių išteklių nuolat brangsta, o kainos už patalpų bei vandens šildymą taip pat nemažėja, atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas mūsų šalyje kol kas dar nėra masinis reiškinys. Saulė yra pats galingiausias atsinaujinančios energijos šaltinis Žemėje. Be to, jai nereikia mokėti už skleidžiamą šilumą bei šviesą. Nepaisant šių priežasčių, jos energijos potencialas šiuo metu išnaudojamas mažiausiai.

Saulės šilumos pakanka

V A Heating Solar coil schematicKad saulės energiją būtų galima paversti šilumine, reikalinga saulės kolektoriaus sistema. Ar mūsų šalyje naudinga įsirengti kolektorių? Ar tam pakanka saulės? Juk gyvename nekaršto klimato šalyle. Anot specialistų, saulės šilumos ir karštam vandeniui ruošti, ir šilumos gavybai, užtenka. Visoje Lietuvoje saulėtų valandų skaičius labai panašus: pajūryje apie 1900 val., rytinėje šalies dalyje apie 1700 val. per metus. Ilgiausiai saulė šviečia Nidoje, apie 1908 val. Daugiamečių stebėjimų duomenimis, vidutinis metinis suminės saulės radiacijos kiekis, krintantis į Lietuvos žemės paviršių per valandą 1000 kWh/m2. Individualiame name gyvenančios 3-4 asmenų šeimos buitiniam karštam vandeniui ruošti rekomenduojamas saulės kolektorių plotas turėtų būti 4,0-6,0 m2.

Kolektorių sandara, tipai, veikimas

Saulės kolektoriaus sistemą sudaro trys pagrindinės dalys: kolektorius (sugeria ir saugo saulės šilumą); valdymo automatika (valdo cirkuliacinio siurblio darbą); karšto vandens šildytuvas (skirtas karštam vandeniui ruošti ir neužšąlančio skysčio temperatūrai palaikyti).

Įprastai yra skiriami trys saulės kolektorių tipai: plokštieji, vamzdiniai ir vakuuminiai („Heat pipe”).

Svarbiausia apvaliųjų vakuuminių saulės kolektorių ypatybė ta, kad vamzdelis, kuriame cirkuliuoja vandens nešiklis yra vakuume, o specialūs veidrodėliai maksimaliai panaudoja saulės spindulius.

Plokštieji kolektoriai nereikalauja ypatingos priežiūros ir yra ilgaamžiai. Skaičiuojamas naudojimo laikas – 20-25 metai. Jie labiausiai tinka karštam vandeniui ruošti. Šio tipo kolektoriai yra sudaryti iš aliuminio rėmo, varinių saulės spindulius sugeriančių plokštelių, padengtų seleklyvine danga, apsauginės dangos, grūdinto stiklo ir šiluminės izoliacios.

Solar Water HeaterVandens šildymui skirtų kolektorių sistema šiek tiek kitokia. Paprasčiausią sistemą sudaro: saulės kolektorius, vandens šildytuvas su dviem viduje sumontuotais šilumokaičiais, valdiklis su temperatūros daviklių komplektu, siurblys, išsiplėtimo indas, apsauginių vožtuvų komplektas ir vamzdynai.

Apatinis karšto vandens talpos šilumokaitis skirtas saulės kolektorių kontūrui, o viršutinis gali būti naudojamas arba papildomam vandens pašildymui katilu, arba patalpų šildymui. Papildomai vanduo gali būti pašildomas ir talpoje esančiu elektriniu tenu.

Sistema užpildoma specialiai tokioms sistemoms skirtu neužšąlančiu ir atspariu aukštoms temperatūroms skysčiu. Saulės kolektorių skaičius sistemoje ir vandens talpos dydis priklauso nuo šildomo vandens kiekio ir nuo sistemos paskirties.

Vietoj išvadų

Saulės kolektoriai turi nemažai privalumų: sistema montuojama ant bet kokios konstrukcijos stogo, o vėliau paprastai aptarnaujama; lengvai integruojama j bendrą šildymo sistemą; esant reikalui ji gali būti praplečiama įjungiant papildomus kolektorius; paprastai valdoma, nes visi procesai automatizuoti. O svarbiausia, kas gali būti geriau, nei mažesnės išlaidos už šildymą ir karšto vandens tiekimą!

Kita vertus, sistemos įrengimas reikalauja nemažų investicijų. Tai, po kiek laiko investicijos atsipirks, priklauso nuo daugelio aspektų. Pavyzdžiui nuo to, kokio tipo kolektorių įsigysite, ar dažnai naudosite ir t.t.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy