Česnakai Gelsta?

Net patyrusių daržininkų lysvėse česnakai neretai gelsta. Kodėl?

Per giliai pasodinta. Gelstančių lapų problema neretai „užkoduojama“ jau sodinant česnakus. Jei jie susodinami per giliai, žiemą svogūnėliai gali pašalti. O tada pageltę lapeliai jums garantuoti. Geriausia česnakus sodinti ne giliau kaip 4-5 cm.

Garlic (for TWTME scavenger hunt)Per anksti. Česnakų negalima pasodinti per anksti. Jeigu česnakus pasodinsite rugsėjo mėnesį, jie suspės daigus išleisti iki šalčių. Labai tikėtina, kad tokie česnakai pavasarį vos pradėję augti ims gelsti. Iš tiesų rudenį pasodinti česnakai sudygti turi tik pavasarį, tad sodinti juos reikėtų nuo spalio pradžios iki mėnesio vidurio. Taip jie spės įsišaknyti, bet nespės sudygti.

Per rūgštu. Česnakai nemėgsta rūgščios dirvos. Tam, kad česnakai normaliai augtų ir vystytųsi, jiems reikalinga neutrali dirva. Optimalus dirvos rūgštingumas (pH) – 6,0-7,5. Geriausiai česnakai auga priesmėlio ir lengvo priemolio, puve-ningose, mėšlu ir mineralinėmis trąšomis tręštose dirvose. Netinka sunkios, supuolusios ir užmirkstančios dirvos. Žieminiams česnakams auginti reikėtų parinkti atvirą, saulėtą vietą.

Per mažai maisto medžiagų, česnakų lapų galiukai gelsta ir dėl maisto medžiagų stygiaus. Jei rudenį prieš sodinant česnakus dirva nebuvo patręšta, o dar ir rudeniniai lietūs išplovė iš jos viską, kas buvo geriausia, pavasarį česnakams gali būti riesta… Maisto medžiagų, esančių česnako galvutėje, paprastai pakanka tam, kad pasodinti rudenį česnakai išleistų šaknis, o pavasarį užaugintų pirmuosius lapus. Vėliau maisto medžiagų česnakai turi gauti iš dirvos. Jei jų nepakanka, augalai ima „badauti“. Pirmasis tokio bado požymis ir yra gelstantys lapai. Dažniausiai trūksta azoto. Todėl, pastebėję gelstančius lapus, patręškite česnakus mineralinėmis trąšomis, turinčiomis didesnį šios medžiagos kiekį. Tai augalui reikalinga dabar, vasaros pradžioje, kai intensyviai auga antžeminė česnakų dalis. Beje, nuo antžeminės dalies būklės priklauso ir vėlesnis česnako galvutės augimas. Nuo liepos pradžios prasideda česnakų galvučių formavimasis, todėl jau liepos viduryje gelstantys lapai – natūralus procesas. Lapai atiduoda visa, kas geriausia, žemėje esančiai augalo daliai. Todėl antroje vasaros pusėje nei tręšti, nei specialiai laistyti česnakų jau nereikia. Pertręšti ar perdrėkinti česnakai blogiau laikosi ir neretai gan greitai supūva nuėmus derlių.

Per sausa. Jei česnakai gelsta, galbūt kaltas netinkamas laistymas. Dirvoje būtinai turi pakakti drėgmės. Daržininkai pataria česnakus laistyti labai šaltu vandeniu, geriausia šulinio. Tokio vandens bijo įvairiausi vabaliukai, čiulpiantys augalo šaknis. Šaltas vanduo juos pražudo, o česnakams jis nekenkia.

Per mažai oro. Oro cirkuliacijos stoka dirvoje – viena dažniausių priežasčių, dėl ko gelsta česnakų lapai. Jei lapai pagelto, o šaknys sveikos – ko gero, kaltas būtent oro trūkumas dirvoje. Tereikia dažniau purenti dirvą. Tai ypač svarbu, jei ilgiau laikosi lietingi ir drėgni orai, nes tuomet dirvos paviršiuje susidaro plutelė, nepraleidžianti oro. Sutrinka jo tiekimas augalų šaknims. Supurenus dirvą gerai būtų nukapstyti šiek tiek žemių nuo svogūnėlių viršaus.

garlicPuola ligos ir kenkėjai, česnakų laiškai gali gelsti ir vysti ne tik dėl trąšų trūkumo, bet ir prasidėjus ligoms. Česnakus gali pažeisti netikroji miltligė. Jei ant lapų atsiranda blyškiai žalsvų dėmių, tai yra pirmasis šios ligos požymis. Vėliau ant lapų atsiranda pilkų apnašų. Lapai pradeda gelsti, o paskui nykti. Infekcija patenka ir į česnakų galvutes. Šia liga česnakai dažniausiai suserga dėl per didelės drėgmės esant lietingiems orams. Dėl tos pačios priežasties česnakus pažeidžia ir baltasis (sklerotinis) puvinys. Gelbėdami česnakus nuo šių ligų laistykite juos druskos tirpalu, šalia auginkite mėtas, čiobrelius arba medetkas. Na, o kitais metais nekovokite su pasekmėmis, bet prieš sodindami česnakus pamirkykite juos kalio permanganato tirpale. Česnakus gali pulti ir česnakų rūdys – grybinė liga, pažeidžianti laiškus. Ant jų atsiranda šviesiai žalios, truputį pakilusios pagalvėlės, kurios vėliau pajuoduoja. Nuo šios ligos gali išgelbėti vario sulfato tirpalas (101 vandens – 1 šaukštas vario sulfato ir 1 šaukštas skysto muilo). Purškiama turi būti du kartus.

Drėgnesnių oru sunkesnėje dirvoje česnakus vegetacijos metu dažniau puola ir mikroskopinės kirmėlaitės nematodai, pažeidžia svogūninių žiedmusių lervos.

Geltonuojantys česnakų lapų galiukai – ne visada bloga lemiantis ženklas. Jei apatinių lapų galiukai geltonuoja nedaug, -viskas normalu. Pakanka česnakus laistyti gausiai ir nedažnai, o palaisčius supurenti žemę tarpueiliuose. Paprastai tai padeda, ir toliau lapai negelsta.

Augančius žiedstiebius reikia nulaužti prie pat viršutinio lapo, kai jie paauga iki 10-12 cm aukščio. Galima surišti česnakų lapus: tai pagreitina maistinių medžiagų perdavimą augantiems svogūnėliams.

PrastaiPuiku (2 votes, average: 7.00 out of 10)
Loading...
  1. , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy