Jericho rožė – Nemirtingas Augalas
Augalo pavadinimas skamba labai romantiškai, tačiau pirmąkart išvydę šį augalą galite ir nusivilti. Nieko panašaus į kvapnų ir sodrų rožės žiedą — tik sudžiūvęs rusvas kupstelis. Mieganti Jericho rožė, vos tik gavusi vandens, akimirksniu nubunda, išsiskleidžia ir gražiai sužaliuoja.
Iš tiesų Jericho rožė augalų mėgėjams – tikra dovana. Ir egzotiška paslaptis, apipinta mistika ir legendomis.
Pastaruoju metu Lietuvoje šis augalas vis populiarėja. Jį galima įsigyti įprastose ir interneto parduotuvėse, neretai kviečiama pirkti už labai patrauklią kainą įvairias nuolaidų akcijas siūlančiuose portaluose.
Augalo aprašymas skamba išties įdomiai. Nuotraukose ar „Youtube“ filmukuose rodoma, kaip mieganti Jericho rožė, vos tik gavusi vandens, akimirksniu nubunda, išsiskleidžia ir gražiai sužaliuoja. Visgi nusipirkusiųjų kartais gali laukti ir šioks toks nusivylimas. Įmerktas į vandenį, augalas tiesiog akyse ima skleistis. Išpūtę akis laukiate dar didesnio stebuklo – kad štai tuoj tuoj jis vešliai sužaliuos. Tačiau dienos bėga, o Jericho rožė nė neketina demonstruoti žalumos. Ji tyliai gurkšnoja vandenį ir vis pūpso blausiai rusva.
Kodėl šis amžinos gyvybės simbolis ne visada sužaliuoja? Pasak žinovų, dažniausios priežastys yra šios: arba jis prastos būklės, arba, pažadintam vidury lietuviško šaltojo sezono: jam trūksta saulės ir šilumos. Ta jei augalas neišsiskleidžia, vėl užmigdykite jį ir palaukite tinkamesnio metų laiko.
Užmigdyti Jericho rožę visiškai paprasta – tiesiog nebepilkite jai daugiau -vandens, ir po dienos kitos ji vėl taps susisukusiu rusvu kupsteliu.
Tikra ar netikra?
Būkite pasiruošę – gali paaiškėti, kad augalas, kurį įsigijote kaip Jericho rožę, anaiptol nėra tikroji Jericho rožė… Lietuvoje labai dažnai taip ir nutinka -kaip Jericho rožės dažnai parduodami selaginelių šeimos augalai (lot. Selaginella lepidophylla), kilę iš Centrinės ir Pietų Amerikos. Bene gausiausiai selaginelės veša Meksikos apylinkėse.
Tikrąja Jericho rože žinovai vadina augalą skambiu lotynišku pavadinimu Anastatica hierochuntica. Būtent šie augalai auga Šventojoje Žemėje, Judėjos dykumoje, netoli seniausiu pasaulyje laikomo Palestinos miesto Jericho ir yra apipinti legendomis, apgaubti kone šventumo aura. Tiesa, šių neįprastų augalų aptinkama ir kitose vietovėse -Jordanijoje, Irane, Irake, Pakistane, Egipte, Sacharos dykumoje, tačiau jo mistika susijusi su Judėjos dykuma.
Kaip byloja viena legenda, nemirtingumą ir gydomąsias galias šis augalas įgijo palytėtas ir palaimintas Mergelės Marijos, keliaujančios iš Nazareto į Egiptą.
Jericho rožė dar siejama Jėzumi Kristumi ir simbolizuoja jo prisikėlimą. Esą kai Jėzus Kristus gimė, Jericho rožė gausiai apsipylė žiedais, kai buvo nukryžiuotas, ji parudavo ir apmirė, o kai Jėzus prisikėlė, vėl’pabudo ir vešliai sužaliavo. Šiaip ar taip, dabar Jericho rožė laikoma amžinos gyvybės simboliu. Tikima, kad namus, kuriuose ji sužaliuoja, aplanko Dievo palaiminta harmonija, sėkmė ir gausa. Kalbama, kad kai kuriose šalyse netgi egzistuoja paprotys šį augalą perduoti iš kartos į kartą.
Jericho rožės išsiskiria ir gydomosiomis savybėmis. Teigiama, kad jų arbata veikia antimikrobiškai, maltos sėklos skatina vaisingumą, o vanduo, kuriame buvo pamerktas augalas, padeda lengviau gyti žaizdoms. Be to, Jericho rožė valo orą, sugeria nemalonius kvapus.
Video, kaip skleidžiasi Jericho rožė.
Kaip atskirti tikrą nuo netikros?

Jericho rožė, tikroji dešinėje
Įsigijote netikrą Jericho rožę (Selaginella lepydophylla). Neskubėkite augalo nurašyti. Jis ne mažiau įdomus, tik galbūt ne toks mistifikuotas, kaip Jericho rožė. Jis taip pat turi gydomųjų savybių: naikina mikrobus, padeda nuo peršalimo ligų, malšina gerklės skausmą. Ir stebina nuostabia savybe – ilgą laiką išgyventi be vandens.
Priežiūros prasme tiek tikroji, tiek netikroji Jericho rožės labai panašios – nesvarbu, kiek prieš tai buvo miegojusios, jos akimirksniu atgyja, kai duodate joms atsigerti.
Kuo vanduo šiltesnis, tuo greičiau atsiveria šie augalai. Tik selaginelę galite merkti į vandenį šaknimis, o Jericho rožė greičiau pabunda, jei iš pradžių į šiltą vandenį pamerkiama viršūne. Truputis vandens, šilumos ir šviesos – štai ir viskas, ko reikia šiems nereikliems ir kantriems dykumų augalams.
Įdomiausia, kad šiuos unikalius augalus galite pražydinti ir vėl užmigdyti, kada tik panorėję. Aišku, nereikėtų alinti dažnais savo įgeidžiais. Juk natūraliomis dykumų sąlygomis jie vystosi savitu ciklu.