Kofeino Poveikis Sveikatai. Paros Norma
Netrukus ant daugiau kaip 150 mg/l kofeino turinčių maisto produktų etikečių pasirodys užrašas „Daug kofeino. Nerekomenduojama vaikams ir nėščioms moterims”. Jis turės būti tame pačiame regėjimo lauke kaip ir gėrimo pavadinimas, po užrašo skliausteliuose nurodomas kofeino kiekis mg/100 ml. Vadinasi, ilgą laiką gerdami kavą ir slapčia šypsodamiesi arabams už tai, kad atvežė j Europą šį nuostabų gėrimą, į kofeino vartojimą turime pradėti žiūrėti kiek rimčiau.
Kuo kenkia? Daugelis mokslininkų teigia, kad 100-300 mg (maždaug 2-3 vidutinio dydžio puodeliai kavos) kofeino per dieną mūsų sveikatos nežaloja. Atvirkščiai – padidina budrumą, fizinj aktyvumą, pagreitina mąstymą. Visgi, didesnės nei 400-600 mg dozės gali sukelti liūdesį, nerimą, padidinti nervingumą. O ilgainiui sutrikdyti širdies ritmą, padidinti kraujospūdį, sukelti dažną pykinimą, vėmimą, hipokalemiją (kalio trūkumą), cukrinį diabetą, nemigą, galvos skausmą, tremorą (nevalingą įvairių kūno dalių drebulį).
Kofeinas taip pat didina vadinamojo streso hormono – kortizolio – kiekį organizme. Daugelis ekspertų mano, kad padidėjęs kortizolio kiekis skatina potraukį prie riebaus maisto ir angliavandenių. Dėl to kūne ima formuotis riebalų sankaupos. O dėl antsvorio, kaip žinote, kyla daugybė kitų sveikatos problemų…
Kaip nugalėti? 2008-2009 metais pasaulyje buvo išgerta 130 milijonų maišų (1 maišas – 60 kilogramų) kavos. O kur dar arbata, kakava, energiniai gėrimai ir įvairūs saldumynai… Panašu, kad skirtingose šalyse vienam gyventojui per dieną tenka kur kas daugiau kofeino nei rekomenduojama. Taigi, nusprendę sumažinti kofeino dozę, pirmiausia išsiaiškinkite, kokius ir kiek produktų, turinčius šios medžiagos, jūs vartojate. Nors apytiksliai apskaičiavę, kiek kofeino per savaitę patenka į jūsų organizmą, stenkitės skaičių mažinti bent po 10 proc, kol pasieksite rekomenduojamą normą. Jau šiandien, užuot gėrę antrą puodelį kavos, užsiplikykite žaliosios arbatos. Joje kofeino daug mažiau.