Grindų Klojimas

Kokias grindis kloti – medžio masyvo lentų, parketlenčių ar parketo?

Masyvo lentos

Lietuvoje dabar dažniausiai gaminamos medžio masyvo lentos iš pušies. Kodėl? Nuo senų laikų pušų Lietuvoje augo daugiausia, ši mediena apdirbama lengviau nei kitos medienos rūšys; be to, pušų šakos stipriai įaugusios į kamieną, todėl jos pjaunant ar jau montuojant neiškrenta.

Medžio masyvo grindlentės gaminamos nuo 25 iki 45 mm storio, nors dažniausiai -28 mm. Standartinis tokios lentos plotis 100-120 mm (įsidėmėkite: kuo platesnės lentos, tuo didesnė tikimybė, kad tarp jų atsiras plyšelių). Būtina atsiminti, kad nuo grindų pagrindo tokios grindys pasikels mažiausiai 8 cm. Statant naują būstą, tai nesvarbu, bet klojant grindis jau gyvenamojoje patalpoje, bus problemų dėl esamų durų: jas teks trumpinti tiek, kiek pasikels naujų grindų paviršius.

Prieš perkant medžio masyvo lentas, reikia žinoti, kokio storio norite. Tai priklauso nuo to, kaip dažnai suklotos lagės (medienos tašai, ant kurių tvirtinamos grindlentės). Lagės paprastai klojamos kas 40-45 cm, o klojamų grindų standartinis storis, kaip minėta, yra 28 mm. Jei lentos plonesnės ir bijote, kad vaikštant grindys ims linguoti, lages reikia kloti tankiau (kas 20-30 cm).

Dažniausiai grindų lentos gaminamos su vienpusiu įlaidu (spraustlente arba vadinamuoju špuntu): vienoje lentos pusėje būna išpjauta išsikišusi juosta, o kitoje pusėje – griovelis, atitinkantis juostos matmenis, taip kiekviena lenta prie ankstesnės pritvirtinama tvirčiau. Tiesa, dabar pradėtos gaminti plonos masyvo lentos (iki 20 mm storio) su ne tik šoniniu vienpusiu jlaidu, bet ir su įlaidais galuose, todėl tokias lentas patogiau ir lengviau jungti išilgai. Atmintina, kad minėtos lentos yra labai plonos, todėl joms reikia ne lagių, o pakloto – tvirto ištisinio medinio pagrindo, prie kurio lentos klijuojamos arba tvirtinamos medvaržčiais.

Masyvo lentų grindys netinka ten, kur įrengiamos šildomosios grindys.

Parketas ar parketlentės

Vis dar populiarus parketas gali būti pagamintas iš lietuviškos medienos – dažniausiai ąžuolo, uosio, buko ar vyšnios. Masyvo lentos gali būti pjaunamos iš visų rūšių (ir lapuočių, ir spygliuočių) medienos, o parketas paprastai gaminamas tik iš lapuočių. Parketas taip pat netinka ten, kur įrengiamos šildomosios grindys.

parketasReikėtų paminėti garbingą parketo praeitį: jis būdavo klojamas jau viduramžiais ir, aišku, tik pilyse bei dvaruose. Miestiečiai jo negalėjo sau leisti įsigyti iki pat XIX a. Anuomet gaminant ir klojant parketą rankiniu būdu (atskirai būdavo išdrožiama kiekviena lentelė), rūmų menėse gimdavo tikri medinės mozaikos šedevrai. Parketlentės – XX a. antrosios pusės išradimas. Naudojant naujas technologijas pavyko pagaminti patvarią, lengvai montuojamą ir, svarbiausia, puikiai „tikrąjį“ parketą imituojančią grindų dangą. Ši danga gaminama iš įvairios medienos lentelių, kurios presuojamos į 1 kv. metro ploto plokštes. Tokia grindų danga beveik nesiskiria nuo klasikinio parketo, bet yra pigesnė ir daug greičiau montuojama. Beje, parketlenčių gali būti ir lentų formos.

Dabar plačiai naudojamos dviejų ar trijų sluoksnių parketlentės. Jų pranašumas tas, kad tokia danga greitai klojama, puikiai atrodo, nesunkiai prižiūrima.

Laminatas ir kamštinė danga

Laminuotos grindys – tai aukštu spaudimu presuotos medžio dulkių plokštės, padengtos specialia 1-2 mm danga. Galima sakyti, kad natūralios medienos tokioje dangoje nėra. Laminato pranašumai: jis yra pigiausias iš visų grindų dangų, jį labai paprasta montuoti ir nesudėtinga prižiūrėti. Laminuotų grindų trūkumas tas, kad jos yra gana slidžios, šaltos, „elektrinasi“, todėl pritraukia dulkes.

Be minėtų grindų rūšių, galima rinktis kamštinę grindų dangą. Kamštinio medžio (dažniausiai – kamštinio ąžuolo, augančio Portugalijoje ir Šiaurės Afrikoje) presuotų plokščių grindys atrodo gražiai, jos jaukios, minkštos, šiltos. Tačiau kamštinė danga turi rimtą trūkumą: ji netinka, jei namuose yra naminių gyvūnų, nes kamščio faktūroje lieka pėdsakų nuo šunų nagų. O jei dar katės įpranta į tokias grindis galąsti savo nagus…

Lakuojame, dažome ar beicuojame?

Pats atspariausias grindims yra lakuotas paviršius, ypač jei konkrečiam paviršiui parenkamas tinkamas lakas. Be to, lakuotas grindis yra paprasčiau prižiūrėti. Gražiai atrodo alyvuotas grindų paviršius, nes galima išgauti pačias įnoringiausias spalvas. Tačiau tokių grindų priežiūra yra sudėtingesnė, nes kasmet grindis reikės tepti alyva. Dažniausiai medinės grindys lakuojamos, beicuojamos, suteikiant norimą spalvą, arba dažomos.

Galimi nesklandumai

grindysKą daryti, jei grindys „vaikšto“, jose atsiranda plyšių, lentos ima girgždėti? Šių problemų dažniausiai atsiranda dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia dėl netinkamai išdžiovintos medienos – grindų lentų arba gulekšnių, ant kurių jos montuojamos. Medienos santykinis drėgnis turi būti 8-11%. Prieš perkant grindų dangą patartina išmatuoti pasirinktų lentų ar parketlenčių drėgnumą.

Jeigu jau atsitiko taip, kad suklojus grindų dangą tarp lentų atsirado tarpų arba jos ėmė girgždėti, reikia ardyti konstrukciją ir grindis permontuoti. Tai nėra lengva, bet kito būdo, deja, nėra.

Pašnekovas pabrėžia, kad bet kokių pasirinktų grindų kokybė priklauso ir nuo pasirinktų meistrų. Tad kiek laiko skiriate rinkdamiesi medžiagas, tiek pat skirkite ir ieškodami profesionalių meistrų. Antraip meistrų keitimas, sugaištas laikas, išeikvoti nervai jūsų naujų grindų kainą padidins keleriopai.

Skirtingos grindų dangos
GRINDŲ DANGOS RŪŠIS 1 m2

KAINA (Lt)

MONTAVIMO DARBŲ

KAINA (Lt)

Masyvo lentos 26-98 35-40
Parketas 75-200 50-100
Kamštinė danga 69-169 15-20
Trisluoksnis parketas (parketlentės) 75-160 20-25

Pastaba: nurodytos tik grindų dangos klojimo darbų kainos. Už masyvo lentų ar parke­tlenčių šlifavimą, obliavimą, glaistymą, lakavimą, dažymą ir t.t. mokama papildomai.

PrastaiPuiku (No Ratings Yet)
Loading...
  1. , , , , , , , , , ,

Jūsų komentaras:

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Patarimų Archyvas
© 2009-2021 ValdoPatarimai.lt Visos teisės saugomos.
Pateiktą informaciją draudžiama kopijuoti ir skelbti kitose svetainėse.
Privacy policy